Duygular doğuştan var mıdır, yoksa sonradan mı kazanılır ?

karameleda
Örneğin, ukala, kendini beğenmiş, kinci böbürlenen bir insandan bahsedeyim ; böyle bir insanın gönlünün güzelliğinden şüphe eder misiniz ? bu tip bir insanın sizce neden bu şekilde davrandığını düşündünüz mü hiç ya da aman ne kadar kendini beğenmiş kötü bir insan deyip hemencik notunu verirmisiniz ?

Bu bahsettiğim özellikler, insanın doğuştan içinde olduğumu, yoksa sonradan edinmiş olduğu duygular mıdır sizce ve neye göre belirlersiniz bu durumu
Duygular doğuştan var mıdır, yoksa sonradan mı kazanılır ?