Cinsellikte ailenin çocuğa yaklaşımı nasıl olmalı sizce?

Özellikle kızı olanlar için;

Kızınız büyüdüğünde onun cinsellik ile ilişkisine nasıl tepki vereceksiniz?

15 yaşında aşık olup birlikte olursa biriyle?

Bunları normal mi karşılayacağız peki?

Sizler ne düşünüyorsunuz bu konuda?

Doğrusu nedir çocuklarda cinselliğe yaklaşımın?

Bakireliğin önemli olduğunu -şahsi fikrim- anlatmanın sınırı nedir?

bu yaklaşım cinsiyete göre değişmekte, bekaret kızlar için çok önemliyken erkeğin bakır olması abazalık şeklinde alay konusu olabiliyor.

erkek çocuklara "kız arkadaşın var mı" diye sorulurken kızlara katiyyen böyle bir soru sorulmaz çevremde, aile büyükleri tarafından. erkeğin elinin kırıdır; kızın ise namussuzluk göstergesi.

Sonuç: kafası şeyinde olan ve erkekliği cinsellikle doğru orantılı tutan erkek çocuklar...

Benim fikrim bu konuda kızların daha özgür olabilmesi değil, erkek çocuklarının da namus bilinci ile yetişmesi..

Saygı çerçevesinde düşüncelerinizi anlatırsanız sevinirim.

0|0
1628

En İyi Erkek Görüşü

• Bu işin kızı-erkeği söz konus değildir. Allah'tan korkmak sadece kızlara özgü olamaz. Gençlere Allah korkusunu yeterince belirli yaşlarda anlatsak, zaten ergenlik dönemlerinde hormonlarının etkisiyle hareket etmezler. Benim bir çocuğu olsaydı ve imkanlar da el verseydi genç yaşta evlendirirdim. Mümkünse üniversiteye başladığı zamanlarda evlenmesi çok iyi olur. Çünkü zina tehlikesine düşmez. Bu hususta peygamberimiz aileleri sorumlu tutuyor.

"Gücü yeten gençleri evlendirin" . Bakınız, gücü yeten gençler evlensin demiyor, evlendirin diyor. Bu bağlamda eğer kızınızın itikadı iyi bir vaziyetteyse hem İslami hem de insani anlamda sizi kesinlikle anlayacak ve ileride kendisi gibi bir eşi çıkacağına inanacaktır.

8|3
    3|4
    • aynı düşüncedeyim :) maddi olarak o imkana sahip olursam ve evladım da yeterli olgunlukta olursa yapmak istediğim şey bu. ben de üniversitede evlendim en temizi. hem evlenme yaşını 25 lere çıkarıp hem de insanların zinadan korunmasını istemek çok zor bir şey.

• bu kadar iyi bir cevap tebriksiz bırakılmaz...

• Teşekkür ederim. :)

Senin görüşün var mı?

Erkekler Ne Diyor 27

• Kız veya erkek fark etmez. İyi erdemleri öğretmek benim görevimdir. Önce kendisi sonra da yaşadığı topluma zarar vermeyecek, evrensel bir görüşe sahip olabilecek, vizyonu geniş evlatlar yetiştirmek isterim.

Cinselliği de belli çerçeveler içinde yaşı geldikçe anlatacağım ve annesinden de destek alacağım elbette. Öncelikle bunun insan doğasındaki yeri, kişisel ve sosyal etkileri, neden yapıldığı ve neden özel olduğunun idrakini vermek gerek. Öcü olmadığını, aslında çiftler için çok özel ve güzel bir şey olduğunu, özel olduğu için de değerinin yitirilmemesi gerektiğini yoksa kendisinden başlayarak insanlara olan saygısını nasıl kötü etkileyebileceğini anlatacağım.

Bir yaratıcıdan veya ailesinden korkarak değil, kendi saygısını, sağlığını, özelliklerini, erdemlerini ve bunların değerini bilerek, mantıklı ve akılcı biçimde cinselliği yaşamasını öğütleyeceğim. Korkarak veya çekinerek başkası için bir şeyi yapmasın. O şeyi fütursuzca kendi iyiliği için neden yapmaması gerektiğini bilerek yapmasın.

Benden, annesinden, toplumdaki herhangi birinden veya bir yaratıcıdan asla korkmaması gerektiğini, aslında bizlerin sadece ona rehberlik etmekle görevli olduğumuzu ve gerçek sevgimizi bilerek yetişsin her konuda isterim. Korkularla yetişen bir nesil dünya savaşları çıkardı, her gün bir birini öldürüyor, tecavüz ediyor, gasp ediyor, hak yiyor. Bunların hepsi aslında korkudan kaynaklanıyor.

Aklını, zekasını ve merhametini kullanarak, kişiliğini oturtup olgunlaşmış ve vizyonu kültürel zenginliklere açık bir insan hem kendine hem de herkese faydalıdır. Gayem böyle evlatlar yetiştirmektir ki ben de bir baba ve insan olarak bir şeye yarayayım.

2|0
    0|0
  • tabii canim cocuk yasta cinsellik ogrenelim 15 yasinda bekaretimizi bozalim hatta gayri mesru cocuklar yapalimki medeni olalim niue cunki biz avrupaliyiz dimi avrupali adam uzaya cikar medeni olur benim vatandasim 15 yasinda bekaretini bozar medeniyim diye gogusunu gere gere dolanir erkek olsun kiz olsun namus seref aynidir herkes kendinden sorumludur

4|2
    0|2
  • Ben meseleye dini dogmalar çerçevesinde bakmıyorum. Zina gibi bir suç anlayışım yok ve de dindeki "nikahlı" çok eşliliğe karşıyım. Feodal düzenin bir parçasıdır çok eşlilik. Şu anda feodal değiliz, modern dünyadayız ve birey kavramı değişti. Burdaki mesele, hayat arkadaşına duyulacak büyük bir saygı. Kızımı da oğlumu da aynı şekilde yetiştiririm. Şimdikiler gibi birini "seks makinesi" "kız peşinden gelmesin", öbürünü "namus abidesi" "erkeklerden kaçsın" gibi programlamam. Tabii ki sevgilileri olacaktır, karşı cinsi tanımak engellenmez. Ama flörtlerin, çok hızlı şekilde cinselliğe çekilmesini doğru bulmam. Çünkü 20-22 yaşına gelmeden hiçbir insan kişilik açısından cinselliğe hazır değildir. Kimse abartmasın saptırmasın, 18 yaşında geneleve götürülen çocukların hepsi de zevkten çok mutsuzluk duyuyor. Ama "erkekliğim zedelenir" gibisinden düşünüp tam tersini söylüyor. Aslında hoşuna gitmeyen bir şeyle övünüyor ki arkadaş çevresinde bir "statü"sü olsun... Cinselliğin bir ihtiyaç olduğunu, ama özel bir kişiyle yaşanması gerektiğini anlatırım. Ellerine bir cinsel bilgiler ansiklopedisi veririm, oradan öğrenirler. Sağdan soldan duydukları önyargılardan ve klişelerden değil... 50-60 yıl beraber yaşayacağın ve yanında öleceğin kişiye cinsellik açısından da bir saygı olması gerektiği bilincini aşılarım. İki kişinin birbirinin ilki olması, aralarındaki aşkı tavana vurdurur sanırım. Gerçi bu devirde duygular ölmüş durumda. Ayrıca insanlar, bazı dürtülerini mastürbasyonla geçiştirmeyi kişiliklerine hakaret sayıyor ya da yapanı ayıp görüyor nedense

1|0
    1|0
    • ahlaki olarak ve ruhsal sağlık açısından da olması gereken bu gerçekten. "nikahlı" çok eşlilik konusunda da dinin teşviki yok, bunu da ayrı bir başlıkta konuşmak isterim.

• hayır hayır ailem bana hiç o şekilde davranmadı namus iki taraf içinde eşit bir kavramdır bence erkek de yapsa kızda benim için aynı kefededir. şahsi düşüncem tek eşlilikten yanadır ve cinsel yaşantım sadece eşimle paylaşma isteğindeyimdir ve çocuklarımı da böyle yetiştirmek için elimden geleni yapacağım

3|0
    0|1
  • Lisede biyoloji derslerinde anlatıldığı gibi; sıcak ülkelerde çocuklar daha erken ergenliğe girer. Bence eğitim, partnerler arası uyum, hatta hormonlar gibi faktörler bile etkiler. TV'de görüyoruz, kızla oğlanı 12-13 yaşında evlendiriyorlar. İkisi de cinsel birleşmeye hazır hissetmişse aralarına demirden duvar mı öreceksiniz ? İstediğin kadar eğitim var, en nihayetinde milyonlarca insanın olduğu yerde bunlar istatistikle ölçülebilir. İlla ki; erken yaşta karşı cinsi merakından bile yaşayan olur. Evleniyorlarsa namus sorunu da kalmıyor, namus dediğiniz sanırım oğlan kızla yatar, sonra Nuri Alço'ya bağlayıp "sen de istedin bebeğim, seni sevmiyorum" der, terkeder sanırım.

Artık üniversitelerin tıp fakültelerinde kızlara "artık yaşamayın demiyoruz da bari korunun" diyorlar.

Sitede de göreceğiniz üzere herşeyi eşit yaşayabilen arkadaşlarımız var. Okul hayatını da , iş hayatını da boşlamadan cinselliği de yaşıyor, herşeyi de yapıyor. Ünlülere bakarsanız; ortada çocuk olmadan evlenmiyorlar bile. Senelerce evlenmeden cinselliği yaşıyorlar.

Bu tipleri idol gören gençleri nasıl durduracaksınız ? Sırf sevgilisi başını aç dediğinde türbanını atan kızlara ne diyeceksiniz ? Yada anne, baba boşanmış aralarda gezen, sahip çıkılmayan bir çocuğa ne diyeceksiniz ? Gibi, gibi... Bu iş sadece, din, eğitim, toplum, aile işi değildir, pek çok faktör devreye girer.

0|1
    0|0
  • Simdi Soruna bir cok Cevap var. Kisa kesiyim ben .

1. Gencin hangi ülkede yasadigi önemli eger Türkiyede yasiyorsa ozaman ona göre tabikide Kizimizi bilinclendirmeliyiz ve gercekden Anne Babaya büyük görevler düsüyor.

Eger gercekden Saglam temiz bir Aile icinde siddetin olmadigi bir Ailenin icinde büyürse Kizimiz ozaman hayata ve Insanlara karsin Tutumu farkli olur.

Ama suda var genelde Kizlar vehaut Genclerin Yoldan cikmalari Örf adet Saygiyi elden birakmalari Ailelerin Yapisindan ve Cevreden Kaynaklaniyor neden yaa Ailelerin icinde Siddet var yada maddi Sikintilar yada Ailenin Bireylerine Karsi Ilgisizligi.

Bunlarda Toplumumuzda hernekadarda Acik Konusulmasada büyük Sorun.

Bu Sorunlar dogrultusunda Gencler Aileden uzaklasip Disarida ariyorlar mutlulugu ilgiyi ve hic tanimadiklari kisilerle Dialoga girdiklerinde onlara mahsum yüreklerinle bakiyorlar buda onlarin Hata yapmasina sebeb oluyor.

Ve ailelerinden Korkuyorlar Sorunlarini paylasmakdan Aslinda Aile Bireylerin Mutlulugu Güvenligi icin vardir.

Vede sunuda belirtiyim eger Cinsel bir Iliskiye girmisse onu Aydinlatirim konusurum ve hic bir sekilde Korkmamasini ve Arkasinda oldugumu söylerim vede Gelecekde hatalar yapmamasi icin gerekli Konusmayi yaparim onun anlayacagi sekilde siddet baski uygulamadan.

Eger bir hata yapip ters Tepki verirsem gelecekde hic bir sekilde bana Güvenmez vehaut Size kiziniz..

Anlata bildimi...

Iletisim sabir önemli..

Namus iki ayak arasinda degil cinsel iliskiye girmekle Namussuzluk olmuyor helede Kizlari Namuzsuz olarak Damgalamak en Büyük Namuzsuzluk neden onlari o Konuma o duruma Düsüren Toplum vehaut Erkekler.

Düsünün derim Yazdiklarimi

0|0
    0|0
  • neden kızının kendi kararlarını almasından daha şimdiden bu kadar çok korkuyorsun?

ben her zaman şuna inanmışımdır, kendi hatalarını yapan bir genç, ailesinin doğrularını yapan bir genci eninde sonunda mutlaka gelip geçer bu hayat yolunda... kendi kararını veren genç yaşında öğrenip yoğrulurken, eşşek kadar olmuş hala ailesi olmadan bir haltı beceremeyen biri sudan çıkmış balık gibidir... kendi hatalarını yapan gençlerin hatalarını anlayıp yola devam etmesine fırsat vermeyen ebebeynler olduğu sürece hep sorunlar çıkar

senden örnek vermem gerekirse, senin yazını okudum, senin kızının bir erkekle birlikte olsa asla gelip sana anlatabileceğine inanmıyorum. belki ufakcık kapanacak bir mevzu yüüznden kızın bir itin şantajına maruz kalacak, gelip sana dert yanamayacak. bence asıl analık babalık burada gösterilir. yoksa ebem de der kimseyle yatma kızım .. ama hayat öyle değil

0|3
    2|1
    • henüz kızım bile yok desem durumumu daha vahim görürsün sanırım :)

şaka bir yana, soruyu sormaktaki amacım insanların bu konuya dikkatini çekmek.

ben kızıma/oğluma bu konuda öğretmem gereken şeylerin ne olduğunun bilincindeyim; ancak onlara bir yere kadar müdahale edebilirim, yanlış yapmaları mümkün elbette.

• oy oy cidden daha vahimmiş :) şaka bi yana ben böyle düşünüyorum ve çevremde de gözlemlediğim budur. üstüne titrenilen, sürekli peşinden koşulan, hata yapmasına izin verilmeyen kişilerin bir yere geldiğini hiç görmedim. işin garibi küçükken bu çocukları överler büyükler. x e bak maşallah hiç ailesinin sözünden çıkmaz tam bir ev insanı. 5-10 sene sonra aynı büyükler x e bak hala evde oturuyor ayıp bu yaşta puuu derler :)

• fikir hoş +1

• Komple kültürü değiştirmek lazım. Zaten yavaş yavaş değişiyor. Halk kadınından insan olduğunu kabulleniyor... Avrupayi ve amerikayi hoş görmezler bu konuda. Ama onlar kadını insan ve toplumun bir bireyi olarak görüyorlar. Kızlarına küçük yaşlarda cinsel eğitim veriyorlar. Doğum kontrol yöntemlerini anlatıyorlar... Sonuçta onlara göre kadında insan ve her insan gibi cinsel ihtiyaçları olacak... Aileler kızlarının erkek arkadaşlarıyla vakit geçiriyorlar taniyabilmek için.. bekaret gereksiz bir konu zaten. Ne demiş büyük üstat neyzen tevfik:

Bekaretinle örtmeye calissanda ; gözlerin ele veriyor ruhundaki f.hiseyi.

Namus ; iki bacak arasından ibaret olsaydı

Rabbimde elbet orterdi inekteki memeyi

0|1
    1|1
  • aynen katılıyorum size çok yerinde bir konu olmuş,herkes yerini bilecek kızına kısıtlama getiren aile oğlunada aynı sınırı koysunki gidipte başkasının kızının canını yakıp günahına girmesin,gün gelir başkasının oğluda senin kızının günahına girer onun için erkeğide kızıda aynı ölçüde yetiştirmek çok önemli,peydahlayıp peydahlayıp sokağa atmakla olmuyo ülkenin anasını ağlattılar zaten böyle yapa yapa

2|0
    0|1
  • Çocuğu korkutacak ve soğutacak şekilde yaklaşılmamalı. Sevgi ile yaklaşılmalı.

Bir sürü bilgi verilmeli. Sizinle herşeyini paylaşabilecek bir yakınlığa sahip olmalısınız.

Çok da geç olmadan evlendirmelisiniz.

1|0
    0|0
  • Bana ailem cinsellik öğretmedi. Dışardan okudum ben de :/

Dergileri arkadaşlardan alıyordum özenle okuyup resimlerle destekleyip öğrenmeyi kolaylaştırıyordum. Anlamadığım yerleri arkadaşlarıma soruyordum falan. Sonra cd ler falan çıktı işimiz kolaylaştı.

Şaka bi yana böyle bilinçli insanları görmek beni mutlu ediyor 5 starzı kaptın :))

1|0
    0|1
  • Dini sebepleri bir tarafa bırakıp ahlaksal olarak bile baktığımızda evlenmeden önce bu işin yapılması çok yanlış. Yapanlarda genelde özgürüm sloganları atan, kendini kandıran insanlar. Ahlak insanda çok önemlidir. Onun karakterini ahlak oluşturur.

Çocuklara bunları öğretmeye çalışırken baskı yapmayın. Günah işlersin gibisinden korkutmalar da yapmayın. Bunu onların seçeneğine bırakın ve zaten özgür olduklarının bilincine varsınlar. Böylece neyin doğru olup olmadığına daha iyi karar verebilirler.

Kısaca ailenin görevi çocuğu ahlaksal yönden en üst seviyeye getirmektir. Çocuk her anlamda doğru ile yanlışı ayırt edebilmelidir.

Şahsi görüşlerimdir.

0|1
    0|0
  • Benim fikrim bu konuda kızların daha özgür olabilmesi değil, erkek çocuklarının da namus bilinci ile yetişmesi. CÜMLESİ BENCE YETERLİ BUNUN ÜSTÜNE BİŞE DENMEZ..

1|0
    0|0
    • erkeklerden bunu duymak çok güzel :)

• Cünkü Ben Kendimi Namus Bilincinde Olduğuma İnanıyorum...Hem Kızlarımız Hem Erkeklerimiz Namus Bilincinde olmalı.Ama Şöyleki Ülkemizde Bu Ahlak Konusunda Yavas Yavas Avrupalasmaya basladı bu saatten sonra geriye dönüş olcağını sanmıyorum..

• İşin kız erkek ayrımı yapılmaz sonuc olarak birlikte olursa zina yani gunah işlemiş olur.evebeynlerin işide cocukalrını gunah ve yalnışlardan uzak tutmaktr bunu normal görenin ar damarında bi patlama oldugundan şüpem olmaz.

1|0
    0|2
  • insanların özgür iradesi varsa bu ona kalmış bişey sonuçta.başkasının bakire olmasına veya olmamasına karar veremezsin.cinsellik hiçbirşekilde bastıramayacağın bir gerçek ve hayatın parçası.hırsızlık yapmak adam öldürmek vs suç .peki bakire olmamak suç mu? bence değil..o zar sana ait değil ki.sana ait olmayan bişeyi korumaya kalkıyorsun.bunun yerine sanırım ne kadar iyiğ eğitim aldığı vs çok daha önemli şeyler.bir kızınız var .bakire .hiçbir eğitim almadı .kendi ayakları üzerinde duramıyor .yada çok iyi bir üniversiteyi bitirip iyi bir meslek sahibi oldu.toplumda saygı görüyor .kendi ayakları üzerinde durabiliyor ve bütün bunları sizin desteğinizle yaptı.bunun gururunu yaşıyorsunuz ama bakire değil.birini seçin .bunların hangisi size uyyyor

0|0
    0|0
    • bu başarıları elde edebilmesi için bekaretinden vaz mı geçmesi gerekiyor?

• hayır.söylemek istediğim kendi kararlarını kendi verebilmeli.bakire olmak yada olmamak kişinin kendi insiyatifinde olan şeyler.buna başkalarının burnunu sokması çok yanlış .her kararı verebilecek kadar özgür olabilmeli insan.

• O yaştakilere anlayacağı şekilde anlatılıyor bildiğim kadarıyla. Leylek falan değil, bu konuda nette açıklamalar olmalı. Ama yalan söylemektense hiç anlatmamak iyidir. P*rnolardan öğrenmektense anlatılması mantıklı olur.

0|0
    0|2
  • babam benle konuşmaya çalıştığında çoktan hustler serim vardı, peder bey çok masumsun

1|0
    0|1
  • islama göre yaşayanlar zaten bu bilinc altında. erkekte namusunu koruyor kızlarda. ama nice kapali kızlarla tanistim konustum, emin ol açık kızlardan daha beterler. açık kızlar gibi rahat hareket edemiyorlar türbanlarından ötürü. kimileride sırf namuslu görüneyim diye kapanır, üstü minare altı kerane misali.

0|0
    0|1
    • islama göre yaşayanlarda dahi kız-erkek arasındaki bu farklı muamele dikkat çekiyor, benim çevre öyle en azından. misal dedesi torununu "çapkın, zampara oğlum" diye seviyor. kız torununu ise bu sıfatın kızlara uyarlanmış haliyle sevmiyor elbette. bu davranış bile çocuğun bilinçaltına işliyor elbette.

• bazen hayatta cevap veremiyeceğimiz sorularda vardır, yargılayamıyacağımız sorularda. demekki bu böyle gelmiş böyle gidiyor

• valla sen anlatmışın bizede ayakta alkışlamak düşer

1|0
    0|0
  • bu konuda formasyon görmüş, yada pdr okumuş, yada daha profösyönel olarak bir çocuk doktoru veya eş değeri bir çocuk psikiyatr'ına danışmanız daha sağlıklı olucaktır tavsiyem en güçlü olan çocuk doktoru yada çocuk psikiyatr'ı olucaktır...

0|1
    0|1
  • Erkekler Devam
    7

Kızlar Ne Diyor 16

• En küçükten itibaren dini eğitim vermekten geçiyor. Erkek kız bilincine en başından itibaren varmaları gerekiyor. Mesela bezini değiştirirken diğer gözlerden saklamaya çalışmak, bir taraflarını açtıklarında tenkit etmek, sık sık doğru olmadığını izah etmek, sevimli bulmamak, ciddiyeti göstermek yani, çocukda mahremiyet duygusunu geliştirir. Bir de en önemlisi de çocuk neden bu mahremiyet duygusunu elinde bulundurması gerektiğinin gerekçesini nedenli sonuçlu öğrenmeli ki bunun sizin keyfi kuralınız olmadığını ve işin ciddiyetini anlasın ;)

1|1
    0|1
  • Fikrine kesinlikle katılıyorum. Erkek çocukları daha kundaktan başlanarak "oo ilerde ne canlar yakıcak" sözleriyle pohpohlanıp yetiştirilirken ve daha 12-13 yaşlarına geldiğinde kız arkadaş mevzuları böbürlene böbürlene sorulup yüreklendirilirken, kız çocuklarını höt zötle büyütüp arkasından da kendimizce düzgün bir yaşantı bekliyoruz onlardan. Oysa ki erkek çocukları da aynı derecede kız çocuklarıyla aynı muameleye tabi tutularak yetiştirilse "acaba kızımı biri kandırmış mıdır, kullanmış mıdır, başına bi iş getirmişler midir" sorularıyla yaşayıp onlara da kendimize de hayatı zehir etmeyiz. Neden? Çünkü erkek çocukları da aynı bilinçte yetiştiğinden kızlara karşı hasasiyet gösterirler. Ben olsam çocuğuma ilerde bu durumu nasıl aşılardım. Öncelikle dini inancı sağlam yetiştirmeye çalışırdım. Dini inancı sağlam olursa zaten gerisi kolay. Bir diğer adım olarak da İlla kızımla ilgili gözüm arkada kalmasın diyorsam "şu an kimle birlikte olursan ol, ne kadar aşık olursan ol, hayatta ölüm kalım da var ve ola ki bi ayrılık durumunda yarın bir gün başkasına aynı şekilde aşık olduğunda bu adam senden tertemiz bir geçmiş bekleyebilir ve sen bunu ona sunamadığın takdirde seni sevse de terkedebilir" diye hatırlatmalarda bulunursam eminim ki o da kendini bilicektir.

1|1
    1|1
  • Öncelikle güzel bir soru...

Kız çocugunu düşünürsek zaten ilkokula başladıgı zaman cinsel kimlikle ilgili bilgiler verilme diye düşünüyorum.Erkeklere yaklasma,uzak dur denilecegını onlarla arkadaşlık kuracaklarına ama ortada ince bir çizgi olacagını anlatmak gerekıyor.Eger cocuklara yaklasma erkeklerle konusma dersek daha ilgi çekici gelecektır.

Ortaokuldan başlayarak lise de üniversitede de cocukların erkek arkadaşlarıyla tanışmak gerekiyor.Beni ailem öyle büyüttü annem benım bütün erkek arkadaşlarımla tanışmıştır.Bir yanlışlıklarını gördugu zaman hafıf caktırmıs benım görmemi beklemiştir.Erkek arkadaş derken 'sevgili' den bahsetmiyorum.Zaten annemle tanıştırdıkca normal erkek arkadaşlarımı goz onune getırerek iyi bir sevgili seçimi yapıyor insan.ozaman dogruyu yanlısı gorebılıyor.

Sözün özü ; Özellikle kız cocuklarında görülmeyen bir denetleyici olmalıyız.Bizimle erkek arkadaşlarıyla rahatca tanıstırmasını saglamalıyız ki onlarla aynı yolda gorulmeden yuruyelim...

1|0
    0|0
  • Bencede namus yalnızca bakirelik olmadığı için namusun erkeği kadını olmaz.Bakire olmayan bir kızdan katbe kat daha namussuz erkekler var veya bakire olupta namus kelimesinin bile yanından geçemeyecek insanlar var.Bekaret önemli ülkemizde bu büyük bir gerçek fakat korunması gereken namussa bu iki taraf içinde geçerli olmalı.örfler adetler malesef çabuk değişmiyor hala bir çok yerde kocasını aldatan kadın öldürülürken aynı yerde karısını aldatan adam yüceltiliyor.Gelişemiyoruz..

2|1
    1|0
    • aslında sorulması gereken soru şu.bakire olmamak bir suç mudur?

• zina haramdır bilirseniz...

• Evet tabiki,ama bu haramla günahla sevapla ilgili birşey değil benim için namus haram olduğu için değil namuslu düzgün bir insan olmak için önemsenmeli.Zorla değil içerden gelen birşey ailenin içinde varsa çocuğunada bu güzelliği aşılayacaktır muhtemelen

• Bir kız çocuk annesiyim, dilerim ileride bir de oğlum olur. Ancak ikisine de vereceğim öğütler aynı olacaktır. Kendilerine olan saygıyı yitirmedikleri sürece kendi kararlarını kendileri verebilirler. Yani sırf benden çekindikleri için değil kendileri istedikleri için evlenmeyi bekleyebilirler. Ya da cinselliği daha önce yaşamayı tercih edebilirler. Ben cinselliği evlilik öncesi yaşadım, hiç pişman olmadım. Kendime saygımı hiç yitirmedim, hiç bir erkeğin bana saygısını yitirmesine de izin vermedim.

Oğlum olursa tabi ona ekstradan toplumsal cinsiyet eşitliğini de öğretmem lazım. Yani erkek olmanın ona istediği hayatı yaşama lüksünü vermediğini, karşısındakine obje ya da cinsel meta olarak değil, insan olarak bakması gerektiğini vs.

yaş meselesine gelice:15 Yaşında bir çocuk evlendi haberini görünce bunu cinsel istismar cinsel sömürü olarak gören bakış açısı durum çocuğun isteği ile gerçekleşince bunu cinsel hayata saygı olarak mı algılıyor ne kadar korkunç..

15 Yaşındaki kişi bedensel gelişimi tamamlanmamış bir çocuktur.. Bir çocuğun kendi isteği olsun olması ilişkiye girmesi kabullenilemez bir durumdur bence özgürlükle hiç bir alakası yoktur. Ailenin bu durumu bilip onaması bilinçsiz ve umursamaz ebeveyinliğin göstergesidir. Erken yaşta tanışılan cinsellik tramvalara, intihara, değersizlik duygusunun oluşmasına, vaginismusa, farklı cinsel eğilimlere ve pek çok olumsuz duruma altyapı hazırlar.

Kızıma 4 yaşından ergenliğin sonuna kadar gereken cinsel bilgilendirmeyi yapacağım ama sınırlarının olduğunuda öğreteceğim. Bir yetişkin (ergenlik sonrası) olduktan sonra yaşayacağı cinsel hayat kendisine aittir ister evli olsun ister bekar.

0|2
    1|0
    • sorunun sorulma biçimini cinsiyetçi buldum ayrıca..bu sorular neden sadece kız çocuk için sorulur ki? duygusal olgunluğa daha geç ulaşan erkek çocuklarının 15 yaşında cinsel ilişkiye girmesini neden sorgulamayız?

• evet toplumsal yapımız bizi buna itiyor maalesef.fakat bilinçli yeni nesil sayesinde bu durumu aşacagımızı umuyorum

• Tebrik ederim sizi. Ailenizle birlikte mutlu bir hayat dilerim.

• Cinsellik,ergenlikle beraber artan ve sürekli değişim içinde olan hormonların getirdiği bir ihtiyaçtır. Her canlı bu ihtiyacı duyar,baskı veya başka dış etkenler olmadan cinselliğe ihtiyaç duymayan kişinin hormonel dengesinde bir sorun vardır,hastadır. Çocuklara bu konuda yapabileceğimiz en iyi şey onlara cinsel yolla geçen hastalıkları anlatıp kendilerine zarar vermeyecek şekilde cinselliği öğrenmelerini sağlamaktır.

1|2
    0|0
  • Cocuk yasta cinsellik ogrendigimiz icin degil, cinsellik hakkinda bilmedigimiz seyler yuzunden kizlarimiz 15 yasinda cinsellik yasiyor. Ailesiyle bu konuyu konusmaya korkan, cekinen bi cocuk cinselligin ne kadar ciddi bi konu oldugunu ogrenemezse kulaktan kulaga gecen bilgilerle ne yazik ki ilk deneyimini genc yasta yasar. Cogunluga gore konusuyorum. Bence hem aileler hem de cocuklar bu konuda bilinclendirilmeli.

0|2
    0|0
  • 15 yaşındaki birliktelik değil tecavüzdür.bunu bi kabullenmek gerek.b*kunu çıkarmadan evet eğitim verilmeli.

0|4
    1|0
  • Açıkçası 18 yaşım biticek ilkbaharda. Fakat bugüne dek ailemin "senin bir zarın var onu koruman lazım bakireliğin giderse her şeyin gider!" tarzı bir yaklaşımı olmadı. Hatta cinsellikten bahsetmedik bile. Ciddi bir ilişkim olursa belki annem gelir "saçma bir şey yapmazsın değil mi" der diye düşünüyorum. Ama bilemiyorum yani. Babam bir defasında açık açık "derslerin aksamasın diye üniversiteye kadar erkek arkadaşın olmaması tercihim" demişti ama katiyen olamaz dememişti.

0|0
    0|0
    • Kendi çocuğum için konuşayım: Bazen annemin beni çok sıktığını düşünürdüm eskiden erkek arkadaş konusunda. Ama kendi kızımın da henüz 18 bile olmamışken onla bunla yatıp kalkmasını hoş görmem tabii ki. Oğlumun da öyle her önüne gelenle yatmasını istemem. Doyumsuz olmamak lazım.

• kızımın benım haberım olarak 18 yaşından önce ve bilinçsizce böyle yapmasına karşıyım tabıkı ama sonra sorun olmaz işi cıvıtıp ortalıgıda saçılmasını istemem yol geçen hanı gibi ancak deneyımlerı olmasına pek karışmam sanırım oglum içinde aynı seyler geçerli olur

0|0
    0|0
  • cinsel eğitim 3 yaştan itibaren başlamalı.

bir pediyatri uzmanına danış adımlarını ona göre at

1|2
    0|1
  • düşündüğümde düştüğüm en büyük paradoxlara gebe bir konu bu

kız çocuğum olursa özellikle fazlaca korumacı olacağım gibi geliyor

kendim bu kadar özgürlük adına konuşup, doga anaya göre giderken, onu nasıl kısıtlamaya hakkım olur ki

0|1
    0|1
  • niye özellikle kız ? erkeklerde de bekaret , namus var. aynı şeyler onlar içinde geçerli.

0|0
    0|0
  • çok güzel anlatmışsın yorumlarının hepsine katılıyorum

0|0
    0|0
  • çocuğu çok sıkmazsan ve ben bunu doğru buluyorum ama senin doğrularında olacaktır tabii tavrında olursan bişeycik olmaz, merak etme:p

benim annemle babamın tavrı buydu. özellikle babam,üniversitedeyken kürtaj hakkında bile konuşmuştu benimle. böyle bir şey olursa sakın tek başına bir iş yapmaya kalkma demişti.

evet çok utanmıştım çünkü ikinci sınıftaydım ve yirmi yaşındaydım. şimdi düşünüyorum da evladına her koşulda yanında olduğunu hissettirirsen o da senin başını yere eğmemeye özen gösterir.

istediğim her yere gittim. arkadaşlarım eve geldi kaldı ben gittim kaldım, tatile gittim arkadaşlarla, konserler vs. hiçbir şeyde sıkmadılar. ne alkol ne sıgara kullandım. evlenmeden önce de hiç kimseyle birlikte olmayı düşünmüyorum. bunun sebebi ailem değil ama. sebebi inancım ve hadi inancı tınlamadık diyelim türk erkeğinin %95 inin evleneceği kişi de bekaret araması kısacası yüzsüz olması. yarın öbür gün bir çocuğun annesi olucam. ona gerçekten de tertemiz süt emzirmek istiyorum ben. birini yolda görüp yaptıklarımın hatıra gelmesini değil.

1|0
    0|0
  • Çevreni boşvermelisin önce cevrenden sanane senin düşüncelerin önemli kuralları sil at. Ben tabii ki 15 yasında bunu onaylamam çünkü kendi kararlarını kendisi vericek yaşta değil ama 18 yasını geçtikten sonra cinsel hayatı beni ilgilendirmez doğru ve sevdiği kişiyle olabilir.

0|0
    1|1
    • toplum ve çevre seni ilgilendirmiyorsa, 18 yaş neden ilgilendiriyor anlamadım. O da toplumun koymuş olduğu bir yaş sınırı.

Yükleniyor...