Kürtaj hakkında ne düşünüyorsunuz ? Cinayet midir yoksa gereklilik mi?

Biraz önce sorulan bir soruda tartışılıyordu. bence kürtaj tecavüz, çocuk istismari ,18 yaş altı ilişki vb. bir kaç istisna dışında uygulanmamalı. 11 haftalık süre tamam da o bedene ruh ne zaman geliyor bunu bilen var mı ki? arkadaş prezervatif alacak kadar paranız yok mu ? ben tüm bunların eğitimle alakalı olduğunu düşünüyorum. ne yazık ki cinsel eğitimde sıfırız

Güncellemeler:
arkdaşlar kimimiz insani yönden bakıyoruz, kimimiz hukuki, kimimiz de dini açıdan.birbirimize saygılı olalım lütfen

0|0
16|6

En İyi Kız Görüşü

• güzel bir soru. yukarıda detaylandırdığınız istisnalar gibi zorunluluk halleri dışında kürtaj kesinlikle cinayettir.tek bir hücresini bile yapmaktan aciz olduğumuz bir canlının hayatının sonlandırılması hem dinen hemde insan olarak banada korkunç gelmekte. bir evlat sahibi olabilmek adına cefalar çeken onca insan var ve savunmasız bir cana kıymak :( hakikatten kabulü zor bir durum.

0|1
    1|0
    • aynen öyle, zaten sorumda amaç zevk için kendi iradesi ile zor kullanılmadan insanların yaptırdığı kürtaj içindi. ama yorumlarda istisnalarla ilgili tartışmalar var . dini açıdan hepsi yasak sanırım

• Allah kimseyi böyle bir zorunlulukla karşı karşıya bıraktırmasın inşallah. ama ben bir anne olarak bir canın ne kadar önemli olduğunu çok iyi anlayabiliyorum. duyrlılığınız içinde tebrik ederim.saygılar.

Kızlar Ne Diyor 15

• Davulun sesi uzaktan hoş gelirmiş

bizler yaşamadıkça bilemeyiz elbette tecevüze uğramış ve sonucu bir bebek olmuşsa aldırmayı düşünmeleri normaldir ama yinede onun ne suçu var o en masumu

engelli bebeği olacağını öğrenenler aldırmak için çabalarlar hepimiz bir kaza sonucu engelli olabiliriz Çok derin konu bu düşünmeli insan

4|0
    0|0
    • haklısın ama insanları görüyorsun işte nasıl psikolojilere giriyorlarsa doğuruyor tuvaletin camından atıyor. bunları görünce bende neyin doğru olduğunu anlayamıyorum bazen

• 11 haftalık süre diyorsun ancak daha 6. haftada bebeğin kalp atışları duyuluyor. Ve 5 haftadan önce hamile olduğunu da hiçbir bayan anlayamaz. Ben her ne sebeple olursa olsun kürtaja karşıyım.

0|0
    0|0
    • 11 haftayı ben demiyorum, 11 hafta yasal olarak kürtaj yapılabileceği süredir . bana kalırsa ben karşıyım zaten kürtaja.

• evet 11 haftadan sonra yapılmıyormuş kürtaj. Ama bence her halukarda kürtaj cinayetten başka birşey değil. Dediğim gibi daha 6 haftalıkken kalp atışı duyulan bir canlıdan bahsediyoruz.

• dışarıdan böyle düşünmen ne bencil ve saçma. eğer tecavvüze uğrayan 11 yaşında, ailesi fakir olduğundan dışarıda mendil satarken tecavvüze uğrayan, ama tecavvüzcüsüne hiç ceza verilmeden serbest bırakılan birde o manyaktan hamile kalan zavallı bir kız çocuğu olsaydın böyle düşünmezdin. Allah düşünmeden yargıladığın şeyleri başına verir, haberin olsun.

1|0
    1|0
    • sen bence yanlış okumussun sorumu bir daha oku hala aynı fikirdeysen cevap vericem

• bana beddua etmediğin kaldı ilk yorumuna baksana :D

• bazen düşünüyorum kim bilir ne yaptı 40 adam minik kıza. şaka değil bu gerçek hayat. sonra taşındılar. anasının babasının yüzünü bakışını hiç unutamıyorum bide gelip burada yok işkence yapalım çocuk aldıranlara yok katil diyenler var size 40 kişi tecavvüz etsin sonra gelin konuşun.

• Bence çocuk annenin içini kemirmiyor. Neden o çocuğu öldürüyorlar ki? Tecavüz, evlilik dışı ilişki, 18 yaş altı ilişki, çocuk istenmiyor olması ne fark eder ki. Sonuçta o da bir can :(

3|0
    5|0
    • İstemediğin adamın çocuğunu doğurmak ister misin,diyelim doğurdun ona karşı davranışları nasıl olur ki insanın,çocuğa her baktığında babasını hatırlamaz mı,babasını hatırlayınca kahrolmaz mı?

• bizim mahallede askeriyenin önünde, turbanlı 12 yaşında bir kıza 40 kişi tecavvüz etti geçen sene ki bunların yarısı polisti ve ceza bile almadılar o gün anladım nasıl olduğunu. o kız hamile kalsa ve annesi olsam aldırtırdım. 40 kişi nedir ya? hangisinden olduğunu bile bilmez insan vahşet.

• İnsan psikolojisinden anlayın biraz bırakın bu pollyanna ayaklarını. Sen tecavüze uğra gel ondan sonra konuş burada.

• cok fazla seye baglidir. bir bayan kolay kolay yaptiramaz herhalde. siyasi gorusu vs biraktim, bayan olarak icinde canlanip buyuyen seyi kesip atmak zor olurdu sanirim. ama hayatin sartlari ne getirir bilmiyorum. hic kurtaj yaptirmadim :/

0|0
    0|0
  • Cinsel eğitim dersi olmalıııııııııı.

0|0
    0|0
    • aynen. zaten hamile kalma dışında pek çok bulaşıcı hastalık hakkında da insanlarımız bilgisiz

• düşünsenize tecavüz sonucu hamile kalıyorsunuz ve bir şekilde sizden bu cocugu doğurmanız isteniyor cocuk doğuyor insanlar isminden önce ona''piç'' kelimesini yakıştırıyor bilmiyorum bu konu cok derin kimse basına bu tür seyler gelmeden anlayamaz

0|0
    0|0
  • kürtajın serbest kalması gerektıgını dusunuyorum..

2|0
    1|1
  • bilmiyorum bu konu cok derin

0|0
    0|0
  • Tek kelimeyle Cinayettir.

0|0
    1|0
  • bu cok derin bir konu.

1|0
    2|0
  • pezervatfi zewk alamıo die kullanmıo millet gnelde.onu istemiosa başka bir yöntem bulmalılar korunma için. ayrıca sadece zorunluluk halleri içinde kürtaj olunmalı demende saçma. kadın istediği zaman karnındaki çocuğunu evli dahi olsa aldırabilmeli bnce illa tecavüze uğramaya gerek yok.

0|1
    0|0
  • Değil ama korunma yöntemide değil gunah bebeklere hastalık zorunlu durumlarsa aldirmakta yrar var

0|0
    0|0
  • Kürtaj serbest olmalı tabiki. Bu kişinin kendi kararı kimseyi ilgilendirmez. Doğurmak istemiyorsa doğurmak zorundasın diyemezsiniz, kürtajın yasaklanması kadına "doğurmak zorundasın" demektir. Zorbalıktır bu başka birşey değil. Ayrıca tecavüze uğrayan kişinin psikolojisinden anlamayıp "çocuğa günah çocuğun ne suçu var" diyen insanların saf saf yorumlarına üzülüyorum gerçekten. Umarım bunu rahatlıkla söyleyenler bir gün tecavüze uğrar ve anlar zorla bedenine sahip olunan, psikolojik işkence yapılan kadınların halini.

3|0
    0|0
    • saflık olarak adlandırılamaz çoğu kişi dini açıdan bakıyor

• eğitim konusunda haklısın . ama dini açıdan insanları yargılamak boşa çabalamak olur. Ama aile planlaması konusunda insanlar eğitilirse bu sorun biraz aşılabilir. fakirlik konusunda ise hiçbir annenin karnındaki bebeği parası yok diye aldıracağını düşünmek istemiyorum. inan ufak bir fidan ektim odama yaşasın diye 4 keredir toprağını değiştirdim. sen mantık çerçevesinden bakıyorsun ben duygusalım. ileride 1 ya da 3 çocuğum olacak o ayrı mesele

• 3 nereden çıktı ya 2 tane :) benim yaşadığm yerde genelde ailelerin 1-2 çocuğu var .

• bence tamamen cinayet allah o cocugu veriyor sen canina kastediyorsun olacak is degil mesela bir kadin tecavuze ugradi hamil kaldi o cocucgu aldiramaz ne hakla onun canina kast ediyor o bebegi rahme yerlestiren allah bilmiyor mu kadinun kalacagi zorluklari filan ama ona gore mukafatinida veriyor

korunma konusuna gelincede cok cok haklisin insanimiz parasizliktan cok utaniyor almaya ben biliyorum adam eczanenin camini kiriyor bir kutu prezarvatif aliyor ve onun parasini ve camin parasini birakip kaciyor

saglik ocaklarinra ucretsiz verilen prezarvatiflerse ne hikmetse hep yirtik cikiyor neye guvenecez sasirdik ;)

0|0
    3|0
    • siz ne kadar cahil bir insansınız, nasıl başarıyorsunuz bu kadar cahil olmayı? Tecavüze uğrayan kadının psikolojisini nerden bileceksin sen arkadaşım? Belki kadın bile değil 18 den küçük bir çocuktur bu tecavüze uğrayan. Bu insan hayatını bırakıp tecavüzcüsünden olan çocuğu mu doğursun? Siz bir empati yapın bakalım böyle bir durumda doğurabilecek misiniz? Yok hatta evlenin ya tecavüz eden ile !

• bence anlayabilme yeteneğin de yok. biraz insanlık penceresinden bakın olaylara fıkıh filan değil.

• fikih zaten insani iceriyor belliki musluman degilsin sana bosuna anlatp cenemi yoramam kusura bakma ben tartismak icin cevap yazmamistim ama belliki canin tartisma istiyor cevabina saygim var senin dusuncenle benim dusuncem uyusamamis olabilir ama beni cahillikle itham ederek soylemen yanlis allahima cok sukur 2 univrsite okuyorm bu yasma kadar okudugm kitap saysi 2bini gecmistr kendimi gelistrmeyde biliyrm cok sukur hemde anneyim

ben sadece aciyorum her fikre acik olmayan ve cevap bulamayinca cahillik yaftasi yapistiran insanlara bu son yorumum hayirli geceler

Erkekler Ne Diyor 6

• insandaki vahşi durum en vahşi hayvanları aslanları geçmiş durumda geçende bir belgesel izledim iri bir erkek aslan 2 tane yavru aslanı saniyeler içinde öldürdü ama niye öldürdü yemek için değil o yavruların büyüyünce kendileri için tehdit oluşturduklarını bildiği için bunu yaptı ve onları yemedi attı kenara dehşet bir şeydi. bizdeki vahşilik tamamıyla keyfi bebek ana karnında oluşmuşken onun kollarını bacaklarını kafasını koparıp ana rahminden alıyoruz ne için cinsel zevkimiz yüzünden insan hayatı bir anlık zevkten ibaret olamaz gerçi bu şekilde oluşuyoruz ama...

0|0
    0|0
  • kürtaj duruma göre değişir hangi yönden bakarsan bak insani yönden düşünelim cinayettir peki bu çocuk yetişmesi için maddi imkansızlık var ise ailede açlıktan ölse nasıl olur? hukuki yönden bakalım serbest yetişip ilerde tinerci hırsız veya cani olsa ne olur? dini yönden günah diyelim peki aile bu çocuğu yaptığında dinsiz imansız bir genç olursa ne olur? en iyisi mantıkla hareket edelim şartlara göre değişir...

1|0
    0|0
  • bence bu da insanların özgürlüğünün kısıtlanması oluyor ... nerde kaldı bizim özgür bir ülkede yaşadıgımız bir atasözü vardır her koyun kendi bacagından asılır diye ... yani kürtaj olmak isteyende dinen kendi cezasını kendisi cekecek ... hukiki olarakta aynısı sonuçta insanlar kendi özgür iradeleri ile almış olcakları bir karadır kürtaj yaptırmak onun için kimsenin kimseyi zorlamaya hatta devletin insanları zorlamaya hiç bir şekilde haklarının olmadıgı kanaatındayım

0|0
    0|0
    • Kürtaj isteyen yaptırır kimse karışamaz, ama kürtaja ailesinden habersiz giden binlerce zorluk çeken insanlar var , sırf korunmadıkları için binlerce dert açılıyor başlarına. sadece eğitimle çözülebilir bu tür şeyler. Hukuken bakıldığında zaten 1960lara kadar az olan nüfus artsın diye kürtaj yasaktı,sonra yasallaştı çünkü Türkiye nüfus olarak artmıştı. şimdi de 3 çocuk politikası var yine nüfus artımı amaçlı. yani devletlerin politikaları daha farklı. mesela çinde 1 çocuktan sonra kürtaja mahkum

• İnsan kendinden olan birine nasıl kıyabilir ya ! O senin canından kanından bir parça. Yürek dayanmaz ya öyle şeylere. Bana göre katilliktir buuu. Bunlara arap ülkelerindeki gibi zulümler yapacaksın ki akılları baslarına gelsinnn yoksa anlamazlarr

1|0
    4|0
    • keşke sana o zulumleri yapsalar. 11 yaşında 30 kişi tarafından tecavvüze uğrayıp hamile kalan birde kötü adalet yüzünden teccavvüzcüleri serbest bırakılan masum bir kız çocuğu çocuğunu aldırınca arap işkencesimi uygulanması gerek? umarım ölürsün. hayatımda senin kadar geri kafalı iğrenç birini görmedim. Allah her hor gördüğün şeyi başına verir başına gelirse anlarsın.

• sevgilisinin altına yatanlarda bir zahmet perzvatif kullansınlar sevgilisiyle yatmaktan hamile kalanda biraz akılsızdır yani przvtf kullansaymışlar ne yapalım :) ama gidipte iştence nedir allasen

• :D :D yook yok bunlara bu mübah. Prezervatif 18 yasından kücüklere satılmyor. Çocuk mecbur öyle yapıyoo

• cinayettir acaba onu yaptıran kişi öldünde ne dicekler benim hayatım benim kararım hakkında fatihamı yazıcak mezarında ?

0|0
    2|0
  • Tecavüz edenin şeyini keseceksin bak bakalım eden kalacak mı? Hırsızlık edeninde elini. Ama can her zaman candır ve ruhun bedene ihtiyacı yoktur. Kürtaj tamamı ile cinayettir. Ama o çocuğun alınması bilimsel olarak şartsa durum başka. Tabi ki çocuğun sakat doğacak olmasını kast etmiyorum.

1|1
    0|0
    • Aynen öyle yapılmalı ki aleme ibret olsun ama olmuyor ki cezalar caydırıcı değil malesef.

• evet katılıyorum.

• Burada kanun çıkartmak mesele değil kanunu infaz edebilmrkte esasas mesele. Ya tutupta bir kadının iftirasına uğrayan adamın şeyi kedilirse? Ya hakikaten suçsuz olan bir masumun kolu kesilirse? Sprun burada tam olarak.

Yükleniyor...