Bel soguklugu hakkında ?

Bel soguklugu oralla nasil bulasir ?
Iki tarafta bel soguklugu yoksa olusma ilhimali nedir

0|0
1|8

En İyi Erkek Görüşü

Erkekler Ne Diyor 7

• Bel soğukluğu nedir, bel soğukluğu etkeni Neisserria Gonorrhoeae (N. Gonorrhoeae) nedir, Gonore mikrobu kadın ve erkeklerde ne tür hastalıklar yapar, bel soğukluğu belirtileri nelerdir, tanısı ve belsoğukluğu tedavisi nasıl yapılır, Gonore (belsoğukluğu) kısırlık yapar mı gibi soruların cevaplarını bu bölümde bulabileceksiniz.

Gonore (Bel soğukluğu etkeni) nedir?
    Gonore, cinsel temasla bulaşan erkeklerde sıklıkla üretrit (idrar kanalı iltihabı) ve bel soğukluğu, kadınlarda ise sıklıkla servisit (rahim ağzı bölgesi iltihabı) yapan bir hastalıktır.

Belsoğukluğu nasıl geçer?
    Belsoğukluğu doğrudan cinsel yolla geçen bir hastalıktır. Hastalığın etkeni gonokok cinsinden Neisserria Gonorrhoeae (N. Gonorrhoeae) adlı bir bakteridir ("Nayserya Gonore" diye okunur, "Gonore mikrobu" olarak da kısaltılabilir)

Neisserria Gonorrhoeae (N. Gonorrhoeae), mikroskobik olarak "kahve çekirdeği şeklinde" gram negatif bir diplokok bakteridir, yani çiftler halinde bulunur. İlk defa 1879 yılında Albert Neisser tarafından tanımlanmıştır.

Gonore başka ne tür enfeksiyonlara yol açar?
    Belsoğukluğu etkeni mikroorganizma (Neisserria Gonorrhoeae) "farenjit" gibi boğaz enfeksiyonlarına da yol açabilmektedir. Bu durum özellikle oral seks yapan kişilerde sorun ortaya çıkmaktadır.

0|0
    0|0
    • Dissemine N. Gonorrhoeae (Yaygın Gonore ) enfeksiyonu nedir?
      Gonore bakterisinin kana geçerek yayılması ile endokardit (kalbin iç dokusu iltihabı), menenjit ve gonokokkal dermatit-artrit sendromunun gelişmesine "Dissemine N. Gonorrhoeae enfeksiyonu " adı verilir.

Dermatit - Artrit sendromu, ağrısız seyreden cilt döküntüleri ve eklem sıvılarında gonokok bakterine bağlı iltihap gelişmesi ile karakterizedir.

Bel soğukluğu (Gonore) belirtileri nelerdir?
      Bel soğukluğu hastalığı sıklıkla kişilerde belirti vermez yani "asemptomatik" seyreder.

Gonore eğer belirti verirse şikayetler 1-30 gün sonra ortaya çıkar.

Belsoğukluğu genellikle cinsel ilişkiden ortalama olarak 4-6 gün sonra belirti vermektedir. Bunlar:

Cinsel organdan (erkekte penis ucundan, kadınlarda vajina içinden) gelen sarımtırak ve kıvamlı sıvı akıntılar (irin gibi)
      Pelvik İltihabi Hastalık : Pelvik iltihabi hastalık kadınlarda kısırlık nedenidir.
      Adet dışı kanama (Adet düzensizliği)
      Kronik kasık ağrıları
      İdrar yapma esnasında ağrı, acı ve yanma hissi (Sistit)
      Sık idrara çıkma (pollaküri)
      Boğaz ağrısı (farenjit) şeklindedir.

• Bel soğukluğu nasıl tanınır?
      Bel soğukluğu, purelan (irinli) vajinal akıntı, idrar yaparken yanma- sızlama veya kasık ağrısı gibi şikayetlerle gelen hastalarda yapılan jinekolojik muayene ve alınan kültür antibiogram testleri ile tanınabilir.

Bel soğukluğu tedavisi nasıldır?
      Bel soğukluğu hastalığı antibiotik tedavisi ile geçebilen bir hastalıktır, ancak bel soğukluğu etkeni penisilin grubu antibiyotiklere dirençlidir.

Bel soğukluğu tedavisinde tetrasiklin, seftriakson ve makrolid grubu antibiotikler tercih edilmektedir. Seftriaxon, üçüncü jenerasyon sefalosporin grubu bir antibiotiktir.

Bel soğukluğu mikrobu taşıyan kişilerde çoğu zaman başka cinsel yolla bulaşıcı hastalıklar da olabileceği için kişilerde STD (Cinsel yolla bulaşan hastalıklar) taraması yapılmalıdır.

Bel soğukluğu mikrobu barındıran kişilerde çoğu zaman Chlamydia mikrobu da bulunmaktadır.

• Göstergeler ve belirtiler

Belirtiler, enfeksyona maruz kaldıktan 1 ile 14 gün arasında, herhangi bir zamanda ortaya çıkarlar. Belsoğukluğu, belirti göstermeyebilir. Belirtiler, kadınlardan çok erkeklerde farkedilebilirler.

Kadınlarda

Belsoğukluğu belirtileri aşağıdakileri kapsar:
    vajinal akıntıda değişiklikler. Bu, sarı veya yeşile varan, keskin kokulu, daha fazla akıntı şeklinde olabilir.
    idrar yaparken, ağrı veya yanma hissetme
    anüste, kaşıntı, tahriş ve/veya akıntı.

Erkeklerde
    penite sarı veya beyaz renkte akıntı
    anüste, kaşıntı, tahriş ve/veya akıntı
    prostad bezlerinde ve yumurtalarda iltahaplanma.

Belsoğukluğu nasıl kapılabilir
    içine girme yoluyla cinsel ilişkiyle (penisin, vajina, ağız veya anüse girmesi) ve daha nadiren;
    yalama (bir taraf diğer tarafın anüsünü uyarmak için, ağzını ve dilini kullanırsa)
    parmağınızı, enfekte olmuş bir anüse, vajinaya veya ağıza sokup, yıkamadan kendi organlarınızda kullanırsanız.

0|0
    0|0
    • Okumustum bunu -_- akintim falan yok yav

• onda yoksa sana da bulaşma olasılığı yoktur sen neden böyle bir tereddütte kapıldın.

• Bir an varmidir acaba diye supheye dustum ama bakir birinde yoktur heralde dedim sonra

• Bel soğukluğu oralla bulaşmaz. İişki ile bulaşır.

1|0
    0|0
    • Ya nette hep yazmislar korktum

• Oralla bulaştığını ilk duydum ben 1 defa bir japonla birlikte olunca yakalanmıştım buna berbat bişey

0|0
    0|0
    • Oralla bulasmaz mi? Belirtileri nelerdi sende

• Ben ilk seden duydum oralla bulaştığını bnde sürekli akıntı oluyodu baya bir iğne yedim zor bela kurtardım

• İki tarafta yoksa ihtimal yok genelde erkekte olur oralla çok rahat gecer

0|0
    0|0
  • birinin bunu tasıyo olması gerekir

0|0
    0|0
  • burdan nasil anlatayim

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 1

• N. gonore bakterinin yarattığı hastalıktır. Cinsellik yolla bulaşır taraflardan birinde bu bakteri mevcut olmalıdır bulaşması icin

1|0
    0|0
    • Yok dedi bende bende de olmaz o halde?

• Partnerinde yoksa ve sen de başka biriyle ilişki yasamadiysan bulasmaz

Yükleniyor...