Nasıl Türkçe konuşuyoruz? Düşündünüz mü?

Nasıl Türkçe konuşuyoruz? Hiç düşündünüz mü? Neden konuşurken hiç düşünmeden konuşuyoruz? İngilizce konuşurken atıyorum brother dendiğinde aklımıza erkek kardeş geliyor ama erkek kardeş dendiği zaman hiçbir şey düşünmüyoruz.

Cevabın Var mı?

0/2000

En İyi Cevap

• açıkcası ben düşünüyorum

• Sonunda soruma gerçekten cevap veren biri. Düşünüyor musunuz dedim herkes uzattı da uzattı. Ama sen evet düşünüyorum diyerek tam. Ve kesin bir cevap verdin.

• Gerçekçi olmak lazım :)

• Kesinlikle. :)

Kızlar Ne Diyor 5

• Bu ana dilin. şakır şakır konuştuğun bir dil. bir başka dil senin öğrendiğin ikinci dil oluyor haliyle o dilde bir kelime söylediğinde hemen ana dilindeki karşılığını düşünüyorsun. ingiliz biri türkçe öğrenmişse o da türkçe konuşurken kendi ana dilinde karşılığını içinden geçiriyor.

• Onu ben de biliyorum. Herkes iyice gerizekalı yerine koydu beni bee. :D seni kastetmiyorum . :)

• Öncekileri Göster
    • öyle bir soru açmışın ki bir garip böyle :D

• Ahahahhaha aynen. :D

• Sen duyduğu her şeyi anlamak isteyenlerden misin? Bahse girerim yabancı şarkı dinlemiyorsundur.çünkü duymak istediğin şeyler,anlamını bildiğin,üzerinde düşünebileceğin şeyler.

• Hayır alakası yok Türk müzik kültürünü sevmem. Sana özlem deseler mesela , senin aklından film şeridi gibi ayrılan insanlar mı. Geçer? Veya seni hüzünlendiren müzikleri dinlerken her kelimenin anlamına bakarsın? Ben bakmam ve bence çoğu kişi her kelime için kafasından bir görüntü geçirmiyordur.

• Bulunduğu cümleye göre anlam kazanıyor:d

• ana dilimizi ailemizden,çevreden duya duya öğrendik,anladık,konuştuk.. ingilizceyiyse kalıp halinde ezberlemeye çalışıyoruz.dinlesek,yaşayarak öğrensek daha iyi olabilirdi.

• İngilizce sadece sorumu desteklemek amaçlıydı.

• Öncekileri Göster
    • Anadili terimi tartışmalı bir terimdir. Bu terim, her zaman bir kişinin annesinin de konuştuğu dil anlamına gelmez. Dışarıdan yapılan evliliklerde başka bir topluluktan gelen ve farklı bir dili olan kişi, evlendiği kişinin mensup olduğu topluluğun dilini öğrenir ve çocuğu da anne ve babasının dilini öğrenir.

• sonuç olarak duyduğu dili öğreniyor..

• Çünkü oturmuş artık.dusınmesende olur.bır ıngulızde Türkçe öğrense senin soledıgını dusunr

• Ondan şüphem yok zaten.

• İngilizce konuşurken brother dediğimizde erkek kardeş anlamının aklımıza gelmesi çok normal cünkü 2. bir dil olmuş oluyo. Ana dilimizde anlam neyse o gelir aklımıza

• Aklına direk bir erkek çocuk mu geliyor mesela? Örnek olsun diye erkek kardeş geçen bir cümle kur ve söyledikten sonra erkek kardeş derken ne düşündüğünü anlat. Yoksa hiçbir şey düşünmedin mi? :)

• Öncekileri Göster
    • Duymasaydık öğrenemezdik erkek kardeş olduğunu. Öncelikle öğrenmemiz gerek

• Demek istediğim bu öğrendiğimizde karşımıza ilk çıkan erkek kardeş modelini alırdık veya zihnimizden yaratmaya çalışırdık. Ama biz konuşurken hiçbir şey düşünmüyoruz.

Erkekler Ne Diyor 2

• Ben seçerek ve düşünerek konuşuyorum. Çok az rastladım böyle olan insanlara.

• Sanırım yanlış anladın. Türkçe bizim ana dilimiz ve erkek kardeş dendiği zaman veya okul, herhangi bir şey söylediğimiz zaman veya birisi söylediği zaman aklımıza hiçbir şey gelmiyor. Oynamak ister misin? Diye biri soru sorduğunda aklına tüm oyunlar tek tek listelenir onları hayal eder misin? Hayır. Yani burada anlattığım şey konuşma adabı değil anadilin gizemi. Bana göre ilgi çekici ve gizemli bir şey bu.

• Türkçeyi elimden geldiğince düzgün kullanmaya çalışan birisiyimdir. Gerek günlük hayatımda gerekse dijital plaformlarda ama... erkek kardeş dendiği zaman hiçbir şey düşünmüyoruz. bu cümleyi bende anlamadım :D

• Türkçe bizim ana dilimiz ve erkek kardeş dendiği zaman veya okul, herhangi bir şey söylediğimiz zaman veya birisi söylediği zaman aklımıza hiçbir şey gelmiyor. Oynamak ister misin? Diye biri soru sorduğunda aklına tüm oyunlar tek tek listelenir onları hayal eder misin? Hayır. Yani burada anlattığım şey konuşma adabı değil anadilin gizemi. Bana göre ilgi çekici ve gizemli bir şey bu.

Yükleniyor...