Arkadaslar acil yardim?

Arkadaslar ben normalde gusul abdesti alirim ama son 5 6 ayda almiyorum vde babam benim kuran ogrenmemi istiyor tuhaf gelecek ama unuttum tam alacagim bir sey cikior unutuyorum vesvese oluyor gusul nasil alinir?

0|0
011

En İyi Erkek Görüşü

• Gusül Abdesti Nasıl Alınır?

Gusl, Allah'u Teâlâ'nın müslümanlar için emrettiği en önemli maddî-manevî temizlik biçimidir.

Cenâb-ı Hak, "Eğer cünüb iseniz yıkanıp temizlenin" (el-Mâide, 5/6) buyurmaktadır. Gusül, tepeden tırnağa kadar vücudun her tarafını hiçbir yer kuru kalmayacak şekilde yıkamaktır. Namaz için alınan abdest "küçük abdest" kabul edilerek, gusle "büyük abdest" veya "boy abdesti" adı verilmektedir.

Guslün daha çok manevî bir temizleme aracı olduğu unutulmamalıdır. Çünkü vücudumuzun herhangi bir yerinde görünür bir pislik veya kir-pas olmasa bile cünüb olan kimsenin ibadetlerini yerine getirebilmesi için mutlaka gusletmesi gerekir. Ayrıca gerekli şartları yerine getirilmeyen yıkanma, ne kadar itinalı yapılırsa yapılsın guslün yerine geçmez ve bununla cünüblükten kurtulmak mümkün olmaz. Cünüb olan kimse ilk fırsatta gusletmeye çalışmalıdır. Bu durumda ancak, içinde bulunduğu namaz vaktinin çıkmasına kadar müsaade vardır; daha fazla geciktirilmesi günâh kazanmasına sebep olur.

0|0
    0|0
    • Önce besmele çekerek gusle niyet edilir... Eller bileklere kadar yıkanır ve yapışıp kurumuş bir şey varsa onları temizlenir... Sonra herhangi bir pislik olmasa bile avret yerleri ve uyluklar yıkanır. ... Sağ avuc ile ağza üç kere su alınır. Oruçlu ise boğaza su kaçmamasına dikkat edilir... Her defasında boğaza kadar ağzın içi iyice çalkalanır...
      Sonra, sonra sağ avucu ile burnuna üç kere su çekili...
      Her defasında sol el ile sümkürülür ve burun temizlenir... Bundan sonra namaz abdesti gibi bir abdest alınır... Abdest alındıktan sonra, üç defa başa, üç defa sağ omuza, üç defa da sol omuza su dökülerek yıkanır. ...
      Suyun her dökülüşünde ellerin erebildiği yere kadar vücut iyice oğuşturulur... Göbek boşluğu, kulakların iç kıvrımları, küpe delikleri, diş araları, bıyık, saç ve sakal ile bunların diplerinin ıslanmasına özellikle dikkat edilir... Şayet yıkanılan yerde su toplanıyorsa, ayaklar gusülden çıkanırken yıknır...

• Istersen atarim mesaj :D

• olur beklıyorum:Dhadı

Senin görüşün var mı?

Erkekler Ne Diyor 10

• http://www.uzmantv.com/gusul-abdesti-nasil-alinir
    Linki incele derim. Sorun varsa sorabilirsin yine.

0|0
    0|0
  • bence tekrar gusul al önce duşa gir tamen yıkan sonra normal abdest al ve arkasındna niyet niyet allahım senin rızan için gusul abestı almaya de ve besmele cekerek üç kere burnuan su al genzıne kadar cek sonra uc kere azına ıclerını sonra omuzlarını sonra basını ve yavas butun bedenini yıkla

0|0
    0|0
  • Bütün vücudun yıkanması, ağız, burun ve edep yerleri dahil, gusül abdestidir. Diğer ayrıntılar farzın dışındaki sünnet olanlardır. Zaten duş aldığında cünüplüğünü gidermiş oluyorsun.

0|0
    0|0
  • gusül için giripte gusul almayı unutup çıksan dahi yıkanıp temizlendiğin için gusul sayıldığını duymuştum ne kadar doğru bilmiyorum...

0|0
    0|0
    • eğer duş alacak durumda değilsen buna imkanın yoksa gusul almak yerine dinimiz bir kolaylık sağlamış ve teyemmüm abdestini mümkün kılmıştır. bunun için yapısında toprak olan herşeyle abdest alabilirsin. netten teyemmüm abdesti yaz öğren.

• 5 6 ayda çok fazla be canım.2 ezan arası kadar müsade tanımız dinimiz gerisi çok günah. 2 ezan arası olmasının nedenide mesela öğle ezanından sonra gusul gerektirecek birşey yaptıysan dinimiz ikindi ezanına kadar sana kolaylık sağlıyor nedenide namaz kılamadığın için , vakit kaçırdığın için 2 ezan arası denmiş.

• Duş alıyorsundur heralde :D

0|0
    0|0
    • Aliyorumda nnem bilmior duyarsa kizar son olarak dun dus yaptim tekrar yaparsam dikkat ceker

• Tamam mesaj atayim anlat

• Mezhebin nedir ona gore yardımcı olalım

0|0
    0|0
    • Regl oldum ama gusul almadim iliskiye girme gibi bir durumum olmadi

• Guslün farzları üçtür 1-Ağıza su vermek, 2-Burna su vermek, 3-Bütün bedeni yıkamak, Guslün Sünnetleri Niyet etmek Besmele çekmek, Önce avret mahallini yıkamak, önce başına, sonra sağ, daha sonra sol omuzuna üçer defa su dökmek ve her defasında vücudu ovmak, Avret mahallini örtülü tutmak. Gusül Abdesti Nasıl Alınır Sünnet üzere gusül abdesti şöyle alınır. Gusle niyet edilir, eller yıkanır. Temiz olsalar dahi ön ve arka avret yerleri yıkanır. Besmele çekilip, tam bir Namaz abdesti alınır. Yalnız, ayakları altında su toplanıyorsa ayaklar en sonunda yıkanır. Bu abdesti alırken ağız ve burna su bolca çekilir. Çünkü bu yıkama ile, gusüldeki farz olan ağız ve burna su vermek de yerine gelmiş olur. Başa üç defa su dökülür. Ve her döküşte ovulur. Bu esnada, sakal, bıyık ve saç altına suyu ulaştırmak lâzımdır. Sağ omuza üç defa su dökülür ve her döküşte vücut ovulur. Sol omuza üç defa su dökülür ve her döküşte vücut ovulur.

• bende diyorum neden ekonomik kriz bo gosteriyor :))

0|0
    0|0
  • Babam dun sabah ben işe 06:40 gidiyordum beni saat 06:15 de kalk namaz dedi tamam dedim içerideydi sonra bekledim ve kılmadım sonra biraz daha uyuyayım dedim. Ama keşke söylemese iyi olacaktı lanet olsun ben duş alırken unutuyorum. 1 hafta oldu.

0|0
    0|0
  • ben hayatımda hiç almadım

0|0
    0|0
    • oha camii ye filan nasil girdin

• Peki

• 6 Aydır cenabetmi geziyosun

0|0
    0|0
    • Onceden takmiyodum ama oyle gunaha girerim

• Önemli değil