Boşanma sonrası erkek psikolojisi nasıldır? Boşanmış erkekler neler yaşar?

Boşanma sonrasında erkekler daha çok zorlanır derler, ne kadar doğrudur bilemem. Siz ne düşünüyorsunuz, bir boşanma veya uzun süreli bir ilişki sonrası ayrılık da olabilir, erkek tarafı ne hisseder? Ayrılmayı boşanmayı erkek de istemiş olsa bile yine de kötü hisseder mi? Neler yaşar?
8 6
Bibilen

Reşat Sabri Yurdakul Ne Diyor?

Reşat Sabri Yurdakul
Psikiyatrist, Psikoloji
  • Boşanma sonrası erkek psikolojisi nasıldır, neler yaşar?

    https://www.youtube.com/embed/ptp5kaDc7rU

    Boşanma sonrası erkekler, kadınlardan daha farklı olarak hayata adapte olamazlar. Özellikle erkeklerde boşanma sonrası alkol ve madde kullanımının arttığı, depresyonun da geçmişe göre arttığı gözlemlenir. Çünkü erkekler kendi başlarına ayakta durmakta zorlanırlar.

    Sosyal ilişkilere de giremezler. Kadınlar çok daha rahat sosyal ilişkilere girerler. Erkekler hayatın içerisinde yalnızlığa gidebilirler. Tabii ki bu erkeğin yapısı ile de ilgili.

    • Erkekler yalnızlaştığında; intihar riski artabiliyor ve beklenen yaşam süresi de kısalabiliyor.
    • Erkeklerde boşanma sonrası birtakım kronik hastalıklar da görülebiliyor.
    • Ayrıca yapılan araştırmalarda depresyon ve kaygı bozuklukları oranının da çok daha arttığı gözlemlenmiştir.
    • Boşanma sürecinde yaşananlar; kişinin kişisel özelliklerine ve yaşantısına göre değişiklik gösterir.

En İyi Erkek Görüşleri

  • 16 yıldır evliyiz.
    Öncesi dahil olmak üzere ne elime başka bir kadın eli, ne de nefesime başka bir kadın nefesi değdi.
    Elimi bir kez bile kaldırmadım, akşamları gezmem tozmam, alkolün kokusunu bilmem, gazozuna tavla bile oynamışlığım yok.
    İki yavrumuz var;Bakmaya kıyamam öyle akıllı ve güzeller.
    2 yıldır karım boşanmak konusunda kararlılığından bir dirhem dahi geri adım atmadı.
    Benim kabahatim aslında onların geleceğini daha iyi nasıl inşa ederim diyerek daha çok çalışmakla, akşamları da nasıl daha güçlü bir geleceğimiz olabilir diye düşünceli, suskun ve içine kapanık bir ruh halini yaşamak ve yaşatmakla geçti.
    Bazı şeyleri çok geç anladım oysa;40 yaşından sonra.
    Ben annemden bile su isterken 2 defa istemem, öyle gururluyumdur. Lakin köpekler gibi sevdiğim karım ellerimi bırakmasın diye kayınvalideme, baldızıma, en yakın arkadaşlarına köpekler gibi yalvardım. Farklı farklı şehirlerde değer verdiği kim varsa aradım, buldum... Ne olur yardım edin, bu bedenden o canı gitmesin, bir şeyler yapın diye... Hep başka umutlar buldum aylarca. Bu hamlem belki kalbini yumuşatır diye düşündüm. Bir kaç gün o umutla tutundum hayata. Hepsi hüsranla sonuçlandı. O kadar çok dua ettim ki Allah'a. Bir gün iş yerime gelen bir müşterime hoşgeldin Allah'ım sözleri dökülüvermiş. Annemde kalıyorum şimdi, gündüzler akşam olmasın istiyorum. Annem dahi olsa akşamları ayaklarım götürmüyor beni o eve. Dört dönüyorum evin etrafında geceleri. İstemsizce ağlıyorum dakikalarca, sonra belli olmasın diye gözlerimin kuruması için biraz daha dolaşıyorum sessiz sokaklarda. Tanımadığım birisi yanıma yaklaştığında ya avukat sanıyorum, ya da kurye, boşanma davası evraklarını getirecek. Güçlü biriyim diye bilirdim. Ciğerlerim soldu ciğerlerim. Kim demiş erkekler için kolay diye. Şunu biliyorum sadece;o bensizliğe sevdalanmış ben ona. Hayatımın hakimin kararından sonraki kısmını düşünemiyorum. Şu an bunları yazarken bile bir şey olacak da mutlaka karım bana dönecek diye yazıyorum. Onu anam kadar sevdim.

    • Vayy be.. inş mutlu olursun eşin döner

    • Her gecenin sabahi vardir kardes hayrli ise donsun hayrsiz ise sen daha iyisini bul daha cok sev ve o da sevgine layik olarak seni sevsin

    • @mrtcn1 Bu görüş sahibi burada mı acaba, merak ettim inşallah hayatı en güzel şekilde huzurla ilerliyordur.

    • Hepsini Göster
  • evet kötü hisseder, eski eşin ağır depresyona girmiş olabilir, yorumlarını okuduğum kadarıyla.

    ama seninde artık onun hakkında bunları düşünmemen, kendi hayatına odaklanman gerekir. senin kendini düşünmeyip eski eşin hakkında sorman ilginç geldi doğrusu..

    çocuk yok sanırım, olsaydı dertler katlanırdı.

    • Haklısın, aslında kendi hayatımı düşünüyorum, süper bir işe başladım mesela, arkadaşlarımla sürekli görüşüyorum yani kendim için bir şeyler yapıyorum. Eski eşim hakkında soru sorma nedenim ise, hadi itiraf edeyim, yaptıkları o kadar çok gururumu kırdı ki ve sonrasında bir dönem ben çok kötü hissettiğim dönemde o kadar hiç etkilenmemiş umursamamış gibi davrandı ki açıkçası o da üzülsün en azından bir parça olsun kötü hissetsin istiyorum. O nedenle fikir almak istedim.

    • sanırım o da üzülüyor. benim fikrim bu yönde. umarım ikinizde hayatlarınıza daha iyi yerlerden devam edersiniz

En İyi Kız Görüşleri

  • Britanyada bir firmanın boşanmış 3 bin 515 kişi ile yapmış olduğu ankete göre, kadınlar ayrıldıktan sonra erkeklere oranla kendilerini çok daha ‘özgür, hafif ve mutlu’ hissediyor. Buna karşılık erkekler, evliliklerinin sona ermesinin ardından mutsuz ve stresli oluyor, hatta bu ayrılık, intiharı bile düşündürebiliyor. Kadınlar ise boşanmayı ‘yeni bir başlangıç’ olarak görüyor.

    Anket çalışmasına katılanlar, ‘son iki yıl içinde boşananlar’ ve ‘iki yıldan daha uzun süredir ayrı olanlar’ diye iki gruba ayrıldı. Buna göre, son iki yıl içinde boşanmış olan kadınların yüzde 53'ü kendini ‘hafiflemiş’ hissederken, bu durum erkeklerin sadece yüzde 46'sında gözlendi. Her 10 kadından dördü, her üç erkekten biri boşandıktan sonra kendini ‘özgürleşmiş’ hissettiğini söyledi. Bu arada, eşlerinden iki yıldan daha önce boşanmış olan erkeklerin yüzde 41'i hâlâ kendini mutsuz hissederken, kadınların ise sadece üçte biri bu ruh hali içinde.

    Ayrılan çiftlerin büyük çoğunluğu uzun vadede yine de kendilerini çok daha iyi hissediyor. Bu kıyaslamada da kadınlar daha önde gidiyor.

    • Evet ben de benzer şeyler duydum, ama kimin boşanmayı istediği de önemli, en azından iki taraf eşit oranda istediyse bile durum farkeder. Ama tamamen kadın istediyse erkek ayrılmaya karşıysa herhalde sadece o zaman etkiler erkeği.

  • Bende 2 ay önce boşandım ailesinin fitnelikleri yüzünden yuvamda huzur yoktu ben bosanma taraftarı degildim 1 yıl evli kaldık evlilik yıl donumumde bosandım cok agır bişey içimde kopan fırtınaları bir ben bilirim ben kesinlikle bosanma taraftarı degildim mahkeme günü bile yalvardım bosanmayalım diye düş yakamdan falanlar fistanlar bosandık geldim 4 gün sonra arıyo bişeye ihtiyacın var mı flörtte yapmıs kendine tabi hemen sevdigim için biraz yumusak davrandm 500 km yol geldi 1 günlük yemin ettirdi kimseye soyleme geldigimi ettigimi amacını çözemedm ama allah yukarda baska bişey demiyorum bana iyisine de kötüsünede ne yasattıysa allah aynısını yasatsın 🙏🙏 üzülüyor mu bilmiyorum belli etmiyor hiç 1 defa hüngür hüngür agladı sonra aglamadı hiç

    • Seviştiniz mi sonra

    • evet sevistik

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

33 63
  • Psikolojisi bozuktur

  • Elindeki kıymetliyse kıymetini bilmeyip kaybeden herkes büyük bir yıkıma uğrar bunun kadını erkeği yok.

    • Helal

  • Valla beni mahvetti başkasını bilemem😊

  • Onbeş yıllık evliliğim bir aldatma sonucunda bitti. Çok içeriğe girmeyeceğim durumunu düzeltsin diye çok uyardım üç sefer ailesini cümbür cemaat meclis yapıp uyardım işin astarını tam bilmiyordum ama sonradan herşey çorap söküğü gibi geldi. Demek ki zorlamak olmuyormuş. Tek taraflı sevgi bir yere kadarmış.

    Boşanalı birbuçuk sene oldu. İki evladıma ben bakıyorum. Kimseden yardım almıyorum. Yemeğimi ütümü yufkamı, böreğimi yemeğimi, temizliğimi aklınıza gelen her şeyi yapıyorum. Bu süreçte çocuklarım da ban yardım ediyorlar. Hayatı öğreniyorlar, sorumluluk alıyorlar. Her şeyden haberleri var. Beni kötü bilmemeleri için.

    Sadece içimde nefret var. Bu da Allah'tan. Derdi veren mevla dermanı da verir. Hayatımda bir boşluk var. Zor oluyor. Evlatlarımın sevgisi başka ama benimde aşka sevgiye ihtiyacım var. Duygusal bir boşluk yaşıyorsunuz elinizde değil. Sabrımı, şükrümü ibadetlerime borçluyum. Eğer mevla kabul ederse inşallah. Her daim dua ediyorum. Rabbîm her şeyin hayırlısını versin inşallah

  • Hiç boşanmadım ama 7 yıl herşeyi paylaştığım her çılgınlığı yaptığım sevgilim evlendiğinde ki benden kaynaklanan bi engel yoktu ben evlenmeye hzırdım o doğulu olmamı ailesi sorun edeceğinden istemedi neyse acaba neye yetersiz kaldım neydi diye kendimi sorguladım ve insanın kucağındakine başkasının sarılacak olması en kötü bir söz söylememişken acaba eşi hakaret edermi şiddet uygularmı fikri, başkasının çocuğunu doğuracak düşüncesini atlatmak için 10 kilo verdim

  • Her daim zor günler yaşar erkekler bayanlar gibi değildir

  • Tekrar özgür olmanın o inanilmaz mutluluğu...

  • Boşanmış erkek saldırganlaşır

    • Aksine daha çok duruldum

  • Kötü olur tabi ki
    Ama
    Daha kotu bir ortamdan çıktı ise
    Sevinir en azından

  • Boşanmak herkesi iyi kötü etkiler kimisi çok takar kimisi umursamaz kadın erkek böyle

  • Karısı sıkıntıysa erkek yeniden doğmuş olur ma kendisi sıkıntılıysa zor günler geçirir

  • Yeni birini bulunca aklına bile gelmez.

  • Valla bu soruyu yanıtlamak isterdim ama önce evlenip sonra boşanmak gerek 😂😂😂

  • Eğer erkek evlilikte sürekli üste binen sorumluluk , evde sürekli detay ve boş konuşan bi kadın varsa , ayrıldıktan sonra rahatlık gelir. Ferahlar ve niye daha önce ayrılmadım diye kendini döver. Eğer parasal durumlardan dolayı ayrılık gerekiyosa da , üzülürüz , adam olamadığımıza yanarız. Ev işleri ve bulaşık konusunda sıkıntılar yaşayabiliriz

  • Boşandığım için mutluyum birdaha ki ilişkimi düşünüyorum beni kabul eder mi etmez mi insanlar senin hakkında hep ön yargılı oluyor pskolojikmen çöküntü halindeyim kimse el uzatmıyor boşanmışım diye

  • Defalarca intihara kalkışan bir komşum vardı.
    Evlilik buysa canı cehenneme.

  • aslında her erkeğe göre değişir mesela kimi erkek var ana kuzusudur, anasının koynundan çıkıp karısının koynuna girmiştir, 3-5 sene sonra boşanmıştır. İşte o erkeği düştüğü boşluktan çıkarmak çok zordur.
    Elbette erkek kötü hisseder ancak boşanma sebebi de bunu etkiler. Sebepler genel olarak insanı üzüntüye sokar. Erkeği kadını yok bu işin. Şiddet gördüğü için boşanan bir kadın ile aldatıldığı için boşanan kadın boşanmadan sonra aynı duygulara kapılmazlar mesela.

  • genel halk tabi erkek hanımı gömer dönüş yolunda bıyıgını bürer

  • Yani elbette hisseder bir aike kurmussun ve ona sahip cikamassin iki tarafinda hatasi olabilir bu uzulut tabi kimse boyke bir seyi istemez ama zaman herseye care

    • Farkettinmi bunsoru çok eski

    • @Grandiflora yok fark etmedim o kadar eski mi ki benim karsima cikti

    • Bilmiyorum yorumlarda eski.. hatta bu yotumların altında yapılmış yeni yorumlar var tartışılmış..

    • Hepsini Göster
  • Erkeğin zorlanacağı tek konu artık çamaşırını, bulaşığını kendisinin yıkamak ve ütüsünü kendisinin yapmak zorunda olmasıdır. Onun haricinde kadınlar kadar etkileneceğini hiç sanmıyorum ben.

    • Aslında doğru bir mantık ama kimisi anasının dizinin dibine dönüyor, eh çamaşır bulaşık derdi yine yok.

    • Anasına döneni bilemem :))

    • yani onda da zorlanmaz anneler var saolsun :):):)

    • Hepsini Göster
  • Daha Fazla (76)