Araba kullanamıyorum. Nasıl başaracağım?

Arkadaşlar acil yardım. Kullanamıyorum şu araba denen aracı.üstelik otomatik. Bizim ara sokaklarda kullanıyorum ama trafiğe girmek tam kabusum oldu. Geçmeler, dönmeler cok korkutuyor beni. Şerit değiştirmem gerek bir türlü giremiyorum araya.Kavşaklarda dönerken hem sol hem yandan araba geliyor resmen ürperiyorum. Yeterince hız yapamıyorum. 50 ile giderken uçuyorum sanki.iki aracın arasından geçerken geçebilirmiyim diye düşünüyorum. Siz böyle sorunlar yaşadınız mı. Bende mi yetenek yok?Koskoca avrupa yakasında istediğim gibi bir hoca da bulamadım. Birini buldum 2 saat dolaştık biraz fayda etti ama sanki ben değil de o kullandı arabayı. İnternette bir sürü ilan var ama ne oldukları belli değil. Sürücü kurslarında da otomatik araba yok.Eşimle çıkıyorum. Ama ayağının altında pedalı olan biriyle ilk zamanlar daha güvende oluruz.Kızımı okula bırakmayı becerebilmem gerek.Nasıl başaracağım. Lütfen imdaaaaatBir de trafiğe yalnız çıkmanız ne kadar sürdü? Ne kadar çalıştınız bunun için? Ben mi beceriksizim?

Cevabın Var mı?

Gizli Kullanıcı paylaşımına izin verilmiyor

0/2000

En İyi Cevap

• Gozunde cok buyutuyorsun o soyledigin kadar degil bir defa kullandigin arabanin stop etmesi diye bir olay yok dusunebiliyormusun sadece direksiyonu ve saga solunu kontrol edeceksin araba zaten kendi kendine gidiyor bir tek onu durdurmak icin frene basman lazim icini ferah tut biraz o kadar gozunde buyutme.Sirasiyle tavsiyeler 1. her sabah 05:00 de trafige cikiyorsun ozellikle kavsagi bol olan yerlerden geciyorsun araba az oldugu daha rahat kontrol ediyorsun esinin ilk evden cikislarinda yaninda olmasinin faydasi olur yanliz gidip direge bindirsen GIK DEMEYECEK agzini acmayacak konusursa batarsin dikkatin dagilir tamam bu bir peki bu gezme sana ne saglayacak goz hayalinde yol ve kendi arabanin bir olcusu vardir kocaman arabayi adam gecirir fakat daha kucuk bir arabayi o arabaya aliskin olmayan bir ayni yoldan geciremez bu sadece sana ozgu bir durum degil senin goz antremanin az kullandigin arabanin on olcusu kafanda tesekkul etmedigi icin acaba (az kullaniyorsun) donebilirmiyim donemezmiyim dusunuyorsun bu seninicin problem yaratiyor.05:00-06:00 arasi bir hafta devam et 7 saat eder ve artik arabayi rahat kontrol ettigini goreceksin araba ordan gecer mi gecmez miyi bir anda sileceksin bu birinci step Eger araba binek ise imkanin varsa hatchback araba kullan hangisi istersen golf tavsiye ederim kor noktasi yok gibidir bir hatani hemen anlayip kazayi onleyebilirsin (kor nokta ozellile arabanin diger tarafinin sag tarafinin kontrol guclugudur hatchback arabada bu azdir)Akiciligi sagladin ondan sonra ozellikle donuslere dikkat etmen lazim gerekir se bir kavsaga surekli girip cikarsin ki gozun alissin SENIN ICIN HIZ ARABAYI DURDURABILCEGIN HIZDIR yavas git ne yapailm yolu bloke etmedikten sonra yavas gitmen problem olmaz once arabanin on genisligine gozunun alismasi gerekiyor ondan sonra serit olayina gecersin bu senin en fazla bir aya calismani gerektirir bu en fazladir daha kisa yapabilirsin dedigim gibi sabah trafigi en idealdir hele hele pazar sabahi bicilmis kaftandir saygilarimla

• okumaya üşendim
      özet geçin :D

Erkekler Ne Diyor 49

• çarpa çarpa öğreneceksin.gözünü yum ve atla trafiğe.hız yapma yeterki

• rahat ol sakin ol ,

• direksiyon hocalara öğretmiyolarmı size o kadar heyecanlı kızlar vardı onlara bile öğrettiler kaldıki sen

• ya aslında bırazda yanımda kızım olacağı için endişeliyim:(

• Öncekileri Göster
    • istemek bencillik olur dediğim gibi çok yogun çalısıyor.zaten 11 gibi uyumuş oluyor genelde.bi pazar gunumuz var işte oda yetmıyor.

• bence sen ona söyle o seni kırmaz sende hala istek yok nesi bencillik olsun canım 30 dk öğetse ne olur yaniii? öyle öyle yavaş yavaş yoğunluğa alışıcaksın yolları öğreneceksin o saatte trafik biraz daha az olur böyle böyle alışıcaksın zaten bir gaz bir fren var 50 normal bir hız ama gerektiği yerde bas gerektiği yerde frenle yanii göz mesafesini iyi ayarla...

• Biraz rahat olmayi dene bu kadar kasip bosa canini sIkma

• sanki bende ehliyet varda ne arabam yok ehliyet cepte süs öğrenirsin hiç stres etme sen

• Bol bol pratik ve kendine güven gerekiyor

• Ben daha önceden hiç kullanmadım ta ki kursta direksiyon dersine girene kadar.Yarış oyunlarını çok oynadım belki ordan gelen bi cesaret vardı arabaya bindiğimde kendimden emindim bizimkilerde gaza getirdiler o gazla hiç heyecan yapmadan 3. dersimde E5 e çıktım hiç göründüğü kadar zor bişey değil sadece biraz pratik yapmak lazım

• Sakın kullanma. Lutfen bugunden itibaren anahtari eline alma. Yeterince var trafikte senin gibiler. Bir de sen karisma trafige

• cesaret gerek sadece

• Tek soru soracağım arabayı kullanırken hep ön kaputamı bakıyorsun ileriye bakacağına ? :)

• evet :D

• Kedi canını senin :)))))) Oraya bakmayı bıraktığın an sende normal herkez gibi o sokak benim bu sokak senin geziceksin...

• Bu tamamen pratikle alakalı. kullandıkça bu korkularının yersiz olduğunu anlayacaksın. cesaret, cesaret, cesaret

• biraz insanlığından çıkman gerekiyo bizim memlekette. yoksa kimse sana sahip olduğun yol hakkını bile vermiyor :/

• ben ilk zamanlar o kaar çok korna yedim kiama 2 ay yetiyoristanbul dünyanın en zor trafiklerinden biridirhaksız sayılazsınama yavaş yavaş olacak

• Kavşaklar en zorudur çok iyi karar vermen lazım yoksa ölürsün.

• bence tamamen psikolojık senınkısı korkuyosun fazlasıyla bırde otomatık araba kullanıyorsun en basiti fazla sıkma kendını böle normalde bu arabayı kullanıyorsan dewam et trafıge falan cık korkma sen hep yapabılırmıyım bu araba burdan gecer mı dıye dusunursen ohhoo gecceksın gıtcek 14 yasında kamyon kullandım dağlarda odun taşıdım kamyonla basit araç kullanmak sıkma kendını korkma

• bende korkardım ilk zamanlar. bizim otomatik vites arabamız olmadığından önce dur kalk çalışmıştım 2 gün. sonra yokuş yukarı dur kalk. sonrada alıp arabayı mahalle aralarında babamla dolaşmaya başladık. aman sağa dokunma sola dokunma falan derken biraz geliştirdim kendimi. sonra trafiğe çıkmaya başladık. seninde dediğin gibi şerit değiştirme, yola katılma tam kabus olmuştu önceleri. 70 le giderken uçtuğumu zannediyodum. bunu yenmek içinde bi gün otobana çıktık. bi mola noktasında dreksiyona geçtim. trafiğe katıldım ve o gün 180e kadar çıktım(arabamızın yaptığı son süratti) resmen arabayı zor yolda tutuyodum. dreksiyona bi dokunuşum bile çok fena yön değişimlerine neden oluyodu. hız korkumu öyle yendim. geri kalanını ise zamanla aştım. fazla takmamak gerek. arkadaşlarımda da aynısı olmuş. yani normal. kullanarak alışabiliceği bişey.

• herkes anasının karnında öğrenmiyor.elbet öğrenirsin.zaten zaman geçtikçe koltuğa oturduğunda o araba senin bir parçan gibi olacak.nasıl olsa kavrarsın ancak daha önemli şeyler var.Cesaret.cesaretin yoksa pek birşey bekleme.cesaretten sonra asla panik olmayacaksın.sabırlı olacaksın.uyanık olacaksın.seyir halinde sürekli anlık ayna kontrolü yapmalısın.hızlı karar verebilmelisin.direksiyonda asla dalıp gitmeyeceksin.çünkü herşey anlık.bir anda gelişiyor.anlık karar vermen ve uygulaman gerekiyor.kaza denilen şey bir anda oluyor.Allah korusun.bunları yaptınmı aracı kullanmak,trafiğe çıkmak basit şeyler.unutma herkes öğrenebilir ama herkes kullanamaz.

• etrafınla fazla ılgılenme aracın hızına gore uzaga bak.. gozun on kapota kayıyordur :) panık olursun

• evet yaa.arabanın önünü görmeden yapamıyorum.ne alakaysa :D

• oraya bakmadıgın an acemılık gıder 5 6 kısıye ogrettım herkeste aynı sorunu tesbıt ettım..ileriye bak kapota sadece park ederken bakcan... sagdan soldan gelsın bosver sen kendı serıdını koru

• Canm bence korkunu yen ilk. korku filmi izlemeni tavsiye ederim tek başına ışıklar kapalı bi şekilde. sonra arabaya otur yapıcam bunu de ve sürmeye başla..

• ilk öncelikle kavşağa giriceksen kavsağa en yakın şeridi kullanıcaksın mesela solda kavşak var ise 100 mt önceden sol şeride giriceksin dikiz aynası filan yan anlara dikkat et şerit değiştirirken mutlaka onlara bak sinyal ver telaş yapmaman lazım iki arabanın arasından geçerkende arabanı iyi tanıman lazım tahmin etmen lazım gecebilirmi bu burdan die asvalttada 50 ile gitme çok küfür ederler :D tabi birazda yetenek olması lazım ben hiç bişey bilmeden 10 yaşında araba kullandım

• Kardeşim yemin ediyorum 12 yaşında başladm araba sürmeye manuel trafige 15 yaşında çıktım 100 ile. Giderdim bunları merakla yapdım yani merakın olacak...

• Öncelikle rahat ol. Sen kendini sıktıkça gözünde büyütürsün ve panik yaparak başarısız olacaksın telaşına girersin. Deneyimli biri yanındayken sürüş denemeleri yap. İlla sürücü kursu aracıyla deneme. Pedalın kontrolü sende olsun hocanda değil. Ayrıca otomatik araçlar çok daha rahatlar bir bayan için. Gaz - fren başkada derdiniz yok. Zamanlamalarınızı dikkatli yaparsanız çabuk atlatırsınız.

• senin öz güven eksikliğin var kanımca. önce buradan başlamalısın yani özgüvenin olacakdaha sonra gerçek manada isteyeceksin, azmadeceksin mesele tamam...

• Kendine bi oyun simulatörü al.Bilgisayar oyunlarından da underground 2 al oyna.Veya telefonun dokunmatik ekransa telefonuna need for speed yükle.Telefonu cırt kablo ile arabanın direksiyona sabitle.Sonrada oyunu açıp direksiyonu sağa sola çevirerek oyna.

• Yanında deneyimi olan birriyle bir süre trafikte çalış, otomatik vites araçta bu daha kolay olacaktır senin içi bas frene dursun bas gaza gitsin, kimse anasının karnından ehliyetle çıkmıyor.

• bir çok kişide bayan veya erkek panik atak durumları olur bundan kurtulmaya çalış görüş mesafen her zaman ileriye dönük olsun 50 m ila 200m arası yol akışını takip et güvendiğin biri ile otobana çık ve hız yap hıza alış gözünü korkutmasınşerit değiştireceğin zaman mesafeyi ve aynaları takip ederek, sağından veya solundan gelen aracın önüne doğru geçmeye çalış mutlak sinyal ver ve hızlanarak şerit değiştir.birde saçma gelecek ama arabayı tanımaya çalış ;arkadaş ol onunla :) ne yapabileceğini fren mesafesini vs tanı özellikle araçta rahat olmanın ilk koşulu koltuğu aynaları kendine göre ayarla...

• deepblue gayet güzel açıklamış olayı, zaten sen de en iyi cevap seçmişsin. Kısacası pratiğe ihtiyacın var. Eklemek istediğim iki husus var.Yeni araba kullanmaya başlayan ama senin gibi ürkeklik ya da özgüven eksikliği yaşayan tanıdıklarıma şunu söylerim hep: Çevrene bir bak ve araba kullanan insanları incele, onların senden hiç bir farkı yok. Biraz rahatla ve kendine güven.Bir de tavsiye; şöför koltuğuna oturur oturmaz ilk yapacağın eylem mutlaka emniyet kemerini takmak olsun. Kontağa ya da el frenine dokunmadan lütfen ilk bunu yap.

• normaldir...

• biriyle iki saat pratik yapmışsınız bunu yanınızda o varmış gibi yada yine o varken devam ettirin. ilerleme katedince kendinize güven gelir zaten bu sorunuda aşarsınız

• özel hoca tut

• Daha Fazla

Kızlar Ne Diyor 6

• trafikte arabalardan acaip korkarım nasıl alışıcam bilmiyorum

• İstanbul trafiği normaldir

• ben hala trafiğe çıkarken korkuyorum 2 yıldır kullanmama rağmen :D

• biraz kendine güven! ben ilk manuelle hemde kursta öğrendim ama senin dediğin gibi zorluk yaşamadım hiç otomatik vites araba yine daha da kolay kullanması aracı geri kaçırma derdin yok bişey yok alt tarafı gaza basacaksın bunu başarabilirsin iyi bir eğitmene ihtiyacın var gerçekten aynı zamanda psikolajik olarak sana gerçekten kullanırken destek verecek birine ihtiyacın var

• gözünde büyütmüşsün bencede korkuyu bi kenara bırakınca kendiliğinden oluyor yanlız daha iyi hissedebilirsin kendini yanlız çık biraz hata yapınca panik olma gerekirse dörtlülerini yakarak dolaş biraz acemi olduğunu bilsinler kimse yaklaşmaz zaten:)

• beceriksiz değil sadece biraz sürücülükte kendine güvensizsin bence.. Araba kullanmak biraz deli cesaret işi.. o koltuğa oturduğunda önce üzerinde ki baskıyı atmalısın. kullanmayı bilen bir yakınınla trafiğe kapalı ve tabi yayaların olmadığı :) boş bi alanda sürekli pratik yaparsan araba hakimiyeti kazanabilirsin. Otomatik aracı kullanmak çok rahat ve basittir aslında ;)

• kaç defa kullandın acep :D

• çok kez ;)

Yükleniyor...