• Sor
  • Bence

"Acınız idrakınızı saran kabuğun kırılmasıdır" sözü ne anlama gelir?

" Acınız idrakınızı saran kabuğun kırılmasıdır. " Criminak Minds'ın bitiminde söylenen sözlerden biri. Halil Cibran'a ait. Bayadır üzerine düşünüyorum ve sizce anlamı yada açıklaması nedir?

Güncellemeler:
Burdan çıkan ve benim arada kaldığım anlamlar;

1- Acı çekmek idrak kuvvetimizi artırır ve bizim algımızı geliştirir.
2- Acı çekmek idrak kabuğumuzu kırar ve algı mekanizmamız bozulur.
3- İdrak ettiğimiz şeyler hakkında ancak acı çekebiliriz. algılanmayan şey bize acı vermez.

Evet bu anlamlardan hangisi ağırlıklıdır ve yazar acaba hangisini kastdetmiştir.

Görüşün nedir?

0/2000

En İyi Görüş

• Acıyı ancak algılaman açıksa hissedersin diyor. algıda seçicilik gibi bir durum. Varlığından haberdar bile olmadığımız şeylere hiç kimse bir şey hissetmez ancak o konuyu görürsek, kavrarsak, anlarsak hakkında bir şey hissedebiliriz. Herkes her şeyi idrak edemiyor ve dolayısıyla herkes her şeye aynı derece üzüntü duymuyor

• evt farklı bir yaklaşım beğendim +1...:)

• Öncekileri Göster
    • Ve bir kadın konuşarak,bize acıdan söz et dedi.
      Ve o dedi ki,
      1-Acınız idrakinizi saran kabuğun kırılmasıdır.
      Nasıl meyvenin çekirdeği kırılmak zorundaysa, canevinin güneşi görmesi için siz de acıyı tanımak zorundasınız.Ve eğer yüreklerinizi yaşamlarınızın gündelik mucizeleri karşısında merak ve hayranlıkla dolu tutabilseydiniz,acınız da en az sevinciniz kadar harikulade görünürdü

• 2-Ve yüreğinizin mevsimlerini kabullenirdiniz,tıpkı tarlalarınızdan geçen mevsimleri her zaman kabullendiğiniz gibi.
      Ve hüznünüzün kışlarını dinginlikle seyrederdiniz.

Kızlar Ne Diyor 7

• boyle sorular beni cok heyecanlandiriyo ya:)) umutlarimizdan, hayal ve beklentilerimizden siyrilmadan gercek idraga ulasamayiz gerceklerle yuzlesmemizde aci duymamiza neden olur buda gercek idraga ulasmamizi saglar

• "take an easy man take an easy" bu repliği de kullandım ya ;)) yani idrak kabuğu kırılıp gerçek ile yüzleşmak ile gerçek idarağa ulaşılır ve idrak kabuğunun kırılmasıda acı verir diyorsun.

• Öncekileri Göster
    • onlarla uyumlu sekilde yeni hedefler insaa etmeni, bulundugun durumu degerlendirip kendini naail gelistirebilecegini, zayif yonlerini bulup nasil guclendireceginin yolunu bulmani saglar gercekler

• Evet öyle; hayaller, arzular, hedefler ve amaçlar olmasaydı hiç bir anlamı olmazdı dünyanın. gerçekler önemli ama sadece bir evin temeli gibi, biz görmeyiz, bir yaşa kadar da bilmeyiz ama evin temeli olduğunu öğrendikten sonra temel olmadan hiç bir zaman ayakta duramayacak olan ev gibi, gerçekler olmadan da hiç bir hedef, amaç, hayal yada istek gerçekleşmez.

• aci cekmek gercekle yuzlesmek yani hayal edilenin tersinde, umulanin disinda birseyle karsilasmak durumunda olur. olaylari kendimize gore algilariz kendi beklentilerimize gore yorarriz bunun disinda biseyle karsilasincada aci cekeriz aklimizdaki hayal perdesi kalmis olur ve olaylaei objektif olarak goruruz

• algının sınırlarının aşılması, bir üst anlayışa ulaşmak acıdır ve sizin acınızın nedeni budur demiş işte

• 3diyorum.insanın algıladığı seyler ona acı verir

• Bardağın taştığı yerdesin,duygularına hakim olmak daha zor demek istemiş galiba:)

• acınız idrakınızı saran kabuğun kırılmasıdır çok güzel ve anlamlı bir söz gerçekten acı çektiğinizde herşeyi daha net görürsünüz ve anlarsınız acı çekmeniz bi bakıma herşeyi gözünüzde daha açık bir şekilde ortaya döker diyor

• Bende bu şekilde düşünüyorum ama idrak etmeyı acı sekme şartına mı bağlamış yoksa, idrak kabuğunu kırıp insanı tamamen idraktan uzaklaştırır mı?

• Öncekileri Göster
    • Aynen ama İdrak kabuğunun kırılmasındaki kabul kelimesi içerdiki özü koruyan duvar olarak düşünürsen, kabuğu kırılan bir ceviz nasıl daha çabuk bozuluyorsa, idrak kabuğunun kırılması da idrağımızı bozar anlamını da çıkartmay başardım da ben...

• evet tabi aşırısıda zarar zaten dozunda idrak etmeyi aşıp artık kafada da çok senaryo yazmaya başlayabilir insan

Erkekler Ne Diyor 1

• burada acının da diğerleri gibi gerekli olduğu, kişiliğin gelişmesinde katkısı olduğu, acıların da bu yönüyle kabul edilmesiyle kişinin kendini gerçekleştirme dediğimiz süreçte ilerleyeceği anlamları var bence.

Yükleniyor...