Aziz Nesin'in verdiği oran doğru mudur?

Hemen hemen herkes bilir. 'Türk yurttaşların %60'ı aptaldır.' demiştir Aziz Nesin.

Ben katılmıyorum buna.

Mesela buraya baktığımda adam; 'milletimizin elit kesimi neden avrupa özentisi?' diyor. Başka biri de 'Hastalık ve manyaklık' olarak tanımlıyor. Hatta yetinmeyip 'Bütün avrupayı toplasan bir İstanbul etmez.' diyebilecek kadar cahilleşiyor. ( Bunu söyleyen arkadaş bütün avrupayı gezdiğini iddia ediyor.)

Fakat bunu söyleyen arkadaşların sitedeki 'takmaisim'lerine bakınca ingilizce seçilmiş olduğunu görüyoruz.

Başka bir soruda ise; 'Galatasaraylılar neden fransa özentisi?' diyor. Adama Osmanlı zamanında kurulan okulun Fransızlar eğitim ve sanatta çok ileride olduğu için Fransız ekolüyle eğitim verdiğini hatta Osmanlı tarafından bizzat bunun için kurulduğunu anlatıyorsun. Karşılık olarak; 'Neden Fransa? Bunlar Avrupadaki Türk düşmanı tek ülke' diyor. Sanki Osmanlı'yı tek fransızlar işgal etmiş, İngilizler İstanbul'a yardıma gelmiş gibi.

Bu arkadaşın da profil resmi ve sitedeki takma adına bakıyoruz, kendisi tamamen Avrupalı!

Üstad Aziz Nesin Sivas olaylarından sonra bu oranın %60 değil %90 olduğunu söylemişti.

Üstad ne kadar da iyimser.


0|0
2|4

En İyi Erkek Görüşü

 • birçok insan bu lafı kullanarak aziz nesin ne kadar haklı der.Aslında ilginç bir paradokstur bu,çünkü aziz nesinin bizi de kastetmediğini bilmiyoruz

  0|1
  • Şikayet

   Bazen ben de düşünüyorum acaba ben de mi aptalım diye. Sonra biraz bu sitedeki sorulara bakıyorum. Ve öyle olmadığımı anlıyorum.

  • Şikayet

   bunu düşündüysen aptal olamazsın zaten