Kızlar, bayanlar yardım edebilir misiniz?

16 yaşındaki amca kızıyla birlikte yaşıyorum.
Ailesi doğu görevi nedeniyle bana emanet etti.
Sanıyorum ilk defa adet oluyor,hem benden utanıyor,hemde etrafımızda sorup öğrenebileceğimiz kimsemiz yok,kendisi de bilgi sahibi olmadığı için sizlere sorayım dedim.

1- Kaç gün sürecek ? Ne zaman temizlenip yıkanması gerekiyor ?
2- Çok zayıf bünyesi var,sürekli kan kaybedeceği için daha da zayıf düşmemesi adına,bu dönemde nasıl beslenmesi lazım ?
3- Ağrı ve sancıya iyi gelecek ilaç ya da alternatif tıp dediğimiz kaynatıp içebileceği ot- çöp var mı ?
4- Tecrübesiz olduğu için hangi ped markasını ve ne özellikte olması gerektiğini bilmiyor.
Markete gidip baktım,çeşit çeşit model var,gece - gündüz kanatlı - koku önleyici,sızdırmaz- nefes alan gibi bir sürü şey...
Hangi marka ve modeli önerirsiniz ?
5- Kendini kötü hissettiği için yarın okuluna gitmek istemiyor.Evde yatıp dinlensin mi,yoksa okula gitsin mi ?
Alışkanlık edinip her ay 2-3 gün okuldan kaytarmasını istemiyorum.

Aklıma gelenler şimdilik bu kadar,cevap verip eklemek ve önermek istedikleriniz varsa sevinirim.

Şimdiden teşekkürler.

3|1
6

En İyi Kız Görüşü

• 1-) 3-8 gün arasında değişebilir.
    2-) Kan yapıcı şeyler tüketmeli, bol pekmez yesin. Bitter çikolata yerse şeker dengesi düzelir.
    3-) Günde 2 Aspirin kullanırsa hem adet söktürür hem ağrısı hafifler.
    4-) Pamuklu ped kullanmalı diğerleri rahim ağzı kanserine yol açıyor. (Kotex ve Orkid Platinium Uzun iyidir)
    5-) İlk gün okula giderse kötü olabilir, diğer günlerde gitmesinde sakınca yok.

1|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 5

• 16 yaşında adet görüyorsa bir doktor kontrolüne girse iyi olur onun dışında
    Kotex kullansın
    6-7gün daha uzun ya da daha kısa sürebilir
    İlk adeti ise eğer düzensizlikler olabilir normalde 28gğnde bir olur regl
    Ama ilk ise bu süre uzayabilir. Kısalabilir
    Cok fazla kanaması olucagını sanmıyorum
    Pekmez yesin bir kaç kaşık dut pekmezi
    Yoğurt ayran tüketmesin kafein gazlı içeçekler içmesin
    Papatya melisa çayı içsin
    Çorap giysin ayağına sıcak tutsun kendini
    Bide son olarak evde çikolata bulundır:)

0|1
    0|0
    • Yarın okula gönderemiyorum, bir sağlık ocağına götürürüm.
      Üzüm pekmezi var, oda tamam.
      Adaçayı demişlerdi, melisa ve papatya çayını da yazdım.
      Çikolata var, tatlı dediler baklava falan da alırım.

Teşekkürler

• 4 ya da 7 gun arası değişir bubkan vucuttaki atik kandir sağlıklı kan degil ama yine de belirli bir kan kaybi olabilir molped uzun oneriyorum ayrıca ilk gun okula gitmezse daha iyi olur.

0|0
    0|0
    • Yarın okula göndermiyorum zaten.
      Sağolun.

• rica ederim

• Bünye meselesi korkcak bişey yok çok ağrısı varsa hastaneye götürüp adet sancısı için iğne vurdurabilirsn zaten şiddetli ağrı sadece ilk gün olr ilk günü gitmek istemzse zorlama ilk olmasının da ayrı etkisi vardır 4-5 gün sürer onun ilk olduğu için gün de dengesizlik olabilir 10 günü geçmediği sürece sorun yok. bittiktek sonra temizlensin. Kotex iyi sıcak su torbasi ver cenin pozisyonunda yatsın hafifler.. tatlı krizi felan olabilr çikolata felan al :)

0|1
    0|0
    • Meyve, pekmez ve çikolata demişlerdi.
      Tatlı dedin onu da alayım.

Sağol.

• O yaşta bir kız ne yapacağını bilmeli - bence biliyordur- bu kadar endişelenmen gerekmiyor. Reglin ilk günü okula gitmemesi iyi olur okulda sancısı falan olursa seni arayıp eve çıkmaya izin istemeye falan utanır. Marka olarakta o biliyordur zaten ama kokulu olanlardan uzak dur -kısırlığa yol açıyor- orkid kalitelidir gece alırsın gündüz gece kullanır. Beslenmesi içinde çocuk mu bu zayıf düşsün 11 yaşımdan beri hiç zayıf düşmekten başıma bişey gelmedi. Klasik sancıları tutar o kadar.

0|1
    0|0
    • Bilmiyor işte, emanet olunca mecbur üzere titriyorum.
      Yine de teşekkür ederim.

• Diğer cevapları okuyunca farkettim günde iki aspirin falan demiş şeker değil bu almasın ilaç. Adaçayı veya aslanpençesi çayı iyi gelir ağrıya sonraki adım olarak ilacı düşünebilirsin. Ayaklarını ve belini sıcak tutsun. Sanada kolay gelsin

• Adananın da not ettim.
      Sağolun.

• ilk defa ise 10 güne kadar sürebilir rengi tam kırmızı gelmeyebilir telaş etmesin
    uzun pedlerden gece kullanılanılanlardan alın çok gelir belki ama birde normal alın azaldığı zamanda onu kullanır
    sancısı varsa okula gitmesin 1 gün dinlensin
    meyve yesin

0|1
    0|0
    • İlaç ismi ya da kaynatıp içebileceği bişey?
      Ped markası?

• orkid olursa iyi olur ben pek takılmam markaya
      ilaç konusunda da pek bilgili değilim sancısı yoksa içmesin zaten

• Tamamdır sağolun.

Yükleniyor...