Neden bu kadar önyargılıyız?

Arkadaşlar benim çok yakın gay bir arkadaşım var. Kendisini çok seviyorum. Küçük yaşta başına gelen kötü bir olay yüzünden gay olduğunu düşünüyorum. Her neyse. Ben bu arkadaşımdan diğer arkadaşlarıma bahsettiğim anda suratları düşüyor, bir tiksinme ifadesi geliyor yüzlerine. Yada mesela konuşması yada sesi yüzünden dalga geçiyorlar onunla. Mesela bir erkek, gıcık olduğu birine anında top musun diyor, gay misin vs. Neden böyle yaptıklarını anlamıyorum. O gay arkadaşım kendisi istemedi sonuçta o olayın başına gelmesini. Yada kendisi seçmedi sesini, vücudunu falan. Herkesin her tercihine saygı duymak lazım. 2012 yılındayız. Herkesin bir takım özgürlükleri var. Neden hala bize farklı gelen bir şey duyduğumuzda ayıplıyoruz? Fikri olan var mı?

0|0
7|12

En İyi Kız Görüşü

• Güzel bi konuya değindiğin için hakkını verdim.

Ben de merak ediyorum ne düşündüklerini? özgürlükse özgürlük, tercihse tercih. bu da bir haktır her şeyden önce bunun farkına varmalıyız.! bunun bilincinde olduklarını sanmıyorum bir çoğunun... toplum baskısı da çok fazla.Ve bana kalırsa bu cahillikten ileri geliyor. cahillik bilmediğini bilmemektir. şu sitede 'kitap neden okuyayım çok gereksiz' diyen insanlara rastladım ben, ki ; kişilerin bu tür tercihlerini yadırgamalarına hiç ama hiç şaşırmam... tabular ve senin dediğin gibi ön yargılar bunların sebepleri.. toplum baskısı da buna dahil tabiki..

Aile içinde anne babalarının bu tür insanlarla alay ederek gülerek baktıkları bir evde çocuk kişisel tercihlere saygı duyulması gerektiğini nasıl öğrenebilirki? Olay biraz da yetiştirilme tarzıylada alakalı... ne denilebilirki.. üzücü...

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 12

• Onu çok seversin çünkü erkek değil. Ha kız mı o da değil. Ama ne biliyim... Hiç bir mantığı yok bence.. Allah kurtarsın... Önyargı meselesine gelince ne o sen çok mu geniş düşünüyorsun? Özgürlük dediğin benim özgürlüğümünün başladığı yerde biter. Ben o adamı sevmek zorunda değilim. Senin ki önyargı. eminim bir lezbiyen arkadaşım olsa ve senle tanıştırsam sendede bir tepki olur. bence böyle ucu açık sorular çok tehlikeli.. :-)

0|0
    0|0
    • Ben birilerini severken kız-erkek ayrımı yapmıyorum. O kişi beni anlayabiliyorsa severim. Cinsiyet ayrımı yapmam. Sevmek zorunda değilsin tabiiki ama hor da göremezsin. Sevmek zorunda değilsin demedim bende. Ayrıca benim bir sürü lezbiyen arkadaşım da var. Ve rahatsız olmuyorum bu durumdan. Onlar da insan çünkü.

• kaç yaşındasın sen öyle :) Tecavüze uğramış bir bayana o* muamelesi yapar gibi arkadaşını o konuma soktun... Arkadaşın Gay ise zaten sen ona "hayır sen gay değilsin, sadece istenmeyen bir olay başına geldi" desen bile, o kişi gay olduğunu savunur ve senin söylemini de hakaret sayar :) Adamlar Gay olduklarını ıspatlamak ve böyle bir cinsel tercihinde var olduğunu ispatlamak için ne mücadeleler veriyorlar... Sen kalkmışsın adamın, kendince, şanını şerefini ayaklar altına alıyorsun :))

0|0
    0|0
    • Yalnız anlamadın mı bilmiyorum ama ben olmayan bir şeyi olmuş gibi düşünmüyorum. Arkadaşım cinsel istismara uğradığı için psikolojisi bozulduğundan öyle davranıyor olabilir diye düşünüyorum. Hangi normal erkek başka bir erkekle yatmayı bilebilir ki? Benim arkadaşım bildiği için daha hoşuna gitmiştir ve bu olayı kendisi isteyerek yaşamadı diyorum. Anlatabilmişimdir umarım

• cinsel istismara uğrayan birinin psikolojisi bozulur... Cinsel tercihleri değil... Tecavüze uğrayan kızlar o* mu oluyor... Sen arkadaşının devam ettiğini söylüyorsun... O zaman o bir Gay... O kişiye gay demek ona hakaret etmek değildir... Kendini erkek hisseden kişiye "gay" demek hakarettir... bilmem anlatabildim mi?

• Hala başa gelen kötü olaylardan dolayı olduğunu düşünüyorsun ya, ne diyeyim.

1|0
    1|1
    • Açıklamak istememiştim ama küçük yaşta cinsel istismara maruz kaldığı için psikolojisinin bozulma ihtimali çok fazla. Ve böyle bir şey de oldu yani. Normal kaç erkek tecavüze uğrar?

• İnsan ya gaydir ya değildir. Başa gelen olaylarla alakası yok. Öğrenin yahu. O zaman tecavüze uğrayan da sex manyağı olsun. Biraz mantık.

• Biz erkeklerin "Senden daha erkeğim" demesidir bu olay aslında. Yetiştirilme tarzı çevre falan bir sürü faktörden ötürü oluşan bilinç altıdır yani.

2|0
    0|0
  • küçük yaşta tacize maruz kalsaydı olsaydı o da tacizci bir erkek olurdu.tüm dünyada cezaevlerinde tecavüzden yatanlar üzerinde yapılan araştırmada hemen hepsinin küçük yaşta tecavüze maruz kalma hikayesi var.asıl senin bu"küçük yaşta kötü olay" önyargın nerden kaynaklanıyor?

0|0
    0|1
    • O tanıdığım en iyi insanlardan birisi. Ve onun da yaptığı kötü şeyler olduğunu biliyorum ama tabiiki ona yapıldığı gibi bir şey değil. Ve kendisine yapılanın başkalarına yapılmasını istemediği için yapmıyor olabilir. Ayrıca demek istediğini anlamadım önyargı derken?

• Bana göre genellemeler hoş değil. Her insanı aynı kefeye koyamazsın bence. Bunların hepsi birer sayı.

• senin için hoş olmayacak tabi dizilerdeki, kadınların hayran olduğu karakterler gerçekte erkeğe hiç benzemiyor.ancak kadınlar bu tip homolar görünce hemen aşık oluyor gözlerinde gülücükler açıyor.her kadıonın rüyası bir homo ile evlilik.ispat transeksüel sanatçının resmi nikahlı kocalarının hayatının hiçbir zamanında kız arkadaş bulma problemi olmamıştır.homolar kadınları mıknatıs gibi çeker.erkeklerde kendini paralar durur ancak çok zengin olursa bir kız tavlayabilir.

• Başına bir olay geldi diye gay mı olunuyor.Bence içinde vardır onun ama yinede saygılı olmak lazım.Beni yiyecekmiş gözüyle bakmadıktan sonra benim içinde sorun olmaz.

0|0
    0|0
  • Benim de biseksüel ya da gay arkadaşlarım var ve gayet de doğal bence.

2|0
    0|0
  • Çok normal bir şeymiş gibi birde deme. Medeniyet diye gittikçe hayvanlara benziyoruz. Neymiş yıl 2012 bilmem ne . O özgürlük değil hastalık.

0|0
    1|0
    • Bende bundan bahsediyorum. Evet normal değil, farklı. Oldukça farklı. Ama kendi seçimi sonuçta. Hastalıkla da ilgisi yok. İçinde kızlara karşı ilgi yoksa kendisi ne yapabilir ki? Ve önyargının baş örneğisin bravo!

• Hastalık olarak kabul görmüyor artık o eskidendi. Çağın gerisinden gelmeyelim.

• Bir araştır sonra konuş.

• einstein'nın atomu parçalamaktan daha zor olduğunu iddia ettiği olgu.

1|0
    0|0
  • sen lezbiyenlik yaparmısın?

0|0
    2|0
    • Konumuzla alakası yok. Hem lezbiyenlik yapılacak isteyerek olacak bişey de değil. Hadi bi lezbiyenlik yapalım, demeyle olmaz. Eğer içimde kızlara erkeklere olduğundan daha fazla ilgi varsa lezbiyenimdir. Benim sorum neden eşcinsel olanlara karşı ön yargılıyız? Ben lezbiyen olsam bile bu utanılacak bişey mi?

• çünkü yetiştiğin büyüdüğün çevre din ahlak bilgisi falan bunları hoş görmüyor buda senide etkiliyor üni.de benimde vardı birsürü tanıdığım gezdiğim gay arkadaşlarım hala görüşürüm bana zararları yok önyargımda yok onlara ama dediğim gibi sen kendi düşünceni yaşayabilirsin elbet ama çevren yetişmen falan bu gibi olaylara bakışını etkiliyor. bu aynı ateistlere kötü gözle bakılması gibi bişi oda aynı şey bence o konulardada önyargılılık var.

• türkiye de erkeklerin %75 i gay. erkeksi erkek kim var?

0|0
    0|0
    • gay oranına türkiye diye bir siyasi sınır belirlemen senin gay olduğuna dair 2.dereceden,ancak erkeksilik le bağlantı kurman birinci dereceden delildir.gay olmayan birinin bu tarz bir çıkış yapması anlamsız.kadınlara ve homolara özgü bir değerlendirme "erkeksi tip" sözü.teknik anlamda homolukla ilgiisiz.

• erkekleri gözlemlediğim kadarı ile gaylık potansiyeli bayağı çok. bunun nedenleri var. kız arkadaş edinememe, cinsel sapkınlık, yalnızlık, erkekler ile fazla zaman geçirme, kadın gibi süslü olma isteği, kadın düşümanlığı gibi

• sen kimseyi boşuna gözlemleme zira değerlendirme yapamazsın.kız arkadaş edinememinin neticesinin homoluk olacağına bağlamışsın bu erkek adamın edeceği laf değil.kendini referans almandan kaynaklanıyor.süsle de hiç ilgisi yok.amerikada normal bir lise öğrencisi istanbula gelsin milet i*ne diye saldırır. polis uygunsuz kıyafetten içeri alır.ancak amerikadan harleyciler gelse tam maço derler halbuki harley clup lere üye olamın şartı oğlan düzmek en az 3 kızla aynı anda çıkmak.

• haklısın ne dym

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 6

• Üzüldüm arkadaşların adına her toplum anlayışlı değil yaptıkları doğru bişeymi bilemem ama gay arkadaşlarım olsun isterdim güvenilir ve komik oluyolar :D

0|0
    0|0
    • Kesinlikle katılıyorum, hem ondan fikir alabiliyosun ve kendini kasmıyosun :D

• Bence şanslı birisinn diğerlerini de takma bence gerçek arkadaşlıktan haberleri olduğunu sanmıyorum.

• Dalga geçilmesine ben de rastlıyorum maalesef. Saygı duyulmalı kesinlikle. Cinsel tercihi haricinde bir farklılığı yok sonuçta bizden.

0|0
    0|0
    • Bende aynı düşünüyorum hepimiz insanız sonuçta başkasını hor görmekle uğraşmamalıyız.

• katılıyorum sana, insanların tercihleri kararlarını yargılamak bize düşmez, herkesin kendi hayatı.

0|0
    0|0
  • gay olmak kendi seçimi degilmi?

0|0
    0|0
    • Bir bakıma kendi seçimi, mesela bundan sonra kızlarla değil de erkeklerle sevgili olmak istemesi falan. Ama içindeki erkeklere karşı olan ilgi kendi seçimi değil. Eğer erkeklere olan ilgisi fazlaysa bunu kendi isteyerek yapmıyor. Bunu anlatmaya çalışıyorum :)

• hmm anladım ama bu hormon problemi

• haklısın.

0|0
    0|0
  • Empatiten yoksun insanlar..:S:S:S

Seni tanıyorum sanki?

0|0
    0|0
Yükleniyor...