Kırmızı Şemsiye ve LBGTT (Lezbiyen, Biseksüel, Gay, Travesti ve Transseksüel) kimlik nedir.?

Tüm dünyada sayıları azımsanmayacak kadar çok sayıda olmalarına rağmen, kamu ve özel olmak üzere hiç bir kesim tarafından yok sayılan cinsel kimlikleri farklı bireylerin bulunduğunu sanırım hepimiz biliyoruz.

Kendi beden ve ruhsal yapılarının "kadın ve erkek" cinsinden farklı olduğunu ve bu nedenle de, bu beden ve ruhsal yapılarına uygun bir cinsel kimlik talebinde bulunuyorlar. Bu farklı cinsel kimliğe ait olduğunu hisseden bireyler Türkiyede kurdukları, "Pembe Hayat LBGTT Derneği" ( link ) çatısı altında birleşip örgütlendiler.

Bunların dışında bir de,"Kırmızı Şemsiye Seks İşçileri İnisiyatifi" ( link ) adıyla örgütlenme çalışmalarını sürdüren Türkiye'deki seks işçileri, "Patronsuz ve pezevenksiz bir dünya istiyoruz" sloganı ile yola çıktılar.

Bu iki platform üyeleri, kendi kimliklerinin tanınması ve seks işçilerinin tehlikeli, sağlıksız ve riskli çalışma koşullarının düzeltilmesi için, "3 Mart Dünya Seks İşçileri Günü" ( link ) nedeniyle bir basın açıklaması yaptılar. Bu açıklamalarında özetle; öldürüldüklerini ve bu nedenle yaşam hakkı isteklerini dile getirdiler. Ayrıca, kolluk kuvvetleri, müşerileri ve aracılık yapanların uyguladıkları, fiziksel, cinsel, psikolojik şiddete maruz kaldıklarını ifade ederek, bunların düzeltilerek düzenlenmesi ve diğer birey haklarının sağlanması talebinde bulundular.

Sizlerin hem bu farklı cinsel kimlik talebinde bulunan LBGTT bireyleri, hem de Seks işçilerinin bu talep ve mücadeleleri hakkında ne düşünüyorsunuz.?

Güncellemeler:
Sevgili erkek arkadaşlarıma çok teşekkür ederim.. Tümünün cevabı En iyi Cevap olmaya layık cevaplardı.. Ancak benim bir tanesini seçmem gerekiyor.. Buradaki seçimim, en yeni olan ve Xper puanı en düşük arkadaşımızı seçmeye karar verdim.. :)

Hemcinslerim bu soruya cevap vermekten kaçındılar.. Ben buna anlam veremedim.. Ama, kendilerinin buna makul bir cevapları vardır.. Ayrıca, elbette cevap vermeme hakları da var..
Ya, hemcinslerime haksızlık etmişim. Bakın pembe kimlikli cevaplar, mavileri geçti. Sanırım biraz erken yorumda bulundum. Ve En İyi Cevabı da erken belirledim. Neyse bu defalık affedin kızlar. Bir daha böyle erken yorum yapmam. Teşekkürler herkese. :))

0|0
5|6

En İyi Erkek Görüşü

• İnsan dünyaya bir kez geliyor ve bunda da istemediği bir hayatı yaşamak zorunda olmasından daha fena bir şey olamaz sanıyorum. Ben bu insanların gönüllü olarak seks işçiliği yaptığını sanmıyorum. Daha çok zorunluluktan yapıyorlar. Hayatlarını başka türlü kazanmaları mümkün değil çünkü.

Hiç bir iş yerinde bir transseksüel işçi görebileceğimizi sanmıyorum. Ben görmedim şahsen. Ya da çayları getiren çaycı olarak bile çalışamazlar. O yüzden bu insanlar seks manyağı gibi gösterilse de, bence bu yanlış bir izlenim.

Bence Marquisde çok iyi bir noktaya değinmiş. Tabii ki haklarını savunmalılar. Neticede bu bir win win durumu :)))

2|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 5

• Kimlik insanın uzerine yapışan bir şey haline geldikçe hayat boyu zorluk çekiyoruz.

Mesela bir bosnalı kız (bosnalı kimliği, müslüman kimliği) Sırp bir delikanlı ile bir aşk yaşarken kimlikleri gündeme gelir ve nasıl bir bosnalı bir sırpla aşk yaşar diye toplumun tepkisini çekebilir.

Aynen bunun gibi. İnsanlar size insan gözüyle degil de kimliğinizi ön plana çıkartıp yaklaşırlar. Gay,lezbiyen,travesti , öğrenci, zenci, çingene, kürt, laz, zengin, fakir, müslüman, hristiyan, rum, arap, erkek, kadın vs. kimliğinizden dolayı haklarınız ihlal edilebiliyor olabilir. Bu risk hep var. Bazıları bariz şekilde bu kimlik eziyetine mahkumdurlar hatta.

Bu nedenle kimlik üzerinden ya da herhangi bir özelliğiniz üzerinden aşağılanmanız, haklarınızın ihlali gündemdeyse buna karşı bir direnç ve hak savunmasına girilmesi çok önemli bence.

Bugün dünyada birçok geri kalmış ülkede insanların haklarını savunacak örgütler yok. Türkiye bu anlamda şanslı. insanların haklarını arama kültürüne doğru gidiyoruz. Sadece politik ya da sendikal hak aramanın ötesinde en basit kimlik üzerinden hak arama kültürüne daha cok sahip olmalıyız. Bugun bazılarının dalga geçtigi gay -lezbiyen hareketleri aslında bizlerin de hakkını savunması için sosyal bir platforma hizmet ediyorlar. Ben hayvanseverlerin de , gaylerin de, işçilerin de, kürtlerin de, ermenilerin de, karadenizdeki çay üreticisinin de , bergamadaki siyanürlü altına hayır diyen pijamalı köylünün de tüm bu hak arayışlarını "Bu ülkede hakların savunulması kültürü"ne hizmet ettiğini düşünüyor ve bundan mutluluk duyuyorum. Gay olmasak da gaylerin bu kültüre hizmet etmesi dogrudan bize hizmet etmesi demektir.

1|0
    0|0
    • Teşekkür ederim sevgili arkadaşım.. Düşünce olarak aynı paralelde olduğu(n)(m) için, mutlu oldum ve seni düşüncelerinden, kendini her konuda geliştirip düşüncelerini zenginleştirdiğin ve dünya insanı olmayı başarma yolunda (bu yolculuk hiç bitmez) olduğun için, seni yürekten kutluyorum..

Sevgilerimle..

• Yok yok.. Gayret şart.. En azından gözün önündeki perdeyi kaldırmak için bir gayret, istek gerekir..

:)))

• gayret sart evet...

• Bu konu da kimliğe şekil verenin,toplumun bakış açısı ve dayatmaları olduğunu düşünüyorum.Seks işçilerinin zorluklar içinde yaşayan, polis baskısına uğrayan,toplum tarafından izole edilmeye veya bu şekilde çalışmaya sürüklenen bireyler olduğu tartışma götürmez bir gerçektir.

Toplumumuz da hemen hemen hak arayan her gruba ait bir dernek ya da sendika bulunmaktadır. Haklarını gerçek manada alıyorlar ya da alamıyorlar bu tartışılır ama mücadele etmeleri ve bunun da toplum tarafından desteklenmesi onlara çok daha güç verici, itici nedenlerin başında gelmekte. Bu anlamda lbgtt yi bunun dışında tutmak mümkün değildir. Çünkü bu grubun bireylerinin yaptıkları işin, yerin 200 metre altında maden ocağında çalışan insanlardan daha kolay olduğunu düşünmüyorum. Yaşam tarzı, kimliği her ne olursa olsun bu insanların da sgk, bağ-kur gibi bir sosyal güvenceye sahip olmaları gerekiyor. Eğer ki devletin polisi kaldırım da müşteri bekleyen bir seks işçisine, kaldırımı işgal etmekten 62 tl ceza yazma hakkını kendinde bulabiliyorsa hak verme konusunda da ayrımcı olmamalı. Sahip olunan kimliklerin, insan olma gerçeğini değiştirmemesi gerekiyor.

Kendi içerisinde çelişkileri barındıran bu grubun çelişkilerini ortadan kaldırmakta başlıca hükümetin görevidir.Örneğin,kanunlarımız da sex işçisi olmak suç değil ama buna aracılık eden yada sex işçisi olmaya kadar geçen süreçte yapılan eylemler suç...Bu durum kendi içerisin de ciddi bir ironi dir.

Sonuç olarak bu gruba gerek toplum tarafından psikolojik, gerek güvenlik güçleri tarafından fiziksel şiddet uygulanmakta dır.Ve bu da gerçekten acı bir durumdur.

1|0
    0|0
  • Herkesin kendi tercihlerini yaşayabildiği bir Türkiye istiyorum ama bunu yapabilmemiz için daha çok fırın ekmek yememiz gerekir

Çünkü bu serbestliğin bir suç yada cinsel istismara dönüşmemesi için daha çok eğitim ve daha çok modernizasyondan sonra ancak o zaman olabilir bence

2|0
    0|0
  • ne böyle iki cins dışındaki ayrı cinsleri insan yerine koyarım ne de saygı duyarım. Allah büyüktür sonumuzu hayretsin. ya bi kere dünyada böyle bir ırk köken yok, bunların kanı bozuk bu dünyadan değiller. siz hiç dünyada herhangi bir yerde bir iş başvuru olsun anket olsun kimlik olsun kadın erkekten başka bir cins gördünüz mü? ben bunları kendi ütopyalarında yaşıyan kişiliksiz sapıklar olarak görüyorum

0|0
    2|1
  • Sosyal sorumluluk içeren bir soru olduğu için cevap vermek gereği hissettim...soru için benden de teşekkür :)

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 5

• İnsanların kalıplara sökülüp yaftalanmasından hoşlanmıyorum.Herkes nasıl hissediyorsa öyledir aslında.Başkasını etkilemediği sürece herkes nasıl isterse yaşar.Böyle olaylara ihtiyaç duydukları ortada ve desteklerim ben de.

2|1
    0|0
    • Cevap için teşekkürler hayatım.. :)

• Rica ederm şekerm.Soruyu sonra gördüğüm için geç geldi cevap yoksa çekinmek faln değil,kızlar pek cevap vermedi demişsn ya...

• evlilik yapanlar bile var herkesin kendi tercihi bir şey diyemeyiz...

1|0
    0|0
    • ben cevap verdımya seker...

• Canım arkadaşım, senin yanıtını görmemiş değilim elbette.. Ben genel anlamda erkeklerin cevaplarının daha fazla ve çok iyi cevaplar vermelerini kastettim.. Ayrıca, erkeklerin böyle bir konuda bu fikri desteklemeleri de beni memnun etti.. Kadınların fikirleri zaten genelde bu fikre yakın veya yatkın oluyor.. Cevabın için çok teşekkürler hayatım.. :))

• rıca ederım sekerım...

• sağol şekerim.

0|0
    0|0
    • Tatlı meraklım, sitemsi bir "sağol" söyleyişi sezdim.. Belki ben yanılıyorumdur..

Yanılmamam beni üzmeyecek, yanılmam seni üzmesin emi..

• Demek ki, rahatsız edecek cevabın vardı. Bu anlaşılıyor bu sözden. Neyse iyi yapmışsın tatlım. Teşekkürler.

Ha bi de, "sitem yok" demişsin. İstiyorsan sana bi site yapabilirim. Bir domain al, yeter. :))

Benimki de ciddi değildi.. Öptüm canım.. :)

• sitem var bebeğim:)

• no comment

0|0
    0|0
  • Gitsinler kimsenin yaşamadığı bi yerde kendilerine ev yapsınlar.Kendilerini kimseye kabul ettirmeye çalışmadan ucube ucube yaşasınlar

0|0
    3|1
Yükleniyor...