Stendhal aşkın dört türü olduğunu söyler! Tutkulu aşk, fiziksel aşk, salon aşkı, gösteriş aşkı. Size göre aşk hangisi?

aynadakiajan s
Sert rüzgarlar eser bedenimin kurumuş yanlarında, her esişte kuru yaprağa basarcasına dökülürüm ince ince, kabuk kabuk; aşktır beni kurutan kalbimi avutan diye başlıyorum sözlerime. Merhaba ünlü romancı Stendal Aşk Üzerine eserinde aşkı dört başlıkta nitelendirmiş.

1 -Tutkulu aşk : Mecnun-Leyla, Kerem-Aslı gibi kavuşamamak kısaca kara sevda.
Stendhal aşkın dört türü olduğunu söyler! Tutkulu aşk, fiziksel aşk, salon aşkı, gösteriş aşkı. Size göre aşk hangisi?
2- Fiziksel Aşk

Stendal bunu şöyle tanımlar "avlanmaktasınızdır karşınıza güzel bir kız çıkar ve ormanın içine doğru kaçar" siz hep o aşkı kovalarsınız işte.

3- Salon Aşkı
Stendhal aşkın dört türü olduğunu söyler! Tutkulu aşk, fiziksel aşk, salon aşkı, gösteriş aşkı. Size göre aşk hangisi?
Stendal buna "aşkta saygı" der 1760'da Paris'te kendini göstermeye başlamıştır. Bu aşkta hiç bir fütursuzluğa yer yoktur; aşkı paylaşanlar tüm atılması gereken adımları önceden bilmeli yapmacık görgülü tavırlar sergilemelidirler. Bir sanatçı titizliği ile işlenmelidir aşk.

4- Gösteriş Aşkı
Stendhal aşkın dört türü olduğunu söyler! Tutkulu aşk, fiziksel aşk, salon aşkı, gösteriş aşkı. Size göre aşk hangisi?
Bu aşk paran varsa kralsındır gibi türden bir aşk metres aşkı, magazin aşkı da diyebiliriz buna. Size göre aşk hangisi?
Güncellemeler
+1 yıl
Arkadaşlar stendalın görüşlerini ve koca kitabı buraya yazıcak halim yoktu biraz derleyerek başlıklara içerik aktardım kendi görüşlerimle burdaki aşk madderini irdeleyip çeşitlendirince zaten yine bunlarda birleşiyor.
Güncellemeler
+1 yıl
güncel
Stendhal aşkın dört türü olduğunu söyler! Tutkulu aşk, fiziksel aşk, salon aşkı, gösteriş aşkı. Size göre aşk hangisi?