Bel soguklugu hakkında ?

Bel soguklugu oralla nasil bulasir ?
Iki tarafta bel soguklugu yoksa olusma ilhimali nedir


0|0
18

Senin görüşün var mı?

Erkekler Ne Diyor 7

 • Bel soğukluğu nedir, bel soğukluğu etkeni Neisserria Gonorrhoeae (N. Gonorrhoeae) nedir, Gonore mikrobu kadın ve erkeklerde ne tür hastalıklar yapar, bel soğukluğu belirtileri nelerdir, tanısı ve belsoğukluğu tedavisi nasıl yapılır, Gonore (belsoğukluğu) kısırlık yapar mı gibi soruların cevaplarını bu bölümde bulabileceksiniz.

  Gonore (Bel soğukluğu etkeni) nedir?
  Gonore, cinsel temasla bulaşan erkeklerde sıklıkla üretrit (idrar kanalı iltihabı) ve bel soğukluğu, kadınlarda ise sıklıkla servisit (rahim ağzı bölgesi iltihabı) yapan bir hastalıktır.

  Belsoğukluğu nasıl geçer?
  Belsoğukluğu doğrudan cinsel yolla geçen bir hastalıktır. Hastalığın etkeni gonokok cinsinden Neisserria Gonorrhoeae (N. Gonorrhoeae) adlı bir bakteridir ("Nayserya Gonore" diye okunur, "Gonore mikrobu" olarak da kısaltılabilir)

  Neisserria Gonorrhoeae (N. Gonorrhoeae), mikroskobik olarak "kahve çekirdeği şeklinde" gram negatif bir diplokok bakteridir, yani çiftler halinde bulunur. İlk defa 1879 yılında Albert Neisser tarafından tanımlanmıştır.

  Gonore başka ne tür enfeksiyonlara yol açar?
  Belsoğukluğu etkeni mikroorganizma (Neisserria Gonorrhoeae) "farenjit" gibi boğaz enfeksiyonlarına da yol açabilmektedir. Bu durum özellikle oral seks yapan kişilerde sorun ortaya çıkmaktadır.

  0|0
  0|0
  • Dissemine N. Gonorrhoeae (Yaygın Gonore ) enfeksiyonu nedir?
   Gonore bakterisinin kana geçerek yayılması ile endokardit (kalbin iç dokusu iltihabı), menenjit ve gonokokkal dermatit-artrit sendromunun gelişmesine "Dissemine N. Gonorrhoeae enfeksiyonu " adı verilir.

   Dermatit - Artrit sendromu, ağrısız seyreden cilt döküntüleri ve eklem sıvılarında gonokok bakterine bağlı iltihap gelişmesi ile karakterizedir.

   Bel soğukluğu (Gonore) belirtileri nelerdir?
   Bel soğukluğu hastalığı sıklıkla kişilerde belirti vermez yani "asemptomatik" seyreder.

   Gonore eğer belirti verirse şikayetler 1-30 gün sonra ortaya çıkar.

   Belsoğukluğu genellikle cinsel ilişkiden ortalama olarak 4-6 gün sonra belirti vermektedir. Bunlar:

   Cinsel organdan (erkekte penis ucundan, kadınlarda vajina içinden) gelen sarımtırak ve kıvamlı sıvı akıntılar (irin gibi)
   Pelvik İltihabi Hastalık : Pelvik iltihabi hastalık kadınlarda kısırlık nedenidir.
   Adet dışı kanama (Adet düzensizliği)
   Kronik kasık ağrıları
   İdrar yapma esnasında ağrı, acı ve yanma hissi (Sistit)
   Sık idrara çıkma (pollaküri)
   Boğaz ağrısı (farenjit) şeklindedir.

  • Bel soğukluğu nasıl tanınır?
   Bel soğukluğu, purelan (irinli) vajinal akıntı, idrar yaparken yanma- sızlama veya kasık ağrısı gibi şikayetlerle gelen hastalarda yapılan jinekolojik muayene ve alınan kültür antibiogram testleri ile tanınabilir.

   Bel soğukluğu tedavisi nasıldır?
   Bel soğukluğu hastalığı antibiotik tedavisi ile geçebilen bir hastalıktır, ancak bel soğukluğu etkeni penisilin grubu antibiyotiklere dirençlidir.

   Bel soğukluğu tedavisinde tetrasiklin, seftriakson ve makrolid grubu antibiotikler tercih edilmektedir. Seftriaxon, üçüncü jenerasyon sefalosporin grubu bir antibiotiktir.

   Bel soğukluğu mikrobu taşıyan kişilerde çoğu zaman başka cinsel yolla bulaşıcı hastalıklar da olabileceği için kişilerde STD (Cinsel yolla bulaşan hastalıklar) taraması yapılmalıdır.

   Bel soğukluğu mikrobu barındıran kişilerde çoğu zaman Chlamydia mikrobu da bulunmaktadır.

Kızlar Ne Diyor 1

Yükleniyor...