En çok yapılan yazım yanlışları nelerdir ?

Sevgili dostlar, aklıma gelmiş bulunmakta. Değer''' yazmak yerine deyer yazmış bir arkadaşım mesajında mesela :) sizce en çok yapılan yazım yanlışı nedir. Bence ayrı yazılması gereken de ve da eklerinde yapılıyor...

Cevabın Var mı?

0/2000

En İyi Cevap

• Yanlış (!) ____________ Doğru (!) hergün ------------------------------------------------her gün heryer -------------------------her yer herşey ------------------------------------------------her şey herhangibiri -----------------------------herhangi biri herbiri ---------------------------her biri birgün ------------------------------bir gün birşey ---------------------------bir şey bir çok şey ------------------------birçok şey bir kaç şey ----------------------birkaç şey hiç bir şey --------------------hiçbir şey pekçok -------------------------pek çok pekaz -------------------------------------------------pek az arasıra ------------------------------------------------ara sırayanısıra -----------------------------------------------yanı sıra peşisıra -----------------------------------------------peşi sıraardısıra -----------------------------------------------ardı sıra akşam üstü -------------------------------------------akşamüstü suç üstü ----------------------------------------------suçüstü ayak üstü ---------------------------------------------ayaküstü terketmek ---------------------------------------------terk etmek ayırdetmek --------------------------------------------ayırt etmek farketmek ---------------------------------------------fark etmek arzetmek ----------------------------------------------arz etmek vaadetmek --------------------------------------------vaat etmek haketmek ----------------------------------------------hak etmek muhtacolmak ------------------------------------------muhtaç olmak şehidolmak --------------------------------------------şehit olmak vaz geçmek -------------------------------------------vazgeçmek baş vurma ---------------------------------------------başvurmak ön görmek ---------------------------------------------öngörmek var saymak --------------------------------------------varsaymak ya hut -------------------------------------------------yahut ve ya --------------------------------------------------veya yada ---------------------------------------------------ya da laboratuar---------------------------------------------- laboratuvarantreman----------------------------------------------- antrenmaneşortman----------------------------------------------- eşofman orjinal-------------------------------------------------- orijinal yalnış-------------------------------------------------- yanlış yanlız------------------------------------------------- yalnız kiprik-------------------------------------------------- kirpik kirbit-------------------------------------------------- kibrit, anbar------------------------------------------------- ambar canbaz------------------------------------------------ cambaz çenber------------------------------------------------ çembe

Erkekler Ne Diyor 22

• Ayrı yazılması gereken de da ekleri. Bir de mesajına başlayıp mesaj sonuna dek hiç nokta, virgül kullanmayanlar..:)

• ya da ilk okuldaki koca göbekli bıyıklarıyla oynayan sevdiğim türkçe öğretmenınmın kulagımıza basa basa bunu bıze anımsatmasıdır kesinlikle arkadaşlar lütfen "YA DA " ayrı yazınız :D

• De ve da eklerini "şuan" takip ediyor. Doğrusu "şu an" ama her yerde bu bitişik yazılıyor.

• Herkes yerine Herkez...

• En gıcık olanı bu :)

• aliler felan filan işde her kezde gelseydi keşkem

• mide - miğdefalan - felansarımsak - sarmısakherkes - herkez...

• doğru diyorsun

• tekrar yerine = gine

• o şive kardeşim:)

• :DDD ben yazanlarıda gördüm:D

• ben yazanlarıda görüm::D

• -Da ekini geçiyorum artık ''beyen,deyer'' falan yazanlar var çok garip. :)

• yazabileceğim herşeyi yazmışlar zaten. onlarıda yanlış yazsınlar da w q x gibi saçmalıkları türkçemize bulaştırmasınlar lütfen..

• O konuda dertliyim sormayın, dürtüyo bu türde kullanılan sözcükler, rahatsız ediyor...

• kesinlikle. Türkçemizi rezil ettik.

• kontör yerine kontür, değil yerine deyil, de, ki genelde yanlış yazılıyor.

• :) evet kontrol diyen de var kontor diyen de onu unutmuşum :) anneannem kontrol diyor :)

• o ayrı bir boyuta varmış :))

• yada doğrusu ya dayalnış doğrusu yanlışyanlız doğrusu yalnızbir çok doğrusu birçokherşey doğrusu her şeyçok var ama en çok yapılan birkaçı

• Yalnız yanlız yanlış yalnış

• yanılmaktan gelen yanlış ve yalından gelen yalnız kelimeleri.

• öss deki en gıcık olduğu soruyu hatırlattın bana o kadar şair ne demiş sorularından sonra...

• Iıııyk en gıcığı o bence, o ne dedi bu ne demek istedi, cehennemin dibini dedi diyeceğim en son o olacak :)

• Öncekileri Göster
    • tabi ya anlamammı hiç :)

• hı.. başka ne anlarsın mesela

• Vala cepten yazdığım zamanlar bazen çok alakasız harflerede dokunmuş oluyorum Gayri ihtiyari...

• de ve da ların ayrı yazılmamasından gına geldı artık...dıgerlerını pek onemsemıyorum ama bu ıkısı cok batıyor bana

• Hepimiz malesef Türkçe özürlüyüz.

• yanlız değil yalnız soru içeriğinde ki hata

• ki ekleri doğru yazılmasına rağmen yanlış kullanılıyor çoğu zaman. Bahsettiğin gibi ğ/y durumunda yanlış yapılıyor. Bağlaçların kullanılması,özel adlardaki kesme işaretleri mesela Ankara'lı yanlış yazım. Ankaralı olarak yazılması doğru bunun gibi şimdilik aklıma gelenler bunlar :)

• mesela 'nedir' den sonra soru isareti koymamissin :) bu tarz anlik yazismalarda noktalamaya falan pek dikkat etmiyorum ingilizce klavye zaten ugrasamam :)

• İyi yakalanmışım :)

• ben herkez gibi yazım yanlışı yapmam.

• :)

Kızlar Ne Diyor 21

• En önem verdiğim konulardan birine değinmişsin. 5*.Türkçede cümleler büyük harfle başlar, nokta ile biter."Bi, diil, ii, gelio, gelcem, ole" Türkçe değildir; "Bir, değil, iyi, geliyor, geleceğim, öyle" denir.Türkçede q, w, x harfleri yoktur dolayısıyla "we" denmez "ve" denir.Soru ekleri kelimeden ayrı yazılır: "Oldumu" denmez "oldu mu?" denir.Dahi anlamındaki "de" ayrı yazılır. "Bende" denmez "ben de" denir.Yani "de" ekini cümleden attığınızda anlam bozulmuyorsa o zaman ayrı yazmanız gerekir.Ayrıca mesajlarınızdaki vurgular da ifadelerinizle hayat bulur, parmağınızın bir tuşa basılı kalmasıyla değil. "Seviyoooommmmm yaaaaaaaaaaa" denilmez, "gerçekten çok seviyorum" denir.Klavyeniz İngilizce ayarlı değilse i, o, s, g, u, c harfleri ı, ö, ş, ğ, ü, ç yerine kullanılmaz.Türkçede "-bilite" diye bir ek yoktur.Bu tarz yazımlar Türkçeyi yozlaştırmaktan başka bir şeye yaramaz.

• herkes-herkezşarj-şarzolabilir,gelebilir, gidebilir - ola bilir, gele bilir, gide biliryeğen - yiğenki ve da-de eklerinin yanlış kullanılması, gerektiği yerde ayrı yazılmaması

• abazan-abaza

• herkez değil herkes

• Her şey -Herşey...

• hiçbir şey yazarken hep düşünüyorum şuan doğru yazdım herhalde :)

• herkez...

• daha yerine daga yazanıda var..

• Öncekileri Göster
    • :))) tamamdır tatlım :))

• :)

• klavyede en çok yapılan hata "." yerine ç yazmak. :) çok komik o. yerine çok komik oç yazmıştım hatta.

• yok artık :)

• Öncekileri Göster
    • yazdığın kişinin surat ifadesini tahmin edebiliyorum :D

• Sorma bazen bana da oluyor ondan :)

• yanlış, yanlız, herkez

• şarz - sajeşortman eşofmansürprizsüpriz

• herkez..

• eğlenmeyi eylenmek yazan var ya da yı ayrı yazmayan var diğeri diyer yazan var yine yi gene yazan var

• Herkez / herkes

• Yanlız,kiprik , herkez,deyil..son 2kelimeyi herkes doğru sanıyor sanırım hergün rastlıyorum ve deli ediyo insanı bu.

• eğer-eyereylesin-eğlesinherkez herkezyanlız-yalnız

• Özel isimlerin baş harfi büyük yazılmalı. Allah . Dini kunularda bilgi vereceklerin buna dikkat etmemesi içler acısı.

• kunularda :)

• ahaha :D oda nazar boncuğu olsun.

• Evet canım :)

• Yanlız > Yalnız

• süpriz-sürpriz

• şive farklılıgı vardır

• Herkez :)

• yalnız yerıne yanlız:)

• öyrenmek, deyil, yapçaz

• Deli misin kız neden gizlendin? :)

• Öncekileri Göster
    • Komikmiş ne fedakar insanlar var aramızda :)

• evet:)) özellikle, ne kadar abaza erkekler var aramızda:)

Yükleniyor...