• Sor
  • Bence

Rakının yanında meze olarak neler olmalıdır?

Mesela bu akşam ilk defa bi rakı sofrası hazırlıcak olsam ve bu konuda hiç bi bilgiye sahip olmasam...bana bi rakı sofrası nasıl kurulur...neler... Daha Fazla

En İyi Görüş

• Rakı masasında ;- Haydari (tarator),- Et, ciğer, tavuk vs.,- Peynir,- Kavun,- Köz sebze,- Meyve,- Ezme,- Tatlı bir şey ama böle tahin-pekmez gibi olacak..- Buz ve soğuk su,- Sigara,- Kültablası,- Muhabbeti güzel olan bir arkadaş ( kız erkek fark etmez ),- Fasıl şarkıları,- Eski sevgiliye ait bir obje, resim vs...olmalıdır.* Ağır yağlı şeylerden uzak durulur, mezeyle karın doyurulmaz, rakıdan önce bir çay kaşığı zeytin yağı içilir..*Soda, şalgam ve süt ile içilebilir..* Bilinçli tüketiniz.. Afiyet olsun..

• teşekkürler eski sevglisine ait bi obje yada resm bulamam ama diğer hepsini yapablirim alışveriş listesi gibi olmuş süper teşekkürler :):)

• Öncekileri Göster
    • Tecrübe konuşuyor :D

• ;)

Erkekler Ne Diyor 30

• Anlatmakla olmaz ki ya bir gün rakı sofrasına takıl görürsün.

• Yunan cacigiahtopot salatasi

• eklemeyi unuttum.Rakı tercihide çok önemli...EFE rakı asla önermem.Alacağınız en kötü rakı yeni rakı olsun.tavsiye Sarı Zeybek veya Tekirdağ.

• kulup rakısını unutma

• Öncekileri Göster
    • yeni rakısı gibi rakımı var kocum ne gördünde ne konusuyosun daha yeni içtim

• uA Zevkler ve renkler tartışılmaz biz gece kadar SİYAH rakı-su kadar BEYAZız :)
      Al Sarızeybeği ağzına aldığını hisstmesin ama rakının zevkine varırsın ağzına aldığını ayağa kalkınca anlarsın :)
      İç bakalım Tekirdağ Boğmayı :) bak bakalım :))

• Müzikle başlayalım.Kesinlikle arabesk değil.Zeki Müren ayrıca yeni rakı müzikleri var.Mezeye gelirsek havuçlu sarımsaklı yoğurtlu bir meze var adını bilmiyorum harika birşey rakıyla süper gidiyor.Haydari var birde.Yani yoğurtlu şeyler.Rakı sofrasında ne olur.Rakı bardağı ,Sürahi ,haydari ,o dediğim havuçlu meze ,cacık kafidir.Ha kimler içersiniz derseniz erkek erkeğe içilir ancak kız arkadaşla içmekte ayrı bir tad olur :)

• ballı muz, kerevizli yoğurt, sumaklı soğanlı közlenmiş patlıcan..

• öncelikle şunu söyliyim rakıyla hersey gider. zeytin koy sofraya onunla bile gider. benim vazgecilmezlerim tam yaglı yumusak peynir, haydari, ve en önemlisi yogurt erkegi bayanı farketmez

• beyaz peynir yeterde artar :)

• peynir, kavun, fava yada humus, rus salatası,ezme, ızgara balık, en az 3 kişi, bağırmayan bir TSM solisti(sohbet ederken birbirini duyacaksın) önce su sonra buz yoksa kristalleşir mide bulandırıcı bir görünüm alır,rakıdan önce bir bardak süt içersen muhabbet uzar vs vs

• haydari,yoğurtlu roka,gavurdağı salatası,peynir,kavun/karpuz...Ağır müzikler dinlerim genelde... Rakı,herkesle içilmez.

• rus salatası

• Alkol tükenen biri degilim ama zamanında bizde oturduk o masaya. Favorim deniz bölgürcesi.

• rakı denen meretin mezesi muhabettir

• rakının yanına en çok yakışan balıktır.kavun peynir üçlemesi de vazgeçilmez.envai çeşit meze olduğundan yazmaya vakit yetmez.arzu edilenlerden seçilir.rakının yanında mezeden ziyade midenin bozulmaması için portakal türü meyveler tüketilmeli.rakı kız arkadaş ile de içilir.yalnız erkek erkeğe olanı bambaşkadır.sanat müziği eşliğinde rakı sofrası olunca insan huzur bulur,dalar gider..can yakıcı makamlar ise nihavend,rast.kürdilihicazkâr ve hüzzam dır.

• Öncelikle şunu bilmelisin...Rakı ağır adam içkisidir hafif adamlarda kötü tesirler yaratabilir.Rakı, kavun, beyaz peynir, salata vazgeçilmezdir...

• en azında peynir olmalıdır. kavunda varsa bana yeter.ama iş mezeye sofrasına girince binlerce olasılık var.Erkek erkeğe içmenin tadı ayrıdır. Fasıl ile dadından yenmez. girecek münir nurettin selçukIstanbul'u sevmezse gönül aşkı ne anlardüşsün suya yer yer erisin eski zamanlarsarsın bizi akşamda şarap rengi dumanlarbir tatlı huzur alamaya geldim kalamıştan

• of of fethettiniz ay parlayarak şen gülerekten
      gündüz koya sen gel gece kalsın aya nöbet of
      ses çıkmıyor artık ne kürekten ne yürekten
      emret güzelim istediğin şarkıyı emret of of
      bir tatlı huzur almaya geldik kalamış'tan ah kalamış'tan.

nihavend biraz hafif kalır gerçi rakı sofrasında..

• alaturka müzik olacak en başta hacı. meze konusunda, herhangi bir şarküteriden gidip beğendiğini alabilirsin, çoğu tadım yaptırıyor.bi iki çeşit de tatlı meze de olsun arada mutlaka. erkek erkeğe muhabbeti başkadır rakının hacı. kız arkadaşınla içeceksen yaş üzüm rakısı daha iyi olur.

• niye yaş üzüm rakısının özelliğği neki kuru olunca noluyo yaş olunca noluyo

• içimi yumuşak. kadınlar tarafından daha çok tüketiliyor.
      piyasada her markanın yaş üzüm rakısı mevcut.
      tavsiye istersen izmir rakısını dene derim.

• Rakı yanına beyaz peynir meyve güzel olur. Damardan şarkılar iyi olur. Erkek kız fark etmez sohbeti güzel olan içince sapıtmayan bir arkadaş olabilir.

• Rakı ya da başka birşey... illa ki sohbet olacak, yoldaş olacak... tek başına herşey çok anlamsız. En iyi meze sohbettir, sonra ise sıcak humusu çok severim :) ama rakıyı sevmiyorum :DD

• kavun... beyaz peynir kafi

• Emel SAYIN gibi bir bayan, rakının yanında gidecek en güzel meze. Hem sesi hemde güzelliği ile. Ayrıca kavun -bulabilirsen- beyaz peynir, rus salatası iyi gider. Rus salatasını marketten alacağın garnitürler ile yapabilirsin. Acılı ezmeyide çiğ köfte satan yerlerde bulabilirsin. Ve En ÖNEMLİSİ Zeytin yağlı bir mezenin mutlaka bulunması. Patlican ezmesi gibi...

• on parmağında on marifet on çeşit mezede hazırlasan karşında on parmak yoksa parmağınla bir yap sonuna işe yaramaz ekle

• demek istediğini anlamadım açıklayablirmisin?

• Öncekileri Göster
    • anladım :) doru sölüosun

• waaayyy :)))))

• Bir adet kefen

• cacıkk, et, kavun, özellikle ballı muz, peynir, balık...

• HaydariPatlıcan EzmeziAcılı EzmeKavunBeyaz Peynir.

• Balıkla içilmiyorsa eğer, haydari olmayan masayı terkederim.Bunun dışında;kavunbeyaz peyniryoğurtpilakişakşukahumus güzel gider.

• Rakının en güzel mezesi muhabbeti çekilir bir dosttur.Z.brokoli.çoban salata.Izgara balık.beyaz peynir,kavun.Zeytinyağlılardan karışık bir tabak.en son ise meyve tabağı gelir bana göree.

• ille de güzel bir beyaz peynir..

• Yoğurtlu Kereviz SalatasıÜstüne tanımam..

• ciğer,kavun,peynir,haydari yeter.2 dubleden sonra 1-2 bardak şekersiz demli çay iç bir 70 liği tek başına bitrirsin ;)

• yok o kadar içmeme gerek yok 2 bardak içeblirsem iyi :D:D

• Öncekileri Göster
    • teşekkürler zaten maximum 2 bardak içice devamının gitceği yer belli gözlerinin döndüğünü görene kadar içircem xD

• :)))

Kızlar Ne Diyor 10

• Valla rakının yanına (Ben genelde erkek arkadasımla içtiğimde böyle bir masa hazırlıyorum)Öncelıkle ŞALGAM şart :)) -Rakı- Şalgamm;)-Buz-1 Sürahi su-Balık-Bol yeşillikli Salata + Roka (olmadan olmaz)- Mutlaka Beyaz peynir ama az yaglı olucak :)-Muz , Ceviz üzerine bal-Haydari - Kavun :) Kış ise kış meyveleri Portakal varsa elma :) (Birde biz genelde patlıcanları közleyıp bir guzel yogurtlu patlıcan salatası yapıyoruz :))ee TURK SANAT MUZİĞİ zaten Allah'n emri..Haydi bugünün şerefine :))

• Rakinin en guzel mezesi sohbettir.

• Haydari beyaz peynir :)

• balık olacak rakınin yanında. Ya da güveçte karides. Tadına doyulmaz :)

• Erkeği kızı yok bence gayet de güzel içilir önemli olan muhabbet ve sohbetin tam olması, burda da bikaç meze örneği var link :)

• Kavun-beyaz peynir.

• walla ben rakının kokusunu sevmiyodum hepsinden biraz içmişimdir rakı içmemişimdir..ama bigün sevgilim bi sofra kurmuş içemem demedim içmeye calıstım hakikaten mezeyle yavas yavas iyi gidiyo..o gün bu gündür rakı içeyi seviyorum bence rakı erkeğede bayanada yakısıyo :)

• hoş sohbet olsun, müzik olsun(damar), gerisi teferruat.

• Haydari olsun mutlaka

• hım tamam olucak :D

• haydari olmazsa olmaz.. hiçbiri olmasın, haydari olsun.. o derece yani ;)

• hımm tamam anladım :D kesnlkle oluck :D

• Peynir , kuruyemiş ve kereviz falanda olabilir yani en azından benim tercihim bu..İstediğin herşeyi koyabilirsin neler olmamalıdır diye bir şey yok.Damar dinlenir , kız arkadaşlada içilir tabikii ben oturup eniştemle içiyorum.

• böle ağır yemeklere gerek yokmudur yani? mesela şarapla et yemekleri güzel gidiyo rakının böle özellkle güzel gittiği bişey yokmu ? et yada blaık olsun istiyorum ama balığıda ben sevmediğim için et ilk tercihim ama napcağımda kararsızım

• Öncekileri Göster
    • anladım ...aynen sölediğin gibi yemek gibi olucak biraz...et yemeği yapıyım o zaman devamıda meze olsun haydari kavun köz sebze ezme vb vb.

• Aynen öyle :)

Yükleniyor...