Kadınlar ve Ayrılık Her ilişki ömür boyu sürmüyor. Birlikteliğe ne kadar hevesle ve ümitle başlanmış olsak da; kimi zaman ciddi, kimi zamansa sudan sebeplerden ötürü ayrılıklar yaşanıyor.

Şaşırır mısınız bilmem ama, kadın ve erkek arasındaki farklar, ciddi ilişkilerin ayrılık süreçlerinde de kendisini gösteriyormuş. Rutgers Üniversitesi’nden Antropoloji Profesörü Helen Fisher’ın araştırmasına göre, iki cins için ayrılığın seyir defteri şöyle:1. GÜN: Gidip gelen farklı duygular..

Kadın: Ağlar; Araştırmalara göre kadınların %85'i böylelikle kendini daha iyi hissediyormuş.

Erkek: Asabileşir, hatta farklı ortamlarda kavga çıkartabilir; Negatif duyguları fiziksel şiddete dökme eğilimi, erkeklerde kadınlara oranla daha fazlaymış.

1. HAFTA: Takıntılar..

Kadın: Arkadaşlarıyla ayrılıkları hakkında konuşur ve kendisini haklı çıkartma eğilimi gösterir.

Erkek: Dalgın ve düşünceli olurlar.

1. AY: 'En kötü devreyi atlattım' düşüncesi..

Kadın: Yalnızlık hisseder ve kendisini suçlar.

Erkek: Eski sevgilisini arayabilir.

6. AY: Kabullenme..

Kadın: Yakınlık arayışına girer, belki eski sevgilisini arar.

Erkek: Artık eski haline dönmeye başlamıştır, yeni ilişkiler arar.
Erkekler kötü giden ilişkilerindeki sinyalleri görmezden gelir
Erkek ve Ayrılık

Bu araştırma sonuçlarına baktığımızda, biz erkeklerin de kadınlar gibi, önem verdikleri bir ilişkinin ardından gelen ayrılık sürecini atlatmalarının zaman istediğini görüyoruz. Bu da belki genel ezberi bozuyor, çünkü genelde erkeklerin ayrılıklardan çok fazla etkilenmediklerine dair genel bir görüş hakim toplumumuzda.

Belki de hislerimizi dışa vurmuyoruz, pek çaktırmıyoruz diye böyle bu!.. Nitekim Amerika'da yapılan bir araştırma, biten ilişkilerin ardından kadınların değil, erkeklerin daha fazla yıkıldığını ortaya koymuş. 18-23 yaş arasındaki bin kişi ile yapılan araştırmaya göre, bir ilişki sona erdiğinde kadınlar dostlarıyla dertleşip rahatlarken, erkekler dertlerini içine atıyormuş.

'Aşk Doktoru' olarak bilinen Mehmet Coşkundeniz, bir yazısında ayrılık sürecini şöyle anlatmış: İlişkisi biten erkeklerin yüzde 91’i, terk eden taraf olduğunu iddia ediyor. Ancak gerçekte, ilişkisi biten erkeklerin yüzde 60'ından fazlası terk edilmiştir.

Erkeklerin yüzde 62’si, ayrılığın ardından sürekli olmasa bile alkole sığınır. Yüzde 51’i, ilk aşamada olmasa bile ayrılığın ardından iş hayatında sorun yaşar. Yüzde 49’u, terk edildikten sonra intikam almayı düşünür. Yüzde 12’si, terk edildikten sonra suç işler. Bu suç da kendisini terk eden kadına, o kadının mallarına ya da o kadının yakınlarına yöneliktir.

Peki neden bu kadar çok etkileniyor erkekler? Çünkü erkekler kötü giden ilişkilerindeki sinyalleri görmezden gelir. Aslında görmezden gelir ifadesi yanlış. Göremez demek daha doğru.

  • Her 10 erkekten 7'si "İlişkimin neden yürümediğini anlamıyorum" demiş.
  • Her 10 erkekten 5'i suçu karşı tarafta görmüş ve "Hiçbir neden yokken beni terk etti" demiş

Almanya'da 832 erkek üzerinde bu konuda bir araştırma yapılmış. Görülmüş ki; erkekler uzun süre birlikte oldukları kadınla her gün kavga etse bile, terk edildiklerinde şaşırıyor. Çünkü ayrılık, kurdukları düzene uygun değil. Ayrılık, erkeklik egolarını yaraladığı gibi, çaresizliği de beraberinde getiriyor. Kadınların çoğunun zaman problemlerini, düşüncelerini ve duygularını paylaşabilecekleri kadın arkadaşları vardır. Kadınlar ilişkilerini bitirmeye karar verdiklerinde bunu arkadaşlarına, ailelerine danışır, acılarını da rahatça ve açık açık yaşarlar. Erkekler bunu yapmaktan çekinir. Üstelik bu tür konuları arkadaşlarıyla konuşmaktan uzak dururlar.

Erkekler tüm iniş çıkışlarını, üzüntü veya öfkelerini tek başına yaşarlar. Yapılan araştırmalar, erkeklerin ayrılığı kabullenmeleri için kadınlardan daha uzun bir süreye ihtiyaç duyduklarını gösteriyor, ortalama 5 yıl... Kadınların geçmişi hazmetme süresi ise 2 yıl.

Ayrılığın iyisi olur mu bilinmez; ama iki tarafın karşılıklı konuşup anlaşarak karar vermesi, birbirini incitmemesi, saygı çerçevesinde yollarını ayırması 'medeni' olarak kabul edilebilir. Ama 'arkadaş kalmak' mümkün mü, işte o kısım biraz karmaşık! Mehmet Coşkundeniz’e göre "arkadaş kalabilmek için öncelikle işin içine aldatma gibi çirkinlikler girmeden temiz bir şekilde ayrılmış olmak şart.. İkinci şart ise karşı tarafa beslenilen aşk duygularının tamamen sona ermiş olması ve hayatımıza sağlıklı bir şekilde devam edebilmek.." Eğer bu şartlar ortada yoksa, arkadaş kalma çabaları insanları üzmek ve öfkelendirmekten öteye gidemiyor. Çünkü işin içine karşılıklı oyunlar, üstesinden gelinmemiş affetme sorunları da giriyor.

Erkeklerin bu durumdan kurtulmak için en çok başvurdukları tedavi yöntemi ise kısa sürede yeni bir ilişkiye başlamak oluyormuş.

Asıl zor olan da bu belki; yani alışkanlıklardan, kurulu düzenden kopmak...

Ayrılık süreci, hiç kuşkusuz sadece ayrıldığınız kişinin yokluğuna değil, O'nunla kurduğunuz ortak dünyanın yokluğuna da alışmak anlamına geliyor. Asıl zor olan da bu belki; yani alışkanlıklardan, kurulu düzenden kopmak... Birlikte gidilmiş onca mekan, paylaşılmış onca hobi, en önemlisi üzerlerinde tanımak ve tanıtmak için mesai harcanmış onca ortak arkadaş..

Boşanmaların ardından mal paylaşımlarında yaşanan sorunlar gibi, ortak arkadaşlar konusunda pürüzler yaşanabiliyor ayrılıklarda.. Hele taraflardan biri diğerine kırgınsa ve ayrılığı atlatamamışsa, sorun daha da büyüyor. Peki ama ne yapmalı?

Ayrılıktan sonra
Ayrılıklarda Ortak Arkadaş Paylaşımı
  • Ortak arkadaşlarınızı O’ndan size ya da sizden O'na haber taşıma aracısı olarak görmeyin.
  • Onları karşı tarafla sizin aranızda bir seçim yapmaya zorlamayın.
  • Arkadaşlarınıza kıskanç ve alıngan davranmayın.
  • Ayrılık konusundaki hassasiyetiniz geçene kadar ortak arkadaşlarınızı kırmamaya özen gösterin.
  • Kendi ayrılığınızla, onların arkadaşlığını birbirine karıştırmayın. Siz ayrılmış olabilirsiniz, ama onlar arkadaş kalabilirler.
  • Ortak arkadaşınıza iyi ve mutlu olduğunuzu kanıtlayarak karşı tarafa mesaj göndermeye çalışmayın.

Eğer bu maddeleri uygulamak konusunda hazır değilseniz ve şüpheleriniz varsa, arkadaşınızın üzerine gitmeyin, sizin için önemli bir dostsa O’ndan zaman ve anlayış isteyin. Tabii eğer karşı tarafın sizden intikam almak için arkadaşınızla flört etmek gibi bir amacı varsa, bu da arkadaşınızın kişiliğini ve size verdiği değeri görmeniz için güzel bir fırsat olacaktır.

Ayrılık süreci kadın için de, erkek için de çok hoş olmayan ama bir yandan da insanın birçok şey öğrenip, kendisini daha iyi tanıdığı bir süreç. Tabi bu tespit; 'çivi çiviyi söker' mantığıyla hareket etmeyenlere!