Gelinlikte kırmızı kuşak bekaretin sembolü ise

yani en azından toplumumuz öyle kabul görüyo. eğer bakire diilseniz yine de kırmızı kuşak takar mısınız?

sende cevapla gizli kardeş..

Güncellemeler:
link anlamını ve aslında hoş olmayan bir adet olduğunu bilmek isteyenler için bir link

0|0
18|15

En İyi Kız Görüşü

• Bu çok eski bir Türk geleneğidir. Şamanizme dayanır; kurşun dökme, ağaca kurdele/bez bağlama gibi. Gelini kötü ruhlardan ve uğursuzluktan korumak için yapılır. Aynı şekilde lohusa kadınların da başına kırmızı kurdele bağlanır, yine uğursuzluktan ve kötü ruhlardan korunsunlar diye.

Not: Netteki sözlüklerde yazan her şeye inanacaksak işimiz var.

1|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 15

• Her geleneğin kökeni ne yazık ki bilinmiyor. Benzer uygulamalara bakarak az çok tahmin yürütülebiliyor. Mesela kuşak bağlamak, aslında 3 kere bağlanıp çözülerek ve dua okuyarak yapılır. Genel anlamda günümüze bekaretin sembolü gibi olsa da gayret ve çalışkanlığın sembolü, kudret sembolü, korunma ritüeli vs. gibi anlamlarla çok öncelerden krallar tarafından da uygulanmışlığı vardır.

Günümüzde ele ayağa düşmüş büyü ve majikal ritüellerde görülebilecek olan, şu renk bezi/ipi/kuşağı şu kadar düğüm at, şu kadar bağla, şunu şunu oku diye tarifler vardır.

Anlayacağınız, geline takılan kuşağın rengi, bağlama sayısı, belli bir okuma yapılması bu tarz bir kökene sahip gibi görünüyor.

Bu ritüeller her ne kadar İslami ve İbrani büyülerinde görülse de aslında kökeni çok çok daha eskiye, Sümer, Hitit, Uzakdoğu, Mısır, Kelt, Şaman vs. kültürlerine kadar gider.

Günümüzdeki bir çok adet, gelenek ve inanış günümüze kadar gelmiştir ancak çoğunun amacı da, nasıl yapıldığı da unutulmuştur.

0|0
    0|0
  • saçma gelio ama saygı duymak lazım kültüre

1|0
    0|0
  • Bunu takacak kız kaldı mı?

0|0
    1|0
  • bence güzel soru ...

***** yıldızlık ...

1|0
    1|0
  • kırmızı kuşak, imam nikahı, kanlı çarşaf, öpülmemiş dudak, bekaret, bunların hepsi zincirleme rezalet.

1|0
    0|0
  • Damat dışında kimse kutuıya bakacak değil..Her gelin takıyor...Usuldendir..

1|0
    1|0
  • Sonuç olarak gelenek takılır diye düşünüyorum

1|0
    1|0
  • Madem gelenek bu ve herkes biliyor ise bakire olmayan takmamaya cesaret edebilirmi

1|0
    1|0
  • cevapladım bende

1|0
    1|0
  • Niye takmasın ki ?

1|0
    1|0
  • taksan dert takmasan dert. boşuna demiyorum en güzeli düğün yapmamak diye :)

1|0
    1|0
  • konu komşu ne der sonra takılmalı :D

0|0
    1|0
  • Evet.

0|0
    0|0
  • "ey mahalleli bakın daha paket açılmadı,kurdelesi üzerinde" demek olur kendisi...bunu sorgulamak bize düşmez ama her babanın her abinin de hakkıdır kızını , kardeşini evinden bakire olarak uğurlamak ırakın uğurlasınlar amk eğer işine gelmeyen varsa eğilir babasının kulağına babacım ben bakire değilim bağlama istersen yanlış anlamasınlar der olur biter , sonuçta insanız değil mi halden anlarız

1|0
    1|0
    • bazı gelenekler çok gereksiz

• hayır abartmadım da sen uzaydan mı geldin sana kısaca şunu söylüyorum milletin ne yaptığına karışma da sen ne halt yersen ye amk

• pis terbiyesiz sana ne asıl bi soru sorduk senin gibi cahiller olmadan bu site daha güzeldi

• Alakaya maydonoz derlerya hadi seninki de o hesap.

1|0
    2|0

Kızlar Ne Diyor 17

• bakire olsam da takmam. kadını mal olarak görmekten başka bir şey değil. kurdeleye de açıklama yapan bir not yazsın istersen. valla ali ile sadece öpüştük veli ile elele tutuşmaktan öteye gitmedik gibigibi.

1|0
    0|0
    • çok kötü ya al sana sıfır km açılmamış kurdelalı paket sanki mal satıyo

• o Anadolu kültüründe bir semboldür olaya çok saçma yaklaşmışsın bence

• bayan değilsin ki ne alaka yorum yapıyorsun? sana mı kaldı?

• Bakire olsam da olmasam da takmam. Ne o öyle ya gelinliğin görselliğini bozan bir şey en başta. Zaten böyle saçma sapan tabulara da karşıyım.

1|0
    0|0
  • Sanki bu aralar pembe kuşak moda.Onun anlamı ne acep?

1|0
    0|0
  • Ben bunu hep biliyordum.Çok saçma bir adet.Aşağılayıcı.Kesinlikle böyle bir şey olmayacak benim düğünümde.

1|0
    0|0
  • Sanirim siyah kusak babasi olen birine mi takiyorlardi oyle birsey.Takmam eger bakire olmazsam

1|0
    0|0
  • istemez kuşak falan

1|0
    0|0
  • bakire olmayanlar siyah taksın yas var:P

1|0
    0|0
  • o kusagı, bakire olsam da olmasam da hic bir kuvvet bana taktıramaz.

2|0
    1|0
    • Oh oh ye ye bolca ye :)

Afiyet bal şeker olsun. Ben de iyiyim. Maaşallah sübanallah ;)

Bundan sonra buralardayım semizim otum :)

• Hoşgördük efenim...

Güzel karşılama idi. Bileydim önceden gelirdim :)

• O kuşak bekaret sembolu mi , ilk defa duyuyorum

0|0
    0|0
  • bn uzun zmndr görmüorm düğünlerde demek bundanmış.

0|0
    0|0
  • o degil de allahsiz takti hamamda 40 tas su dokecekmisim :D.

1|0
    0|0
  • Altın kemer taktırcam :D

Şaka şaka , taktırmam ama.

1|0
    0|0
  • Kuşağı takmaktan ziyade bütün düğün boyu gelinlikle dolaşanlar biliyorum ben... Hediye paketi gibi tövbe estağfurullah...

1|0
    0|0
  • Takmam. Aslında bakire isem de takmam, gereksiz gibi. Saçma. Gerçi takmazsam da adım çıkar, dedikodu yaparlar. :D

0|0
    0|0
  • ilk defa duydum desem yeridir..

1|0
    0|0
  • Evet takılıyor, gelenek diye.

0|0
    0|0
  • hadiya bende diyorum bunun anlamı ne..öğrenmiş oldum sağol:)

1|0
    0|0
Yükleniyor...