Doğum kontrol hapı kullanıyor musunuz?

ilişkiden öncemi sonramı alıyorsunuz? gerçekten etkili oluyormu adı ne ? bide yan etkileri varmı?

0|0
3|5

En İyi Erkek Görüşü

• Doğum kontrol hapları, normalde kadın vücudunda bulunan dişilik hormonlarını içeren ve kullanıldığı sürece gebeliği önleyen, etkili, kullanımı kolay ilaçlardır. Doğru kullanıldıklarında, doğum kontrol haplarının etkinliği yüzde 99.9’dur. Bu da, hamile kalma olasılığının hemen hemen hiç olmaması demektir.

Doğum kontrol haplarının gebeliği önleme dışındaki faydaları nelerdir?

Doğum kontrol hapları son derece etkili, kullanımı kolay, etki ve yan etkileri çok iyi incelenmiş ilaçlardır.

Doğum kontrol hapları, adet öncesi gerginlik ve ağrılı adet şikayetlerini azaltır, adet kanamaları miktarca daha az, daha kısa ve düzenli hale gelir, bunun sonucu olarak, demir eksikliğine bağlı kansızlık gelişme sıklığı azalır.

Ayrıca, doğum kontrol hapları, dış gebelik gelişme sıklığını, yumurtalıklarda ve memede kist oluşumunu, rahim ve yumurtalık kanseri risklerini azaltır. Çoğu kez sivilcelerde düzelme görülür. Osteoporoz denen kemik erimesi riskini azaltır. Romatoid artriti azaltır.

Yan etkileri

Hap kullanımı sırasında olabilecek yan etkiler nelerdir, hangi durumlar beni rahatsız edebilir?

Hap kullanımı ile ilk üç ayda oluşan yan etkiler bulantı, kusma, baş dönmesi, başağrısı, ara kanaması, memelerde duyarlılık ve vücutta şişkinlik hissidir. Bu yan etkiler geçicidir, üç dört ay içinde hafifleyerek kaybolmaları beklenir. Bu gibi durumlarda, hapı bırakmak yerine doktorunuza danışmak en iyi çözümdür.

Hap kullanırken doktora danışılması gereken durumlar nelerdir?

Şiddetli karın ağrısı, uyluk ya da bacak ağrısı olduğunda; şiddetli göğüs ağrısı veya nefes darlığı geliştiğinde; şiddetli başağrısı, ani görme kaybı ya da bulanık görme veya konuşma bozukluğu ortaya çıktığında, gebelik şüphesinde ya da depresyon, sarılık veya memede kitle geliştiğinde hemen bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Nasıl kullanılmalı ?

Doğum kontrol hapı kullanmaya nasıl başlanmalı ?

Hiç hap kullanmadıysanız ya da birkaç ay ara verdiyseniz, adet kanamanızı beklemeniz ve adet kanamasının ilk günü paketin ilk hapını almanız gerekir.

Doğum kontrol hapı kullanmaya başladım, nasıl devam etmeliyim?

Her gün bir tablet alarak paketi bitirmeli ve yedi gün hap kullanmaya ara vermelisiniz. Hap almadığınız bu dönemde adetiniz başlayacaktır. Adet görmeyebilirsiniz, hapı düzenli kullandığınızdan eminseniz telaşlanmayın. Adet kanamanız nasıl olursa olsun bir sonraki kutuya yedi günlük aranın sonunda başlamalısınız.

Hap almayı unutulan zamanlarda ne yapılmalı ?

Hapı unuttuğunuzu farkettiğinizde hemen bir tablet almanız gerekir. 12 saatten daha fazla gecikme yoksa koruyuculuk devam edeceğinden problem yok demektir. Ancak hapı unuttuğunuzu 12 saatten daha sonra fark ettiyseniz unutulan hapı hatırladığınız an yutmalı, o günün hapını da normal zamanında almalısınız. Bu durumda koruyuculuk tam olmayacağından bir sonraki adet kanamasına dek ek doğum kontrol önlemi uygulamalısınız.

Zaman zaman hap kullanmayı bırakmalımı ?

Hayır, tıbbi nedenler olmadıkça ara vermeniz gerekmez.

2|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 4

• Cehalet baska bir sey...

0|0
    1|0
  • kullanmıyorum ;)

1|1
    0|0
  • dogum kontrol hapinin ne oldugunu biliyor musun ? gunluk alinan hap olup kendileri surekli koruma saglar. iliskiden once bir tane aldim vb degil

0|0
    0|0
  • ertesı gun hapı verıyorum ben genelde bırlıkte olduğum hatunlara işi sağlam a alıyorum

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 3

• yaa arkadaşım sırf koruncan diye evli diğilsen ne diy hayati sağlığını riske atıyosun bu haplar TEHLİKELİ FELÇ BİLE YAPAR... söyliyeyim ilişkiye girceksin ok de karşındaki buna değmiycek biriyse sakon sağlığından fedakarlık etme evliysen de korunmak istiyosan git bi kadın doğumuya yönlendirir seni bunlar sakız değil ağzınıza aıyosunuz kontrol gerek hiç kimse de karşındakiyle ilşki yaşıycak diye korunup sağlığını tehlkeye atacak kadar da kendisine zarar veremez diye dşünüyorum yaa biraz kendinize gelin evli değilsen hapa alıştırırsan her ilşkiye gircen durumuyla ilerde evlencen çok büyük sorunlar yaşıycan yaş aralık grubunda genç akıllı olun biraz yaa

0|0
    1|0
  • Doğum kontrol hapi sadece ilişkiye gireceğin zaman kullanamiyorsun. Onu surekli hergun bir tane içiceksin. Hormonlari alt ust ediyor ama hamile kalmak istemiyorsan onlardan kullanabilirsin.. Birde istediğin zaman adet olabiliyorsun, mesela denize gireceğin gün de içtiginde adet olmuyorsun:) bende kullaniyorum :)

0|0
    0|0
    • kan tahlili yaptırdın mı kullanmk için?

• bende hapla korunuyorum söylediklerine aynen katılıyorum.prezervatif belki daha etkili ama zevk vermiyor zevk almak için ten teması şart bu nedenle hapı öneririm

• ne kadar yararlı bılmem ama ben adet düzensızlıgı ıcın doktora gıttıgımde bana dogum kontrol hapı vermıstı bende bır asabıyet basladı inş evlendıkten sonra kocamdan öyle bır ıstek beklemem

1|0
    0|0
Yükleniyor...