Hristiyan teolojisinde kadın..

kadınlar hayatlarının her döneminde biyolojik sebeplerden ötürü

acı çeker.taktir edersiniz ki zor zamanları erkeklere nazaran kat ve kat daha fazladır

adet görmesi,bakirelik, hamile kalma, doğum,menopoza girmeyle doğurganlığını kaybetmesi vs...

hristiyan inacına göre kadınların acı çekmesi, havvanın ademi ayartıp yasak meyveden yemesinden ileri geliyor

siz bu konuda ne düşünüyosunuz?

sapkın bir düşünce mi sizce bu?

hakikatle örtüşüyor mu?

Güncellemeler:
"erkeklerle kadınların durumları farklı ikisninde zorlukları var kıyaslanamaz" diyenlere ithafen:

peki öyleyse niye akıl mantık rasyonalizm erkeklerle örtüşüp bu şekilde anılırken melankoli sezgi duygular kadınlara daha fazla yakıştırılır? :)

0|0
1|19

En İyi Erkek Görüşü

Erkekler Ne Diyor 18

• yani adem saf diye havva mı cezalandırılmış? klasik iyi kötü kavramlarının sonucu abartılı bir efsane bence

0|1
    1|0
    • gülücük koyma !

• inançsız birine göre "efsane" den ibaret olması doğal. ama ben bu kadar sığ yaklaşamıyorum olaya. kadının erkeğe kıyasla hayatının her döneminde acı ve keder olmasını hemde biyolojik yani yaratılıştan bunun böyle taktir edilmesinin mutlaka bir sebebi olduğunu düşünüyorum ve müslüman olmama rağmen hristiyanlıktaki kadına dair bu düşünce "olabilir mi acaba?" diye düşünmeme sebep oldu. yaaaani -1

katılmıyorum sana :)

• katılmanı istesem ona göre cevaplardım merak etme.inançlı olmak mantıksız olmak değildir.regl döneminin,bekaret ve verdiğin diğer örneklerin bilimsel olarak açıklaması mevcutken bunları ceza olarak göremem.insanların eşit olduğu ve cennetin anaların ayakları altında olduğu bir düzende kadına ceza verilmesi inancımla çelişir.aksine tüm inançlar kadını erkeğe nazaran daha kutsal varlık olarak betimler.araştırmalarını bilgilerin ilginç bulduğun kısımlarından,tamamına kaydırdığında farkedebilirsin.

• Dinler biraz da eski mitolojilerden ileri gelir ve yoğun benzerlik gösterir. Bundan dolayı kadın hep 2. sınıf, 2. planda kalmıştır. Günümüzde bilimin kat ettiği yolu düşününce bunlar tam bir safsata ve saçmalık.

Ayrıca iki cinsiyetinde kendine has sayısız zorluğu var. Kadındaki menapoza benzer şekilde erkeğin antropozu, prostatı vs bitmek bilmez yaş ilerledikçe. Belki bakirelik yoktur ama; iktidarsızlık, erken-geç boşalma, penis eğriliği ya da boyutu gibi bir çok sorun yaşar erkeklerin büyük kısmı. Hamilelikte ise en azından kadın 9 ayın çoğunu dinlenerek ve sancılar ya da mide bulantısı haricindeki zamanları keyif içerisinde geçirirken erkek bütün sorumluluk ve yükü omuzlarında taşır.

Özetle doğa kendi kendini bir şekilde dengeler. Hristiyan inancındaki olay bana çok alakasız geldi. En nihayetinde Adem ile Havva bizden bağımsız kendi iradeleri olan birer insandır ve Havva'nın günahını trilyonlarca dişi memeli topluluğu sonsuza kadar çekmek veya acı çekerek onun diyetini ödemek durumunda değildir.

0|0
    0|1
    • Saçmalamışsın. Bu kadar da atmasyon bir laf ancak beyin ishali ile mümkün.

• Ayrıca bilimi bu kadar aşağılaman çok tuhaf, yerin dibine sokmuşsun. Bugün bu kadar imkana sahipsek bunu öncelikle bilimsel gelişmelere borçluyuz. Oku! emriyle başlayan bir dine mensup olarak benim için en kutsal ve saygı duyduğum şeydir bilim. Bilim bu kadar ilerlemiş ki tüm insanlıkla elinde tuttuğun bir parça plastik ve metal aletle ulaşıp her bilgiye anında ulaşabiliyorsun. Bilim bu kadar ilerlemiş ki eskiden insanların kutsal bilip taptığı aya ve gezegenlere şimdi ülkeler bayrak dikiyor.

• Son sorun ise bilimsel dayanaktan uzak ve senin şahsi yorumun. Kim demiş ki akıl gerçekçilik erkekle, hüzün ve acı kadınla özdeşleşir diye. Kadın daha hassas ve doğada korunulan olduğundan biraz daha duygusaldır. Erkekse daha güçlü ve zorluklara adapte olan taraftır. Geçmişteki imkanlar kadınlar için yetersiz kaldığından bilimin ve aklın dışına itilmişlerdir ancak son 50-100 yıldır bu durum değişti. Erkeklerden çok daha büyük işlere imza atan kadın bilim insanları var.

• Diğer acılar değil , sadece bayanların adet görmesinin sebebi , havva annemizin adem babamıza o

meyvayı yedirtmesidir ve yılanlarında sürüngen varlık olasının sebebi gene budur . Bu islam dininde de böyledir .

0|0
    0|0
  • Hristiyan felsefesini veya sanatını anlamak için Hristiyan teolojisi öğrenilebilir ama hayatın hakikatine dair bir veri arıyorsan doğru yerde olmadığından emin ol. Hristiyan teolojisi safsatadan ibarettir. Gerçek değildir. Eski Roman pagan dininin izleri de vardır.Boş yani...

0|0
    0|0
    • islamla ters düşen bir şey var mı sence bunda? ben müslümanım ama bilmiyorum bazı şeyler aklıma yatıyor. tesadüften ibaret göremiyorum kadının hayatı boyunca bu denli acı çekmesini..sen nasıl açıklıyorsun bu durumu? :)

• Kadının acı çektiği falan yok; bu bir "sanrı". İslamla ters düşmediğini iddia etmek hem hristiyanlığı hem de islamı bilmediinizi

• Hristiyanlığa inanmıyorum. Sapıtılmış bir dindir 1000' den fazla kutsal kitapları vardır ve hepsi farklı şeyleri söyler. Hem bu doğru olsa bile neyi değiştirecek ki ?

0|1
    0|0
  • hayır Allah herkezin omuzlarına kaldırabileceği kadar yük vermiştir burada bir denge vardır ama kadın olmak biraz daha ilgi ister yaradılıştan gelen bir özellik

0|0
    0|0
  • Ama iyiyle kötüyü bilme ağacından yeme ;

Çünkü ondan yediğin gün bil ki kesinlikle ölürsün. "

Yaratılış 2:17

0|0
    0|1
  • Uyuşuyor,siz kadınlar aklımızda olmaya şeyleri aklımıza sokup bize olmadık şeyler yaptırıyonuz.Yani afedersin ama 250 gramın gücü sınırsız..İstediğiniz herşeyi yapabiliecek gücünüz var Allah olmasa size tapardık sanırım..

0|0
    0|0
  • bence yanlış bir düşünce

0|1
    0|0
  • Ben isterdim ki kimse acı çekmesin ama maalesef her iki taraf da birbirine anlayışlı olmuyor.

0|0
    0|0
  • sorduğun soru dışında kusura bakma ama hrıstıyanlıkta merak etiğim çok şey var sen hristiyanmısın

0|0
    0|0
  • Bütün dinlerde kadınlar ikinci sınıftır...

2|0
    3|3
  • hristiyan dinine göre adem ile havva mitolojiden alıntı olarak geçiyor. yani onlara göre birçok şey masal hikaye tıplkı diğer mitolojik varlıklar gibi. inanma böyle şeylere

0|0
    0|1
    • Mitolojide Adem ve Havva yoktur.Bilmeden konuşma.

• sen çok biliyorsun zaten. klasik yunan mitolojisinde geçmiyor zaten bunlar görmemiş olman normal biraz araştırırsan görürsün

• Hepsi saçmalık islam nasıl saçmalıksa hrilik daha da saçmalık, böyle saçma fikirlerin dinde yer alması da gayet normal

Bir de kadın daha çok acı çekiyor erkeklerin durumu daha zor durumlarına katılmıyorum ikisi de birbiriyle kıyaslanamaz

cayırt

0|0
    0|2
    • link

bu halkı kimse bilmezken kuran bildiriyor.linki üşenmeden oku

• başta kaale almayıp buraya yazmayan sendin, uzak durulması gereken aşılarının tam olup olmadığından emin olmadığın sokak köpeği muamelesi yapılacak ne yaptım, insan mı yiyoruz biz?

(Allahım benzetmem süperdi vuhuuuu)

• hahah inan insanlığımdan utandırdın beni. hemen duygu sömürüsü :c

• Adem babamızın basını yaktınız la :))

0|0
    0|1
  • ben hristiyanım hristiyanlıkta kadınla ilgili sormak istediğiniz nedir

0|0
    0|0
  • bence alakası yok saçmalıkkk

0|0
    0|0
  • dinlerde bizim gibi evrimleşip gelişen bir olaydır. Önce biri çıkıp adem dedi sonra bir havva sonra dinler oluştu yahudilik hristiyanlık müslümanlık adem havva artık dahada gelişti bir boyut aldı fakat şu varki bunların hepsinin insanlar tarafnıdan uydurulduğunu bilmeliyiz hristiyan dinine gelirsek iyi bir kurgu ancak temeli sağlam değil çok iyi yapabilselerdi bu kadar çok farkıl kitapları olmazdı ama acı çekme olayını iyi bağlamışlar

0|0
    1|1
    • Esas sen bir tarafıdan uydurduğun şeyleri burada mçmışsın. Sallamanın da bir mantığı olur bu kadar da tutarsız olmazki.

• sanki film kritiği yapıyo anasını satim ahahahahah lafa bak "iyi bir kurgu acı çekme olayını iyi bağlamışlar" ahahahaah

• dünya üzerinde 4bin din vardır bunların sadece 30dan fazlazı şu anda günümüzde kullanılıyor peki bu 30 dinin bugüne gelmesindeki sebep ne tabiki iyi bir kurgu

Kızlar Ne Diyor 1

• Bu aci cekme degil.. Daha cok yipranirlar erkeklere nazaran.. Bu Allahin takdiri ilahisi.. Buna Allahin takdiri disinda baska kulplar bulmak evet sapkin dusunce.. Ve buyuzdden kadinlarin dinde yeri cook onemlidir..Tabiki yarin mahserde bunun karsiligini alicagiz..

Eger mahserde karsiligini alcaksa kadinlar soyleyin bana kim daha sansli?

Dunyada daha az yipranan erkeklermi? Ahirete mukafatini alan kadinlarmi?

havvanin adam as ayartmasi.. kadinin fitneliginin bundan geldini soylenir.. Bundan dolayi dunyada aci cekldini belirten hicbir ayet hadis yokdur.. Sayet boyle olsa bu din kadina bukadar deger verirmi?

Hiristiyanlar konusuyo kafalarina gore..

1|1
    0|0
    • tebrik ederim

• "allahın takdir-i ilahisi" deyip geçmek zorunda değilim. bunu sorgulamam ,anlamlandırmaya çalışmam yanlış değil bence. budistler mesela ruhsal deneyimlerde çok ilimlidir. allahın rahmeti boldur ve sadece hak din islamı yaşayanlara ikramlar vermez.allahın taktir etmesiyle her dinden her milletten insanın bir uzmanlık alanı var ve belkide hristiyanlarda da budur.. adamlar bu konuda işi çözmüştür?

yanılıyoda olabilirim elbette ama aklıma yattı..

teşekkürler yorum için. +1

hayırlı sabahlar :)

• Allahin takdiri deyip gecmene gerek yok zaten, bunu gormelisin.. Kabullenmelisin.. Ben senin hiristiyanlarin kadinin aci cekmesine bakisina yorum attim.. Eger hicbir hadis veya ayette kadinlarin dunyada daha cok yipranmasinin sebebi yasak meyveyi yedirmesi belirtilmiyorsa.. Hiristiyanlik gibi hicbir din anlayisi bana bunu kabullendiremezl.. Onlarin onemsedigi incilide Rabbim gonderdi.. Ve incilde dahi bole bir anlam yok.. Bunu soyleyen dusunene niye icabet edeyimki.

Yükleniyor...