• Sor
  • Bence

Dünyanın merkezi/dünyanın ortası neresidir?

ya arkadaşlar geçenlerde arkadaşlarla baya bi tartıştık bu konuda...ntv veya cnbc-e de dünyanın merkezi/ortası ATİNA ölçüldü diYe hatırlıyorum.ama... Daha Fazla

Güncellemeler:
DEĞİŞİK YORUMLAR GELMİŞ.CEVAPLARINIZ İÇİN TŞK EDERİM...

En İyi Görüş

• Elinize bir dünya haritası alır ve Kuzey Amerika dan Avustralya ya, Kuzeydoğu Asya dan Güney Amerika 'ya doğru birer çizgi çekerseniz, bu çizgilerin kesiştiği yerde, yani merkezde Mekke'yi, dolayısıyla Kabe'yi görürsünüz. Bu çizimler yapılırken, kıtaların en uç noktalarından başlamalısınız. Astrologlar, Kabe-i Şerif in dört köşesinin, coğrafi dört ana yönü (doğu, batı, güney, kuzey) gösterdiğini bilimsel olarak kanıtladı. Mısırlı astrolog Müslim Şaltut, modern astrolojik hesaplamaların Kabe'nin daha yaratılıştan beri dünyanın dört köşesinin ana merkezini oluşturduğunu açıkladı.

• Adamın 2 saat önce verdiği cevabı,kopyalayıp tekrarlamanız hiç hoş olmamış :(

• Daha önce ki yorumlara bakmadığım için farketmemişim ondan kopyalamadım ki kendi yazmamış anlıyacagın oda bakındıgı yerden kopyala yapıştır yapmış :/

Kızlar Ne Diyor 25

• Greenwich sıfır meridyenidir.

• işte şu an burası

• Dünya milletleri Yunanistan hayranı, o sebepten atina seçilmiştir.Emininm ki... Dünyanın merkezi diye bir şey yok..İlk kurulan medeniyetler, en eski kurulanlar, bulunan yıkıntı ve fosiller, hatta en büyük en zengin ülkeler, süper güçler var başlangıç meridyeni dahi var...Ama merkez yok... Yok öyle bir şey. :)

• bide dünya milletlerinde türk olmasında ne olursa olsun mantığı vardır. mesela latin alfabesi dedikleri roma daki etrüsk türklerinden gelir. ama onlara da asla türk demezler :D sümer dilinde 300 türkçe kelime var, ayrıca ırakta bugünkü türkmen nüfusunun bulunduğu yerlere ve sümer haritasına bakarsan aynı haritayı görürsün. ama batı sümerler için çinli değil, hint avrupa değil, slav değil asyalı diyor :D türk diyemiyor :D

• Ödleri Kopuyor Türklerden hah haayyy :)).. E napalım sevinelim demi yani... :)

• o resimdeki bebek senmisin qi.

• o dudak senin mi

• hea ama seni opmez.

• dünyanın merkezi olamaz.ekvator ve başlangıç meridyeni bile varsayım üzerine belirlenmiştir.

• sana laf attım aşagıda bı yerde

• sanane KS belki kıssandan hisse vermek istwdim

• pişt

• Yıllar önce söylemiş nasreddin hoca Dünyanın Merkezini ne araştırıp duruyorsunuz .d Hoca yalan söylicek değil ya .d link

• heheh...ama amaç resmi kurumlardan gelen cevaplar=))

• (: Aman bu gün bişey söylerler ertesi gün başka bişey hala yumurtanın her gün yenilip yenilmemesini bile tartışanlar var .d Sen bi ankara sözüyle neyin kafasını yaşıyosun .d?

• altın oran diye bi oran var.mesela bo oran insan vücudu ve yüzüne uygulandıgında ideal yüz ve tip çıkıyor.. dünyanın altın oranı ise KABEYMİŞ

• nerede mutluysan Dünyan'ın merkezi orasıdır...Dünya'nın merkezi ise diğer bütün insanları kapsar,yani ilgilendirmez =)

• mekke arkadaşım.

• evet mekke. zaten islamın niye oradan yayıldığını düşünerek bile anlayabiliriz bunu.

• Oturduğum yer :))

• Kendi dünyamın ortası kalbim.Hep derdi dedem sana dünyaları verecek adam değil kendi dünyasını verecek adamla ol diye.Bağlamaya çalıştığım yer onunda kalbini istiyorum.

• şu an oturduğum yer ;)

• Mekkeymiş.

• konyaya gıderkn dınlnme tesısı vr orda yazar nasreddin hocanın esege ters benimıs sekılnn altında dunyanın merkezi burası dıye

• Ben nerdeysem orası merkezdir benim için

• Beynimin en üst noktası...Merkezidir!

• nokltaaa:D

• Dünyanın merkezi benim olduğum yerdir :)

• Dunyanin ortasi ekvator cizgisinin uzerinde olmali.

• Mekke olamaz , cunku aslinda insan vucudu dunyanin mini halidir . Ve Mekke kalptedir ,ortada degil.

• dünyayı açıp düşünüyoruz ama

• Mekke olarak duydum

• ortası kudüs derlerdei bilmem ya :D

• üsküdr. ... .

• sultan ahmet te

• ekvatorCevabın çok uzun ya da çok kısa!

• dünya yuvarlak o yüzden ortası belli değilidir.. bir çok ottası vardır.. bana göre benim olduğum yer dünyanın ortası sana göre senin durdugun yer dünyanın ortası , nasrettin hocanın bile fıkrası bununla ilgili .. :)

• eksi almısım ne mutlu türküm diyene..

Erkekler Ne Diyor 55

• Sultanahmet'te milenium taşı vardır. Roma imparatorluğuna göre dünyanın merkezi burasıdır. Nasrettin hocaya göre ise eşeğinin ayağını basdığı yer.

• adam olmayıp yuvarlak olan dünyanın merkezi herkesin bulunduğu yer.

• dünyanın ağırlık merkezinin tam üzerinde keops piramid i vardır kendiside mısırda bulunuyo piramidin özelliklerini okursan kanıtlarsın :)

• yuvarlak bir cismin ortası her noktadan eşittir canım kardeşim. her yer merkeze yaklaşık eşit mesafededir. atinalılar onu ölçerken dünyayı tek bir kıtadan oluşan bir tepsi gibi yapıda zannediyordu. bu açıdan bakarsan arkadaşlar kendilerini yüksekten minare zannediyorlardı da diyebilirsin. :D

• dünyanın enerji merkezi kabedir...enerjinin en yoğun olduğu yer orasıdır.

• greenwich olması lazım coğrafya dersinden hatırladığım kadarıyla

• dünyanın merkezinde ben varım :)

• Burası yazdım...Ayağımı yere bastğım nokta...İnanmayan aksini isbat etsin...yazdım...Şakkkkk diye yazdığım sayfa yok oldu...gerçeği yanlız gerçeği yazdım şok oldular...

• bilimsel bir temelim yok ama bir merkez seçseydim bu Çukurova olurdu (not: adanalı değilim)

• Dünyanın tam ortası Kabe'nin bulunduğu yerdir..

• Burası demiş Nasrettin Hoca inanmıyorsan ölç :)

• orası neresi :)

• sana neresı lazım ? :)

• dünya tepsi şekline demi ortası olsun ? bunun ne tartışması yapılıyor? hadi tepsi olsa dersin ki ortası şu. ama dünya top gibi topun ortası olur mu? "paraleller enlemler boylamları uzatırsak falan" geçin bu muahbbetleri. mantıksız geliyor bana. düşünün bir topun üstündeyiz

• BAYBURT diyorum yahu BAYBURT :D

• ingiltere greenwich kasabası degılmıydı

• Trabzon - Of :D

• hayir arakli :)

• kugudali

• link konu kapanabilir :D

• BAYBURT :D

• dünyanın merkezi çekirdeğidir. yer kabuğunda merkezi olamaz. bu olay aynen şudur topun merkezi topun yüzeyinde olmasıdır

• dünyanın merkezi ayanın bastığı yerdir :D

• Bu nasıl soru ya :) İnsanlar Mekke demiş :) mekke güney yarım kürenin ortasındadır dostlar. dünyanın ortası kuzey kutbu ile güney kutbu ışınının tam ortasıdır. yani 12713504 metre olan kutupsal çapın yarısıdır ve orada alev vardır :)

• para nerde çoksa orasıdır

• Benim bulunduğum yer dünyanın merkezi . d

• KABE OLMASI LAZIM

• s*çtığım yerdir :))

• dünyanın ortası nasreddin hoca ya göre konya akşehir ilçesidir :D

• Her nokta dünyanın ortasıdır bence . Dünyanın açık halini düşünürsek eğer nereden açtığına bağlı dünyayı , İstanbulu tam orta noktaya düşürmek istiyosan ona göre bir noktadan açarsın İstanbul tam ortada kalır. Eğer açmadan düşünüyosak , dünya zaten küre, alacağımız her noktanın dünyanın merkezinden geçen bir izdüşümü olacağı için yine her nokta dünyanın ortasıdır.

• bende mekke olarak biliyorum.

• Türk'e Heryer Dünyanın Merkezidir :))

• dünyanın merkezi senin şuanki bulunduğun yer

• dünyanın merkezi bizim kızılay meydanı tabiki :)

• Daha Fazla
Yükleniyor...