Başbakanın kürtaj yorumu ve çıkacak yasa hakkındaki düşünceniz?

Bu sabah haberlerde yeni bir yasayla yasal olan 10 haftalık kürtaj yeni yasayla 4 haftaya indirilecekmiş. Bu konuda ki düşünceniz nedir. Kürtaj yapılmalımıdır yoksa Başbakan gibi mi düşünüyorsunuz?

Güncellemeler:
yeni tartışma da yolda geliyor.. Bu sabah haberlerde duydum zinaya yasal olarak yasak geliyor ...
benim şahsi fikrim şudur ki; zinanında kürtajında yasal olarak yasaklanmasına gerek yok. Zorunlu haller dışında Allah inancı olan ve dini bilen herkes neyi nerede yapacağını bilmesi gerekiyor zaten, yani vicdan ve kişi ile ilgili bir durum bu.. Bu tür olayları genellemek kurunun yanında yaşı yakmak demektir...Bazı durumlar vardır ki kürtaj mutlak suretle yapılması gerekir, bir canlıyı öldürmeyi hele ki bir bebeği öldürmeyi kimse istemez...Zina konusu 2 kişi ve Allah arasında bir durumdur.

0|0
18|13

En İyi Erkek Görüşü

• başbakanın kızına tecavüz etseler ve bundan da hamile kalsa acaba bu yasayı tekrar gözden geçirir miydi

9|2
    0|3
    • tecavüze ugrayan ayni gün hap olur sorun olmaz.. ama ilk ayi gectikten sonra canli oluyor ister basbakanin kizi ister cöpcünün..kimsenin hakki olmaz

• ağzı olan konuşuyor işte boşver.

• hap mı alır bence sen hiçbir şey bilmiyorsun gringots.. tecavüzden sonra hap alsa ne faydası varki. doğum kontrol hapları düzenli olarak kullanılması gerekiyor. sadece tecavüz değil ensest ilişkilerden olan hamilelikler de var onlar ne olacak? bir de şu konu var kürtaj hiç olmayacak değil yine olur ama bu sefer merdiven altlarında olur ve daha çok kadın ölür.

Kızlar Ne Diyor 18

• niye bukadar tepki gösteriyorsunuz. cok cok iyi bi karar olmus. her önüne gelen cocuk aldirmasin. yapiyorsan korun dogru düzgün yada sorumlluk al ve sonuclarini hesap et. ayrica on gün yetiyor dogum kontrolde belli olmasi icin. hesap yapin biraz. 4 haftadan sonra bebegin cani oluyor organlari gelismeye basliyor. dinenede böyle. sorumsuzca iliskiye girip neden kürtaj yasaklaniyor bu ülkede yasanmaz gibi sacma yorumlar yapmayin lütfen. 4 hafta sonra canli oluyor ve olduktan sonra kürtaj cinayettir. cokmu basit geliyor bazi insanlara anlamiyorum. sorumlu olun biraz sanki her olan cocugu dogurmak zoundasiniz diye kural var.

0|2
    4|0
    • 4 hafta önce ile sonrası arasında ne gibi bir fark var da insan konumuna getiriyorsunuz o yapıyı.

• ya basbakanin bu sekilde yasa koymasina bende karsiyim.piskolojik yardim önerebilir.korunmaya önem verilmesini söyleyebilir vs. ama ben olayi diyorum. bir aydan sonra canlaniyor o sonucta.insan bir ay olmadanda tahmin edebilir ama evet herkes yapmayabilir.sorumluluk gerektiren is bu iste.ben sonradan bi cani olduktan sonra onu alamam daha dikkatli olmaliyim diye düsünmeli insan.can almak olur bu insanlarin düsünceleri istedigi kadar farkli olsun kimse bi canlinin yasama hakkini elinden alamazki

• yani evet ne din ne inanc ne düsünce hicbisey karismamali. neticede yasa gelsin gelmesin aldirmak isteyen yolunu bulacak buda simdiden belli bisey yani. herkes yaptiginin farkinda olmali. yapmaya hakki yoktur ama yapar hesabi kendi verecek ben degil.ama yasama hakki oldugu icin aciklarim gösteririm belki baska bi bakis acisina ihtiyaci vardir anne adayinin.kurallar yasalar gerekli mutlaka olmali ama ortaya bi yasa koyup gerisine sonra bakariz diye düsünülmemeli bunada karsiyim

• güncellemeni okudum haklisinda. ama birde sunu düsünsene. okadar cok zina yapan varki 15 yasinda akli sarmayanlar bile normal buluyor bunu artik. tamam yasaklamak dahada cok tesvik eder belki ama baska cözümler mutlaka aranmali buna. yasakla falan olmaz. genel ahlak bozuluyor sonucta bu Allahla aranda degil artik.cünkü bunu normak görerek baskalarina yanlis örnek olabilirsin. ayrica sadece dini bi meselede degil. böyle bi yanida var bu isin. ama yasagida onaylamiyorum pek. daha cok egitilmeliler gözleri acilmali insanlarin. yaptiklarinin farkinda olmalilar. zevklerinin nefsinin pesinde cahilce yasamamalilar. bunu önlemek icin bisey yapilsaydi ne iyidi ama

0|0
    0|0
  • 4 haftada kimse hamile kalıp kalmayacağını anlayamayacağından amaç bellidir zaten. Bugüne kadar birçok şey yasaklandı ama bu bana göre son nokta. Sınırı aştı. Her kadın kürtaj kararını kendi vermelidir. Hiçbir anne istemez tabiki çocuğuna kıymayı ama bazen insanları bunu yapmaya zorunlu hale getiren nedenler olabilir. Kaldı ki her birey bunun kararını verebilecek yaşa ve zekaya sahiptir. Devletin bizlerin yerine böyle bir karar veriyor olması ne acı. Tepki verenler aslında kürtajı desteklediğinden karşı çıkmıyor ki. Burada esas olan başkalarının "kadınlar" adına karar vermesidir. İnsanların bunu idrak etmesi gerekir. Yakında doğum kontrol hapları ve kondomlar da yasaklanır tam olur zaten..

2|0
    0|1
    • bir ayda bu belli olurki.. adet dönemi 18-25 günse? ve haplada ameliyatlada bir günde cocuk aldiriliyorsa? 10uncu günde belli olur ayrica testlerle. ve egerki zaten korunmamissa bunu yapan tahmin edebilir dimi? daha fazla sorumluluk oluyor evet ama okadarida olsun basit bisey degil cocuk aldirmak

• 1 ayda nasıl belli oluyor neyin kafasını yaşıyorsunuz yahu. Kadın adet bitiminden sonra ilişkiye girmişse ancak bir sonraki adet döneminde anlayabilir hamile olup olmadığını. 1 haftalık adet gecikmesi meydana gelirse o zaman hamilelikten şüphelenip test yaptırma kararı alır ki bu da 1 ayı geçer. 10. günde belli olur demişsin oldu o zaman her ilişkiden sonra "acaba hamile miyim" diye gidip test yaptırsın yani? İstenmeyen gebelğn oluşmaması için karşıdaki kişi korunur korunmadan ilişkiye mi girlr

• Adam insanların özeline kadar giriyor ve bazı arkadaşlar bunu doğal karşılıyor. Yemin ediyorum ülkemden soğudum ya lanet olsun..

• Herkesin adeti düzenli değildir, birçok anne gebe olduğunu1,5 aydan sonra anlıyor, erkeklerinin bir çoğu kondom kullanmıyor, zamanla yan etkileri ortaya çıktığı için doğum kont. hapları, gebeliği engelleyici iğneler herkes tarafından uzun süreli kullanılamıyor, (annem bu haplar yüzünden cilt kanseri oldu) sezeryan doğum yapan ya da hiç doğum yapmayan kadınlarda spiral taktırmak çoğu zaman mumkun değil, ülkemizde en çok kullanılan korunma yontemi ise geri çekilme, evli olan kadınların bir çoğu bu yontemi uyguluyor ve eşine guvenerek ilişkiye giren bir kadın bakımına, yetiştirilmesine hazır olmadığını düşündüğü bir çocuğu doğurup dünyaya getirmek zorunda değildir.

Çocuk doğurmakla iş bitmiyor, dünyanın en zor görevi anneliktir, altını değiştir, karnını doyur büyüdü gitti olamaz ! Kendimize, vatana, millete hayırlı, faydalı bireyler yetiştirmeliyiz.Aksi evlat yetiştirmek değildir, çocuk boş sayfadır, herkes eğitebileceği kadar çocuk doğurmalıdır bunun kararını kişinin kendinden başkası veremez.

Buradaki tartışılan uygulamanın kısa özeti onlarca çocuk doğurup, eşeği saldım çayıra otlaya karnın doyura !

2|0
    0|0
    • Bazı kendini bilmezler Din-in ardına saklanarak, din sömürgenliği yaparak, "can almaktır gunahtır" diyor fakat bu kadar dindar görünen kardeşlerimize sormak istiyorum; madem bu kadar dindarsınız cenine ruhun bazı hadislerde 40 günden sonra, bazı hadislerde ise120 günlükken üflendiğini ve net olarak ruhun doğmadan önce ne zaman üflendiğinin belirtilmediğini nasıl bilmezsiniz ?

• dediklerine katılıyorum.

bu yeni düzenlemede ne gibi farklılıklar olacak. yasa çıkaracağız diyorlar da kesin olarak şöyle olacak böyle olacak demiyorlar. dün 4 haftaya düşeceği ile ilgili haberlere denk gelmiştim. şimdi ise yok öyle bir şey ama tartışılsın diyen haberler var. ne bok yapacaklar.

• Kendilerininde bir "kadın"dan doğduğunu unutarak, kadınları değersiz kılan sözler ortaya atıyorlar tepkisiz kalınırsa da uygulamaya geçiyorlar. Bir dönem "örtüsüz kadın perdesiz eve benzer, ya satılıktır, ya kiralık" demişlerdi ama tepki aldıktan sonra "yok öyle bir söz" de dediler, sesimizi çıkartmaz, tepkimizi belli etmezsek kadınların bu şekilde aşağılanmalarının ardı kesilmez.

• bence kürtaj yapılmalı. sonuçta bu herkesin kendi kararı ve bir kadın ve adam çocuğu istemiyorlarsa bırakın aldırsınlar. çünkü çocuk doğarsa daha kötü olacak o çocuk için ve anne baba için..

4|0
    0|0
    • tamamda yaparken iyi ama o cocuga can girdikten sonra sirf konusamiyor diye sen karar veremezsinki onun yerine. bir can olsutuktan sonra kimse o cani alamaz buna hakki yoktur. can almak cinayettir. bu yüzden insanlar erkenden bakmali kontrol etmeli korunmali sorumlu davranmali..hayatta bi cok sorumluluklarimiz vardir. iste bitaneside bu ve okadarda zor bisey degil dikkatli davranmak.. can almaktansa bir aya kadar yapilabilecek bin cesit sey var, onlari yaparim

• bak bu ülkede yaşayanların hepsi müslüman değil ve herkesin müslüman gibi yaşama zorunluluğu da yok. bir kadın çocuğunu aldırmak istiyorsa ve inancına göre aldırabiliyorsa aldırmalı. kimse bu hakkı onun elinden alamaz.

• Zaten hamile olup olmadığın 4 hafta sonra belli oluyor iyice tozutmuş bunlar.Sezaryene de karşı bunlar nasıl doğuracağım ona kalmıştı.

2|0
    0|0
  • ne olursa olsun 4 aylık yada ,4 haftalık tecavüz yada bilinçli olsun ana rahminde minicik başparmağı ağzında yaşayan o küçücük insana kıymaya annesi dahil kimsenin kıymaya hakkı yok ,ha yetişkin bi insan ha cenin ,ana karnı dışında yaşayan insan da O ne oluyor bende aynısını diyorum KÜRTAJ CİNAYETTİR...

0|1
    7|0
    • tecavüze ugramış kadının kürtajına cinayet diyen zihniyet! o anneinin yasamanı ruh sağlıgını hiçe saymak asıl cinayettir.. Bak bakalım intiharlar nasıl artıyor.

• Bende diyorum ki, beyninizi yıkatın.

• tamam bu yasa olacak diyelim ama bu yasa hiçbir şeyi engelleyemeyecek ki. merdiven altı kürtajlar yine olacak yine olacak ve bu sefer daha çok kadın ölecek. yani sonuç olarak hiçbir engellenmiş olmayacak.

• 4 haftalıkken kim farkediyor yahu hamileliğini?Bu yasayla kürtaj falan azalmaz üstüne ölen kadın sayısı artar.

3|0
    0|0
  • Anlamadım ? Yakında Başı açık gezmeyede yasak gelıcekk

1|0
    0|0
  • Basbakan artık her ailenın 5 çocugu olsun dıye bosuna demıyor..

1|0
    0|0
  • Kürtaj konusu iyi oldu ama zinaya karışmak ne? Milletin cinsel özgürlüğüne burnunu sokamaz o kadarda değil.

1|0
    2|0
  • 1 aylıkken nasıl anlasılcakmıs o hamılelık?sıyırmıs bunlar ıyıce ya

3|0
    0|0
    • amaç farkedilip kürtaj yapılmasının önüne geçmek zaten...4aylıken kolay kolay kimse farketmiyor. Tabi bu yasalaşırsa asıl cinayetler o zaman başlayacak. Çünkü insanlar kürtajı gayri resmi yollarla işi bilmeyen insanlarla yapacak ve ölümler çoğalacak.. :(

• tecavüz konusunu acan akilli arkadaslarim.. tecavüze ugrayana sonradan hap veriliyor. internettedemi okumadiniz hic? o tamamen ayri mesele. yani bu yasa o isi bozmaz hic. ayrica zorla evlendirilene cocugu aldirtirlarmi? o zorlamayla yapilan cocuk. oda baska bi mesele.. keyfinden ugrasmak istemediginden korunmanin önemini farketmek istemeyen kaza diye durmadan cocuk aldiran insanlar var. kimden oldugunu bilmiyorum ugrasamam o yüzden aldirmak istiyorum diyen insanlar var ve bu resmen cinayet

• ya kımene mılletın vajınasından?ısterlerse bın cocuk aldırırlarkımene?basbakan sankı ulkeyı en yuksek sevıyeye cıkardıda mılletın vajına bekçılıgını yapıyor.mılletın gunahı kendısıne ısterlerse 5 cocuk aldırırlar kımene?o once ulkeyı kurtarsın.dert bıttı mılletın kurtajı kaldı dımı.?ayrıca bız ne kadar 'akıllıysak' sende okadar akıllısın cunku hemcınslerının vajına bekçılıgını yapan basbakandan farkın oldugunu goremıyorum

• çocuğu başbakan besliycekse kürtaj olmasın beslemiycekse o zaman olmalı bakılamıyor o çocuğa yazık istenmeden oluşan gebelikler var tecavüzden bilee

1|0
    0|0
  • süper.

0|0
    2|0
  • bence kürtaj cinayettir...eğer o çocuğu yapmayı biliosa kişi engelli bile doğsa yasama hakkı var bebeğin yaptığı gibi bakmasınıda bilmeli...

0|1
    3|0
    • tamam yaptı ama bakamayacağı bir çocuğu doğurması daha mı iyi. tamam o çocuk doğdu ve kadın o çocuğa bakamayacak belki bir yetiştirme yurduna verecek umrunda bile olmayacak doğurmuş olmak için doğuracak. bu daha mı iyi.. böyle olacağına bırak aldırsın..

• ya isteyerek yapmıyorsa ? ya tecavüzse

• Yiter yha yiter. Biktik bu sotuyu gormekten. :@

0|0
    1|1
    • sayfayı değiştir..adama göre soru sormuyoruz...bende bıktım bu tür yorumları görmekten...Beğenmezsen bakmasın o kadar basit

• bu tür bir tartışmaya seninle girip zeka testi yapmak istemiyorum o yüzden yorum yapıp sayfayı işgal etme bence

• o kadar haklısın ki. düşüncelerime tercüman olmuş güncellenmen. ama bizim burada bunu konuşmamız hiçbir şeyi değiştirmiyor onlar gene istediklerini yapacaklar gene yapacaklar.

0|0
    0|0
  • artık bu ülkeden gitmek gerektiğini düşünür oldum.

3|0
    0|0
    • Bence de. Iyi ki orada yasamiyorum diyorum su an. Ozlem falan da kalmadi.

Erkekler Ne Diyor 12

• Benim bir alıp veremediğim yok yasaklansın bence zaten 60-70 ülkede yasak ki bunların içinde avrupa ülkesi irlanda ve dünyanın en büyük ekonomilerinden brezilya'da var.Kürtaj cinayettir ha anne karnında öldürmüşsün ha dışarıda ne farkeder.kadının vücuduna müdahaleymiş o şey kadının eli ayağı ayak serçe parmağı falan değil insan insan gerizekalılar.R.T.E'yi de tebrik ediyorum herzaman ki gibi bu ülkede yıllarca kimsenin üzerine gidemediği şeylerin üzerine gitmeye devam ediyor.

1|2
    1|0
  • daha 70 mılyonun karnını doyuramıyo 3 cocuk 3 cocuk dıye gezıyo ya su a partisinden nefret ettıgım kadar kımseden nefret etmıyorum ya ilerde türkiyede yaşarsam adam deyilim alın ülkeniz sizin olsun lanet olsun

6|1
    0|1
    • Ben de aynı durumdayım.. Ülkemden soğudum resmen..

• bana onun bunun laflarıyla gelme arkadasım ulke ekonomısıyle mılletın cebıne gıren parayı karıstırıyorsun sen dısarı cık bıraz ac ınsan gor ulkenın gelısmesı mılletın refahıyla mılletın rahat yasamasıyla dogru orantılıdır ama turkıyede bu ters orantıda ulke gelısıyor mılletımız gerılıyor karamsar olma dıyorsun sen hayata pembe gozluklerle bakmayı bırak dıyceksınkı sımdı yunanıstan ve bazı ulkeler gerılıyor ama bızım ulkemız boyle boyle ıste boyle kafalar olduktan sonra gelısmıslık duzeyıne hıc

• ulasamıycaz bu bır gercek.

• kürtaj kararı doğrudur.Kürtaj cinayettir.

0|1
    1|0
  • başbakan gibi düşünmüyorum yanlış bir uygulama ama öyle zırtpıt kürtaj olmasını da desteklemiyorum

0|1
    1|0
  • Gereksiz polemiklere neden giriyor insanlar anlamış değilim

0|0
    0|0
  • Bunlar iyice şaşırmış tecavüzden olan çocuğu doğurcakmış ona da gerekirse devlet bakacakmış falan demiş sağlık bakanı nasıl bir zihin zihin bile değil

1|0
    0|2
  • bakamıcaksan hamile kalmıcaksın önlemini alıcaksın sırf cinayet işlemek için mi hamile kalınıyor anlamadım

1|0
    1|0
  • Ben kurtaja karsıyım ama ben karşıyım.. herkesin görüşü ve hesabı farklı okadar detaya karısmak bence haksızlık

0|0
    0|0
  • kürtaj yorumundan ziyade sokak hayvanı gibi yolda yürürken ayağa dolanan 0-4 yaş arası çocuklar var.para lazımsa ben para yaratırım 1000 tl bu havuza koyarım. bir fon oluşturulsun bu çocuklar anababalarından alınıp devlet korumasına verilsin.

0|0
    0|0
  • tamam soru güncellemesen iyi başkan :)

0|0
    1|0
  • tayip ne yapiyorsa doğrudur hiç kimsenin kimsenin canını almaya hakı yok

1|0
    1|1
  • Bu konuda söyleyecek o kadar çok şey var ki..

Başbakana kısaca "SANANE" diyorum.

Kadın haklarına saldırıdır bu, toplumsal ön yargılara saldırıdır bu.

Hayatımız boyunca, kürtaj sadece 1 kere yaptırdık. Ama o süreci anlatacak duygularımı size anlatacak kelimeleri bulamıyorum. Bir erkek olarak, hayatımın en kötü dönemlerinden birtanesiydi diyebilirim.

Ama gel gör ki, başbakanın bu işlere burnunu sokmasından hoslanmıyorum. Kürtaj zorla yaptırılmaz, kadınlar da tarla değil. Ayrıca onun eğitimini, geleceğini düşünecek hala bir hükümet yok.

Güya derler ki, "Türkiye Sosyal hukuk devletidir." Koca bir yalan..

Hadi evlenmek istiyorum ben, o başbakanınıza söyleyin, bana bir ev versin, ve cocuklarımın geleceğini teminat altına altına alsın ondan sonra değil, 4 hafta 2 haftaya düşürsün.

3 Dönemdir AKP ye oy veren biri olarak diyorum ki, başbakanımız kendisi bile biliyor bu son dönemi.

6|0
    0|0
Yükleniyor...