Kına gecesi nedir, erkekler katılamaz mı?

Ben aslen yabancı uyruklu olduğum için kına gecesi nedir bilmiyorum. Kına gecesi nedir ve sadece kadınlar arasında mı olur? Erkekler katılmaz mı?

Cevabın Var mı?

0/2000

En İyi Cevap

• Adetleri, yapılma şekli yöreden yöreye, bölgesel olarak değişir. Düğünden 1 gün önce genellikle kız evinde ya da kız evinin tertiplediği bir yerde yapılan eğlencedir. Düğün gibi olur.

• ben kına gecelerinde kızlar, kızın evinde erkekler de farklı bir mekanda ayrı ayrı eğleniyorlar diye biliyordum. öyle değil mi yani?

• Ben İzmir'liyim. Ve bizde ortak eğlenilir. Kız tarafı erkek tarafı, bayanlar, erkekler aynı yerde ortak olarak eğlenir. Ama bu bölgeden, bölgeye değişir. Yani sizin dediğiniz şekilde de yapan bölgeler vardır. Yani bölgesel olarak değişir.

• arkadaşım ben de manisalıyım şöyle oluyor... erkek tarafı erkek evinde kız tarafı kız tarafında eğlenir kına gecesi... düğünde evler birleşir... yani manalı bişey aslında... saygılar...

Erkekler Ne Diyor 11

• kına geceleri bazen evde bazen dışarda sokaklarda yada bahcelerde oluyor. erkekler nedne katılmasın asdece evde olanlara gitmek istemezler okadar

• 3ay

katılabilen aileler de var katılamayan ailelerde.
    bayan tarafının bekarlıga vedasıdır.

• iki tarafın aileside yabancı değilse karışabilir

• Rumeli kökenlilerle ve çerkezlerde kızlı erkeli beraber yapılır. ama genellikle anadolu sadece kızlar kendı aralarında eglenırler.

• erkek sinek bile giremez:)

• kimi yörelerde erkeklerde katılır kimilerinde katılmaz.

• kadınlar arasında olan gelini ağlatıp kına yakıp gelenek göreneği devam ettirecek kadar bi tavernalı eğlencedir :Dgit bi gör derim madem yabancısısın değişiklik olur :D

• aslında işin doğrusu,erkekler nasıl bekarlığa veda partisi yapıyorsa kadınlar da kına gecesi adı altında bekarlığa veda partisi yapıyor.bu budur başka açıklaması olamaz.

• son zamanlarda yapılan kınalara erkekleride gider gördüm :) tabiki yakın akrabanı erkeklerı katılabılır..

• ben bir hafta önce davet edildim bende aynı soruyu sordum erkekler gelemez diye biliyordum arkadaşım salla dedi ben hangi geleneğe uyuyorum ki felan dedi

• erkek kınası olarak yapılan yerlerde var..

Kızlar Ne Diyor 9

• Kızın aılesı ve yakın gördugu kadınlarla yapılan bır ugurlama gecesıdır.. KInadan sonra erkelerde dahıl oluyo bu eglenceye:))Bır nevı bekarlıga veda partısı:))

• tabiki katılabilir kına gecesi ama eski adetler kalmadı eskidn çok hüzünlü geçen kına geceleri şimdi tamamen eğlence olarak geçiyor

• bunu neden özelden sorduğunuzu öğrenebilir miyim

• BİZ! erkekler sarmayalım diye :D yabancı uyrukluyum demiş ya :P

• umarım gerçekten budur sebebi artık gizliler o kadar can sıkıcı bir hal aldı ki

• yüksek yüksek tepelere ev kurmasınlar,eşliğinde kaşık şırtıları:))))

• Düğünden bir gün önce kız tarafının düzenlediği genelde bayanların katıldığı eğlencedir. Kızı ağlatmak için uğraşılsada genelde bazılarının gülme krizine girdiği andır. Güzeldir. Yörelere göre değişir. Erkeklerde katılabilir. Eğlencedir sonuçta.

• saat kaç gibi başlar mesela?

• Öncekileri Göster
    • Olur neden olmasın

@Re-laX tabikide amaç o zaten kıza kına yakılacak :)

• ben kına gecelerinde kızlar, kızın evinde erkekler de farklı bir mekanda ayrı ayrı eğleniyorlar diye biliyordum. öyle değil mi yani?

• kına yapılan gecedir kına gecesi :D

• haha iyimiş :D

• gülün

• sen gülmesende olur gossip

• 3ay

Ben makedonyalıym burada böyle adetler var gelin kına gecesine oynar erkekler geline görmezler erkekler odada girmemeli kadınlar gelinle beraber damat erkeklere beraber

• Kız tarafının yaptığı düğünden bir gün önceki etkinliktir. Şarkılar söylenir oyunlar oynanır kına yakılır. Erkeklerde isterseler katılabilirler ama genellikle hep kadın olduğu için sevmezler ortamı katılmazlar.

• erkeklerde katılıyor ama bazı yerlerde muhafazakarlık için erkekler katılmıyor. çünkü kadınlar oynuyor.geline kına yakılır. kına, pasta gibidir mumlu falan .gelinin örtüsü örtülür adet gereği ağla derler tabi ağlamayanda vardır:)) herkes eline birer mum alır gelinin etrafında dönerler.isteyenler kına yakar. geline yakılır ilk olarak gelin ilkten elini açmaz kaynananın eline altın koyması için sonra açar kınalar yakılır eldivenler giyilir oyunlar oynanır.dışardan saçma görülebilir.ama eğlencelide olabilir. benim pek gitttiğimde söylenemez.

Yükleniyor...