Aziz Nesin'in verdiği oran doğru mudur?

Hemen hemen herkes bilir. 'Türk yurttaşların %60'ı aptaldır.' demiştir Aziz Nesin.Ben katılmıyorum buna. Mesela buraya baktığımda adam; 'milletimizin elit kesimi neden avrupa özentisi?' diyor. Başka biri de 'Hastalık ve manyaklık' olarak tanımlıyor. Hatta yetinmeyip 'Bütün avrupayı toplasan bir İstanbul etmez.' diyebilecek kadar cahilleşiyor. ( Bunu söyleyen arkadaş bütün avrupayı gezdiğini iddia ediyor.)Fakat bunu söyleyen arkadaşların sitedeki 'takmaisim'lerine bakınca ingilizce seçilmiş olduğunu görüyoruz.Başka bir soruda ise; 'Galatasaraylılar neden fransa özentisi?' diyor. Adama Osmanlı zamanında kurulan okulun Fransızlar eğitim ve sanatta çok ileride olduğu için Fransız ekolüyle eğitim verdiğini hatta Osmanlı tarafından bizzat bunun için kurulduğunu anlatıyorsun. Karşılık olarak; 'Neden Fransa? Bunlar Avrupadaki Türk düşmanı tek ülke' diyor. Sanki Osmanlı'yı tek fransızlar işgal etmiş, İngilizler İstanbul'a yardıma gelmiş gibi.Bu arkadaşın da profil resmi ve sitedeki takma adına bakıyoruz, kendisi tamamen Avrupalı!Üstad Aziz Nesin Sivas olaylarından sonra bu oranın %60 değil %90 olduğunu söylemişti. Üstad ne kadar da iyimser.

Cevabın Var mı?

Gizli Kullanıcı paylaşımına izin verilmiyor

0/2000

En İyi Cevap

• birçok insan bu lafı kullanarak aziz nesin ne kadar haklı der.Aslında ilginç bir paradokstur bu,çünkü aziz nesinin bizi de kastetmediğini bilmiyoruz

• bunu düşündüysen aptal olamazsın zaten

• Bazen ben de düşünüyorum acaba ben de mi aptalım diye. Sonra biraz bu sitedeki sorulara bakıyorum. Ve öyle olmadığımı anlıyorum.

Kızlar Ne Diyor 2

• Sana suanda o kadar buyuk bir sevgi ve saygi duydum ki tum anlatamadiklarimi anlatmissin helal olsun cidden senin gibilerin daha fazla olmasi gerekiyor toplumun iyilesmesi icin

• Teşekkür ederim.

• yanlış daha fazla

Erkekler Ne Diyor 3

• Pardon sizin takma isminizi gözlüğümü takmadığım için göremiyorum, siz büyük harflerle yazsanız?

• Aslında buna yazılacak çok cevap var da kafa kesmeyle sözlü sataşmanın arasındaki hasarı anlamak da lazım. Neyse tartışmaya lüzum yok. Birbirimize birşey anlatamayacağız.

• Bak hala suçluyorsun, etiketliyor ve yaftalıyorsun. Bak hala silikleşmiş skolastik felsefeye inanıp bana sözel şiddette bulunuyorsun, şiddet illa madden mi yapılır. Bak yaptığına bana saldırıyorsun hala. Yok ben bu durumda medeni bir ortam görmüyorum. İşte ispatlayıp gözünüze gözünüze sokmaya çalıştığımız budur; bizler medeni insanlarız. Oturup konuşmasını da biliriz, yeri geldiğinde cenk etmesini de. Ama şu internet ortamında kimsenin kalbini kırmaya kalkışmayız; farkımız budur. Nokta. Son.

• Ben doğru olanı söylüyorum. Benim senin milletine ya da inancına saldırmam kelimelerle sınırlıdır. Ben bir tartışma yüzünden hiçbir yere bomba atmayacağım, kimsenin kafasını kesmeyeceğim, kimseye taş fırlatmayacağım, kimseye işkence etmeyeceğim veya uçaklarla gökdelenlere çarpmayacağım.

Siz ne zaman benim bu saydıklarımı bize yapmayı keserseniz. İşte o zaman barış içinde yaşayabiliriz.

• Öncekileri Göster
  • Aptal oranı fazla.

• %80 aptal oranı

Yükleniyor...