İRADE NEDİR? BİYOLOJİK MİDİR?

İrade denilen şey nedir?

Neden bazı insanlar cinsellik, yemek yemek, eğlenmek gibi şeylerde mantıklarına göre davranamayıp kendilerine hakim olamazken(irade!) bazıları çok dengeli bir şekilde yaşar?

Biyolojik olarak hormonların az ya da çok salgılanmasıyla mı ilgili?

Bu doğuştan gelen bir özellik midir? Yoksa sonradan mı kazanılır?

İlahi olarak doğuştan mı içimize işlenmiştir? Eğer öyle ise, iradeli ya da iradesiz olacağımıza yaratan karar verdiyse biz yaptıklarımızdan neden sorumluyuz?

Her iki tarafın da görüşlerini merak ediyorum

0|0
1|5

En İyi Erkek Görüşü

• Ben iradenin biyolojik kısmını bilmem velakin nefsin vardır. Bu cinsel dürtülerin, duygusal yönlerindir.

Mesela senin önünde başkasına ait bir yemek vardır, çok açsındır, yemesen de olur ölmezsin, ama illa yicem deyip onun yemeğini yersin. Ve o aç kalır. Burada sabretmedin ve karşındaki kişiye zarar verdin. Halbuki yememeyi tercih edebilirdin.

Sen her şeyin farkındasın, sana verilen iradeyi dilediğin gibi kullanabilirsin. Bu da zaten yaradanın sana vermiş olduğu bir nimettir, canlılar içinde sana verilmiş bir ayrıcalıktır.

İradesiz olmana yaradan karar vermiyor, bunu sen belirliyorsun. Sen istersen duygularına, istersen şehvetine, istersen aklının bildiğine teslim ol.

-Senin iraden var mı? Var

-Senin duyguların var mı? Var

Peki hangisi karar verir?

Yine iraden karar verir. Duygular seni zorlar, tıpkı açlık gibi, tıpkı acı çekmek gibi. Sen iradenin gösterdiği biçimde karar verirsin, ya yapacağım ya yapmayacağım.

cut.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 4

• Güzel sorular bunlar

irade bence doguştan verilen bir özellik degıl yaradılan o iradeyi vermez kendin geliştirirsin

eger yaradan verseydi o zaman yaptıklarımızdan biz sorumlu olmazdık

irade egitimle görmeyle kişilikle din imanla tok gözlülükle kendini belirtir

0|0
    0|0
  • bilğiye dayalı bilmemedikelrinen bilğilendikçe insan sekse hakım eğlenceye de o yuzden ehr zaman sölüyorum okuyun ve yazın yazmayan boştur ...

0|0
    0|0
  • Çok iradesiz biriyim bu yönüme çok kızıyorum bir türlü geliştiremedim o konuda kendimi :) sanırım yeterli bir cevap :)

0|0
    0|0
  • sosyobiyolojik bir denklemdir irade

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 1

• Cuz-i irade denilen bir şey vardır.

Bu iradeye kendimiz sahip çıkıyoruz. Kull-i irade ise, Yüce Allah'ın kudretiyle gerçekleşendir.

İrade doğuştan mı içimize işlenmiştir demişsiniz, hayır. Öyle bir şey olsaydı haşa cennet ve cehennem var olur muydu sizce..

Tabii ki irade bizim elimizde olan bir şeydir.

Kullarına doğru yolu bildirmiştir Yüce Allah.

Doğru yolu gösterip alkol kullanmayın dediği halde siz iradenize sahip çıkmayıp alkolü kullanırsanız burada hata kimde olur? Tabii ki sizde olur. Çünkü size doğru yol gösterildiği halde siz iradenize sahip çıkamadınız.

0|0
    0|0
Yükleniyor...