Gusül abdesti neden alınır?

Gerçekten öğrenmek istiyorum. Sorgulamak değil amacım ama neden alınıyor. Sorun temizlik ise normal bir duşta aynı işlem sayılmıyor mu? Eğer pislik için ise küçük abdest ve büyük abdest sonrasında da cenabet olmamız gerekmiyor mu? Cinsellik suç mu? Hadi zinaya suç gözü ile baktığımızı sayalım peki dine göre imam nikahlı eşin ile yani helalin ile ilişki sonrası neden gerekiyor ? Boy abdesti gereksiz demiyorum sadece nedenini merak ediyorum. Abdest almadan kendimi hep rahatsız hissederim ama neden alınıyor?İşin bir diğer bakış acısı...Spermin Suçu Ne ? :))

Güncellemeler:
Hala cevap gelmedi diyanetten :(((

Cevabın Var mı?

Gizli Kullanıcı paylaşımına izin verilmiyor

0/2000

En İyi Cevap

• Ey iman edenler! Namaza kalkacağınız zaman yüzlerinizi, dirseklere kadar ellerinizi ve -başlarınıza mesh edip- her iki topuğa kadar da ayaklarınızı yıkayın. Eğer cünüp iseniz, iyice yıkanarak temizlenin. Hasta olursanız veya seferde bulunursanız veya biriniz abdest bozmaktan (def-i hacetten) gelir veya kadınlara dokunur (cinsel ilişkide bulunur) da su bulamazsanız, o zaman temiz bir toprağa yönelin. Onunla yüzlerinizi ve ellerinizi meshedin (Teyemmüm edin). Allah, size herhangi bir güçlük çıkarmak istemez. Fakat O, sizi tertemiz yapmak ve üzerinizdeki nimetini tamamlamak ister ki şükredesiniz.

• Peki olay şöyle ? Neden kirleniyorum ? Nikahlı eşim be helalim. Bir birleşme yaşandı gittim duş aldım . Temizlenmiş olmuyor muyum ?

• Öncekileri Göster
    • tskler

• Rica ederim.

Kızlar Ne Diyor 4

• amaç temizlik duş yeterli

• :) Duş düş iş aş haydar baş

• :D hahahahah

• Niyetin farklı...Niyetin Allah'ın huzurunda temiz olmak.Maddi hayatın gerektirdiği banyo ayrı , manevi hayatında gerektirdiği banyo , normal banyo + abdesttir...Cinsellik suç değil elbette yine amaç Allah'ın huzurunda temiz olmak.

• Abdestin basini niyet cekiyor,olmazsa olmaz.Niyetini belli etcen panpa.Buyuk ve kucuk abdest halinde zevk alan,seks yapma istegi olan yoktur heralde.Bu yuzden abdest gerekmiyordur.mudur?Spermin sucu yok,tamamen penisin bonkorlugu.Zictim ben gidiyorum.

• :(((

• Buyuk ve kucuk abdest halinde zevk alan,seks yapma istegi olan yoktur heralde. hahahaha:D:D:D:D

• ter kokmayalım, miss gibim gezelim diyedir heralde. arabistan sıcak memleket sonuçta.

• Normal bir duş yetmez mi bunun için ?

• bence yeter. bana yetiyo yani.

• :(

Erkekler Ne Diyor 10

• Erkekler alınca boy abdesti kızlar alınca girl abdesti mi acaba?

• olum bak git. zaten yarım aklım var bunla harcayıp onuda yok edemem olum.

• hasta la vista

• :P

• Cinsel ilişkiden sonra insan vucudu bir koku yayarmış ve bu koku insana sakarlıklar yaptırmış o kokuyu gidermek içinde su yada toprak gerekiyormuş. gayri müslümler bu yüzden cinsel ilişkiden sonra duş alırmış bizede 1500 yıl önce emredilmiş. bu yüzden abdest alıyoruz.

• Duş alsanda aynı işlevi görüyor.Duş alırken başında niyet edip ve ağzına ve burnuna su alsan yeterlidir.Temiz bir deniz, havuzda aynı işlevi görür.

• Tamam işte ama farzlar neden ?

• önemli olan niyet .. cünup olmak için boşalmaya yada cinsel ilişkiye girmeye gerek yok , niyeti bozmak ve bunu fiilen uygulamak .. misal veriyorum p*rno film izleyerek hayal kurmak ve uyarılmak bunu dakakalarca düşünmek yada sokak,çarşıda... gözüne kestirdiğin bi bayana bakarken niyeti bozup,vay yavrum benim popoya bak aman ne hoş hoş, şöle halletsem böle halletsem yatkata kırda çaıyda bayırda diye düşündünmü ahanda gitti abdest :) boşalmaya hiç gerek yok cünup oldun gittin .. gusül abtestide muhtemelen,niyeti bozduğumuz an üstümüzde olan lanetmi deyim,negatif enerjimi deyim ,ismini bilmediğim şeyden ( adı,rengi,cismi herneyse ) arınmak için uygulanan bişeler diye düşünüyorum,bu şekilde kötü niyetten arınıyoruz..e bunu yaparken aynı zamanda vüzudumuzuda güzelce yıkıyınca tertemiz olup çıkıyoruz...yani hem niyetimizi hem vücudumuzu temizliyoruz .. e sonra niyet tekrar bozulacak yine bakacaz sağa sola dersen buna cevap vermem :) ben fikrimi söledim,belki benimle aynı fikirde olanlar vardır belkide yoktur.. saygılar :)

• peki helalin ile yaptıgında neden gerekiyor ?

• ben sadece kendi fikrimi yazdım , o kadar derinlemesine bilmiyorum :) ama şunu söyleyebilrim , bu haram helal meselasi değil .. şu şekilde düşünsen , o fikri beyninde barındırıyorsan ve fiilen uyguluyorsan üzerine negatif bir yük yükleniyor , tamamen beyin ve düşünceyle ilişkilendir , helal haramla değil :) ve bu negatif yükü üstümüzden atmak için gusül abdesti alıyoruz ..

• ben cevap verdim ama

• Aynı fikirler içerisinde olduğumuzu gördüm. Diyanetten cevap gelince beni de bi dürtükle hacı :)

• biraderim sen yakında kayışı kopartırsın:D:D

• SORU : Gusül Abdestini gerektiren haller nelerdir?CEVAP: Gusül abdestini gerektiren haller 6 (altı ) dır.Bunlardan üçü hem kadın hem erkekler için müşterektir. 1_Cinsel Birleşme 2_Meninin Gelmesi 3_ÖlümDiğer üçü de sadece kadınlara aittir.Bunlar 4_Hayız ( Ay Başı ) 5_Nifas (Lohusalık Hali ) 6_DoğumHanefi ve şafi mezhebine göre yukardaki hallerde gusül abdesti almak farz kılınmıştır.

• Soru bu değil aslında. neden gerektiyor ama ? Neden ? Abdest neden bozuluyor? Namaz abdesti bozulabilir onu anlarım dışkı sonucta ama boy abdesti neden bozuluyor ? yani neden bir suc gibi görülüyor ? Temizlik ise sorun normal bir banyo neden yeterli ? koku için diyorlar ama kokan yer belli sonucta

• Farzın ne demek olduğunu bilmiyorsan söyleyecek bir şeyim yok sana

• Beni yanlıs anlama benim derdim yargılama değil zaten sürekli yaptıgım birşey ama mantıklı bir acıklama mutlaka vardr. Diyanete yazdım bakalım dönücekler ozaman ögrencez

• Akıl çalıştıralım biraz dude :)Müslümanlığın ilk zamanlarında mesela duş başlığı diye bir şey var mıydı? Gusul abdestinde her bir zerreye su değecek denir. Duş başlığı sayesinde şu an zaten her bir zerreye su deyiyor. O yüzden motomot uygulamak yerine asıl olayın temizlik olduğunu düşünmek gerek. Burada tek ayrılan kısım ise niyettir bana göre.Sperm muhabbetine hiç girmeyelim :D

• Tamam işte bende böyle düşünüyorum ama başka bir yaklaşım var. Yapılanın suç olarak görülmesi neden ? :) Önemli olan niyet ve temizlik ise normal bir banyo yeterli gibi görünüyor. Farz olarak geçen birşeyin mutlaka bir açıklaması vardır ben onu arıyorum :) Bu arada naber? :))

• Öncekileri Göster
    • bizle de paylaş diyanetin cevabını :D

• yazcam zaten dönsünler :))

Yükleniyor...