Doğum kontrol haplarının etkileri nelerdir?

Geçenlerde kuzenimle konuşuyorduk. Epeydir görmedim o yurt dışında doğdu büyüdü, konu cinselliğe geldi sonra anal seks kondomsuz çok pis dedim güldü ben kondom hiç kullanmam ki dedi güldüm. Hiç mi kullanmadın dedim evet 4 kere filan kullandım dedi ve ekledi normal seks sırasında yurt dışındaki kızların her zaman hap aldıklarını ya da iğne yaptırdıklarını söyledi. O yüzden kimse kondom kullanmıyormuş. Merak ettim bir kız sürekli doğum kontrol hapı alabilir mi? Yani etkisi yok mu 18 yaşından 29 yaşına kadar kullanılır mı merak ettim.

0|0
3|2

En İyi Kız Görüşü

• saf östrojen,saf progesteron yada östrojen+progesteron şeklinde birsürü preperat var.normalde vücutta fizyolojik miktardaki bu hormonlar menstruasyon dengesini dolayısıyla yumurtlamayı kontrol ediyor.dışardan ekstra bi hormon alındığında yumurtlama olayı bozuluyo.dolayısıyla gebelik riski minimuma indirgenmiş oluyo.doğum kontrol yöntemleri içinde en güvenilir yöntem bu.geleneksel yöntemlerin sağlık açısından pek bi riski yok.ancak koruyunculukları malum.tıbbi yöntemlerde ise prezervatif dışındaki yöntemlerin yan etkileri eğerki oluşursa çok daha riskli.spiral vs. hem enfeksiyona yatkınlık hemde endometrium ca açısından riskli.ayrıca kısırlık riski de mevcut.(bunlar düşük oranda tabi ama risk risktir)doğum kontrol hapı ise en koruyucu yöntem olmasına ek olarak adetleri düzenler,adet sancılarını azaltır.kanama süresini ve miktarını artırır,böylece anemi şikayetini de azaltır.ayrıca kıllanma,sivilce gibi bi durumdan şikayet ediliyorsa ki genelde altta yatan neden polikistik over sendromudur.bu durumda da tedavide oral kontraseptif kullanılır.ayrıca endometrium ca,dış gebelik riskini de azalttığı söyleniyor.ancak içerdeiği hormon miktarına göre birçok yan etkisi vardır.sıklıkla görülenler memelerde şişkinlik hassasiyet,ara kanama(ilk bikaç ay),kilo alma(su tutulumu nedeniyle),depresyon gibi.uzun süreli kullanımda bu şikayetlerin gerilediğini söyleyen birçok insan gördüm ancak ben şahsen aşırı depresyon yaşadığım için 2 aydan uzun kullanamadım.yine uzun süreli kullanımda da bi takım riskleri var.meme ca gelişiminde etkisi olduğu gösterilmiş.bu yüzden ailede böyle bi hikaye varsa kullanılmamalı.ayrıca kişide yada ailesinde tromboz,tromboflebit gibi bi durum varsa da kullanımı önerilmez.aylık yada 3 aylık iğnelerde de yine hormon verildiği için benzer etki ve yanetkiler vardır.kullanım açısından daha rahat olduğu için kadınların bi kısmı bunu tercih eder.ancak depo hormon şeklinde alındığı için kişiden kişiye değişmekle beraber yanetkiler daha ağır seyredebilir.şahsi fikrim bi kontaendikasyon yoksa doğum kontrol hapı en ii ve en güvenli yöntem.keşke ben de kullanabilseydim

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 2

• en büyük yan etkisi benim :DD

doğum kontrol ilaçlarının %98 gibi bir oranla hamilelikten koruduğu ve %2 oranla gebeliği önlemediğini biliyor muydun?

%2 orana girdiğim için kendi adıma mutluyum:DD

0|0
    0|0
    • bir adam üç ağlayan bebekle trende yolculuk ediyormuş. yanında oturan bayan adama sormuş :

- bebekler sizin mi?

- hayır.ben prezervatif fabrikasında çalışıyorum,onlar da müşteri şikayetleri.

• sürekli olursa zararlı hiç düşünmüyorsan yumurtalıkları bağlatma

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 2

• Erkeğe herhangi bir yan etkisi yok :P

Bayan için en başta bulantı, baş ağrısı, mantar şikayetleride olabilir, akıntı şikayetleride olabilir, en istenmeyen güçlü yan etkisi damar pıhtılaşmasıdır (bu gerçekten kötü olur)... Eğerki ailesinde yakınlarında bu etki varsa veyolmuşsa doktorlar hap kullanmamalarını söylüyorlarmış.

İnternette araştırdım biraz ve 2 türlü yan etki olabiliyormuş

**** OLUMLU (bazıları):

Adet döngüsünün düzenli olmasını sağlarlar.

Adet öncesi gerginlik belirtilerini azaltırlar ve gerginlik sendromu tedaviSİ amaçlı olarak kullanılabilmektedirler.

Hap kullanan kadınlarda hormon düzenlemesi yaparak sivilce ve tüylenme tedavisinde kullanılabilmektedir.

rahim kanseri ve yumurtalık kanseri çok daha az sıklıkla görülür.

Doğum kontrol hapı kullanımının miyomlara karşı koruyucu olduğu istatistik olarak belirlenmiştir.

*** Olumsuz (bazıları):

Damar Tıkanıklığı

Kanın pıhtılaşmaya eğiliminde artma

Doğum kontrol hapı kullanmaya devam eden kadınlar yıllık muayenelere gelme konusunda daha tutarlı davranmalıdır ve böylece oluşabilecek kanser riskleri içinde erken teşhisde bulunmuş olurlar.

Kilo alımı etkisi

Atardamarlarda tıkanıklık (daha çok 35 yaş üstünde görülür. ve 10 binde 5-10 )

0|0
    0|0
  • buradan link doğum kontrol hapları ile ilgili bilgilere ulaşabilirsin. yan etkileri en fazla olan doğum kontrol yöntemidir.

kondom sadece doğum kontrol yöntemi değildir cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı da koruyucudur. o yüzden bence herkesin sağlık durumunu bilemeyeceğimizden kondom kullanmakta fayda var.

1|0
    0|0
Yükleniyor...