Kürtajı neden bu kadar savunuyorsunuz ?

Evet,kürtajın yasaklanmasıyla ne alıp veremediğniz var ? %0,01 kişi tecavüzde hamile kalır.RTE'a söylüyorsunuz "Günah ona mı kalmış." diye peki siz ? Siz neden yandaşsınız kürtaja?

Güncellemeler:
link ? Bence adam haklı.

0|1
26|23

En İyi Erkek Görüşü

• Günah olup olmaması benim umrumda değil ama bir çocuğun yaşam hakkının elinden alınmamasını önemsiyorum. Kadınların "İster doğururuz ister doğurmayız." düşüncesini de anlamıyorum, karınlarındaki bebeği kendi malları gibi görüyorlar. O bir bebek, bir canlı. 3 yaşındaki bir çocuk hastalansa, doktorlar hastalığın çaresi yok diye uyutmak istese annesi bunu kabul eder mi? Anne karnındaki çocukla doğmuş çocuk arasında hiç bir fark yok ama insanlar bunu kabul etmek istemiyor.

4|3
    13|3
    • Budur !

• BlackLabel haklısın !

• bu arada Aselsan' ın %51 ide israillilere satıldı :(

Olaylara daha geniş bakmamız lazım arkadaşlar. Kurtajı konustuğumuz sure kadar Kurtaj oncesine bakın gundemde neler vardı demek istediğimi hepiniz anlarsınız :(

Erkekler Ne Diyor 22

• Birileri zamanında kürtaj yaptırsaymışda şu saçma tartışma muhabbetleri bu kadar uzun süre gündemde durmasaydı ...

10|4
    0|1
  • Asıl mesele kürtaj değil. Devletin asli görevlerinin ötesine geçmesi. Tepkinin çoğunluğu bundan. Devlete mi kaldı bu sorunlar? Sen bu insanların eğitimini en üst seviyeye çıkart, toplam refahı yükselt, adaleti sağla sonra bunları oturur konuşuruz diyor bu millet.

17|1
    0|2
    • la yazmaktan yerindim ... haaa budur işte soran ...

• Yorumlariniz icin tesekkurler biraz gec gordum ama.Benimde Annem var.6 cocuga bakti.biz ona bakamiyoruz.oda aldirmayi bilirdi.karincayi incitmeyen bir insan bunu yapamaz.birde marifet gibi anlatanlara yaziklar olsun.bakamadim aldirdim.tavukmu bu.

• hay yaşa cob :) +1

• Mesele kürtaja yandaş olmak değil de, daha ziyade kürtajı gerektiren hallerde çaresiz bırakılmaya karşı olmak.. Çünkü kürtaj mevzusu, kimseyi o bebeğin anne-babasından daha fazla ilgilendirmez. İlgilendirmemeli! Gerekli görülüyorsa yaptırılabilmelidir.. Kuşakları korumak, zinaları önlemek, önlem yollarını etkin kılmak, halkı eğitmek; bunlar öncelikli olan şeyler değil.. Çünkü gaye bu ise yine işe yaramayacak ve kürtaj gerektiren haller yine doğacaktır.

Asıl öncelik vermemiz gereken konu sağlıklı demokrasinin zeminini sağlayabilmek olmalıdır.

Ben bu yüzden karşıyım biraz da..

4|0
    0|0
  • Benim bir alıp veremediğim yok yasaklansın bence zaten 60-70 ülkede yasak ki bunların içinde avrupa ülkesi irlanda ve dünyanın en büyük ekonomilerinden brezilya'da var.Kürtaj cinayettir ha anne karnında öldürmüşsün ha dışarıda ne farkeder.kadının vücuduna müdahaleymiş o şey kadının eli ayağı ayak serçe parmağı falan değil insan insan gerizekalılar.R.T.E'yi de tebrik ediyorum herzaman ki gibi bu ülkede yıllarca kimsenin üzerine gidemediği şeylerin üzerine gitmeye devam ediyor.

3|2
    4|1
  • 1) Kardeş; diyelim ki hamilesin. Ve yaptırdığı tetkiklerde anlaşıldı ki çocuk sakat doğacak. Yapılacak 2 şey var.

*Sen sakat doğan çocukla bir ömür yaşayamayacaksın. ileri de o çocuk bir başına çaresiz kalacak. Buna sebep olmamak için kürtaj yaptıracaksın.

**Bu vebalin altına gireceksin.

2) Kardeş rte ye yandaş olup onun herşeyi savunacağına şu açıdan bak. rte sayesinde artık tecavüz edilen kişinin ruh sağlığı bozulmadığı sürece tecavüz suç değil. Sen tecavüze uğrasan, ruh sağlığın bozulmasa ve tacavüzcüden hamile kalsan. Ne yaparsın? Bunun cevabını ver.

Yanlış anlama bu 2 nedenden dolayı ben kürtajı savunuyorum. Ama eğerben bir yetişkin olarak korunmak varken uçkurumun sevdasına yenik düşüp evlenmem için uygun olmayan bir insanı hamile bıraksam paşalar gibi o kadınla evlenirim paşalar gibi o bebeğe de babalık yaparım.

5|0
    0|0
    • 1.Çocuğun sakat doğması gibi durumlarda kürtaj haktır.

2.RTE yandaşı değilim.%0,01'lik şansı konuşuyorsun ve bir haberde denilen "Tecavüz edilen kadın doğursun" gibisinden.Orayı herkes olumsuz baktı,şu deniliyor. "Çocuğu öldürmeyin doğurun,bakmak istemiyorsanız devlete verin." budur yani.Kötü birşey yok..

• Devlete vereceksin de ne olacak. 18 yaşına geldiğinde elinde bir mesleği olmadan hooooopppp sokağa. TV de o kadar çıktı çocuk esirgeme kurumundaki çocukları gördüğü işkenceler. Benim ayrıca kızdığım kürtaj mevzu değil. Bu fırtına öncesi sessizlik bana göre. Yakında yapılacak saçma sapan ve ülkenin kaderinin değişeceği bir durumun gündem değiştirilerek kamuoyuna yansıtılmaması için oluşturulan bir konu.

• Yorumda dediğin olabilir.

• peygamberimizden önce cahiliye arap devrinde doğan çocukları diri diri toprağa gömerlermiş.peygamberimizin ilk kaldırdığı adetlerden biri bu olmuştu kürtajda onun modern hali gerekli teknoloji olmadığı için o zaman öyle yapıyorlardı sadece islamın nuru o zaman ki gibi bu kürtaj pisliğini de ortadan kaldıracaktır

1|1
    0|1
    • Benim eşimin karnındaki cana kimse karışamaz sende dahil o senin inancın din ozgurluğun ozgurluğunu baskasına karışmadan yaşamalısın. ben agnostik'im ve sizin dusuncelerinizi onaylamıyorum.

• Agnostiksen agnostiksin.Soruyor muyuz agnostik misin diye ?

• karışırım ben inancı geçtim yaşam hakkı en temel insan hakkıdır ve kimsenin bu hakkı başkasının elinden almasına hakkı yoktur.o zaman bi anne istediği zaman çocuğunu öldürebilisin bişey denirse de benim karımın çocuğu kimse karışamaz desin kocası.çocuk istemeyen önceden önlemini alsın ana rahmine düştükten sonra o insandır

• Kürtaj'ı mecbur bıraktıracak durumları düşündüğüm için,

Korunmayı bilmeyen cahil aileler yüzünden, yeterince mevcut olan cahil bir nesil yetişmesin diye,

Engelli bir çocuğa bakamayacak durumda olan bir aile olableceği için,

Çocuk bakacak maddi durumu olmayan insanları düşündüğüm için,

Kimin nesi olduğu belli olmayan bir nesil olmaması için yandaşlık yapıyorum.

5|0
    0|0
    • Kürtaj zorunluysa ona bir lafım yok.Ancak bazıları var ki tecavüz olayıymış.Binde birlik işleri birbirine karıştırıyorlar...

• Prezervatifi raflarda süs olsun diye koymuyorlar...

• Peki ya cahil kalan insanlar ne olacak ? Onlar'ın ki can değil mi ?

Köyde bebeğini düşürmeye çalışıpta gelen çok. Önce topluma eğitim vereceksin, ondan sonra yargılayacaksın. Devlet topluma gereken eğitimi vermiyorsa, bu haklar da yasaklanamaz.

Söylediklerimi fakrlı yorumluyorsun. Özel gereksinimler harici bende karşıyım. Kesinlikle cinayet ama özel durumlar içinde yasaklanmasını söylüyorlar. Sitem ettiğim durum budur.

• olay yanlış anlaşılmış ...

kürtaj savunulmuyor , kürtaj savunulmak zorunda bırakılıyor ...

6|3
    1|0
  • kürtajın günah olup olmadığı tartışılmıyor zaten. günahsada yaptıran kişi çeker. önemli olan sorun şu kürtajın yaygın olmadığı dönemlerde geleneksel ve sağlıksız yöntemlerle bu işler yapılıyordu ve ne kadar ölen kadın vardı bütün bunları bir kadın olarak nasıl görmezden gelirsin anlamıyorum. kürtaja karşı olamayın bu kadınlarımız için gereklidir ama karşı olmamak demek illa kürtaj yaptırmak demek değildir. sana göre günahsa sen yaptırmazsın olur biter. ama 15-16 yaşında bir kız çocuğu hata yaptı diye hatasını bütün hayatıyla ödetmekte çok yanlış olur. bu yasayı çıkarmaya çalışanlarda keşke zamanında kürtaja maruz kalsaydıda bu günleri görmeseydik...

4|0
    0|2
    • Bir insan kendi canından parça olan birini neden öldürsün? Madem 15-16 yaşında bir kız çocuğu hamile kaldı,bu hata falan olamaz.Madem yaptı,doğurup devlete bıraksın .

• Ne demek doğurup devlete bıraksın ya?Sen nasıl bi insansın! O kızın yaşayacağı psikolojik travmayı düşünür be insan! Yazık yazık beynini yıkamışlar senin!

• Yaparken aklı neredeymiş ? Yap yap aldır olur mu hiç !

• Aslinda sagliga zarar vermesi disinda yapilan kurtajin hepsi cinayettir.tcvz e ugrayanin kendi psikolojik durumuda onemlidir.korunmayanlar sevgili olsun kari koca olsun.Yok bakamam bizimkiler ogrenirse oldurur gibi bahanelere siginacaklarina onlem alsinlar.Birseyin sonuclarini dusunmeden olursa buna hata denmez.goz gore gore denir

1|2
    3|1
    • hamile olduğu öğrenilince öldürülecek bir kadının dramını göremiyorsunuz. o kadın anne karnında iken yaşamalıydı, doğmalıydı ama bir dikkatsizlik yüzünden veya dikkat etmesine rağmen bunlar başına geldiyse çeksin gerekirse ölsün diyorsunuz. bu kadın bunun için mi doğdu.

• Bana neden böyle bir şey dedin anlayamadım. Herneyse.

• kusura bakma telefondan girince karışıklık oldu sanirim

• link

Kürtaj cinayet değildir hayat kurtarır. hatta bu adama yapilsaydı

-1 idiot

3|1
    2|2
    • BlackLabel haklısın ama benim bahsettiğim olayın başbakanın söyledikleriyle alakası yok, soran arkadaş kürtaj hakkında bir soru sormuş, ben de düşüncelerimi yazdım. Burada sorulan sorulara eğer ilgimi çekiyorsa cevap veririm, başbakan kürtaj lafın etmemiş olsaydı da bu konudaki düşüncelerimi yazacaktım. Kürtaj konuşurken 24 saatimizi buna ayırıp moron gibi sürekli bununla oyalanmıyoruz ki. Başbakanın gündemi güzel değiştirdiği doğrudur ama olan bitenden de haberim var şahsen.

• olan bitenden haberi olmayan cok kişi gorduğum için o yorumu yaptım . duyarlılığın için teşekkur ederim. bende goruduğun gibi başta ti ye alıyordum. lutfen uzerine alınma herkes bir değil. madem oyle dusunuyorsun sozum sana değil o zaman.

• valla bende bu savunanlari anlamiyorum gidip her halti yiyecek ustune gunahsiz bir bebegi dogmadan oldurecek kendisi avrupali millet geri kafali olacak oylelerini mese palatuna oturtacaksinki millete ibret olsun

1|1
    0|0
  • bence yasaklanmalı ama annenin hayati tehlikesi varsa alınmalı sadece

1|1
    0|0
  • kurtaj zaten kısmen yasaklı 10 haftadan sonra kurtaj yapılamıyor. Allah korusun anne karnında bebeğin ozurlu oldugu anlaşıldı misal bagırsakları vucudun dısında kalmış kurtaj olmasın mı? Gerektiğinde olması gereken bir durumdur . varolan gebeliklerin %40ının annenin bile haberi olmadan kendiliğinden sonlandığını biliyor musunuz?

1|0
    0|0
    • Kürtajın zorunlu olduğu zamanlara lafım yok ama diğerlerine var.Yok evliler korunmuyorlar,kadın hamile kalınca aldırıyorlar.Kolay işti !

• sağolasın.

• anneler haberi bile olmadan seri katil oluyor.

o evli kişiler çocuğu doğursa gibip o çocuğa bakacakmısın soran. o çocuğun sıkıntısında yanında olacak mısın? daha kendince sebepleri olan ve kürtaj olmak zorunda kalan kadınların sıkıntısında yanında değilsin.

• pazar günü muhtar seçimi var sen de aday ol kürtaja karşı olursun.bütün muhtar adayları"kürtaja hayır mahallemizde kürtaj olmaz".sloganını seçti

0|0
    1|0
  • benim tabularım yok. kim ne yaparsa yapsın fakat benim hayatıma ve özgürlüğüme karıştı mı işin rengi değişir.

1|1
    1|0
  • İnsan hakkı olduğu içindir sanırım.

3|0
    0|1
    • Bu arada eksileyenlere şunu belirteceğim: Bugün Tv'de kürtajın yasaklanmasının insan haklarına müdahele olduğunu savunan onlarca türbanlı genç kız izledim.Yani dinse onlar de dinine bağlı.Ders olmalı diye düşünüyorum.

• Namusla alakası yok kürtajın soran.Kapalı biri kürtaj yaptırdı diye daha namuzsuz olmaz açık biri kürtaj yaptırmadı diye daha namuslu olmaz. Bu işin içine açık kapalı karıştırmayın bari.

• Ohaaa soran naptın sen yaa dırek namussuz dedın ıyıce sacmaladın haa . sen hangı mantıkla ole bırseyı kabul edıyorsun yaa mıllet dogursun atsın sokaga bu mu yanı . dırek ole dedı yaa yuh artık . boyle bır ısı ancak namussuzlar destekler sen hangı mantıkla yasıyorsun acaba ?

• milletin kurtajıyla yasaklayanların yasaklamak isteyenlerin ne alıp vermediği var .yasaklamaya çalışan sana ne lo

1|0
    1|0
  • ülkenin bu kadar önemli sorunu varken oluşturulan yapay gündem maddesi. cevap yazıp alet olmayacağım.

0|0
    0|0
  • erkek uyelerden addictiveye katılıyorum o ıkı nedenden dolayı bende kurtajın en azından kısmen yasaklanmasını ıstemıyorum bence tamamen serbest de olabilir. . .

0|0
    0|0
    • Hamile kal,aldır olayı..

• Tecavüz ve hayat� riskli olaylara yasak olmamalı elbet ama nefsine hakim olama,evlilik dışı ilişkiye gir."Ay aman babam duyarsa öldürür." gibisinden laf edip o masum varlığı aldıranlarla derdim.

• kesınlıkle katılıyorum sana + 1

• harbıden de zevklerın ve rengelerın tartısılmayacgı bı konu al sana ıste burdan yak...

0|0
    0|0
  • kürtajı savunmuyorum.ama gerektiğinde yapılmalı.insan bakamayacağı bebeği doğurmamalı onun hayatı zehir olmamalı bu durumda kürtaj yapılmalı.

5|2
    0|1
    • İnsan bakamayacağı bebeğe hamile kalmamalı.

• yok ya sor bakalım gebelik hapını korunmak için kullanıp,sonra hapın etkisi olmayıp hamile kalanlara sana isteyerek mi oldu dicekler?:D:D sonra gel yaz.bilip bilmeden konuşma bence sen:D

• Abi hamile kalmak istemiyorsa,erkek azl yapsın hayret bi'şey.

Kızlar Ne Diyor 26

• kimsenin haddine kalmamis bir kadinin cocuk isteyip istemeyecegi. herkes kendisinden sorumludur.

sahis cinsel iliski yasiyor diye hamile kaldiginda o cocugu dogurup bakmak zorunda degil, kaldiki dogurup cocuk bakmaktan bihaber insanlarin ziyan ettikleri cocuklarla dolu sokaklar.

cinayetse ikisi de cinayet. ha dogurmadan aldirip kiymissin canina, ha dogurup bilincsizce yetistirerek/sokaga atarak/terkedip giderek.

ayrica hicbir dogum kontrol yöntemi %100 korumaz. o yüzden korunsunlar o vakit de demeyin.

12|3
    1|2
    • Budur iste. <3

• Bence de. O cocugu sagliksiz ve bes parasiz bir ortama ya da hala rte kafasinda yasayan insanlarin icine doguracagina, aldir daha iyi. O cocuk dogunca bin kez oluyor zaten.

• haklı cevap...

• diğer soruya da verdiğim cevap budur bir bireyin haklarını kişi kim olursa olsun suç olmadığı sürece kendi idealleri uğruna yasaklayamaz

başbakanın geleneklerine dinine bağlı toplum yaratma çablarının bir parçası stratejisinin bir adımı genç nüfusu arttırmaya çalışıyor evlilik dışı ilişkilerin yaşanmasının önüne geçmeye çalışıyor ama ona kim kişinin bireysel kararlarını sorgulama hakkı yada engel hakkı veriyor bilmiyorum.

kendisine inanan ve destekleyen %50yi arkasına alıp toplum içinde iç çatışma yaşatarak ve birazda dikatleri başka yöne çekerek alttan kimbilir neler yapıyor işin perde arkasında neler var kimbilir. sadece halk değil mecliste başbakanın oyununa geliyor. bir milletvekilinin ki muhalif bir partinin vekilinin çıkıp vajina bekçiliği yapma demesi de içler acısı milletvekili bunu diyorsa kürtaj yanlılarının ve karşıtlarının arasında çıkacak kavgalar tartışmalar tamamen kindar bir kutuplaşmaya sebep olacak.

kendi planları ve düşünceleri uğruna gözü kapalı halkı kışkırtıyor ki istediği de tamamen bu kargaşa ortamı.

siz doğurun biz bakalım demiş;

-tecavüze uğrayan kadınları toplum dışlarken kim çıkıp onun çocuğuna bakacak? o kadın o çocuğu doğurmak zorunda mı? tecavüz edilen 13 yaşındaki çocukları bile kendi rızası diyen bir sistemde bu ne kadar mantıklı

-hasta yatağa mahkum kalacak bir çocuğun çekeceği eziyet ne olacak?

-doğurup doğurup sokağa bırakılan öldürülüp tuvaletlere atılan satılan çocuklar çocuk esirgemede dayak yiyen cezaevinde tecavüze uğrayan tinerci diye adlandırılan sokak çocuklarının suçu günahı ne?

insan önce elindeki vatandaşını refaha ulaştırır artıya geçtiği zaman ancak nüfusunu arttırmak isteyebilir aile planlaması bu değildir. bunun yerine doğum kontrol yöntemlerinin önemi anlatılmalıdır ki hiç bir doğum kontrol yöntemi %100 korumaz. doğuda ki adam prezervatifin ucunu kesip takarken kadın doğum makinası görülürken insanlar çocuklarının sayısını unuturken bir çocuğun tam anlamıyla her şeyinin asgari düzeyde karşılayamazken daha neyin yasağı bu.

kişi kendini bilir sen kişiyi değil devleti yönetmek zorundasın. ahlakı yönetemezsin şer-i kanunlara göre devlet yönetemezsin.

5|0
    1|1
  • birincisi yasal kürtaj süresi 10 hafta yani henüz o bir bebek değil kan pıhtısı yada cenin

ikincisi anne baba olmaya hazır olmayan sorumluluğunu alamayacak insanların çocuk dünyaya getirmesi ne kadar sağlıklı

üçüncüsü çocuğun herhangi hastalığı varsa doğduktan sonra o çocuğun gözünün önünde eziyet çekmesine gönlün nasıl razı olacak hele ki tedavi gücün yoksa onu eve kapatacaksan ondan utanacaksan o çocuğu yatağa mahkum bırkacaksan doğurmak ne kadar mantıklı

dördüncüsü tecavüz yada istemeyen bir gebelik başına geldiğinde aldırmamak yerine doğursan o yükün altından kalkabilecek misin psikolojik olarak hazır mısın

beşincisi doğurup doğurup sonra çöplüklere sokağa konulan bebekler? onların günahı kime yada onların günahı ne

altıncısı çocuk esirgemede yada çocuk ıslah evlerinde ceza evlerinde dayağa tecavüze uğrayan çocukların sorumlusu kim?

az biraz mantıklı ve makul olmayı deneyin arkadaşım kişinin kendi kararıdır bireyseldir bu karar devlet bakacaksa eğer önce şu an hayatta olan vatandaşlarına layıkıyla baksın doğmamış çocuğa ben bakarım sen doğur diye ortaya düşmesin

7|1
    0|2
  • Ben kürtajı savunmuyorum. Kürtaj cinayettir diyorlar ama eğer kadın istemeyerek hamile kalmışsa, çocuğu yetiştiremiyeceğini düşünüyorsa veya doğum yaptığı takdir de zor durumda kalıcaksa ne yapar eder o çocuğu düşürmek için uğraşır. Yasal ve sağlıklı yollar kapalıyken o da sağlıksız ve yasal olmayan yolları tercih ederek kendi cinayetine ortam hazırlamış olur benim düşüncem bu.

5|2
    0|0
    • İtiraf etmeliyim ki,kısa ve öz sen açıkladın.

• Evet çünkü ben insanların fikirlerine ve düşüncelerine karşı yorum yapmıyorum gerçekleri ve olacakları söylüyorum.

• Nesi haklı adamın be? Tecavüze uğryan kadın bir de onu 9 ay taşısın mı. başına gelmeynler atıp tuyor.

Bosna da Sırplar tarfından tecavüze uğrayan kadınlar çocukları doğunca ya öldürdü ya devlte verdi ya sokağa attı. devlet ne yaptı belli bir yaştan sonra sokaga attı oda çğu fuhuş yapıyor. Kimliksiz çoğu.

Bir de bu konu bu adama kalmıştı saoıttılar iyice . hani bu ülkenin konun uzmanı insanların sözlerini neden kaale almıyorsunuz

Tırlattınız iyice. Sokaklar tinerci çocuk dolu dilenci çocuk dolu, oturduğunuz rahat koltuklardan hayatı inceleyiyorsunuz . Hem kime ne bunlardan.

Kürtaj olacak zengin gider yurtdışında olur. Buradakilerde kocakarı üsülü düşürmeye çalışır yada doğunca öldürür.

Bir akıllı hükümet yetkilesi de çıkıp insanlara gençlere korunma aile planlması cinsel bilgiler konulu eğitim verelim demiyorda tecavüzü meşrulaştırmaya çalışıyor gerzek gerzek cahil cahil ötüyor . Resmen ötüyor.

2|0
    0|0
  • Kadınlar bu kararı kendileri verecek zekaya ve yaşa sahipken bu kararın devlet tarafından verilmesi aşağılayıcı ve biz buna karşıyız! Devlete ne ayrıca ya bu kişisel bir durumdur. Yahu bu "özel"e giriyor görmüyor musunuz artık? Cinayet olarak nitelendiriyorsanız bile bunu yapacak olan kişinin kendisidir. Kürtaj yaptırmak istemeyen yaptırmaz ama yaptırmak isteyenin de bu hakkı elinden alınamaz. Herkes onca çocuğa bakabilecek maddiyatta ve maneviyatta olmayabilir!

3|1
    1|2
    • Bakacak paran yoksa neden cinsel ilişkiye girersin ki ?

• guzel cevap tebrıkler +1

• katılıyorum anlamak istemeyen anlamıyor +1

• Mesele kurtaji savunup savunmamak degil. Mesele bir kadinin mahremine ve ozeline bu kadar girilmesi ve bu tur konularin milletin agzindan dusmemesidir. Her kadin kendi vucudundan sorumludur. Dogurup dogurmamak da onun hakkidir. Bugun kurtaja karsiyim diyenler istenmeden dogan cocuklari onlar mi emziriyor? Ekmeklerini onlar mi getiriyor? Cocuklarin sagligini bu kadar dusunen insanlar oldugumuzu da hic dusunmuyorum acikcasi.

5|0
    1|3
    • o zaman bakamadığımız çocukları öldürelim.bu da hakkıdır insanların senin mantığınla.sonra da niye öldürüyorsun bebeği dendiğinde de sana ne ekmeğini sen mi getiriyorsun desinler ha anne karnında öldürmüşsün ha dışarıda ne farkeder zeki bayan

• Kurtaj subjektif bir konu. Herkesin hakliligi tartisilir. O partiye girecek ondan boyle.

• dikkatini çektiyse soruyu soran da bir bayan ve bana da hak vermiş sadece soran arkadaş değil birçok bayanın da bana hak verdiğinden eminim demek ki kadınlar ile ilgili konuşabilirim sevgili oMeuAmor :) ama sen istersen tüm kadınlar hakkında değil sadece senin gibi olanlar hakkında konuş ;)

• Dünya Sağlık Örgütü (WHO) raporlarına göre, kürtajın yasak olduğu ülkelerde sağlıksız koşullarda yapılan kürtajlar nedeniyle yılda 68 bin kadın hayatını kaybediyor.

2012 yılı itibariyle 73 ülkede kürtaj serbest; çoğunluğu Güney Amerika, Afrika ve Güneydoğu Asya'da olmak üzere 68 ülkede kürtaj yasak, .

ntvmsnbc'nin haberine göre, aralarında Brezilya, Meksika, İran, Suriye ve Endonezya'nın da bulunduğu bu ülkelerde kürtaj yasağı hiçbir istisna olmaksızın uygulanıyor. Avrupa Birliği (AB) üyesi İrlanda ve Malta'da da kürtaj yasağı dikkat çekiyor.

Kürtaja yalnızca belirli durumlarda izin veren, aralarında Suudi Arabistan, İsrail, Arjantin, ve Tayland gibi 58 ülke var.

Bu ülkelerin yasalarına göre kürtaj, anne veya fetüsün sağlığının tehlikede olduğu durumlarda, tecavüz ve ensest sonucu oluşan hamileliklerde veya annenin ruhsal sağlığının korunması için uygulanabiliyor.

Dünya Sağlık Örgütü, yasağın uygulandığı ülkelerde kürtajın ortadan kalkmadığını, ancak uygun olmayan koşullarda, işinin ehli olmayan kişilerce gerçekleştirildiğine dikkat çekiyor.

Buna göre dünya çapında her yıl 68 bin kadın sağlıksız kürtaj nedeniyle hayatını kaybediyor.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Her yıl 68bin kadın ! Uçkuruna sahip olamayan bir millet olarak bu yasa hiç iyi olmadı.. Hem kime ne ? Günahı vebali yaptıranın boynuna.. Memlekette oncagunah varken sıra bunamı geldi ? Önce yetimin hakkı verilsin şehidin kanı temizlensin.. Haram edilen hakların helalliği istensin.. Bu yasayı cıkaranda onaylayanda Peygamber kadar temiz ve gunahsız değil. Önce kendi gunahlarından arınsınlar Hoş bu yasayla daha buyuk gunaha gırıceklerınden bir haberler ama...

0|1
    0|1
  • tecavuze ugrayanlar 9 ay karninda tasisin dogursun sonra devlzte versin... Bu cocuk 18 yasina gelince annesini bulmak icin ugrasmayacak mi? Kim bilir belkide annesi evlnmistir... Sonrasini duqunmk bile korkunc. Ee bide Turkiye gibi bi ulked hangi adam tecavuz sonrasi cocuk dogurmus biriyke.evlenir ki? Bu kadar ilerledi demekTurkiye... Vay be...

4|1
    1|2
  • Doğurmak kadınlara özel bir şeydir annelik de.Tayyip Erdoğan hiçbir zaman anne olamayacak.Ya da hamile kalmayacak.Bu yüzden neyin ne olduğunu asla kadınlar gibi anlayamayacak.Sorun bu.

5|0
    1|1
    • iyi de kadınlar arasında da anlamayan var. bu daha garip.

• bir gün bu duruma düşerler ise anlarlar.

• +1 Bence de. Erkeklerin bu konuda anlayissiz olmalari da gayet dogal. Sanki sorumlulugun cogu onlardaymis gibi konusuyorlar. Ha anlamayan kadinlara da zaten bol bol cocuk dogurup baksinlar; ama kimsenin kurtaji da onlarin haddine dusmez diyorum.

• kürtajı savunanlar

1.doktorlar(malum para olayı)

2.bi o kız bi bu kız takılan hayvanlar (baba olucaklar)

3.önüne her gelenle yatan dişi yaratıklar

3ününde amaçlarına ters düştüğü için işte bu kadar ateşli savunuyolar .yok efendim tecvüze uğrayınca doğrursunmuymuş yok hastaysa bebek ne olucakmış .birşey diyecem ama neyse .

1|1
    0|1
    • ya gerçekten tecavüze uğrarsa . onu doğurup bütün hayatı boyunca onu görü o anı tekrar tekrar mı hatırlayacak ?

• kimse isteyerek tecavüze uğraşmıyor bir sürü masum kadın tecavüz ediliyor.dışarı da gezmekle barlarda olmakla da alakası yok bu durumun.tecavüzün teşvik edildiğini,her yıl binlerce kadının ölmesine rağmen kimsenin umrunda olmadığını nasıl göremiyorsunuz hayret ediyorum.9-10 yaşındaki çocuklar ne anlar barlarda gezmekten,en çok çocuklara tecavüz ediliyor sonra da bu tecavüzcüler serbest bırakılıyor..sizde kızda suç buluyorsunuz neden çünkü kız o öyle yaratılmış günahı suçu bu tecavüzü hak ediyor!

• tecevüzü kimse heketmez arkadaşım ben öyle birşey demedim .bana yapma o yorumu .tecavüze uğrayan doğrumasın .yasa kapsamına alınsın .ben keyfi durumlar için diyorum .

• ya yasak olan ulkelerdekı kadınların halını bılıyo musun sen ? merdıven altlarında gızlı gızlı yapılcak bu sefer olucek kadınlar hep..boylesı daha mı ıyı ? masada kalıcak kurtaj yaptırmak ısteyenler.sağlıksız ortamlarda gızlı gızlı yapılcak.sonucta yasak dıye mıllet vazgecıcek değil ya.onun yerıne ınsanlara nasıl korunulur onun eğtımını versınler.uludere dıyoruz mıllet ac memur zam dıyoruz adam nelerle uğraşıyo ! gundem kurmakta ustune yok.2 gunde herkesı kurtajı konuşur oldu işte..ayırca bılım kafası yok adamda.bebek değil o alınan.doktorlar ne dıyor ? cenın daha cenın..bılım dunyası boyle açıklıyor..tecavuz acıklaması rezalet zaten bastan aşağa

1|0
    0|1
    • Memura zam mı ? Ya bir git. Asgari maaşla geçinen kişiler varken ...

• geçinen mi ? geçinemeyen demek istedin heralde

• RTE laf yapmış orda yani...ona ne hakkaten o kadar da karışmasın bir zahmet..

özürlü bir çocuğun bu hayatta mutsuz olmasına benim gönlüm razı olmaz açıkçası , annenin sağlığını tehlikeye atan durumlarda kürtajı doğru buluyorum , istemediği halde ve korunduğu halde bebeğin olması o kadını bunalıma sokar ve çocuğuna evlat olarak değil engel olarak bakar...bu da doğru değil..kürtaj kadının iradesinde olmalı , bu konuda RTE' ye katılmıyorum.

2|0
    1|1
  • ben de bir bebeğin öldürülmesinin doğru olmadığını düşünüyorum ama neden şimdi bunu gündeme oturttular ki? gündemde başka olaylar vardı dikkati başka yere çekmek için başbakan bir laf attı ve bu sonuca geldik. bir de şu var evet bir bebeğin öldürülmesidir kürtaj ama bu kararı devlet veremez.. biz laik bir ülkede yaşıyorsak böyle bir yasa getiremezler.

1|1
    0|0
  • Ya bu devlet nasıl bi kurum nasıl bi zihniyet aklım mantığım almıyor. Acaba tayyip'in kızlarını köşede kıstırıp tecavüz etseler 'üzülme kızım doğur biz bakarız' mı diyecek. Tecavüz edenin soyunu sopunu kurutursunuz şerefsizler. Vatandaşa gelince doğur biz bakarız. Götüne bakarsın ancak salak. Kadının bütün gece boyunca yaşadığı dehşeti bütün hayatı boyunca göreceği bi varlıktan bahsediyorsun. Kadının bedenine yaşadığı travmayı değil ruhuna aldığı darbeleri bütün hayatı boyunca göreceği şeye bakacaksın öyle mi. Nefretle büyüyecek bir çocuk. Para vermek bakım olmuyor. Sevgisiz nasıl büyür bi çocuk hiç düşündün mü acaba? Kürtajı yasaklayacağına tecavüz edeni hadım et.

0|0
    0|1
    • Hadımlamak İngiltere'de yapılıyor.

Türkiye'de yapılsa vukuat çıkartırlar.

• başka bi yöntem bulsun o zaman kürtajı yasaklamayla tecavüz olayları bitecek değil. sana tecavüz de bulunsalar doğurmak ister misin o bebeği 9 ay karnında taşıyıp doğurduğunda çocuğun yüzüne her baktığında o günü mü hatırlayacaksın. o çocuğu sevebilecek misin . bir de bu taraftan bakın lütfen tayyip dedi diye her şey doğru olmuyor .

• Ben kürtajı onaylamıyorum.

Heleki bu zamanda önlem almak çok kolayken.

1|2
    3|1
  • bence sorun kürtajı savunmakta değil. insanlar sadece kendi seçme haklarını korumak isterler yani yasağın içeriği değil ortda bir yasağın koyulması sorun ..

0|1
    0|0
  • bir kadinin bunu savunmasi ilginc.

o degilde bu akp türkiyede nikahsiz cocuk dogurmaya kalkan kisinin dislanacagini o kadina ve ailesine namussuz gözüyle bakilacagini bilmiyor mu? elbette biliyor.

hani tecavüze ugrayip hamile kalan bir kiza laf söz gelmesin diye tecevüz eden sahisa ''kizla evlen ceza almazsin'' kanunu da cikarirlar artik.

oh ne güzel memleket herkes gözüne kestiridigi kiza tecavüz eder, nasilsa devlet o kizi tecevüzcüsüne es yapacak.

0|0
    0|0
  • doğum kontrol yöntemlerinden bazıları da döllenme olduktan sonra düşürmek suretiyle gerçekleşiyor. kürtajdan tek farkı doktor ameliyathanede yapmıyor o kadar. o zaman bu yöntemleri de yasaklamalılar. biyerden yasaklayıp biyerden serbest bırakmak tutarsızlık. madem kürtaja karşı bi politika izleyecekler doğum kontrol yöntemlerine ağırlık versinler ki insanlar ihtiyaç duymasın. ya da çocuğunun özürlü olduğu teşhis edildiğinde doğurmak zorunda kalacak çiftler ne yapmalı? ona da mı devlet bakacak?

0|0
    0|1
  • Samanyolu haber yazisini okuyunca kapattim. Ne yazdiginin onemi yok. Samanyoluysa yine sacma sapan bi haberdir.

0|0
    0|0
    • Samanyolu Haber'de kürtajla ilgili soruları yanıtlayan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, "Anası olacak kişinin hatasından dolayı çocuk niye suçu çekiyor. Anası kendisini öldürsün" dedi.

• Sacma sapan bi konusma. Belki tecavuze ugradi. Belki bakacak gucu yok. Tamam bile bile bi cana kiyilmaz ama o cocuga verecek birseyin yoksa napabilirsin ki? Turkiye gibi bi ulkede ozellikle.

• Bir geri kafalı daha :-)

0|0
    0|0
  • Türk halkının hafızası ne kadar kıt. Ben de hatırlamamıştım, sağolsun bir arkadaş hatırlattı, bugün başkalarının konuşmalarında da okudum. AKP, zaten kürtaja karşı değilmiş ki! Yorum sizin:) Bu kadar aldatılmışken kek gibi bunu konuşmanın manası yok.

"Mecliste olduğu 2005 yılında Türk Ceza Kanunu’nda değişiklik yapıldığını anlatan Arıtman, kürtaj süresinin 10 haftadan 12 haftaya çıkartılması ile ilgili bir teklif sırasında hükümet ile karşı karşıya geldiği dönemi anlattı. Arıtman, “Başbakan Erdoğan’ın imzasıyla gelen teklifte kürtaj süresi 12 haftaya çıkartılıyordu. Ben buna itiraz ettim ve 10 haftada kalmasını istedim. Çok kez tartışmalar yaşadık. Büyük mücadele verdim. Çünkü 12 hafta sonra anne karnındaki çocuğun cinsiyeti belli oluyordu."

link

link

0|0
    0|0
  • Salak saçma bir yorum sen de buna prim veriyorsun. Nasıl insanlarsınız siz ya seninle aynı cinsten olduğum için utanıyorum.

0|0
    0|0
  • neden olacak cunku onla bunla yatip kalkip gayri mesru cocuk yapip sonra aldiramicaklar o yuzden . Ben kurtajin yasaklanmasindan yanayim cok mecburi kalinmadikca yasaklansin.

1|1
    0|0
  • lan manyakmısınız siz hiç mi kuran okumadınz ya bunun filmi bile oldu cehennem azabına sebep olan günahların en başında geliyor bu rabbim emretmiş her çocuk kendi rızkıyla gelirmiş.. ya gidip pislik yapmayın ya adam gibi evlenenler mis gibi beybeyaz sadece kocasıyla herşeyi yaşayanlar da insan be azarsanız hamile de kalırsınız yuhhh be acıyorm valla gençlik size

1|1
    1|0
  • Şimdi senin dediğin olay.Farklı bişey.Onun dediği farklı bişey.Senin hiç aklın kesiyormu bi canlıyı öldürüyor olmak.Küçücük nokta gibi olunca cansızmı oluyor acaba.Allahın verdiği canı almak kolaysa devam etsinler almaya.Ama nasıl olsa kürtaj var diyede salacaklarsa çayıra bilemem.

Tecavüz edilenlere gelince afedersin ama tecavüz edilmek onun ayıbı değil.Gidecek şikayet edecek.İspat edecek kürtaj olacak.

Ama yok yere ortada bişey yokken hamile kalıp kalıp aldıranların bence allah katında yeri yoktur.

1|1
    5|0
    • Anlatamadıklarımı anlattın helal cidden helal !

Yükleniyor...