Olumsuz düşüncelerden kurtulmak için ne yapmalıyım?

18 yaşındayım çok olumsuz düşünüyorum herşey konusunda küçücük şeyler bile beni üzmeye yet,yor çevremdekilere güvenemiyorum çok yalnızım sevgilm var ama onla da bi iyi bi kötüyüz herşeyi kafama takıyorum sevgilim başka şehirde mesela acaba beni aldatır mı vs düşünüyorum sürekli yardım edin lütfen olumsuz düşüncelerden ve kendimi sürekli üzüp durmaktan kurtulmak istiyorum hayatı ciddiye almamak istiyorum ne yapmalıyım?

 

Cevabın Var mı?

0/2000

En İyi Cevap

 • off :S 3000 karakter sınırınıda doldurmuştum buda olmazki be kardeşim. daha yazıcaklarım bitmemişti birdaha yazayım derken bir baktım gönderdiğim cevap yayınlanmamış :S yarım saattir düşünüp yazıyorum böylede olmazki :S vallahi sinirlendim şimdi.

  neyse yapıcak birşey yok gidenin arkasından gidilmez demişler. kısaca özetliyim. bak canım.

  düşüncelerin daima pozitif olsun. yapamayacağım edemeyeceğim deme. sürekli pozitif düşün(meyeçalış).

  'konusunda küçücük şeyler bile beni üzmeye yet,yor' bak mesela.. sen böyle düşünürsen seni küçücük şeyler bile üzmeye yeter. beyin sinapsları olumlu veya olumsuzu algılayamaz. sen ne emredersen onu yapmaya çalışır. sen böyle dersen küçücük birşeyin bile seni üzmesi gayet normaldir. ilk başta bu fikri değiştir. ben kolay kolay üzülmem hayatımda beni üzebilecek birşey görmüyorum diye düşünmekle başla işe mesela :).

  'çevremdekilere güvenemiyorum çok yalnızım sevgilm var' peki çevrendekilere güvenmemek için bir sebebin varmı? onlar sana neyaptıda güvenmemeye başladın. illaki birşeyler yapmışlarki güvensizlik arta arta bu hali almış. çok yalnızım sevgilim var yazmışsın birde. e sevgilin varsa niye kendini yanlız hissediyorsunki :) bütün dertlerini ona açabilirsin. diyelim ondandamı utanıyorsun. kendine yakın bulduğun birine bütün sıkıntılarını açabilirsin. belki onun görüpte senin görmediğin bir yanlışın vardır. sana yardımcı olur. en azından bir fikir edinirsin. mesela git abin ablan kuzenin (yaş farkınız fazla olmasın ama mümkünse) veya annene babana sıkıntılarını açabilirsin. hatta onlaradamı güvenmiyorsun. gel bana aç. nasılsa birbirimizi tanımıyoruz etmiyoruz. sana elimden geldiğince yardımcı olurum. buradan birşey demen seni etkilemez nasılsa reelde görüşmüyoruz :).

  'sevgilim başka şehirde mesela acaba beni aldatır mı vs düşünüyorum'

  kendini rahatlatmak için mesela öyle düşüneceğine okadar zamandır onunla sevgiliyiz. aldatsa çoktan aldatmıştı zaten ama aldatmadı o beni seçti çünkü beni seviyor. gibi düşünebilirsin mesela.

  'hayatı ciddiye almamak istiyorum ne yapmalıyım' hayatını ciddiye almama gibi bir lüksün yok. ama her olayı ciddiye almamak gibi bir imkanın var :) mesela biri senin arkandanmı konuşmuş. banane de geç o böyle konuştu diye ben böylemi oluyorum diye düşün. veya biri sana laf attı ve tam kızışılacak laf dalaşı yapılacak bir ortam diyelim. düşün benim bu kişiyle kavga yapmam neyi değiştirecek ne işime yarıyacak ? acaba bununla konuşmaya bile değermi diye düşün. düşün. düşün. sadece düşün. aradığın sorunun cevabı sende. konuyu fazla açmamışsın k.bakma daha fazla yardımcı olamıyorum. ama konuyu biraz daha açarsan elimden geldiğince yardımcı olabilirim. eğer genelden açmaktan utanıyorsan bana özelden mesaj atabilirsin. nickinide görmemi istemiyormusun aç başka bir üyelik ondan sorunu sor onu kullanma :)

  • zayıf bi kişiliğim var hemde çok ne yapacğımı bilmiyorum bölümüde çok istiyorum sevgilimide karar wermek çok zor su 1 yıl bi geçse başka hçbişi istemiyorum

  • mantıklı düşün. kalbini dinleee ! sevgilin içinmi yoksa o bölümü istediğin içinmi ? kararını tam ver etkileyecek seni. bence o bölümü istediğin için değilde sevgilin için gidiyorsun gibime geldi. bu önemli bir karar. hayatını etkileyecek. bak ben mesela bugün çok kararsız olsamda bir konuda 2 seçeneğim vardı. mecburen birini seçmem gerekiyordu ve seçtim. bu benim için hayati derecede önemli bir karardı. kararımı verdim. mantıklı neyse onu seçtim. mecburdum birini seçmeye. mantıklı olanı seçtim.

  • hem o bölümü istiyorum hemde sevgilim için gitmek istiyorum o okula

  • Öncekileri Göster

Erkekler Ne Diyor 4

 • ortamını sosyal yaşamını bilmiyorum ama bence kendine bir ilgi alanı bir uğraş bulmalısın, birşeyler başardığını görünce olumsuz düşüncelerden sıyrılırsın diye düşünüyorum

 • şeytan vesvese veriyor. devası Abdest.

 • En kötü durum senaryoları hazirlayabilirsin. Basına gelecek en olumsuz durumları düşünüp bunlar karşısındaki tepkileri belirleyebilirsin. En kötü durum karşısında tepkin ne olur? Uzulur musun, geceler boyu aglar mısın yada başka ne olabileceğini düşünebilirsin tepkinin. Üzüntülerin sıkıntıların hepsinin geçeceği sadece bunların bir hayatta yasamamız gereken küçük birer sınav olduğunun bilincine sahip olmalısın. Basımıza kötü bir sey geldiginde bizi bir yerlerde bekleyen olumlu haberin daha gelmediğini düşünebilirsin.

  Çektiğin çilelerin üzüntülerin cok daha büyükleri ile basetmeye çalışanlar var hayatta. Uzunutulerbde bitecek ama sabretmeyi, umutla beklemeyi bilmeliyiz.

 • ergenlik ve olgunluk arasında gidip gelmeler yaşıyor olablirsin.

  sıkıntılı bir durum sürekli farklı düşüncelere dalıp gidersen paranoya yapmış olur ve artık sürekli kafanda olmayan şeyleri kurmaya başlarsın.

  dışarıda hayat var. ne bilim arkadaşını ara dışarıda daha fazla vakit harcamaya başla.dinlendirici müzikler dinle. meditasyon yap. kişisel gelişim kitapları oku. sevdiğin şeylerle uğraş.. sevmediğin bütün olayları önüne alarak onları nasıl kontrol edebileceğini öğren.

  • kitap al oku o zaman daraltma kendini.

  • öyle işde çok fazla arkadaşımda yok çok bunalıyorum yapacak hiçbirşeyim yok çıkıp dışarıya kafa dağıtacağım biride:S

  • sorunun altın da yatan neden belli oluyor işte. aile baskısı :S

  • Öncekileri Göster

Kızlar Ne Diyor 5

 • bana bi günü nü nasıl geçirdiğini anlatırmısın?

 • bi psikologa gorun yardim eder sana =)

 • Rekalks olarak yaşaman gerek.. kendını sevmen gerek. Bu kadar olumsuz bakacagına bıraz nefes aldıgın ıcın saglıgın ıcın elındekıler ıcın şukretmeyı bıleceksın.. Nasıl dusunursen oyle yaşarsın..

  Sevgılınıde takmaya kafaya .. Guven. Bkatın guvenını haketmıyor ıpını çek o senın hayatının merkezı degıl.. Onusz da hayat devam eder.. Olumsuzluk dusundugun zaman gulup geç eger kı takılıp kalırsan gerçekten de o dusuncelrın gelır senı bulur..

  Yok yok dersen yok olursun... Pozıtıf dusunmek ıcın kendını şartla...

 • Seni böyle düşünmeye iten sebepler neler bunları biliyor musun?Önce bunları düşünüp bulman lazım ki bir çözüm geliştirebilesin.Hayat kolay olmayabilir çevrendeki insanların hepsi iyi insanlarda olmayabilirler.Bu çok normaldir bunları yaşayarak öğrenirsin zaten kendini hayatın akışına bırakmak lazım bazen.

  • Bu durumla tek başına baş edemeyeceksen elbette ki bir uzmanla görüşmen senin için faydalı olur

  • iten sebepleri biliyorum ama onları düşündükçe daha da üzülüyorum kafayı yemek üzereyim kafaya takmamk için herşeyi birşeyler yapmam gerekiyor psikolojik tedavi almalı mıyım

 • yaşını doğru ifade ettiysen, bu yaşında hala bu kadar ciddi iletişim sorunların varsa, bir uzmanla görüşme vaktin gelmiş demektir.

  • rica ederim. sen müsaade etmediğin sürece aklın yerinden uçmaz:)

  • teşekkür ederim:Duygulayavağım inşallah yararlı olur yoksa kafayı sıyırmak üzereym

  • en başta psikiatra gitmesen bile psikolog ile görüşmeyi deneyebilirsin. Eğer o gerekli görürse seni yönlendirir. ama esas olarak kendi yanlışlarını bulmak ve onları düzeltmek üzerine odaklanarak çalışman daha avantajlı olur. ve dediğim isimlerle doktora gitmesen de ilgilen bence, gerçekten fark yaratabilirsin onlarla...

  • Öncekileri Göster
Yükleniyor...