80'li yıllar... Glam/Sleaze akımı üzerine... En sevdiğiniz Glam şarkıları nedir?

Bugün nedense üzerimde bir ağırlık var. Müzik dinlemek istedim, ballad parçalar. İçli içli söyleyen vokalistleri derdime ortak yapmak istedim, Rob Halford'un yanık sesinin ruhumu yıkamasını tercih ettim, Bruce Dickinson'un buğulu sesi kulak zarlarımın makine yağı oldu.

Konu döndü dolaştı, ergenlik dönemimden kalan -ki hala ergenim :(((- Glam/Sleaze gruplarına geldi. Uzun zamandır dinlemiyordum. Etnik müzik ve Jazz beni bunlardan bir süre uzak tutmuştu. 80'li yılların hırçın kızlarını, onların babaannesi olan Jazz ile aldatmıştım adeta.

Etnik müzik amca ile adı konmaz bir ilişkim oluştu, Glam'ın pabucunu dama attım. Ama Ergenlik yıllarım ki, en eski 5 sene olmuştur. 50 YTL'ye aldığım boş cd'lere çektiğim Glam gruplarının diskografileri elime geçti... İlk göz ağrılarımdan birisi bana içli içli bakıyordu, ve gözlerini kırpmadan gözlerinden akan yaşı izliyordum bende.

CD'nin üzerinde hala yamuk olan el yazımla yazdığım "Mötley Crüe", "Girlschool", "Vixen" gibi yazıları gördüm. Bunun için ağlayacak değildim, nezaketen bende içime döktüm gözyaşlarımı. CD'leri DVD sürücüye takmaya bile tenezzül etmeden, açtım Grooveshark'ı ve aramaya; "Van Halen - Jump" yazı verdim, ellerim titreyerek...

David Lee Roth, davudi sesiyle başladı geriye dönüş yolculuğuma;

"I get up, and nothing gets me down.

You got it tough. I've seen the toughest soul around."

Diyerek.

Mötley Crüe, Quireboys, G'N'R, Twisted Sisters, L.A Guns ve Poison ardından geldi. TESLA ve XYZ'i unutmamak lazım. Yeni nesillerden de Crazy Lixx var tabi.

Ama aklıma birşey geldi... Glam ve Sleaze akımının en büyük özelliği. Grup üyelerinin kadın kılığına girmesi ve kadın gibi davranması, kadınsı sesler çıkarmasıydı.

Protestliğin bokunu çıkarmışlık vardı yani Glam/Sleaze'in ruhunda. KISS'ten zaten beni Jazz bile koparamamıştı. Heralde Amerika'da Jim Morrison'un peygamberliğini ettiği "Seks devriminden" sonra cinsel kimlik tartışmalarına en iyi karşılık veren müzik tarzıydı.

Muhafazakar bir çevrede, kadın kılığına girmek, makyaj yapmak, jartiyer giymek, saçları bele kadar uzatıp, kabartmak...

Müziğe gelirsek, 80'li yılların yaz aylarını ciğerlerime kadar hissederim 30 yıl sonrasında bile. Overdrive gitarlar, wah pedalları, Eddie Van Halen'ın mükemmel soloları, Vince Neil'ın çığırtkan sesi, Tommy Lee'nin kafa patlatıcı bagetleri...

Düşüncesiyle, müziğiyle ayrı bir tatmış Glam/Sleaze...

En sevdiğiniz Glam şarkıları nedir? Ve bu tür hakkında ne düşünüyorsunuz?

Güncellemeler:
Van Halen - Jump link

(favori)Hanoi Rocks - Tragedy link

Mötley Crüe - Dr. Feelgood link

XYZ - What Keeps Me Lovin' You link

Tesla - Love Song link

Ayrıca rica edicem yönetim, başlığa dokanma...
Özet geç diyen işgüzarlara; Diyorum ki... Bu karı kılıklı adamlar ne bok yemeye bu işi yapıyorlar?
Cevap verin canlı yayındakiler... :@

0|0
7|4

En İyi Kız Görüşü

• Vay be ne muzik askiymis bu. Ben hicbir zaman glam/ Sleaze tarzini hic begenmedim, metal bana hitap etmiyor. Ben etnik, world music, new age, zamfir, yann tiersan, cat steven, joan baez'de oyle takildim kaldim, ne ileri ne geri gidebiliyorum. Soruna gelince acikcasi pek bir fikrim yok, 80'li yillari dusunuyorum, belki erkek egemenliginin agir bastigi bir donemde kadin statusunu one alarak erkek figuruyle mi dalga geciyorlar yoksa kadin figurunu reklam yapan toplumla mi? Karar veremedim. Ayrica, ben senin yerinde olsaydim ozette yapmazdim. Okumaktan slklacak kisi hic okumasin. Hic yorumda yazmasin. Muzik aski guzel birsey. buda benden sana gelsin. Ben cok seviyorum. Dinledikce dinleyesim geliyor : link

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 6

Erkekler Ne Diyor 4

Yükleniyor...