Cinsiyet karmaşasası hakkında..

Bilerek lades demek bu olsa gerek ama sizler yine de dilediğiniz kadar eleştirin. Saygım var öncelikle..

Eşcinsellik (gay-lezbiyen), bioseksuel, heteroseksuel hatta aseksüel de içine alınmak suretiyle bu karisikligin sebebi sizce nedir?

Ben günümuz toplum yapısı itibari ile bunun kültürel ve toplumsal degisime bagliyorum. Eminim biyolojik diyenler çıkacaktir. Ama bu kişiler toplumsal yapılanma ve ahlâki bozmuyor mu? Düşüncelerimizi alayım. Hakaret edeni şikayet ederim.^^

Güncellemeler:
Bu arada t9 kafasina göre takılıyor kavramlarda hatalar olabilir. Asıl hikayeyi anlamışsanız boşa laf kalabalığı yapmayalim düzeltme çabası guderek :)
Ensest ilişkiyi unutmuşum. Bu da mi biyolojik ve meşru? Bunu normal gibi gosteren zihinleri şahsım adına kınıyorum. Hiçbir meşruluğu yok. (bence)
Arkadaşlar niye bunlar var demiyorum. Niye yaygınlaştılar diyorum. Olmasın da dediğim yok sadece keyfi olarak ortada teşhis dahi yokken çıkıp suna ilgi duyuyorum diyor. Sebebi içinden öyle gelmesi. Ne kadar mantikli ki bu?

0|0
10|21

En İyi Erkek Görüşü

• Bence bunun nedeni toplumsal cinsiyet. Toplumsal cinsiyet, biyolojik cinsiyet kavramının ötesinde tüm cinsiyet algılarının toplum tarafından belirlendiğini öne süren bir kavramdır. Biyolojik cinsiyet anne karnında oluşur; toplumsal cinsiyet ise doğduktan sonra. Toplum içinde "kızlar şöyle olur, erkekler böyle olur" gibi aşılamalar toplumsal cinsiyeti öğretir. Kızlarla erkeklerin farklı uzunluklarda saç uzatmaları, pantolon ve eteklik giyme, kulağa küpe takma ya da takmama, saçı tokalama ya da tokalamama gibi farklılaşmalar toplumsal cinsiyet ile uyumlu duruma gelme davranışları olarak değerlendirilebilir. Bütün bu olgularda biyolojik cinsiyet değişmez, ancak toplumsal cinsiyet ortaya çıkar.

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 20

• bir sapkınlık hali merakı için bunlara başvuruluyorsa ki çoğunluk böyle olduğu görülüyor evet ahlaki çöküştür bu.

yok hayır gerçekten eş cinsellik bir durum varsa ki böyle durum peygamber efendimiz zamanında da vardı bu durumlarda hangi yöne daha yatkınsa o şekilde yol çiziliyordu şimdi ise teknoloji ve bilim çağındayız daha çabuk tespit edilebiliyor bu durumda olanlara da hoş görü ile yaklaşmalıyız unutmamalıyız ki önemli olan insani duygulardır.

3|0
    0|0
  • Senin düşüncen gerçekleri değiştirmediğine göre boşuna düşüncelerini dile getirmişsin diyorum sadece.

0|0
    2|2
    • Bu alanda akademik kariyer yapacağım elbet degistirecek. Gözüm açık giderim yoksa.

• bunların hepsi önceden de var dı? hep vardılar... sadece bizler yeni yeni duymaya başladık. töre cinayetleri,ataerkil toplum etkileri vs. vs. hep bunları baskıladı. ama ifade özgürlükleri,eğitimin artması,insanların bireysel özgürlüklerini farketmesi bunların dillendirilmesini ve bir şekilde haberleşmenin daha geniş olması sebebi ile daha fazla duyulmasına ve konuşulmasına yol açtı...

önceden de insalra kanserden ölüyordu ama biz bilemiyorduk ecel deyip gömüyorduk. fakat değişen ve gelişen tıp ,bilim bunları oryaya çıkardı ve artık biliyoruz.

bun gibi bir durum ...

1|0
    0|0
    • Biyolojik diyorsun yani.

• Profildeki kimdir?

• hiçbir fikrim yok :)

• bence psikolojik birazda hormon bozukluğu yadaonlara göre biz bozuğuz bilemedim benden uzak olsunlar

2|1
    1|0
    • Savunan çok. Beddua bile ettiler :)

• yok değil burası görmek istersen daha güzel sadece bakmakla görmek arasındaki farkı kavramalısın hepsi bu

• Bu kadar homofobik olmayır öcü değiliz kimseye zararımız yok

• Sapkınlık mı desek bir arayış peşinde olmak mı belli değil aile yapısı kötü, şiddet, tecavüz e uğrayan insanlarda daha çok görüldüğü söyleniyor. Hatta bunun anlatan saçma sapan bir film bile vardı 'Salo ya da Sodom'un 120 Günü' kaç yıl önce seyretmiştim. ALLAH islah etsin diyelim...

1|0
    2|0
    • Amin. Biraz da ailelerin suçu var. Sorumluluk sahibi değiller. Saldim cayira Mevlam kayira modundalar.

• Bu gibi seylerin yayginlasmasinda önemli olanlar yani cinsiyet karmasasi bu kavramlarin hizli yayilma bicimleride oluyor..

Özellikle internet böyle tabi bazi konularida merak edenlerde olabiliyor..

Toplumsal yapiyi ve ahlaki bozdugu bir gercektir.Hatta Lut Peygamberin kavmi bu tür sapkinliklarla dolu oldugu icin Allah tarafindan helak edilmistir.

Yinede günümüzde herkesin kendi secimi deyip saygi gösteriyoruz elestirmek bize düsmüyor.

0|0
    1|0
    • Tabi ki herkesin özgür iradesi var. Benim amacım kim.ne düşünüyor onu öğrenmek

eleştirmek kimsenin haddine değil.

• Olabilir ya tercih meselesi özgür olduğunu düşünüyorum ben insanların zorlama veya aldatma olmadığı sürece. Hani milletin derdi beni mi gerdi?

1|0
    1|1
  • İnsanların özgürce istediğini yapmayı kısıtlamak,engel olmaya çalışmak,hor görmek vs gibi şeyler peki ne derece toplumsal yapılanma ve ahlaki kurallar içersinde ?

1|0
    1|0
    • Toplumsal düzeni bozan anomi ortaya çıkaran her durum tartışmaya acıktır. Yanlış demiyorum dikkat et. Tartışılbilir diyorum.

• toplumsal baskı yüzünden lezbiyen olabilir misin ? eski bir psikolog adayı olarakda ben sana sorayım.

• Kültür değişiminden olabilir..eskiden bunun lafı edilemezdi. Suan zuhur etti. Bi zaman sonra da alalade yapılabilir. Biz buna toplumsal değisme diyoruz. Peki sen soyle bunun biyolojik olarak görünme orani ne kadar? Yok denecek kadar az. O zaman bu toplumsal bir sorundur ve tartısilir. Çünkü genel ahlaki bozuyor.

• Ahlak kavramını tanım şeklinize bağlı...

...bana kalırsa, "mutlak ahlak" diye bir şey varsa (ki bence olmalı), bunun tek ve altın kuralı: "Sana yapılmasını istemediğini başkasına yapma..."...

...bitti...

Cinselliği kısıtlamak -en azından benim için- ahlak kapsamına girecek bir kavram değil...

1|0
    0|0
  • Eşcinseller hem içimden gelio ruhum böyle vs diye içten gelen yapısal bişey olduğunu söylüyorlar, savunurken de cinsel tercihimdir benim seçimimdir diyorlar. Bu ikisi çelişki ?

0|3
    1|0
  • Sebebinin çoğunlukla psikolojik olduğunu düşünüyorum, özellikle baskın aile çocuklarında ya da tam tersi tam bir serbestiyet yaşayanlarda görüldüğünü tahmin ediyorum, kendi görüşüm tabi, bu konuda uzmanlar bile anlaşamıyorlar

1|0
    1|0
  • Kesinlikle ahlakı bozuyor ama ahlak her alanda bozuluyor .bizler artık kötü varlıklarız.hepimiz bir nebze ahlaksızız .

1|0
    1|0
  • Empati yaptığım zaman eşcinsel insanların toplum içerisinden dışlanmalarına üzülüyorum ve kabul edemiyorum. Biyolojik veya değil o insanların kimseye zararları yoksa kendi hayatlarını nasıl yaşamak istiyorlarsa öyle yaşarlar.

1|0
    0|0
  • bana göre sapıklıktır ama biyolojik olaylarda söz konusu tabi

1|1
    1|0
  • bana göre tamamen psikolojik ve çok aşağılayıcı

2|0
    1|0
  • benim anlamadığım bu türk çirkeflikler sanki sadece bugün varmış sanılıyor .. halbuki insanlık tarihi biraz araştırılsa roma toplumunda bugünkünden daha iğrenç şeylerin olduğu görülür

0|0
    0|0
    • Pompei'yi kast ediyorsun. Biraz ibret almak lazım ışte. Bak sonları nasıl olmuş.

• Ben pollyanaci yaklaşıyorum bu olaya. Belki düzeliriz.

• mücadele olursa elbet düzelmede olur

• herkez normal bir şekilde doğar ama bu saydıkların tercih meselesidir. ortada karışıklık yok bence

0|0
    1|1
    • O tercih neye göre belirleniyor onu sordum.

• kendi isteklerine zevklerine arkadaş internet ve çevre faktörlerine qöre kişinin kendi tercihiyle tabiki

• Dikkat edersen hep çevre diyoruz. O halde bu toplumsal bir sonuç. Biyolojik yapı kaynaklı olanlar çok az.

• Allaha sor..

0|0
    0|1
  • eşcinsel değilim ama olanada saygı duyarım kendi tercihidir. Olay çok hassas bir olaydır. Bir insana neden başını örtüyorsun diye sormam kendi tercihidir ya da neden mini etek giydin de demem bunun için neden lebiyensin ya da gay sin de demem. gay arkadaşlarım oldu hatta iki tanesi çifttiler karı koca ilişkisi içerisinde kendi evlerinde yaşıyorlardı. Çok naif ve kibar insanlardı. Bence bizim toplumumuz korktuğu ve çakindiği her şeyi kendinden uzaklaştırıyor ve kötülüyor.

Sonucu belki psikolojiktir belki fizyolojiktir. Sonuçta bir erkeğin erkekten hoşlanması ya da bir kadının kadından hoşlanması bence normal değildir. Ama yaradanın işine karışılmaz. Üretim hatası demek olmaz

2|0
    0|1
  • inandıgı gibi yasamayan insanlar yasadıkları gibi inanmaya baslar

ve bu bir psikolojik hastalıktır.

1|1
    0|0
    • +1 çok doğru

• 1960 daki amerikan psikoloji derneginin escinsellik olmadıgını savunan insanlara o zaman neden amerikada escinsel evlilikleri yasak oldugunu sormak istiyorum.

eger escinsellik bir hastalık degilse homofobide bir hastalık degildir

Kızlar Ne Diyor 10

• bence kimlik arayisi kendine guveni olmayan bir insan yapar bunu bir kiz kendini cirkin goruyor ve karsi cinsten ilgi duyamayacagini zannettigi icin lebiyen ayni sekildede bir erkek gay olabiliyor allah korkusu olmayan insanlarda cogunlukla goruluyor ensest iliski cok cok igrenc afedersin sicilan yer resmen diyoki ben pis yerimi sana layik goruyorum bir insan hak yolu dururken bok yoluna niye gider ki? hem sagliga hem imana zararli isler konuya degindigin icin tesekkurler belki senin sayende hatasindan donen olcak

2|1
    2|0
    • Dönen olmaz da belki belleklerinde yeni bir şema açılabilir. Sorar araştırır. Teşekkür ederim yorum için.

• Karsilikli rizaya dayanan hicbirsey hakkinda kafa yormam acikcasi. Tabi bu yasal kurallari ve ahlaki degerleri cignemedigi surece

1|0
    0|0
    • Eşcinseli kabul ettik hadi. Ensest ne olacak? Bu kurallari ve ahlaki çiğnemek dimi.

• O kurallara uyar demedim ki dostum. Ensest veya pedofili ister riza ister zorla kabul edilemez elbette.

• Işte o ilişkiyi savunanlar var. Nereye gidiyoruz merak içindeyim.

• ben asla eşcinselleri yargılamam çünkü gördüğüm, tanıdığım her eşcinselin bir hikayesi var mutlaka.. ve hepsi ya psikoloji bozukluğu ya da hormon bozukluğu. bir akrabam var benim, lezbiyen. küçüklükten beri erkek gibi giyinirmiş, etek giydirdiklerinde çıkarırmış " kız giysisi gibi giymem ben bunu" dermiş.şimdi de erkek gibi, gören erkek sanıyor.bu onun sorunu mu veya sapıklığı, ahlaksızlığı mı? değil. hatta onun anneannesi kapalı bir bayandır,ailesi ibadetini yapar eder. bir de gay arkadaşımdan örnek vereyim size ben, normal bir çocukmuş ama çok küçük yaşta annesi ölünce travma geçirmiş resmen, psikolojisi bozulmuş.kendi benliğini unutmuş ve kendi cinsine yönelmiş.bunun ben dinle,ahlakla veya kültürel değişimle veya sapıklıkla olduğunu düşünmüyorum. çünkü kimse isteyerek diğer insanlardan dışlanmak istemez. o yüzden tanımadan önce lütfen insanları yargılamayın.eşcinselliği yargılayacağınıza biraz da şu tecavüzleri yargılayın, biraz da isteyerek yapılan şeyleri görün hayatta..

0|0
    1|0
    • Ya canım 20 yaşından sonra böyle olan var. Şu sorunun içeriğini okuyun bir zahmet.

• Minareyi çalan kılıfıni uydururmuş o misal. Böyle hissediyorum ben eşcinselim deyip cinsellik bölümde yazılanları görüyoruz. Öyle olana saygim sonsuz Allah'tan sonuçta. Ama o yapmacık olanlar var ya onları mazur gormem ışte.

• haklısın

• Kesinlikle sapkınlık değil onlar böyle doğdu ve herkes eşit yaratıldı ama insanlar ayrımcılık yaptılar.Kürt türk eşcinsel transeksüel diye ayırdılar

Bilim de açıkladı ki farklı cinsel kimlikler mevcuttu ve mevcutta olacaktır.Din her ne kadar reddetsede tanrının ne istediğini bizim hakkımızda ne düşündüğünü bilemeyiz o halde.Girmemek lazım özgür bırakmak lazım insanı iyi ve kötü diye ayırmak lazım sadece.

3|0
    2|2
    • Bak arkadaşım şahsım adına ben dusmanlik beslemiyorum öyle olan da haksızdır dedim. Öyle olan yok demedim.

• Ben sana birşey demedim keşke saygı duydugun kadarda savunsan herkes savunsada homofobilik diye birşey kalmasa.

• cinsiyet karmaşasıyla eşcinsellik ne alaka..? ikisi farklı şeyler..bilmeyenler araştırsın gelsin..ayrıca yaygınlaşmadı..sen yeni yeni görmeye başladın..onun dışında teşhis konusuna gelince kimsenin bişey için teşhis koymasına gerek yok ben geçmişten bu güne ne yaşadığımı ne hissettiğimi bilmiyor muyum...ve de teşhis yokken sen madem sen nasıl erkeklerden hoşlandığına bu kadar eminsin..ondan sonra merak ediyorum, kimin ahlakını bozmuşum..hepinizin ahlakı bozulmaya anında müsait mübarek..

2|0
    1|0
    • Önceden de kardesiyle ilişki yaşayanlar bu kadar çoktu demek. Biz bilmiyorduk pardon. Hangi kavram nereye gidiyor bilirim ben. 8 yıldır bu isin içindeyim konuyla alakali sayısız gözlem yaptım kitap okudum. Bunu burada tartışmam ama genel ahlak bozuluyor gerekçem bu. Sen bir fikri savunurken ya da bir davranışi yaparken bir diğeri bunu model alıyor. Okullara gidip gözlem yapmanın tavsiye ederim yeni nesil nelerle büyüyor gor. Sonra gelip yaptığım meşru dersin.

• Muhatabin ben olduğum için :)

• biliyorum öyle düşünmen normal..

• yaradılış veya sapıklık

1|0
    2|0
  • tek kelime, merak. ( kimi nedenler pas geçildi, sırıtmayın cevabımın altında)

1|0
    0|0
    • soruya cevap veren tek kadınım ,tek cevapsız kalanım bayan soran.dikkatim kaçmıyor.

• Geniş bir zamanda şu fetişleri de deşifre etmek istiyorum. Her şeyi meşru gosteriyorlar. Sokağa çıkamaz olduk artık. İnsanlarda ne ar ne edep kaldı. Daraldım. :(

• Bu arada size +1

• Transeksuel bir bireyim bu benim ya da bizim karar verdiğimiz birşey değil.Bu yeni var olan bir durum değil bundan yüzyıllar oncede eşcinsellik ya da transeksuellik vardı.Yaygınlaşmadı eskiden daha çok baskı altındaydık bu yüzden sadece gizleniyorduk şuan gizliden yazdığım gibi.Toplumsal ahlakı neden biz bozalım ki boyle düşünerek asıl siz bozuyorsunuz.Ülkede ahlaklı insan kalmamış baştakiler bile hırsız ama hala toplumu bozan bizmişiz gibi gözüküyoruz bizim cinsel hayatımız ahlakı bozmaz ama bunu ahlaksızca görenler bozar.Empati kur böyle olmayı biz seçmedik.Transeksuel olduğu için arkadaşim öldürüldü bunu yapanlar toplumu bozuyor asıl!Empati kurun

0|0
    1|0
  • Saygılı değilim kusura bakmasınlar,olamıyorum..2 tane cinsiyet var sonuçta bu aradakilerin ben psikolojikman ortaya çıkan "tercihler" olduğunu düşünüyorum hatta eminim.

1|0
    2|0
  • cinsel eğitimsizlik

2|1
    0|0
Yükleniyor...