Cinsellik hakkında neden bilgisiz olmaya itiliyoruz?

İşim gücüm yoktu düşündüm hadi felsefe yapalım...

Bütün insanlar seks sonucu oluşmuş ise

yani biz şu anda ebru şallı gibi nefes alıp veriyorsak

bu aslında bizim anne babamızın yaptıgı seks sayesinde ise

bakkal amcaya gidip bir gazoz alırken bakkal amcanın küçük ama haylaz oğlunu görünce o şirin tonton bakkal amcamızında seks yaptıgını anlıyoruz mesela

ya da parmagında altın yüzük olan birininde bana devlet tarafından

sex yapma izni verildi çatır çatır yapıyorum etc.

neyse

demem o ki biz eger bu olayla bu kadar iç içe isek onun sayesinde şu anda burda isek neden bu konular bu kadar gizli saklı konuşulmaya çekinilecek konular oluyor

tamam bende bu işin belli şartlar altında olmasından yanayım zaten ama bu teorikte olsa cinsellik hakkında bilgisiz olmayı gerektirir mi?

Güncellemeler:
gerçekten bazı kişilerin soruyu anlamaması çok üzücü

ben ona yapılanın tecavüz oldugunu anlamayan kız çocukları için yada nasıl dogum kontrol

yöntemlerini uygulayacagını bimediği için istemeden çocuk sahibi olan çiftler için işte bu ve buna benzer durumlar için konuşuyrum

0|0
5|23

En İyi Erkek Görüşü

• Gerektirmez tabii ama yani şöyle düşün bu bilgiler heryerde var... kimse anlatmaya gerek duymuyor... mesela benim neler yapabildğim sen biliyorsun senin neler yapabildğinide ben bilyorum.

Sen evlenmiş olsan ilk dakikadan itibaran neler yapabileceğini (belki sırayı şaşırabilirim) bilyorum. (ha evlenmeyenler yapmıyor mu yapıyordır belkide oraya grimim)

Yani anonim heryerde var bu bilgiler.. iki genç kız yanyan gelse konuşacakları knu bellidir erkek içinde öyle... yani kısaca ansiklopedilerini bile sen devirmişsindir yanılıyormuyum? demek ki gayet iyi biliyoruz bu konuyu.

Do you understand me?

0|1
    0|0
    • önyargılar, tabular daha farklı şeylerde var... bir de çocuk meslek sahibi olsun bişeyin ucundan tutsun sonra evlendiririz mantığı var... yani aşk işlerine erken başlamsın olayı.. bilmem anlatabildim mi?

• tamam herkes konuyu bilio olabilir ama ayni herkes konuyu bilmiomus gibi davranio ve bence sorun burda baslio

• Bilmediklerimiz neler var, mesela siz neyi bilmek istiyorsunuz, özelden de yazabilirsiniz...

Erkekler Ne Diyor 22

• Önceden yani cinselliğin ayıp sayıldığı ve gizli saklı konuşulduğu dönemlerde.Gençlere cinselliğin temeli ergenlik zamanı gelince anne ve babadan öğretirildi.Ama şimdi gençlerin ergenliğe geçmeden öğrenmesinin yolu teknoloji ile aşılmış oldu.

TV lerde gece kuşağı, dergilerde p*rno yanınlar, internette siteler, karaborsa da p*rno cd ve dvdler mevcut.Burdan da senin dediğine geliyoruz.Cinsellik her yerde.Sokaktaki her insanın yaşamında.

Lisede bir ara tüm kızları ve erkekleri toplayıp ayrı ayrı cinsellik dersi vermişlerdi.

Kişi nasıl sosyalleşiyorsa ve bu konuda kendini kitap okuyrak kulublere giderek sosyalleşiyorsa cinsellik içinde kendini geliştirmeli.Kimi zaman kitap okumalı(mesela KAMASUTRA yı okuyun.) cd ler ve siteler gezmeli.Evlilik, sosyal yaşam, ergenlik ve yaşlılık tüm bu yaşam evrelerinde cinselliğin rolünün fazla olduğunu düşünüyorum.Bu yüzden bilinçlenmeli insan.

Kısacası cinsellikle ilgili İLGİSİZ ve BİLGİSİZ olmamalı.

0|0
    0|0
  • okurken güldüm ya baya allah iyiliğini vermesin nede şeker şeker yazmışın avatarındaki kız konuşuyo sandım sevesim geldi.

okullara yalandan cinsel eğitim dersleri konduydu biz ilkokula giderken. haberlerde görmüştüm ilkokullarda okutulucakmış diye nası dersler olcak diye erkekler olarak hep heyecanlandık. ama o dersi hiç görmedik. bizden sonrakilerin de gördüğünü sanmıyorum açıkçası. sonuç olarak ilk cinsel eğitim dersimi üniversite birinci sınıfta aldım. bunlardan bir tanesinde u düzeni oturulan sınıfta ortada bir masa hocamıs dildoya prezervatif takmayı gösterdi. gerçekten altın değerinde bir bilgi! onda bile plastikten sopaya bakmaya utananlar epeyce çoktu.

bu konu bu ülkede her zaman tabu olarak kalacak bence, yada öyle olmadığını görecek kadar yaşamayacağız.

0|0
    0|0
  • sosyolojik gerçekleri var bu ülkenin.ancak bu gerçekler ayak uyduramamış dünya üzerindeki değişime.nasıl mı?

şöyleki geçmişten gelen bir kültür yapımız var.toplumda yaygın olan din islamiyetle harmanlanmış.bu kültüre göre öncelerde yaşı gelen evlenmiş konuşmasına gerek kalmadan öğrenmiş gençlerimiz.

ama zaman değişip araya üniversite, iş, askerlik hikayeleri de karışınca türk genci biyolojisi ile savaşmak zorunda kalan bir bir konumda kalmıştır.23-25inden önce evlenme fırsatı olmayan gençler kendi arasında konuşmaya başlamış ancak kültüründe zaten bunları açık açık konuşmak yok.onu da değiştiremeyince cinsellik konuşulmayan bir tabu olarak kalmıştır.

0|0
    0|0
  • yani cinsel bilgiler zamanı gelince kızlara anneden, erkeklere yakın bir erkek akrabadan (uzmanlar bilinenlerin aksine baba değilde amca, dayı, kuzen gibi bir akrabayı önerirler) öğrenilmelidir. öğreniliyor da zaten. şu da var ki temel cinsel bilgilerle, seks, sevişme, pozisyonlar birbirlerinden tamamen farklı konulardır. Temelde bilgilerde çocukluktan gençliğe girerken vücudumuzda ne gibi değişiklikler olur, (kıllanma, ses kalınlaşması, adet, boşalma gibi) bu durumlarda genç ne yapmalı, nasıl davranmalı gibi bilgiler yer alır. biraz daha ileri aşamada erkek ve dişi üreme organları, özellikleri, çalışma sistemleri vs. bilgilerdir. ayrıca gebelik durumları yine gebelikten korunma yöntemleri de sayılabilri. bu bilgiler ayıp değildir ve yeri gelince ailede, arkadaş çevresinde ve okulda öğretilir. Kimse bunların öğretilmesine karşı değil zaten.

0|0
    0|0
  • soruyu cok begendimm ama bi cevabim yok.. toplumun dayattigi kurallar dogru ya da yanliş uymak zorunda birakilioruz.. sadece sex konusunda diil.. bu tamamen insanlara karsi onyargili yaklasmaktan kaynaklanio bence.. vee durum boyle bastirilmiş duygular kivaminda olunca da yoldan gecen insana selam verdiginde bilee ayyyyy bana asilio diye basio cigligi sende sapik durumuna dusuosun... aslinda cokk karisik bi sosyolojik vaka.. tam tersini dusunen insan da bana karsi bunu catir catir savunabilir.. sanirim bi cevabim varmiş baslayinca gerisi geldi=))

0|1
    0|0
  • 1000yıllık bir medeniyedi 100 senede yıkamassınız

cinsellik bizim gibi ülkelerde bir tabudur onu gecmek enaz medeniyet tarihi kadar tarih gerekir

ama sunu diyebilirimki cinsellik eğitimi hakkımız

eğer aanne ayıp konuşma bnaba ayıp konuşma okulda öğretmen ayıp konuşma derseki bizde sağlıksız koşullarda bu işi ya bir arkadasın evinde yada genelvlerde öğreniyoruz ve öyle devam eder gider

eğitim sart herkonuda olduğu gibi sağlıklı nesiller yetiştirmek için bu konudada eğitim sart

eğitim olmassa bir dakikalık zevk için 10dane cocuğun kanına girersin yada bir cocukla ondakika zevk yasarsın eğitim olursa siz secin hangisi daha güzel olur

0|0
    0|0
  • toplumda tabular var...

kıyamet alametlerinde biride kadın ve erkeğin bu tür konuları alelade konuşması ve gerçekleştirmesi.. mutlaka sona yaklaşmamak için..

bir diğer olay bet - bereket kalkar diyoardı hakikaten de öyle oldu.. kazanılan para yetmiyor mesela...eski adamlar doğruyu söylemiş

0|1
    0|0
  • bir insanda sorun ya aşağıdadır yada yukarda , bizim uygar toplum olamayışımızın en büyük sebebide budur, çünkü bizim toplumuzda erkekler cinsel açlığını gidermek için evlenirler ve evlenirken frekans uyumu,ten uyumu burç uyumu,kafa yapısı gibi konular genelde ikinci planda kalır, bu yüzden evlendikten sonra gözü açılan erkek ( bu ana kadar sex ve cinsellik ve aşk hakkında bilği sabhibi olmayan) dünyaya farklı bir açıdan bakmaya başlayan erkek her önüne geldiğiyle yatmaya başlar,( aslında avrupada bu durum tam tersi evlenmeden önce herkesle yatan evlendikten sorna birbirini aldatma olayı pek yok

0|0
    0|0
  • Utanmak aslında güzel haya bakımından fakat çiftlerin özel yaşamlarında çektikleri sıkıntılarda bariz ortada. bilgi güzeldir bilgi paylaştıkça değer kazanır aslında uygun ortam ve zamanlarda sohbet edilebilinecek konular ama haya çerçevesinde olmalı sohbet ettiğin kişiyi dürtmeye çalışmadan.

0|0
    0|0
  • Toplumumuzun tutucu yapısından kaynaklı olarak en modern ebeveynler bile kızlarını cinsel bilgilerden uzak yetiştirmek ister. Kızlarını dedim çünkü erkekler arkadaşlarından, abilerinden, adult filmlerden vs. bir şeyler öğrenir ama bir genç kızın vücudunu tanıması 20'sinden sonra bile olabiliyor.

0|0
    0|0
  • zaman değişiyor .arkadaşlarımla cinsellik konularında konuşabilirim buna bayan arkadaşlarımda dahil olabilir.ama cinselliği özgürce konuşmak istemek kahvede mahallede olamaz düşünsene bakkal amca nasıl yaptın bu tontonu ..kızım önce gazozu al..şimdi önce diye. başlasa saçma olmazmı..bakkaldan içeri giren düğer müşteride abi orada şöyle yapcaktın deyip birde senden onay istese...seks özeldir gizlidir yapılanları yapılacakları herkes bilemez bu böyle sürecektir .

0|0
    0|0
  • ben kendim bilgisiz olmak istiyordum

0|1
    0|0
  • aslında haklsıın da bu nefsin imanı yokki arkadaşım uluorta konuşsa ortalık bakkal amca çoçuğuyla dolar bu arada pc müh ege kazandım :D

0|0
    0|0
  • Açıklayıcı bir soru olmaması yanlış cevaplar duymana itiyordu seni düzelttğin için teşekkürler.

0|0
    0|0
  • Kadınlar artık akıllandı sebepsiz sevişmiyorlar!

0|1
    0|0
  • eğitim şarttt

0|0
    0|0
  • Bilgili olunca tadı kalmaz. Hayvanlaşamazsın..

0|0
    1|0
  • insanların tabuları yüzünden oluyor

0|0
    0|0
  • hayat şartları yüzünden tamamen

0|0
    0|0
  • aptallık geneleğinden dolayı

0|0
    0|0
  • Fetiyede bir dağ var adını unuttum aşağı inmek 1.5 saat sürüyor. aşağı inene kadar kriterlerime uygun:) biriyle yapmak isterdim tutkuyla ovvvv.

0|0
    0|0
  • Bence

Bu ülkenin Biraz daha gelişebilmesi için senin gibi çat çat çatır çatır yapabilmeyi öğrenmesi gereken gençler var.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 5

• bir cocuk kendi cinsel kimligini kesfetmeye basladigi andan itibaren cinsellikle alakali sorular sormaya baslar.

bir erkek cocugu annesinin cinsel organinin kendisininken farkli oldugunu gördügü zaman bunla alakali sorular sorar.

''senin niye sosisin yok'' vs gibi. ebevynler daha o zamanlar bunun konusulmasinin ayip birsey oldugunu cocuga üstüne basa basa söyleyerek beynine kazir.

cinsellik=ayip birseydir artik.

cocuk sordugu sorularin cevapsiz kaldigini görünce kafasina göre yorumlayama baslar mesela babasina veya dedesine gidip

''annemin sosisi kirilmis'' diyebilir (gercekten de vardir böyle diyen cocuklar). bunu söylemenin ayip birsey oldugu cocuga tekrarlanir vs.

egitim sart.

1|1
    0|0
  • isteyen bilgilide oabilir gizli kalması konusunda hem ikir değilim çünkü bu toplumsal baskıya dönmüş durumda ülkemizde cinsellik konusunu açamıyorsun konuşamıyorsun vs. ve evlenince bile mutsuz oluyorsun kocana bile isteklerini söyleyemiyor duruma geliyorsun ben böyle düşünüyorum kötü bi durum baskı

0|0
    0|0
    • baskı var ama ben baskıya gelemem hiç bi konuda baskı uygulanması bana ters ;)

• öyle diyosun o zaman evlendin herkez istedğiyle yatıp kalksın o zaman evliliğin ne anlamı kalıyo evlendiğin kişiyle bu konuları konuşamıyosun sen karşındakine içindeki derdi anlatmazsan nasıl bilicek ?

• dana ne bilicez bş yaşındaki bebek bile tv idi internetti derken her haltı biliyor

aşk mahremiyettir benim için bilgi sahibi olmak isteyen araştırabilir tutan yok ki ama bu öyle her zaman ah bilgimiz yok diye konuşulacak konu değil toplum moplum baskısındanda değil bu konuyu özel buldugum için bu böyle bnce fazla bilgiliyiz 18 inde kız hamilemiyim dye soru soruyor bu kadar bilgi beni aşar o zaman gözümde bi özeliği kalmaz bunun malesef

0|0
    0|0
  • tabiki bilgisiz olmayı gerektirmez. fakat toplumsal ve ailevi tabularnedeniyle "biliyorsan yaşamışsın" önyargısı var. çünkü toplumumuzun en zayıf yönlerinden biri de okumamak ve araştırmamak... halbuki bu bilgileri okuyup araştıran herkes bilgi sahibi olabilir.

bu yargılar yüzünden de okuyanlar, bilenler bildiklerini kendilerine saklıyor diye düşünüyorum.

0|0
    0|0
  • Eğitim şart.

1|0
    0|0
Yükleniyor...