Estetik günah mıdır?

burnum büyük genetik olarak bu yüzden estetik yaptırmayı düşünüyorum günahmıdır eğer öyleyse yaptıramam bunu yerine burnun çıkıntısını fiziksel... Daha Fazla

En İyi Görüş

• Sana yardımcı olmaya çalışıcam senin için biraz araştırma yaptım ve dini açıdan yaklaşıcak olursak: Biraz uzun oldu senden sabırlı olmanı istiyorum.

Estetikle ilgili üç husus vardır

birincisi estetik şeytani bir vesveseden kaynaklanır bunun kanıtı ise şöyledir. Şeytan Hz. Adem e secde etmeyip Allah ın rahmetinden uzaklaştırılınca şöyle demiştir;

“Onlara muhakkak emredeceğim de allah’ın yarattıklarını değiştirecekler... Kim Allah’ı bırakarak Şeytanı dost edinirse, şüphesiz, açıktan açığa büyük bir ziyana düşmüş demektir.” Buradan çıkaracağımız sonuç estetik şeytanın insanlara oynadığı oyunlardandır zaten sana bizlere verilen organlar ve vücut örtüsü şükretmemize yeterlidir, estetik maddeci ve şekilci insanlardan oluşan toplumun bir eseridir bu topluma uymamak gerekiyor.

ikinci husus bedene acı vererek eziyet etmektir ve sırf güzellik nedeniyle estetik yaptırmak meşrudur.

Üçüncü husus ise bu ameliyat çok pahalıya yapıldığından büyük bir israfa yol açmasıdır. Üstelik bu israf hakikat ve öz için değil, görünüş ve şekil için yapılmıştır. Bugün birçok insan müzmin hastalıklardan kurtulmak için paratemin edip ameliyat olamazken, sırf vücudu güzelleştirmek için estetik ameliyat olanlar milyonlarca para dökmektedir. İsraf da haramdır.

Bazı sayfalardan araştırma yapıp yardımcı olmaya çalıştım umarım olmuşumdur olduysam ne mutlu bana, sana tavsiyem fıkıh bilginlerine ya da islam hocalarına danışmandır.