Acaba siz de mi vajinismussunuz vajinismus nedir ve tedavisi ?

Vajinismus veya Vaginismus ise vajinal kasların istemsiz kasılmaları sonucunda cinsel ilişkinin olamaması veya oldukça ağrılı olmasını tarif eden patolojik bir belirtidir.

Bilinçaltına yerleşmiş bir takım korkular ve yanlış cinsel bilgilendirilmeler sonucunda vajinal kanalın 1/3 dış kısmındaki pelvik kaslar, vucudun adeta bir "kendini koruma mekanizması" sonucunda istem dışı olarak (kişinin kendi kontrolü dışında) kasılır ve bu şekilde cinsel birleşme yani "penetrasyon" olanaksız hale gelir. Bu durum vajinismus hastalığının nedenlerinden sadece bir tanesidir.

Tedavisi:

Vajinusmus problemine sahip bayanlarda, kasılmalar yalnızca vajinal girişde değil, aynı anda karın, bel, sırt, bacak gibi vücudun pek çok bölgelerinde de olabilir ...

Vajinismus'un % 90 sıklıkla nedenleri psikojeniktir, tedavilerde de dünyada en sıklıkla davranışsal ve bilişsel tedavi yaklaşımları tercih edilmektedir. Hipnoterapi (hipnoz tedavileri) nispeten yeni vajinismus tedavisi yöntemleri içinde yer almaktadır.

Psikojenik kökenli olmayan vajinismus problemlerinde cinsel ilişkiye girememeye neden olan organik (yapısal) nedenler basit cerrahi operasyonlarla (ameliyatlar ile) halledilebilinir. Bu nedenle vajinismus hastalarının vajinismus tedavisi öncesi ilk olarak mutlaka bir jinekolog tarafından değerlendirilmesi şarttır!

Gereksiz yere yapılan vajinismus ameliyatları, tek seanslık tedavi önerileri ve uygulanan yalan-yanlış tedaviler kişilerde umutsuzlukları ve karamsarlıkları arttırmakta, çiftleri maddi-manevi zararlar vermekte ve sonraki tedavilere olan inançları azaltmaktadır. Bu nedenle vajinismus tedavilerinde problemin tamamen çözümü için cinsel tedaviler konusunda uzman bir merkezin seçilmesinin önemi çok büyüktür!.

0|0
2|1

En İyi Kız Görüşü

Kızlar Ne Diyor 1

• ben ilk ilişkimi yaşamaya karar verdiğimde dediğiniz kasılmaları yaşamıştım. ama daha sonra kendimi psikolojik olarak rahatlattım. ilk ilişkim canımı yaktı biraz ve 1 hafta boyunca ağrısını duydum ve de kanamam hafif de olsa oldu. vajinusmus olmaktan çok korkmuştum. 2. ilişkimi henüz yaşamadım ancak acı çekip çekmeme konusunda korkularım halen var.

0|0
    0|0
    • Burda Birazda Partneriniz Çok Önemli Sizin Korkularınızı Göz Ardı Etmemeli Soft Bir İlişkiyi tercih Etmelisiniz.

Erkekler Ne Diyor 1

• hocam hem sormussun hem cevaplamıssın bıze söz hakkı bırakmamıssın zaten

1|0
    0|0
Yükleniyor...