Atatürk sol görüşlü devrimci özellikleri taşıyan bir CHP'li mi yoksa daha miliyetçi daha Türkçü, daha sağcı bir ülkücü mü?

arkadaşlar .. mutlaka hepimiz biilyoruz atatürkü , anlatmaya ne hacet ulu önderi ve tabii chp nin kurucusu. .. .. ama ? sizce atatürk sol görüşlü devrimci özellikleri taşıyan bir chp li mi .. yoksa daha miliyetçi daha türkçü sağcı bir ülkücü mü? bugün okuduğum bir yazıda.. çıkardığım sonuç atatürk tam bir türkçü .. ve mhp ye yakın geldi.. ( hemen tepki vermeyin ! ) chp ve mhp li kişiler zıt olmasına rağmen atatürk sevgisinde birleşiyorlar ...siz ne düşünüyorsunuz ?

Güncellemeler:
bir de atatürke kurtuluş savaşından sonra padişahlık teklif edildğini duydum...
reddetmiş öyle şaşırdım ki , günaydın :D demeyin..
dahada büyüdü gözümde atam. bir de
bana göre atatürk mhp nin milliyetçiliğinin ve chp nin bir adım önde olan aydınlığının birleşimi..
milliyetçi bir solcudur..

Cevabın Var mı?

0/2000

En İyi Cevap

• Mustafa Kemal Atatürk fikirdir..bütünüyle.onu ilkelerle sınırlandırmak cok yanlıs, ılke ve ınkılapları bıle az gelıyor o ne solcu ne sağcı idi..ve şu an da malesef Chp Atamızın kurduğu parti olmaya layık değil..ne akp ne mhp ne chp hıc bırı şu an hakkını veremıyor bu ulkenın..hepsı bırlesse yıne de ıcınde oldugumuz camuru temızleyemezler oyle satılmış bı durumdayız !

Erkekler Ne Diyor 17

• ATATÜRK aşırı TÜRKÇÜ ve TURANCI'dır. TÜRK ırkçısıdır..___''TÜRKİYE'DE TÜRK'TEN BAŞKA BİR ŞEY DÜŞÜNMEMEK! Ancak budavranışladır ki her türlü esenlik ve mutluluk ereklerine ulaşabiliriz.'' (Behçet Kemal Çağlar,Atatürk'ün Söylevleri, TDK s137)“Bana, insanlar üstünde bir doğuş atfetmeye kalkışmayınız. Doğuşumdaki tek fevkaladelik,Türk olarak dünyaya gelmemdir.” (Utkan Kocatürk, Atatürk'ün Fikir ve Düşünceleri, Ankara,1969, s. 95)‘’Osmanlı siyaseti yerine yeni bir siyaset çıktı. O siyaset, milli siyaset, TÜRKÇÜLÜKsiyasetidir.’’ (Mehmet Önder, Atatürk’ün Yurt Gezileri, Soru 233 - Prof. Dr. Afet İnan, M. KemalAtatürk’ten Yazdıklarım, s:43)"Bedenimin babası Ali Rıza Efendi, hislerimin Namık Kemal, fikirlerimin Ziya Gökalp'dir." Başbuğ Mustafa Kemal ATATÜRK"Türklük ve Türkçülük aleyhinde bulunanları ezeceğiz !" Mustafa Kemal Atatürk Tarih:28 Nisan 1925 (Yanık Yurt Gazetesi 96. sayısı )____________İttihat ve Terakki(Türkçü-Turancı cemiyet)'in ve ATATÜRK'ün fikir babası Ziya Gökalp'tir.. Ziya Gökalp Diyarbakırlı'dır ve aşırı Türkçü-Turancı'dır.

• atatürk sol görüşlü ve bu yüzden de faşistler tarafından sevilmiyor. atatürke küfür edip benim atam fatih sultan mehmettir diyen kişileri gördüm ve bunlar milliyetçiyim vatanseverim diye geçiniyor yazık! bunların aldıgı nefes ısraf.

• arkadaşım ilk başta şunu bil atatürk ever chp yi kurdu ama atatürk ne marksist yada leninisti o halkcı bir liderdi o zamanın lideri id atatürk ne sagcı oldu nede solcu o halkcı oldu o cumhuriyetci laik inkılıapcı oldu o yüzden atatürk milletini adamı idi

• mesela ben bilmiyorum bana anlat atatürkü. Kim bu. şarkıcı mı?

• Atatürk ne milliyetçi ne dinci veya herhangi bir görüşe sahip Atatürk inkilapçıydı(devrimci) Türkiyemizin en iyi yönetim şekli olacak Cumhuriyeti kurmuş ve Cumhuriyetçi bir insandır.

• şu anki siyasetin hepsi aynı b.k, çıkar için herkes biribirini satar.en iyi kendi partin, kendi millet sevgin.

• zamanın deniz gezmiş gibi solcuları da var.. nası kıyaslanır bilemem. kıyaslanamaz ikiside ama ikisinin tarzları tam olarak aynı değil çünkü.

• Atatürk halkçıdır ve gerçek bir devrimcidir. Solcular devrimciliği ile överken örnek alırken, sağcılar ise halkçılığı ile örnek alır. Sağcılar halkçılığı milliyetçilik sanıyor ama neyse konumuz o değil :)Halkçılık ise bir bayrak altında 72milletin halkını refah içinde yaşatmak ilkesidir Atatürk'ün. Her ne kadar yanlış anlatılsa da son 10senedir yinede unutmayın o Atatürk'tür.

• Kimi siyasi partiler bu gun Ataturk un adini agzilarinin ucuyla istemeden soyluyor chp ise sadece Ata nin adiyla birseyler yapmak pesinde mhp zaten din ile milliyetcilik arasinda bocalayip duruyor yani hic birinden bir halt olmaz Ataturk un 1919 da samsuna cikisindan 1938 deki olumune kadar yaptiklarini bir oku bunlari bu gunde yapabilecek bir lideri veya siyasi partiyi kafanda dusun iste o parti Ataturk e daha yakindirZaten gunumuz Turkiye si 1919 oncesi Osmanli devletinden bir farki kalmadi gibi birsey

• Atatürk ne sağcı ne de solcudur kendi çıkarlarını bu ülke çıkarlarının ardına katıp b ülke için en iyi olanı neyse gecesini gündüzüne katıp b amaç için çalışmış nadir Türk büyüklerinden biridir ve görüşü de milliyetçidir sağcılık anlamında ki Türk _İslam sentezi bir anlayıştan bahsetmiyorm asıl anlamı bu memleketi gerçekten sevip yüceltmek ve bünyesindeki yaşayan herkesi b ülkenin vatandaşı kabul edip bağrına basan ve hep beraber muasır medeniyet seviyesine ulaşıncaya kadar elele değerlerimize örfümüze adetimize sahip çıkarak yürümek olan bir anlayıştan bahsediyormki bence miliiyetçiliğin gerçek tanımı budur

• ATATÜRk zaten devrimci bir milliyetçidir. ilk kurdugu zamanlar chp de böyleydi fakat ne kadar gerizekalı varsa hepsi chp de tiksiniyorum yaptıklarından. yok bomba patladı komploymus yok 4 4 4 e karşıymıs. chp nin işi gücü devlet ne yaparsa tam tersini yaptırmaya calısmaktır. bu arada akp cide değilm. fakat akp den başka şu an adam gibi bi parti yok mecbur akpye katlanıyoruz. başka biri başa geçerse daha bok eder durumu.

• Atatürk ün sağcı yada solcu diye sınıflamak yanlış olur bu zamanda da hiç bir parti Atatürk ü yansıtmıyor kendi kurduğu partide dahil Atatrl bana göre kendini Türk bilen her toplumu bir şemsiye altında toplamış birisi dinle alakalı hiç bir şey yok bence siyasi ve ulusal anlayışında

• Ne yazık ki bu dönemde fazlaca saptırılan bir konu. Atatürk'ün milliyetcilik anlayışı, kurtuluş savaşında ki o birlik ve beraberliği en güzel şekilde koruduğumuz günlerdekini anlatıyor. Milliyetcilikde kendi içinde ayrılıyor. Faşizm yani mhp, ulusalcılık yani Atatürk.

• şu 3 partiyle atatürkün dönemindeki chp yi bir tutma tabiikide milliyetçi ve ulusalcı çizgideydi uluönder şimdi chp ile uzaktan ve yakından hiç bir ilgisi yok...

• M.Kemal Atatürk aslında şuan bulunan partilerle kesinlikle kıyaslanamaz. çünkü zaman kavramı girdikçe araya herşey değişti. ben mhp olduguna katılmıyorum. aslında türk insanının hepsinde var milliyetçilik olması gerekir bence ekstra bi durum olmamalı bu .. mustafa kemalin kurdugu cumhuriyet halk partisi onun benimsediği anlayısı devam ettiriyo .. ne kadar basarılı olabildiği veya değişip değişmediği tartışılır..ama son cümlene kesinlikle katılıyorum chp ve mhp o noktada birlşiyor

• Atatürk milliyetçisi ile tabir ettiğimiz bir kişidir Ulu Önder M.Kemal Atatürk. yani Türkiye sınırlarında yaşayan herkes Türk'tür anlayışı vardır ve devrimcidir evet. Şimdiki CHP temsil bile edemiyor çok beceriksizler. MHP de ırkçıdır diğer ırklardan kurtulmak ister. Zaten AKPyi de ben saymıyorum partiden din ile insanı kandıran .t sürüsü. Olay o yani :)

• Oha ülkücülük mü ? Bundan sonrasını okumadım bile.

Kızlar Ne Diyor 3

• Okuduğun yazıyı paylaşabilir misin? Merak ettim

• Öyle zaten..Chp'nin sadece kurucusu ama düşünce olarak ırkçılık anlayışı hariç Mhp'ye yakın.

• Ne chp ne akp ne mhp sadece Atatürkçüyüm.

Yükleniyor...