Din eğitimi kaç yaşından itibaren verilmeli?

Çocuklara kaç yaşından itibaren din eğitimi verilmelidir? Benim görüşüm bu konuda 18 yaşından önce verilmemesi gerektiği yönündedir. Ne de olsa... Daha Fazla

• A seç 18 yaşından itibaren verilmeli.
  • B seç 16 yaşından itibaren verilmeli.
  • C seç Doğduğu andan itibaren fark etmez.
  • D seç Din eğitimi verilmesin, büyüyen seçip araştırsın.
Güncellemeler:
Hakaret, aşağılama ve küfür olmadan yazın desem de ne yazık ki seviyesi ve kapasitesi bunu anlamaya yetmeyen insanlar yine de çıkıyor, herkes kendine yakışanı yapıyor. Ayıptır bu mu sizin aldığınız terbiye? Bu mu aldığınız eğitim? Bu kadar mısınız? Aklınızı ve fikrinizi kullanamıyor musunuz da şiddete yöneliyorsunuz? Benim bu uyarıyı yapmam bile ayıp. Sayfadaki küfür, aşağılama ve hakaretler için o terbiyesizler adına ben özür dilerim. Sonuçta soruyu açan benim. Hepsini şikayet ettim.

En İyi Erkek Görüşü

• Her sorunun cevabında birbiriyle çelişkili fakat yinede birbirinden ayrı olarak tercih edilemeyecek cevaplar çıkıyor. Din dersinin özünde insanları ahlakı açıdan, her ne kadar hata=ceza sistemi şeklinde gösterilsede, düzenleyeceğini ,şekle sokucağnı düşünsemde, müfredatın o şekilde işlemediği açık. Kendimden örnek verirsem ne olduğu tam olarak anlamadığımız arapça duaları ezberletildiği dersin bana hiç bir faydası olmuyordu. Konuda ki diğer sorun henüz doğru mantıksal tercihler yapabilme durumuna gelemeyen ilkokul çocuğuna bunun dayatma şeklinde sunuluyor olması. Din olayı bir tercihtir, bu şansı bulamadan bir yola giriyoruz. Fakat yinede dediğim gibi temelinde insanı olumlu yönde şekillendiren bir fonksiyonu olduğunu düşüyorum fakat etkili mi? amacına ulaşıyor mu? orası mechul.Bu sebeple

bence eskiden ilkokulda verilen din kültürü ve ahlak bilgisi olan(simdiki ismi nedir bilmiyorum) dersini sadece ahlak bilgisi şeklinde yapılmalı. ahlak kuralları, vicdan , normları ayrı bir şekilde ders olarak ele alınmalı(ilkokul a başlarken). güzel şeyler din kuralları dışında da öğretilebilir

Din dersi bence 18 yaşından sonra verilmesi uygundur. Zaten çocucuğun o konuda öğrenme eğilimi varsa daha önceden de öğrenebilir.

Soran beğendi
    • Size katılıyorum. Bu arada sizin de hatırladığınız aynı ders adı ile, şuan ilk okul 4. sınıfta müfredata alınmış bulunuyor. Seçmeli ders olarak da Kuran konuluyor. Tabii ki çocuk değil, velinin tercihi olmuş oluyor bu seçmeli (!) ders.

• Derslere baktım şimdi. 12 adet şeçmeli ders bulunmakta ve içlerinde çocukların dikkatını çekebilecek derslerde mevcut. Ama az talep gören seçmeli dersler açılmayacak şeklinde bir kota konulursa durum vahim. Bu durumda 12 ders içinden sıyrılan tek ders olur o da belli.Çok artnıyetlı dusunmek ıstemıyorum ama sistem bu şekilde değildir umarım. Ve evet velilerin etkisi büyük seçim yapmalarında

• Endişelerinizin yersiz olmadığını söyleyebilirim sadece.