Kendimi daha iyi nasıl ifade edebilirim?

Soğuk biri tanımını hak etmediğimi düşündüğüm halde pek çok kişiden bunu duyuyorum. Ayrıca bazı konuların cevap vermeye değmediğini düşündüğüm için tartışmalardan uzak durmaya çalışıyorum. Ayrıca insanların bazı konularda kalbini kırmamaya özen gösterdiğimde, kendi düşüncelerimi ifade etmekte eksik kalıyorum.Bu durum için ne önerirsiniz? Kendimi daha iyi nasıl ifade edebilirim?

Cevabın Var mı?

0/2000

En İyi Cevap

• Buradan alacağın tek cevapla halledebileceğin bir konu değil bu, ama yine de aklıma gelenleri paylaşayım. Yardımı dokunabilir.Öncelikle, "ifade etmek" dediğimiz eylem etkenlik, aktiflik gerektirir. İnsan ilişkilerinde kendini pasif ve edilgen konumda bırakmaya razı oluyorsan zaten temelde sıkıntı buradan çıkıyor diyebilirim rahatlıkla. Farklı nedenlerle kendi düşüncelerini ifade etmekten çekiniyor olabilirsin, ancak bunu ciddi bir menfaat sıkıntın yoksa yapmamanı öneririm. Sana layık olmayan insanlarda da fazla menfaat bulamayacağını düşünürsek insanların gerçekler karşısında kırılgan olması onların kabahati olacağından aklından ne geçiyorsa söyle gitsin. Çok istersen üslubunla biraz kurtarırsın durumu ama gerçek gerçektir, onu kabullenemeyenin kendi sorunudur üzülmek.Zihnini meşgul tut, kitap oku, bol bol muhabbet et, farklı ilgi alanlarına yönelmeye çalış keyfine göre, farklı ortamlara girip farklı insanlarla tanış, ufkunu genişlet yani kısaca. Herhangi bir ihtiyaç hissedersen bizzat yardımcı da olabilirim.

• Psikoloğa mı gitsem acaba? ama o kadar da kötü durumda değilmişim gibi geliyor.

• Öncekileri Göster
    • Açık sözlüysen insanları kırmaktan çekinip kendini ifade edememek neyin nesi? Sorunun yüzeysel değil belli ki, sorun olduğunu zannettiğin şeyler aklına geldiğinde sana hissettirdiklerine bağlı olarak temel nedenlerini bulmaya çalış. Aslında aklında alıştığın gibi oluşması onların özünü örtbas ediyor olabilir.

• Evet, belki de.

Erkekler Ne Diyor 10

• cevap vermeye değmediğini düşündüğün için cevap vermediğini çok salakça bir konu olduğunu söyle...kalp kırma konusuna gelince;insanlar genelde abuk subuk konuşur fakat kalbini kırmayayım diye bende ses çıkarmam ama bu sefer de pişman olurum neden söylemedim diye...söylemek gerek aslında ki senin ne olduğunu nerde durduğunu bilsin...kırman gerektiği bir konuysa kırılsın o da anlayacaktır neden kalbini kırdığını...

• Kelime dağarcığını geliştir, kitap oku , biraz daha özgüven kazanmaya çalış.Kendimden örnek vereyim , tartışmalarda bir müddet kırmamaya çalışırım ama cahillik yaparsa hiç acımam yoktur.Konuşma sanatlarıyla ilgili kitaplar var onları oku.Mesela konuşurken yüz ifaden çoğu zaman ciddiyse karşındaki seni yanlış anlayabilir.Karşındakini kırmak istemiyorsan bu yüz ifadelerini nerede nasıl kullanacağını bilmen lazım.Ayrıca karşındakine kendini ifade edemiyorsan nasıl anlayacağını çözmen lazım bunun içinde çoğu muhabbete girmen gerek.Muhabbetlerde karşındaki cahil veya saygısız değilse tartışmayı yarıda kesip atacak sözler söyleme.

• benim rüyalarıma gireceksin böyle giderse

• Neden?

• yazdığın yorumlar,sorduğun sorular vs. vs. Neden böyle düşünüyor diye düşünüyorum.

• Mesaj atabilirsin. Açıklama yaparım.

• Tartışmalardan uzak durman yerinde bir davranış keşke bende böyle yapabilsem çünkü hiç bir tartışma kazanılmıyor.Kendi bildiklerini doğru zannederek olayı bir hakaret boyutuna sürükleyenlerle tartışmaman,kendini ifade edememenden daha iyidir.Kendini daha iyi ifade edebilmen için sadece bildiklerini ve doğrularını söylemen yeterli her hangi bir atışmaya girme derim.

• Her zamanki gibi +1.

• mesela bende tanımadığım insanların yanında soğuğumdur. ama tanıştıktan sonra daha canlı oluyorum daha cilveli. ((buarada vampir günlüklerinde elena ve katherine varya hani mesela elena soğuk katherine çok daha iyi :D sen hangisi gibisin))

• Vampir Günlükleri'ni takip etmiyorum maalesef. ama Elena giyim galiba. Nina Dobrev'den de hiç hoşlanmam.

• Öncekileri Göster
    • aa evet simdi gördüm daha önce yakından bakmadım, morgananın ten rengi çok soluk vampir sndım oyüzden :D yeni sezonu başladı o dizinin haberin varmı veriyimi link çok güzeldi ilk bölümü

• Tabii ki. :)

• kendini ifade edememen özgüven ve kabul edilememe psikolojisi taşıdığını gösteriyor. bunu bir şekilde yenmeye bak.

• "bazı konuların cevap vermeye değmediğini düşündüğüm için" bunu cevrendeki insanlarla iletisim icindeyken cok yapiyorsan, evet soguk nevale olarak anilirsin.

• Bu konular din ile alakalı genelde. diğer konularla ilgili pek problemim yok ama.

• Öncekileri Göster
    • cevaplarin olmadik sekilde ve alakasiz yerde sivri. acikcasi arkadas cevremde bunu yapan kisi olunca arama mesafe koyarim oldum olasi

• Doğrudur. Yapmamaya çalışırım.

• Peygamber Efendimiz hadis-i şeriflirinde buyurdular ki:(Mücadelenin, cedelleşmenin dinde yeri yoktur. Mücadele kalbleri katılaştırır. Kin ve nefret doğurur). (Allahü tealanın en çok buğz ettiği, sevmediği kul, mücadelede, münakaşada şiddet gösterendir). Siz şimdi tartışmamakla erdemlilik göstermiş oluyorsunuz. Çok güzel. Fikirlerinizi zihninizde olgunlaştırın ve onların kelimelerdeki karşılıklarını bularak konuşmaya ve yazıya dökün. Bunun için kitap okuyabilir, ünlü hatiplerin konuşmalarını dinleyebilir, şiir dinleyip anlamını çözmeğe çalışabilirsiniz. Soğuk olmadığınız halde soğuk görünüyorsanız size iki şey tavsiye edebilirim. Tebessüm ve selam vermek. Tebessüm ve selam vermekle ilgili Peygamberimiz şöyle buyurmuşlardır:”(Mü’min) kardeşine tebessüm etmen sadakadır. (sadaka vermek gibi sevaptır). İyiliği emredip kötülükten sakındırman sadakadır. Yolunu kaybeden kimseye yol göstermen sadakadır. Yoldan taş, diken, kemik gibi şeyleri kaldırıp atman da senin için sadakadır.” (Tirmizî, Birr, 36)Peygamber Efendimiz (asm) gülümserdi ve güler yüzlü idi. İnsanlara somurtmazdı. Kızdığında kızgınlığını belli etmezdi. Buyurmuşlardır ki: “Güler yüzle insanlara selam vermen sadakadır.” (Câmiü’s-Sağîr, 4/1513) “Allah yumuşak ve güler yüzlü kimseyi sever.” (Câmiü’s-Sağîr, 2/503) “Siz mallarınızla bütün insanları memnun edemezsiniz. Öyle ise, güler yüzlülüğünüz ve güzel huyunuzla onları memnun ediniz.” (Câmiü’s-Sağîr, 2/661) “Allah Müslüman kardeşine surat asan kimseye buğz eder.” (Câmiü’s-Sağîr, 2/500) “Allah’tan kork ve hiçbir iyiliği küçümseme. Bu, su isteyen birisine kovandan su vermek veya Müslüman kardeşini güler yüzle karşılamak dahi olsa.” ( Müslim, Birr, 144; Tirmizî, Et’ime, 30) Selam Vermek:Dinimizde selam vermek sünnet, almak ise farzdır. yani selam verenin selamını almamak günah olur.((((( Selam vermek verdiğimiz selamın alınması bizi sosyalleştirir. Bilinç altımıza kabul etme ve edilme mesajları gönderir.))))))Peygamberimiz hadisi şeriflerinde buyurdular ki:(Müslümanın müslüman üzerindeki altı haktan biri de selam vermektir.) [Müslim] (Bir yere, bir meclise giren oradakilere selam versin. Oradan kalkıp giderken yine selam versin.) [Tirmizi] (Bir kimse ayrılırken, selam verirse, onların hayırlı işlerine ortak olur.) [Rüzeyn] (İnsanların en âcizi dua etmeyen, en cimrisi de selam vermeyendir.) [Taberani](Selam, kelamdan (sözden) öncedir.) [Tirmizi] (Selam vermeden söze başlamayın. Selam vermeden konuşana cevap vermeyin.) [Hakim] (Mümin, önce selam vermek için atılır; münafık ise önce kendisine selam verilmesini bekler.) [Dare Kutni] (Önce selam veren, Allah’a ve Resulüne daha yakındır.) Slamlaşmayı yaymak çok svaptır. (Selamlaşmayı yayarsanız Cennete grersiniz.) [Taberani] Köşeli parantez içerisindekiler hadislerin kaynaklarıdır. Dinimizde selam Selamun Aleyküm=Allahın selamı sizin üzerinize olsun denilir, alırken de Aleyküm Selam=sizin de üzerinize olsun denilir.Ama bunu kabuletmem drseniz o zaman Selam diyin

• -1.

• detaylı olmuş :) +1

• herkesi mutlu edemezsin. bazıları seni sevecek bazıları sevmeyecek.

• kişisel olarak dışarıdan nasıl göründüğümü hiç merak etmedim sonuçda buna göre hayatımı yeniden şekillendiremem,beni insanlar nasıl kabul etmek istiyorlarsa öyle etsinler,kısaca kendini en iyi ifade yolu kendin olmakdır,değişmeye çalışmak,bir kalıba girmeye çalışmak değil..

Kızlar Ne Diyor 7

• ben de seni soğuk buluyorum ama sen böyleysen böylesindir herkes güler yüzlü cana yakın samimi olamaz .. kimsenin hakkında ne düşündüğü bence umurunda olmamalı ..

• Etu tu, Brute?

• :) güldürüyosun beni türkçe konuşuyoruz dimi ! dediğim gibi herkes bir olmak zorunda diil seni de böyle kabul ediyoruz !

• Alıngan mısın arkadaşım? Türkçesi 'sen de mi brütüs?'.

• kendini ifade etmek için uğraşma insanlar bildiğini okuyor

• Benim için de değiliyor sana denilenler :( Çaresini bulursan mesaj atarsın bana da :)

• Olur böyle şeyler. Kimsenin ne dediğini önemseme. Zamanla hitabına(sertse) , cevaplarına alışıcaklardır.

• Peki.

• ne düsündügünü direkt söyleyemiyorsun sanirim.neden insanlarin seni soguk bir olarak tanimasindan rahatsizsinki? zamanla öyleolmadigini farkediceklerdir.ama yakin cevren soguk biri oldugunu söylüyorsa öylesindir.

• Soğuk biri olmandan ziyade sende gördüğüm biraz saygısızlık . Senden başka türlü düşünen insanlara hakaret temen bile seni itici yapıyor.Mantıklı ve saygıdeğer olmak için dediklerinin kaale alınması için empati yapmayıda bilmelisin.Çok gençsin kafan karışık ve az şeyle dünyanın her nanesini çözüdm demek büyük hata.saygı duy ki, saygı göresin.

• Hakaret? Büyük ihtimalle dincllerden birisin. Hı hı anlıyorum.

• Dinci ne demek arkadaş.
      Yaptığın hatayı söylüyorum halen bir kulp bulup aklınca hakaret ediyorsun. belkide ben ateisttim. Bunun dinle alaksı yok. Senin savunmadığın düşünceden olana saygıyla cevap vermen gerek.
      Dediğim budur.

• Kalp kırmadan da düşünceni ifade edebilirsin. Seninle aynı fikirde değil diye kimsenin kalbi kırılmaz emin ol.

Yükleniyor...