Adalet mülkün temelidir !

Adalet mülkün temelidir. Bu mülkün "mal, mülk" anlamına gelmediğini bir çoğunuz biliyordur. Ancak adalet devlet ile var olur; devlet asker ile, asker vergi ile, vergi reaya ile. Reaya ise vergiyi adalet karşılığında verir. Bu döngü çerçevesince adalet devletin temeli olamaz. Adaleti sağlayacak olan devlettir. O zaman söz şöyle olmalıdır: "Mülk adaletin temelidir." Peki "mülk adaletin temeli..." ise devlet de adaleti var etmek için kurulmuş ise şu anki adaletsizliğin varlığı nasıl açıklanabilir? Ayrıca o zaman sizce devletin varlığı saçma değil midir ?Not: Belki diyeceksiniz ki, devlet kurulmasa idi daha da adaletsiz olurdu dünya; ancak devletin olmadığı zamanlar da biliniyor ve adaletsizlik olmyabiliyordu.

Cevabın Var mı?

0/2000

En İyi Cevap

• Şurada kimse sorunu adam gibi okumadığı için, ne demek istediğini tam anlamamış. Özellikle pembe üyeler.Anarşizmi savunmadan önce şunu bilmek lazım ''devlet neden gerekli?''Şu an ki liberal - kapitalist sistem adaletsizliğin kaynağıdır. Liberal / kapitalist sistem tam da senin istediğin gibi devletin hakimiyet kollarını kısar, bireysel özgürlüğü tavana çıkartıp güçlünün ve zengin olanın daha üstün olduğu bu sistem ortaya çıkar.Adaletsizliğin panzehiri devletçiliktir. Anarko-komünizm ütopyadan da ötedir.Eğer anarşizm olursa, oluşacak olan şey anarko-kapitalizmdir. İnsanın doğası bencilliktir. Bunu kontrol altında tutabilecek bir güç gerekir.Devletin olmadığı zamanlarda, teknoloji bu kadar gelişmiş değildi, hayat şartları o zaman daha farklıydı. Şuanki 21. yüzyıl şartlarında devleti kaldırırsak dediğim gibi anarko-kapitalizm oluşur. Yani kapitalizmin ve adaletsizliğin doruk noktası

• Peki devleti kaldırmadan kapitalizmin etkisini kaldırsak ? O zaman liberteryan anarşizmden söz edebilir miyiz ?

• Öncekileri Göster
    • Ben de onu diyorum zaten, oradaki komünizm ile komünizm düşüncesi arasında dağlar kadar fark var.

• Pekala

Kızlar Ne Diyor 4

• Devlet askeri ile var olur yazmışsın doğru ama o sözde adalet mülkün temeli derken vatan varlığını kast ediyor. Vatan yurt ülke adaletle olur diyor. Ülkemizde adaletin uygulanıp uygulanmadığı daha farklı ve tartışılacak bir konu. Ama bu söz mantık olarak doğru ve vatan yurt egemenliği adaletle olur arkadaşım. Devlet sadece askeri ile konuşmuyor bu ülke de onlardan ziyade halk daha on planda biz olmasak asker olmaz devlet olmaz. Söylediklerinden anladığım bu fakat daha farklı bir şey söylemek istemeyip yanlış anladıysam bilemem.anladığım bu şekilde.

• Adaletin dünyada var olup olmadığı ile ilişkili sorum. Nottan da anlayabilirsin bunu. Adalet ile olursa adalet neden yok ? Buna adalet deniyorsa devlete ne gerek var; çünkü adaletli hayata geçmek için devlet kuruldu denir ama ortada böyle bir şey yok.

• Öncekileri Göster
    • Hızlı pes ettin. Klasik cümleleri kullandın; bari giderken sözüm bitti gidiyorum yerine; klasik kaçış cümlelerine sığınmasaydın iyiydi.

• Anlasılmayacagımı anladığım için uğraşmak istemedim.
      Ayrıca yazdıklarımı kaçıp cümleleri olarak algıladıysan yine söyleyecek sözüm yok. Ne komik bir durum.
      Aynı şeyi yine söylüyorum sana yazacak cümlelerim yok senin de yok. Boş boş konuşmanın da hiç anlamı yok madem anlaşılmayacak.
      Siz bilirsiniz ne anladıysanız artık.

• Haklısın .

• Sevdim seni adalet okucam bende :)

• Adalet ya da hukuk okursan bunları pek anlatacaklarını sanmıyorum.

• Güzel nokta değindin başak burcu erkeği

Erkekler Ne Diyor 4

Yükleniyor...