Mantığı nedir bu alın yazısı denilen şeyin?

alın yazısı diye bişey varmıdır..Yani Çok Sevdiğimiz kişi anlımıza yazılmışsa ne olursa olsun onunla evlenirmiyiz ? yoksa Mantığı bu değil mi ?


0|0
1|9

En İyi Erkek Görüşü

 • bunu uzun uzun okumanı tavsiye ederim , cevabın burada

  Kader nedir onu bilmen gerek önce.

  Kader düz bir yazı değil.

  Bir program gibi. "eğer öyleyse", "eğer değilse" gibi cümleler vardır içinde.

  Tabi program işletildiğinde ve arkaya bakıldığında "sizin tarafınızdan yapılmış seçimler" sonrasında "düz bir yazıymış" gibi gözüküyor.

  Gelin bunu bir örnekle açıklayalım:

  Örnek kader yazısı:

  "Alter eğer nefsine uyup kıza kötülük etmek isterse evine çağıracak, istemezse kafede buluşacak.

  Kafede buluşurlarsa kızla arasında şunlar olacak...vs.vs.vs evlenelecekler.

  Kız eve gelirse şunlar olacak, bunlar olacak...vs.vs.vs.vs ayrılacaklar..."

  Tabi buradaki "vs" ki kısımlarda da sonucu değiştiren pek çok "eğer" cümlesi mevcut.

  Sen seçimleri yapıp kızı eve atıp, her haltı yiyip sonraki seçimlerde seçimlerini yaptığında kaderinin görünüşü:

  "Alter nefsine uyup kıza kötülük etmek istedi, evine çağırdı, kız eve geldi, şunlar oldu, bunlar oldu..vs.vs.vs.. ayrıldılar..."

  şeklinde oluyor. İşte insanlar kader denildiğinde sanki ezelden bu şekilde yazılmış gibi zannediyorlar. Hayır. Yazı en baştaki gibi, bir program. Sadece sen seçimleri yapınca en son hali gibi bir "görünüş kazanıyor". Ama Allah sizi sizden daha iyi tanıdığından hangi şıkları seçeceğinizi önceden "tahmin" ediyor hepsi bu...

  Yani biriyle ayrılmanızı veya evli kalmanızı hem kader "programının" karşınıza çıkaracağı seçeneklere hem de sizin o programın akışını değiştirmeniz sebebi ve o kişiyi iradeniz ile seçmenizle oluyor.

  Bazı küçük ruhlu insanlar, kendi sorumluluklarından kurtulmak için işin tamamını "kader" in üzerine atar. Bu açıkça bir küfürdür. Yada kader programına aykırı bir şekilde herşeyin sırf sizin isteğiniz/seçimlerinizle olacağını düşünedebilir. Bu da farklı bir küfürdür. (Küfür: Kur'an tabiridir, Gerçeği örtmek/değişik gibi göstermek anlamına gelir

  0|0