Yumurtlama dönemleri nasıl hesaplanır? Hamile kalmak istiyorum

Merhaba öncelikle bir arkadaşım için bişey sormak istiyorum hamilelikle ilgili.

Kendisi hamile kalmak istediğini söylüyor. Yalnız yumurtlama dönemleri hakkında bilgimiz yok, bu konuyu anlamıyoruz. Nasıl hesaplanıyorlar?

En son adet olduğu zamanlar 28.05. ve en son 19.06. şimdi bu tarihten sora ne zaman yumurtlama dönemi olur?

0|0
3|4

En İyi Erkek Görüşü

• şimdi ideal koşullarda adet dönemi 28 gündür, yumurtlama tam ortada 14.günde gerçekleşir.

19.06 - 28.05 arasında 22 gün var. (21-35 aralığı normal kabul edilir, fark fazlaysa doktora görünmeli)

Şimdi soruna gelelim. Yumurtlama, bir sonraki adet kanaması ik gününden 14 gün önce olur çünkü adetin ikinci dönemi yani yumurtlama-adet arasındaki luteal faz süresi 14 gün sabittir.

Eğer adeti düzenli olarak ortalama 22 günde bir olduğunu varsayarsak bir sonraki adet kanaması 11.07de olacaktır. Öyleyse 14 gün geriye gelirsek 27 haziran yani bugün yumurtlama günüdür. Yumurtlama gününden 2-3 gün önce başlayarak 1 hafta boyunda 2-3 günde bir cinsel ilişkide bulunmak hamile kalma şansını arttıracaktır.. spermler 3 gün yaşayabiliyordu yanlış hatırlamıyorsam. Yani bu aralar en uygun dönemler.

Adet dönemi düzensizse tahmin daha zordur ama orta adetin hemen sonraki ile hemen önceki haftalar haricinde birlikte olurlarsa şans artar.

0|0
    0|0
    • yorumun icin tsk ederim yani bu hafta sonu beraber olsa diyosun olur yani...

• öncelikle yorumun icin cok tsk ederim dedigim olmak istiyordum ama bitürlü beraber olamadik biraraya gelip ama bu defa cok düsündüm ve karar verdim...önceki yazdigim gibide en son adet oldugum tarihler 28.05. / 19.06 / ve sen 11.07 demistin ama olmasi 13.07.oldu simdi bi sonraki adetim ne zaman olur sence...ve adet bitikten sonra iliskiye girsem hamile kalabilir miyim ?

• Yanlış hesaplamadıysam bir sonraki adetin 6 ağustosta ve 23ünde (3gün önce) yumurtlama olmuş durumda, bu aralar yine hamile kalma ihtimalin yüksek.

Erkekler Ne Diyor 3

• bence önce evlensinler.cinsellik ayrı şey evlenmeden hamile kalmak ayrı şey

0|1
    0|0
  • Hesaplarıma göre 15 temmuz gibi. :)

0|0
    0|0
  • Temmuzun 2. haftası gibi. Ama günde en az iki defa mümkünse boşalma anlarında hep misyoner pozisyonu tercih edilsin ve olaydan hemen sonra kalkmasın 15 dakika gibi sırt üstü yatsın.. İkiside sağlıklı insanlarsa olur..

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 3

• bence önce doktora görünsün. belki de bu hesaba gerek yoktur. ben 2 kızıma da reglimin bitiminden 1 gün sonra hamile kaldım. yani doktorumun söylediği bazı aylarda çift yumurtam gelişiyormuş. hatta bir keresinde 4 yumurtam da gelişmişti. o yüzden mesela bende takvim hesabı işe yaramıyor :) hatta çoğul gebelik riskim çok yüksek olduğu halde 2 gebeliğimde tek olması zoru başarmak...

1|0
    0|0
    • bereket ana gibisin ya maşallahh:DD

• :D sorma... şansımıza tekil gebelikler oldu. aslında ilkinde ikiz istiyorduk. doktor duyunca şok olmuştu :))))

• Yumurtalama dönemi eğer kişi 28 günde bir adet oluyorsa adet bitiminden sonra ki 14.gün 30 günde bir dörüyorsa adet bitiminden sonraki 15.gün

0|0
    0|0
  • bu hafta hamile kalma ihtimali yüksek. önümüzdeki hafta başı da olabilir. 30 günde bir veya 28 günde bir adet görüyorsa regl olduğu hafta ile olacağı haftanın tam ortasındaki hafta gebe kalacaktır.

0|1
    1|0
Yükleniyor...