Erkeklerde Sünnet olayı sorunu

şimdi bazı islami kesimlerde bayanlarda da yapılıyor sünnet olayı, zevk aldıkları kısım kesiliyor ki günaha sapmasınlar diye bu çok ayrı bir olay benim sorum erkeklerdeki sünnet olayı.

----------------------------------------------------------------------------------

DR.Haydar dümenin şu sözleri bence bu yapılan hatayı açıklıyor;

"Sünnet bütünüyle olumsuz bir eylemdir. Baştan sona yanlış. Çünkü, adı ister Tanrı, ister doğa olsun, evrenin süreçleri içinde bedenimizde ne bir hücremiz fazla, ne eksiktir. Bu yüzden doğa ya da Tanrı hatalı imalat yaratmaz. Sünnet 5 - 6 yaş arasında yapıldığında, psikolojik zararları daha fazla olur. Bu yaşlarda yapılan sünnet sonucunda, "Kastrasyon kompmleksi" dediğimiz, pipi kesilme korkusu oluşur. Bu da, psikoseksüel gelişim döneminde derin izler bırakır."

---------------------------------------------------------------------

Doç. Dr. Nusret Kaya (Psikiyatrist)

"Sünnet 2 yaşından sonra yapılırsa çocuklarda, "kastrasyon kompleksi" adı verilen bir takıntıyı artırabilir. Bunun anlamı, "pipi kesimi korkusu"dur. Pipisinin ucundan gitmesi, çocukta değişik korkulara neden oluyor. Bu da ileriki yıllarda, "ejekülasyon pirecokcks" dedilen erken boşalmaya sebep oluyor. Erken boşalma yaşayan erkekler, kadınlarda vajinal orgazm yetersizliğine ve dişi gücüne ulaşamamasına yol açıyor."

--------------------------------------------------------------------

Prof. Dr. Cemil Topuzlu

"Güya sünnetin temizlik bakımından faydası varmış; sünnetsizlik yüzünden hastalıklar oluyormuş. Pekâla, bunu kabul edelim. Lakin binde bir kişide tesadüf olunan bu hastalıklar için bütün Müslüman çocukların mühim bir uzuvlarını hayatları bahasına ve din uğruna kestirmekte mana nedir? Bence ileride vukua gelmesi muhtemel hastalıklar için [çocuğu] sünnet ettirmek, ileride apandisiti patlar diye bütün çocuklarımızın apandisitlerini çıkartmayı tavsiye etmekten farklı değildir. "

---------------------------------------------------------------------

yani bu konuda toplumun bilinçsiz olduğunu düşünüyorum...

peki ya sizce de bu sünnet olayı gerekli mi yoksa gereksiz mi? ve neden gerekli/gerksiz ?

Güncellemeler:
Sünnet hakkında en yaygın olan efsanelerden biri, sünnetin penisi daha temiz ve bakımı daha kolay yaptığıdır. Bu doğru değildir. Gözkapakları olmadan gözler daha temiz olmaz, penis de üstderi olmadan daha temiz olmaz. Yapay olarak dış organ haline getirilen glans (penis başı) ve meatus, kire ve aşınmaya sürekli açık haldedir, bu da sünnetli penisi daha kirli yapar. Koruyucu üstderinin kaybolması, üriner yolu bakteri ve viral patojenlere karşı korumasız bırakır.

0|1
2|8

En İyi Erkek Görüşü

• Valla islamdan ve bilinen dinlerdne önce de, taa ilk insanlardan beri gelen, antik insanların kadın ve erkek cinsel organlarını kesme biçme merakının sonucu olan sünnetin dinle bir ilgisi yok bana göre.

Zaten farz değil. Zaten islamdan öncesine uzanıyor. Efendim değişk sağlık riskleri varmış. Evet erkek kendi hijyenine dikkat etmez, işer çıkarsa sağlık sorunu olur. O zaman sigara kanser yapmasın diye akciğerimi aldırayım.

Bana kalırsa, çok eski kökleri olan - ki kadın sünneti de aynı saçma ve antik temelleri taşır ve barbarlığın önde gidenidir- sünnet, insanlığın cinsel organlara takıntısının bir sonucu.

Tanrı bedeni yanlış yaratmış olamaz.Hem biz modifiye edince günah oluyor, yok piercing yok dövme, yok estetik günah tartışması yapılıyor ama bu günah değil.. çok ilginç

Ve şimdi kadın erkek bu soruya cevap veren çoğu kişiye sünnetli hali normal geliyordur, çünkü öylesini görmeye alışığız. Tersine alışık olsak sünnetli hali garip gelirdi gözümüze.

0|2
    0|0

Kızlar Ne Diyor 2

• Sünnetsiz olmaz

0|0
    0|2
  • Apandisi benzetmislerdi acaba o kisiler koltukaltı killarini falan da almiyorlar mi? Bunlarda Tanridan gelen olaylar neden bunlari alma geregi duyuyorlar peki? Fazla kilda kil donmesine sebep olabiliyor...

0|1
    0|1

Erkekler Ne Diyor 7

• İyi araştırma yapmışsın ama tek yönlü araştırma yapmışsın.

Sünnet sağlık açısından faydası oldukça çok. Şu anda Amerika başta olmak üzere bir çok Hiristiyan toplumu sünnet oluyor. Nereden biliyorsun diyecek olursan yılın yarısını yurt dışında geçiriyorum.

Yaklaşık bir ay önce Almanya'a Mahkemesi, sünnet kişinin dini inancı, özgürlüğü anlamında yasalarla serbest kılında. Gene aynı Mahkeme dünya ve Almanya'da ki saygın Üniversitedeki profesör ve dekanlarından konu hakkında uzman görüşü alarak. Sünnetin sağlık açısından faydasının olduğunu'da resmi kayıtlara geçirmiş oldu.

Yaptırmak istemeyen yaptırmaz ama emin başta sağlık açısından faydalı ve ummadığın ırk ve insanlar yavaş yavaş sünnet olmayı tercih ediyor.

Bir konuyu araştırırken kendi açından kendi işine gelen taraftan araştırmakla olmaz, böyle yaparak tek taraflı bir düşünceye sahip olduğun gibi ancak kendini kandırmış olursun. Bir araştırmayı farklı tarafların bakış açısından bakarak yapmalısın ki aradaki farkları anlayıp ona göre karar vermelisin.

Basit başka bir örnek:

Çoğu kişi dinin neden domuz etini yasakzladığını bilmez. Amerikada yapılan bir araştırmada koyun, keçi, inek, dana gibi hayvanlardan bulaşıcı hastalığın insanlara yayılma riski çok az olduğu, domuzdan ise bu risskin daha fazla olduğu saptanmış. Nedeni ise hayvanın çamurlu ortamda olduğundan değil, yediği besini bir kerede hazmetmesi ve vücuduna etine karıştırması. Böylece yediği besindeki mikroplar hayvanın etine karışmakta ve insanlara daha çabuk bulaşmakta. Dana, inek, koyun, keçi gibi hayvanlar besini defalarca farklı sindirim şeklinden geçirdikleri ve bu sayede migropların %90 nın hayvanın tenine etine bulaşmadığını saptamışlar.

İngiltere'de geçen sene domuz etinin tam pişirilmeden yendiği için hayvandaki hastalığı kaptığı ve halen velçli bir şekilde yaşadığını biliyor musun.

Konuyla ne alakası var diyeceksin; Şu alakası var olayı dine bağlarsan din sana ve vücuduna zarar verecek hiç bir şeyi onaylamıyor. Sana faydalı olacak şeyleri onaylıyor.

Dinimiz bunu derken bilim insanları da bir çok konuda dindeki yasaklanma sepeblerinin nedenlerini araştırdıklarında buldukları sonuçlarda şaşkına kalıyor.

Şimdi hem din hemde bilim insanların sünnetin aslında sağlık açısından faydalı ve yararlı olduğu konusunda hem fikir.

0|1
    0|2
  • güncellemelerde bahsettiğin şeylerin tamamı kasıtlı uydurulmuş sünnet karşıtı kişelirin asılsız sözleridir. ancak iyi bir hiristiyan sünnet olmaz. sünnet olursa hıristiyanlık dinine zarar vermiş olur, çünkü sünnet hıristiyanlıkta yasaktır.ama bakıyoruz hıristiyan oldukları halde ABD sinden Avrupasına Hatta İngiliz kraliyet ailesine kadar herkes sünnet oluyor, sen burada laga luga yapıyorsun. hayret bişe ya...

al linkler : Başlık: Erkek Sünneti AIDS i Önleyicidir link

Başlık:Gicumbi Erkekleri sünnete koşuyor. Son olarak 1000 erkek Gicumbi Bölgesinde hükümetin toplu sünnet programı çerçevesinde sünnet oldular ki gelecek iki yıl içinde 2 milyon erkeğin sünnet edilmesi hedefleniyor. Haberin detaylarında işlemin AIDS e karşı yapıldığı aktarılıyor. link

link başlığı 3 temmuz 2012 6000 erkek Mayuge'de sünnet edildi. haberin detayları AIDS e karşı bu işlemin gerçekleştirildiğini söylüyor.

İnsanlar Kocaman reklam panoları aracılığı AIDS e karşı sünnet olmaya özendiriliyorlar. bu yukarıda linklerini verdiğim ülkeler AIDS pençesinde kıvranan Hıristiyan Afrika ülkeleridir.

link

link

link

,i:82

Bilim dünyası bugün sünnetin erkeklerde prostat, yine eşi sünnetli olan kadınlarda rahim kanserlerini önlediğini ortaya koyarken sen konuşuyorsun arkadaş...

Bahsettiğin kadın sünnetine gelince klitorisin kesilmesi İslamda yoktur. antik dönemlerden kalan bir adettir.

0|0
    0|1
  • Adam haklı mesela ben sırf o yüzden hayatım boyunca hiçbiryerimi ve hiçbirşeyimi kestirmedim. İnsan değil kıl yumağıyım ben :)

0|0
    0|0
  • olay islamla alakalı değil, eski mısırda milattan önce 5000 yılında bile sünnet varmış. kanıtlandı. ortalığı karıştırmak için gitsinler başka şey bulsunlar.

0|0
    0|0
  • İSLAM NEDEN BU KADAR BATIYOR BİRİLERİNE ...

Not: sünnet ol yada olma çünkü sünnet olmak farz değil.

0|1
    0|0
  • Hmmm sünetin gerekli olduğunu düşünenlerdenim hemen hemen hepimiz sünet olduk her hangi bir korku hisetmiyorum üzerimde kalmış bişey yok çevremde de öyle bir korkuda söz eden yok sünetin kötü olduğunu savunanlar kadar iyi olduğunu savunan bir sürü yabancı doktor da var .

0|0
    0|1
    • gözle penisin bir birine bezetilmesine çok güldüm hahaha :)

• Sünnet olmadımdan "olamadığımdan" bu açıdan sorunum yok.

0|2
    0|0
Yükleniyor...