Evlilikte darp ve şiddet durumunda ne yapılmalı?

ben 3 senelik evliyim . şu an 6 aylık bir bebeğim var .eşim geçen gün beni resmen dövdü .önce atışmaya başladık sonra epey bir şiddet gördüm... Daha Fazla

En İyi Görüş

• Boşan diyenlerin kaçı evlidir sormak lazım. Boşanmak değil çözüm açıklayacağım.

Ben döverim diyenlerin ya da söyle dövsünler diyenlerin sana şiddet uygulayan eşinden farkı yok, böyle düşünürsen bu da çözüm değil.

Olay çok yanlış bu cepte. Tekrarlanmamalı bu da cepte. Evlilik nedir, aile kurmak nedir, insan ilişkileri nedir bunları düşünmek lazım önce. Bunlar ağır sorumluluklar ve ciddi konulardır.

Ben çok zaman derim aile kurmak için artık ehliyet sistemine geçilsin diye. Bazı arkadaşlar eğitimsizlikten oluyor diyorlar ama olayın ne eğitim ne de öğretimle 1. dereceden alakası yoktur. Evet 2. ve 3. dereceden ilgilidir eğitim ve öğretim, daha ötesi değil. Ben aristokrat ailede büyüyüp, 2 üniversite bitirmiş çok insan biliyorum şiddet uygulayan..

Gelelim tavsiye kısmına. Senin eşinle oturup konuşman pek ala gerekli ama yetmez. İkinizin birlikte aile terapisi alması, eşinin de ayrı olarak bireysel terapi alması gerekir. Unutma ki bir sorun varsa bu şiddetle, kesip atmayla çözülmez böylesi karmaşık ve önemli konularda.

Eşinin şiddet uygulamasını tetikleyen ana neden bulunmalı ve düzeltilmeli. İnan bana sen ne yapmış olursan ol veya yapmamış olursan ol, insanların tepki verirken tercih ettikleri yöntemlerin altında o tercihlerini etkileyen faktörler vardır ve bu faktörler sadece onların içindedir. İşte bu faktörler bulunmalı. Eşin bile bilmeyebilir bu faktörleri biliyor musun?

Bu konuda bulunduğunuz şehirde uzmanlaşmış bir veya bir kaç isim bulmalısınız. Eşin ile konuşacağın konu bu zaten başka bir şey değil.

Karşına alıp:

''Madem pişmansın ve sen de bu davranışın bir hata olduğunu kabul ediyorsun, o halde gel bu davranışı düzeltelim. Bir ömür yan yana durmak istedik ve çocuğumuza da sahip olarak ailemizi köklendirdik. Madem öyle önümüze bu şekilde bilinç altımızdan çıkabilecek engelleri uzman desteği ile deşelim, bu tümörü kesip çıkarsınlar. Ben veya sen fark etmez, önce bizi bir kontrol geçirelim çift terapisine giderek. Bu şekilde eşin olarak senin yanından ayrılmamış oluyorum. Uzman gerekli görürse de bireysel terapi alırsın ki, beni dövmen beni bir kere seni ömür boyu acıtır, işte asıl kendin için faydalı olur bu konu. Hem bir birimize hem de çocuğumuza olan sorumluluklarımız ve ihtiyacımız bunu gerektiriyor. Ailemiz ve saygım adına bunu teklif ediyorum çünkü böyle bir olayın tekrar etmesini ikimiz de istemeyiz, tekrarın sonu sonsuza kadar ayrılmak ve tamiri mümkün olmayan yaralar açmaya neden olur. '' diye akılcı ve mantıklı olan konuşmayı yaparsın.

Gördüğün üzere ne yıkıp dökmekle, ne de kesip atmakla kimse fayda görmez.

• benim eşimi anlatmışsın .eşimin babası doktor kendiside doktor .istanbulun en elit semtinde doğmuş büyümüş ama gel gör ki şiddet uyguluyor bana .aşırı derecede kıskanç biri .beni evden çıkarmıyor baskı uyguluyor

• Öncekileri Göster
    • Tamam işte %100 destek almalı. Gerisi boş. Yoksa kendisi de ailesi olarak sen ve çocuk da çok mutsuz olursunuz. Benim ailemde de bu yaşanmıştı ben küçükken. Aynen sizin durum her haliyle. Evet iki insanın hayatı çok kötü etkilendi ama benim de etkilenmişti. Sizin çocuğun yerine koyarak kendimi ben de şiddete meyilli ve fiziksel şiddet de uygulardım eskiden. Gerekli şeyler yapıldıktan sonra ise tepkimi o anda ve sesimi yükselterek vermeyi aşmadım hiçbir zaman. Tepki vermek faydalıdır ama dozunda

• almalı evet ama işte ikna olmuyor ki .bilmiyorum eşim aşırı güvensiz .ona güven sarsıcı şeyler yapmadım hiç ama bunu yapıyor hep