• Sor
  • Bence

Boşanma davasında hakim çiftleri hemen boşar mı ?

boşanma davasında hakim çiftleri hemen boşar mı ? neye göre?nafakayı hayatı boyunca mı öder belli bir süre mi öder? bunları hep merak etmişimdir

En İyi Görüş

• S.a kardeş özel boşanma sebeplerinin varlığı halinde (zina,hayata kast,kötü ve onur kırıcı muamele,suç işleme ve haysiyetsiz hayat sürme,akıl hastalığı gibi.)bu durumda hakim çiftleri derhal boşayabilir.terke dayalı boşanma davası için eşlerin en az 4 ay ayrı yaşamaları gerekir.bu süre sonunda hakimden ya da noterden terk eden eşe ihtar gönderilir 2 ay içinde ortak konuta dönmesi için.ancak bu süre sonunda (toplamda 6 ay) boşanma davası açılabilir ve hakim uzatmadan davayı sonlandırır. genel boşanma sebeplerinde ise evlilik birlğinin temelinden sarsılması(eşlerin birlikte başvurması+en az 1 yıllık evlilik),eşlerin anlaşması(en az bir yıllık evlilik ve hakimin anlaşmayı uygun bulması) ve daha önce açılan davanın reddi+en az 3 yıl geçmişse hakim yine hemen boşar. nafakaya gelince boşanma nedeniyle yoksulluğa düşen taraf kusuru daha ağır olmamak şartıyla(örnek hayatına kast etti ve sen ondan boşandın bu durumda nafaka alamaz) karşı taraftan ÖMÜR BOYU nafaka isteyebilir.Tabi ki evlenirse veya senden daha fazla maddi durumu olursa da(senden daha iyi maaşlı çalışırsa,yüklü miras kalırsa,piyango vurursa gibi) nafaka hemen kesilir.Bildiklerim bu kadar umarım yardımı dokunur kardeş.

• Ankara Hukuk mezunu bırısını gormek ne kadar hos :) Ayrıca eklemek gerekır nafaka ıradı yontemle odenır. Nafakanın kesılmesı durumu odeyenın ya da alanın ölmesı, alanın evlenmese dahı evlı gıbı hayat surmesı durumunda da kesılır. Ayrıca ozel bosanma sebeplerınde akıl saglıgı ve suc ıle haysıyetsız yasam sebeplerınde zaman asımı yoktur. Fakat dıgerlerınde ogrenme anından ıtıbaren 6 ay ya da her halukarda 5 yıl ıcınde basvurulması gerekır yoksa zamanasımı olur. Zınada bır kez affedılme durumu olduysa bundan cayma soz konusu olamaz

Kızlar Ne Diyor 3

• Anlaşmalı iseler tek celsede, çekişmeli ise uzun süre sürebilir ama 2 sene aynı evde yaşamadıkları ispat edilirse anında da boşanabiliyorlar.Nafakayı kadına, şayet kadın tekrar evlenirse o zamana kadar öder.

• Her iki tarafında itirazı yoksa hemen boşanmanın olmaması için bir sebep yok. Eğer karşındakine nafaka ödeme zorunluluğun varsa , onun maddi durumu değişmezse nafakayı hep odersn tabi nafakayı ödeme sebebin başka bişeyse bu konu tekrar değişebilir. Sen bir avukata sor bunları eğer sadece.merak değilse bu soruyu sorma sebebin.

• teşekkür ederim sadece merak ettiğim bir konuydu ve hep aklımı kurcalamıştır ben evli değilim ama çevremde boşanan çiftler çoğunlukta onları görünce ben etkileniyorum

• Anlıyorum. Bakma sen etrafa , önemli olan sen ve karşındaki insan ;)

• Gecmis olsun.

Erkekler Ne Diyor 3

• Erken boşanma çok kötü be kanka hiç bişe anlamıyosun *-*

• seviyesiz!

• Saol kanka

• Bosamamaya calisir ama iki taraf anlasinca ilk celsede bosar

Yükleniyor...