Gördüğüm herkesi iç sesimle eleştirip bir şeyler söylüyorum, bu nedendir sizce?

Burnu büyük bir kız gördüğüm zaman "O burnu kestir" diyorum. Bir kız görüyorum fizik harika ama suratı çok çirkin. "Kafası olmasa güzel kız aslında" falan diyorum iç sesimle. Bazısının sesini duyuyorum, bebek gibi kızda travesti gibi ses var. "Sesi çok çirkin, keşke ölse." diyorum. Sıkıntıdan kimi eleştireceğimi şaşırdım. Bu neden oluyor?

Bir de insanların yüzüne farklı, iç sesimle farklı konuşuyorum. Mesela bugün Türk kahvesi çok acı geldi. Kızı çağırdım ve kibar kibar "Kahve yanmış canım ya, bunu değiştirir misin lütfen." dedim yüzüne gülerek. O da olumlu cevap verdi,fincanıaldı gitti.Ogiderken iç sesimle "Değiştireceksin tabi yavşak, işin ney. Bir daha yanık kahve getirirsen o burnunu rendelerim." falan dedim. Aklımdan ne geçiyorsa iç sesimle kaynatıyorum. Kafayı mı yedim acaba, merak ettim sizlere sordum.

0|0
2|2

En İyi Kız Görüşü

• Şuna bir bakın isterseniz... !ALINTIDIR!

insanlar iç konuşma eşliğinde düşünürler... iç konuşma bir nevi insanın bir bilişsel direksiyonudur... o ses zihni nereye yönlendirse düşüncelerimiz oraya gider...

iş konuşma bir nevi hayat resmimizin bir fırçasıdır... gözlerimizden aldığımız görselleri iç konuşmamız kendi rengine göre renk verir...

iç konuşmamız iç dünyamızın iklimi belirleyen tetikleyici şartların başında gelir...

tam yerinde bu konuda çok haklı olduğumu gösteren bir örnek daha vereyim... bir terapist hayal edin... huzura kavuşma yolunda rotanızı belirleyen rehber yol gösterici... sürekli size moral takviye ediyor... sürekli size farkedemediğiniz yanılgılarınızı anlatıyor... işte iç sesimizde bizim doğal yol göstericimizdir...

evet bu kadar betimledikten sonra iç konuşmayı asıl konuya geçelim... anlatacağım konu şu arkadaşlar... depresyonda olan arkadaşlarımın maruz kaldığı iç konuşma hep olumsuz içeriklidir... hep yıkıcı sayıltıları size tekrar eder... .. ve işin kötü tarafı bu ses inandırıcılığı en kuvvetli olan bir sestir... çünkü bu ses doğal ve bağımsız bir şekilde, olaylara ve şartlara ilişkin ne varsa doğru olan budur diye algıladıklarınızı size tekrar eder durur... işte bu sesin size fısıldadığı olumsuz varsayımlar... depresyonunuzun gerçek kaynağıdır...

bu sesi içinizde susturamazsınız... o devamlı konuşur... ama size anlattıklarının yanlış olduğunu ona ıspat edebilirsiniz... ne kadar şüphe götürmez ıspatlarla o sesin karşısına çıkarsanız o sesin içeriğinde o derece ciddi değişmeler olur... ve size sizin ıspat ettiğiniz şeyleri fısıldamaya başlar... bunun nedeni dediğim gibi... iç sesiniz sizin doğru olduğunu düşündüğünüz şeyi size sürekli söylüyor olduğudur...

bu sesinizi faydanıza kullanabilirsiniz... bir nevi doğal terapistiniz olabilir...

0|0
    0|0
    • Ne yani, ben şimdi depresyonda mıyım? =)

• O zaman içiniz dışınız 1 olsun .. Neyse onu söylemeye çalışın..Ya da ona yakın bir şey.. memnuniyetsizliğinizi ve beğenmediğinizi bir parça da olsa belli eden cümleler kurun ki ardından iç sesiniz başlamasın dedikoduya :)

• İyi bakalım. Teşekkür ederim ilgi gösterdiğin için, iyi geceler. :)

Kızlar Ne Diyor 1

• Kusursuz insan yok . Cok fazla elestirmissin insanlari iyi yönünden bakmaya çalış malisin bnce

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 2

• aşk konusunda boyle yapma yeter

0|0
    0|0
  • insanlara öfke duyuyorsun müdür,altında bu yatıyor

0|0
    0|0
    • Doğru diyorsun da insanlar bana zarar vermiyorlar birşey yapmıyorlar. Neden öfkeliyim ki onlara karşı?

• şöyle anlatayım;birikmiş bir öfkedir bu. örneğin diyelim ki yıllar önce seninle biriyle takıştın,seni oldukça öfkelendirdi.sonra olay kapandısen de olayın üstünü örttün,günlük hayatına devm ettin.(o öfkeyi boşaltamadın sadece üstünü örttün).sonra başka bir olay oldu haksızlığa uğradın,yine o öfkeyi boşaltamadın. sonra kafanın içindeki adam konuşmaya ve sözüm ona seni savunmaya başladı.seni korumaya başladı

• Mantıklı.

Yükleniyor...