Din eğitimi kaç yaşından itibaren verilmeli?

Çocuklara kaç yaşından itibaren din eğitimi verilmelidir?Benim görüşüm bu konuda 18 yaşından önce verilmemesi gerektiği yönündedir. Ne de olsa akıl ve mantığı tamamen kullanacak yaşa gelmeden verilecek dini eğitimi beyin programlamak, beyin yıkamak olarak görüyorum. Sonuçta bir çok şeyi çocukların gelişimine zarar verebileceği gerçeği yüzünden ehliyet, vesayet, oy kullanma, evlenme vs. vs. +16 ve +18 demiyor muyuz?Peki kişinin vicdan, akıl ve mantık sürecinden geçirerek edineceği din inanışı mı önemlidir yoksa küçük yaştan itibaren bilinç altına sokulanları daha sonra vicdan,akıl ve mantık süzgecinde kalıbına uydurması mı?Evet aklı başında insanlar gibi, çoğunuzun da vicdan,akıl ve mantık süzgecinden geçirerek edindiği dini inanç önemlidir ve değerlidir dediğini düşünüyorum. Soruyu böyle sorduğumuzda sizce yaş kaç olmalıdır?Not: Her zamanki gibi küfür, aşağılama, hakaret tarzı şeyleri yazanları engelliyorum. Bu sitede bundan rahatsız olan insanlar var ve ben de o insanlardan biri olarak en azından benim soru sorduğum sayfada yer almasını arzu etmiyorum. Gizli kullanıcılar da bazen bu durumu suistimal ettiğinden o seçeneği açmıyorum. Şimdiden kendini ve aklını bilen kişilerin katılımı için teşekkür ederim.

Anket Sorusu

• 18 yaşından itibaren verilmeli. A seç
  • 16 yaşından itibaren verilmeli. B seç
  • Doğduğu andan itibaren fark etmez. C seç
  • Din eğitimi verilmesin, büyüyen seçip araştırsın. D seç
Güncellemeler:
Hakaret, aşağılama ve küfür olmadan yazın desem de ne yazık ki seviyesi ve kapasitesi bunu anlamaya yetmeyen insanlar yine de çıkıyor, herkes kendine yakışanı yapıyor. Ayıptır bu mu sizin aldığınız terbiye? Bu mu aldığınız eğitim? Bu kadar mısınız? Aklınızı ve fikrinizi kullanamıyor musunuz da şiddete yöneliyorsunuz? Benim bu uyarıyı yapmam bile ayıp. Sayfadaki küfür, aşağılama ve hakaretler için o terbiyesizler adına ben özür dilerim. Sonuçta soruyu açan benim. Hepsini şikayet ettim.

Cevabın Var mı?

Gizli Kullanıcı paylaşımına izin verilmiyor

0/2000

En İyi Cevap

• Her sorunun cevabında birbiriyle çelişkili fakat yinede birbirinden ayrı olarak tercih edilemeyecek cevaplar çıkıyor. Din dersinin özünde insanları ahlakı açıdan, her ne kadar hata=ceza sistemi şeklinde gösterilsede, düzenleyeceğini ,şekle sokucağnı düşünsemde, müfredatın o şekilde işlemediği açık. Kendimden örnek verirsem ne olduğu tam olarak anlamadığımız arapça duaları ezberletildiği dersin bana hiç bir faydası olmuyordu. Konuda ki diğer sorun henüz doğru mantıksal tercihler yapabilme durumuna gelemeyen ilkokul çocuğuna bunun dayatma şeklinde sunuluyor olması. Din olayı bir tercihtir, bu şansı bulamadan bir yola giriyoruz. Fakat yinede dediğim gibi temelinde insanı olumlu yönde şekillendiren bir fonksiyonu olduğunu düşüyorum fakat etkili mi? amacına ulaşıyor mu? orası mechul.Bu sebeple bence eskiden ilkokulda verilen din kültürü ve ahlak bilgisi olan(simdiki ismi nedir bilmiyorum) dersini sadece ahlak bilgisi şeklinde yapılmalı. ahlak kuralları, vicdan , normları ayrı bir şekilde ders olarak ele alınmalı(ilkokul a başlarken). güzel şeyler din kuralları dışında da öğretilebilirDin dersi bence 18 yaşından sonra verilmesi uygundur. Zaten çocucuğun o konuda öğrenme eğilimi varsa daha önceden de öğrenebilir.

• Endişelerinizin yersiz olmadığını söyleyebilirim sadece.

• Derslere baktım şimdi. 12 adet şeçmeli ders bulunmakta ve içlerinde çocukların dikkatını çekebilecek derslerde mevcut. Ama az talep gören seçmeli dersler açılmayacak şeklinde bir kota konulursa durum vahim. Bu durumda 12 ders içinden sıyrılan tek ders olur o da belli.Çok artnıyetlı dusunmek ıstemıyorum ama sistem bu şekilde değildir umarım. Ve evet velilerin etkisi büyük seçim yapmalarında

• Size katılıyorum. Bu arada sizin de hatırladığınız aynı ders adı ile, şuan ilk okul 4. sınıfta müfredata alınmış bulunuyor. Seçmeli ders olarak da Kuran konuluyor. Tabii ki çocuk değil, velinin tercihi olmuş oluyor bu seçmeli (!) ders.

Kızlar Ne Diyor 29

• dinsizlik 18 yaşına kadar verilsin*din 18de nsonramı ? bence doğumuyla beraber sin eğitimi başlamalı

• kulağına ezan okunduktan sonra devam edilmeli.

• evet onun öncelikle Allah a iyi bir kul sonrada vatana ve millete hayırlı bir evlat olması için ilk görev bizlere düşüyor kafada birer ışık yakmak ve o ışığın doğrultusunda ilerlemeleri için he daim yanlarında olmak gerek.

• Pekala teşekkürler.. Sadece dini konuda değil, bilinç altının şekillenişi ve kişinin bütün hayatına etkisini de araştırıp bilgi sahibi olmanızı öneririm. Soru da %99 insanın maruz kaldığı yanlış bir süreçten haberdar etmek için açıldı zaten. Eskiden belki ayrıntılı bilinmiyordu herkes tarafından ancak günümüzde hem detaylar araştırılabiliyor hem de ulaşılabiliyor. Çocuğunuz hep çocuk kalmayacak, bir birey olacak. O bireyin sağlığından ve topluma etkisinden siz sorumlu olacaksınız.

• davranışlarına göre onun doğru olup olmadığını dinen yanlış yada doğru olduğunu anlatırım.
      cennet cehennem konusuna gelince ise bu dünyaya geliş amacımızdan ve sonunda inancımız gereği hak ettiğimizi görecek yada mükafatlandırılıcağımızı anlatırım
      tabi bunlar için bir ebeveyn olarak daha çok okumalı araştırmalı en güzel şekilde izah etmeliyim herşeyi

• Öncekileri Göster
  • E o zaman tuvalet eğitimi de 18 yaşında verilsin.

• Ciddi bir soruya kenef yolunu karıştıran sensin bu bir. Beyinsiz diyen sensin çok beyinden anlıyormuş gibi bu iki. Benim din eğitimi alıp almadığıma dair boş yorum yazmışsın 7 yaşında kuran okurdum kapak olsun bu da üç. Hakaret edince adam gibi yazmaya başladın bu da seni ölçmek içindi bu dört. Senin gibiler benim yazılarıma cevap yazamaz engelliyorum bu da beş. Değer gösterdiğin kadar değer alırsın. Bu da benden sana gecikmeli eğitim olsun. Hadi ikile sabah sabah çok eğitim verdim.

• Ay senin kadar gergin bir entel değilim. Ben bir şeyi savunurken ya da yazarken kasmıyorum. Ağrına gittiyse daha medeni cevap verirsin. Bak bakalım kim daha çok hakaret etmiş.

• Şimdi ben senin anladığın dilden yazdım. Çapın yetiyorsa sen de sorunun üslubuyla yanıtla. Ama yetmez diyorsan ki bunu sabahtan beri ispatladın sus beni yorma.

• Öncekileri Göster
  • Kendi isteyen araştırıp kendi dinini seçmeli.Fakat bu çok zor.Yaşadığımız toplum, müslüman bir toplum.Ezanı 5 yaşındaki bir birey de duyuyor, 55 yaşındaki bir birey de duyuyor.5 yaşındaki kişi, bunun ne olduğunu merak eder.Üstelik bakıyor, (örneğin)dedesi akşama kadar yemek yemiyor, bu ses(ezan) duyulduğunda yemeye başlıyor.Bunun nedenlerini merak eder.Merak etmese bile, ailesi küçüklüğünde anlasa da anlamasa da bazı duaları ezberletiyor, Kuran okuma kursuna gönderiyor.İster istemez kişinin bilincinde İslam yer ediyor.Batı toplumunda yaşasaydık, bu kez de Hristiyanlık bilincimize yerleşecekti.Fakat en azından okullarda din eğitimi verilmeyebilir.Bence tamamen gereksiz.O iki saat, kişilerin kendilerini geliştirmesine ayrılabilir.18-20 yaşlarına gelenler, dinleri araştırıp, kendileri seçmelidir.

• d şıkkı

• D dedim. Din dersi, eğitimi kadar saçma bir şey görmedim ben okullarda. İsteyen çocuk büyüdüğünde araştırır ki zaten insan araştırma gereği duyuyor bir süre sonra.

• D şıkkı

• C dedim. birşeyleri sorgulamaya başladığından itibaren verilmeli. en basitinden örnek ekmekleri yere atıyor üzerine basıyor falan çocuk ya yapan cok.. -bunu yapma dersin -neden der -günah günah dersin- oda haliyle günah ne der ve açıklamak zorunda kalırsın.

• off tartışma yeri oldu konum!

• Bundan sonra da benim sorularıma yazma. Engelledim balık baştan kokar. Git nerede yırtınırsan yırtın. İsraf yapmamış olursun. Yeterin be her şeyi siz biliyorsunuz, her şey size güzel! Git İran'a!

• İsrafsa israf bundan sonra bilime dil uzatacaksan git şeriatın hüküm sürdüğü yerde yaşa. Bana laf söylemek de senin haddin değil. İstediğimi tartışırım istediğimi sorgularım daha fazla sinirlendirme beni.Hem girip ilk hakaretlere başlayan sen hem işine geldiği gibi konuşan sen.Zoruna gidiyorsa da umrumda değil.Ben bu işi tartışırım.Yarın da yasaklanırsa git kime böğürürsen böğür bıktım sizin gibilerden.Bulaşma zoruna gidiyorsa.İsraf senin bütünün be.

• Öncekileri Göster
  • hiç verilmemeli bir fayda sağladığını görmedim ahlakını iyi yetiştirirsden hiçbir sorun olmaz

• daha minnacık cocuga din eğitimi vermek kesinlikle cok yanlıs bak bende küçüklükten itibaren din dersleri gördüm ama şu an deistim yani daha gelişmemiş beyinlerin içine bu tarz seyler doldurulmamalı

• kesinlikle öyle yazık o çocuklara hele şu anki eğitim değişiklikleriyle gercekten dini silah gibi kullandıkları kanısındayım

• Evet ben de deistim. Endişe ettiğim konu, bazı yetişkin vakalarda görülen sorunların kaynağı. Altından sırayla, ebeveynin yaptığı hatalar, dini yaptırımlar ve aile dışındaki çevre çıkıyor. Ellerimizle geleceklerini tehlikeye sokuyoruz. Yetişip birey olduktan sonra da kendi ailelerini kuruyorlar ve gözden uzak olduklarından yaşadıkları sorunlardan bir anda ebeveynler sıyrılmış oluyorlar. İşte bu yanlış. Ebeveyn olarak o çocuğun doğumundan ölümüne kadar çok şeye sebep oluyorlar. İyi veya kötü..

• Herkesin kendi iradesi, akli var. Herkes uygun yasa geldiginde kendi kendine bu karari verebilir. Aile ya da mahalle baskisiyla anlamini bile bilmedigi seye inandirilan cocuklari gorunce icim sizliyor. 5 yasinda cocuk dua okuyor, o kitaplari ogrenmeye calisiyor, anlamini biliyor mu acaba? 18 yas da degil, kendini ne zaman hazir hissederse insan, ne zaman merak ederse o zaman baslamali dini egitime. Kendi karar vermeli ama, kimsenin zorlamasi, itelemesi olmadan.

• Evet katılıyorum.

• zorunlu din derslerini hiç sevmedim sevmiyorumda adı üstünde zorunlu böyle bir şey olamaz ya her insanın düşünceleri görüşleri var bence zorunlu olarak verilmemeli kaldırılma taraftarı değilim ama seçmeli olabilir bizim seçmeye hakkımız yok çok kötü çok

• orası öyle aslında

• O halde seçmeli dahi olsa konulmamalı.

• tabiki hayır

• Öncekileri Göster
  • D şıkkı.

• bence din eğitimi çocuğa baskı yapılmadan verilmeli , önemli olan ahlaklı bir toplum yetiştirmekse neyin günah olduğunu neyin ahlaksız olduğunu çocuk bilmeli. nasılki hristiyanlar yada museviler çocuklarını din konusunda küçük yaşlarda aşılamaya çalışıyorsa , türk toplumundada ailelerin çocuklarına dini öğretmeleri gerekir. 18 yaşından sonra gecmiş olsun diyorum ben, bazı şeyler sadece dinle değil ahlakende öğrenilmeli, toplumun kuralları varsa dinimizinde kuralları var bunları uygulamasakta hepimiz bunun bilincindeyiz ve vicdanen allah korkusu var içimizde. fakat çocuk zorlanmamalı aşırıya kaçmadan bişeyler öğretilmeli eğer çocukken öğrendiklerimiz olmasa hiçbirimiz dinimizin görevlerini bilmezdik öğrenmeyede çalışmazdık buna eminim

• O halde herhangi bir din taraftarı olan ve olmayanların suç oranlarının karşılaştırmalı araştırmalarına göz atmanızı öneririm. Çok şaşıracaksınız. Bulamazsanız ki bulunacak bir şey, ben size yardımcı olurum.

• din kuralları ayrı ahlak kuralları ayrı olmasına rağmen ikiside içiçedir. toplumsal ahlak kurallarının yaşamımızda yaptırımı olmasını gözönüne alırsak eğer dünyada dini, toplumdan soyuttlayamayız. bu her ülkede böyledir en özgür olan ülkeler bile çocuklarını dini görevlerini yerine getirmeselerde öğretirler ahlaklı bir toplumun ilk kuralı dindir. eğer dinin kuralları olmasa ahiret inancı olmasaydı inanki dünyada o kadar çok suç işlenirdiki.

• Ahlak din dışında öğretilemez mi? Ayrıca ben sadece Türkiye veya Müslümanlık için sormadım, genel için soruyorum, bütün Dünya çapında değerlendiriyorum.

• 18den sonra dine yönelmesi zor olur bence c

• Sen hangi dine neye inanıyorsan, kendi çocuğunu da o yönde eğitirsin tabiki. Beyin yıkama amaçlı değil. Bence küçük yaşlarda başlamalı ki iyi öğrensin. İlerde aklı erince de kendi araştırır, bulur.

• :)

• Bir yolunu bulup anlatırsın günahın cezasını. O da yapmaz cezasını öğrendiği zaman...

• Sinirli bir şey yazmadım ki.. Günah anlatmak çocuğu korkutmak için yeterlidir ben bundan başka bir şey diyemiyorum.

• Öncekileri Göster
  • Din egitimi filan verilmesin buyudugunde zaten nereye ait oldugunu oda merak edıp bı takım seylerı sorgulayıp arastırmaya baslayacak bu surectede objektif olarak yardımcı olunabilir anne ve baba tarafından ben böyle gördum iyiki annem ve babam bana bişileri dayatmamıs ve kendım sectim sonra onlarada acıkladım nedenını ve neyı sectıgmı bu kadar :)

• Düşüncelerimiz aynı bu konuda net :)

• Sorumun cevabını uygulamalı ve acı yollardan tecrübe eden insanlardan birisiniz. Kimseye Müslümanlık öğretecek bir yetkim veya cürretim veya isteğim yok, bununla birlikte en hoş görülü din olarak lanse edilip (her inanç kendini en masum biçimde sunar) bu kadar hoşgörüsüz bir inanç Dünyasında yer almamızın sebebi, kişilerin akıl,mantık ve vicdan süzgecinden geçirmeden küçük yaşta dini kalıp biçimde almalarıdır bana göre. Tabi büyüdükten sonra şahsi çıkarları için kullananlar da yok değil. :)

• Tesekkür ederim her ne kadar bu yüzden yadırganıp cogunlugu müslüman ( geçinen ) kısmı tarafından eleştırı hakaret alsamda fikirlerimi söylemekten çekinmiyorum ve iyiki böyle olmuş diyorum :)

• Öncekileri Göster
  • Hiç farketmez...İnanmak, inanmamaya göre daha kârlı..Sonuçta inanmazsan dine göre cehennem var ama inanırsan bir telafisi var.Ticareti zeka böyle bir şey :/

• Ticaret-i zeka.

• Hiiçç

• İnanmıyorum aslında ama ya varsa hesabı dötü kurtaralım. Sıkıntı yok sistemde açık mevcut Tövbe et tamamdır

• Öncekileri Göster
  • Küçükken verilmeli eğer bi dini inandırılmak isteniyorsa , öyle bi amaç yoksa kişi kendi araştırsın

• Küçük yaşta başlanmalı. Seviyesine uygun dini bilgiler verilmeli. Hem daha kalıcı ve daha etkili olur.

• Çocuk konuşmaya başlayınca dini kavramlar, dualar, kelime-i şehadet, kısa metinli ayet ve hadisler, “Allah korusun, Allah yardım etsin, Allah’a emanet ol” gibi özlü sözler öğretilmelidir. İslamda, anne ve baba itikad, ahlak ve ibadetle ilgili temel bilgileri öğretmekle yükümlüler. Bu görevlerini yapıp yapmadıkları hususunda Allah'ın huzurunda hesaba çekileceklerdir.

• Seviyesine uygun olarak ne verilebilir mesela? Yani sevap ve günah kavramı mecburen verilecek sanıyorum. Sevap ve günah için de ceza ve ödül sistemi anlatılacak bir de. Bir çocuğa göremediği, algılayamadığı ve başa çıkamayacağı bir sistemin cezalarını nasıl anlatabiliriz bilinç altına zarar vermeden?

• D şıkkı çok mantıklı. Islamda dayatma ya da zorlama yok bilindiği üzere. E daha kendi kararlarını bile kendi veremeyen çocuklara yapılan bu dayatma çelişki değil midir o halde? Çocuk, kendi kararlarını kendi verebilecek olgunluğa eriştiğinde dilerse neyin ne olduğunu araştırır zaten.

• Size göre tek din. Neden diğer inançları saygıyla kabul edemiyorsunuz? Bu mantığın sonu öldürmeye kadar gidiyor farkındaysanız.

• islam tek dindir bu unutulmamalı. çocuğa bir anne baba olarak doğru yola gitmesinde yol gösterilmesi gerekli. tek başına çıkılan yolda kuzuyu kurt kapıyor bu zamanda

• 18 yaşından önce din eğitimi verilmesinin din ve vicdan özgürlüğüne aykırı olduğu bir gerçek. Fakat yaşadığımız ülkede çocuklara küçük yaşta din eğitimi veriliyor. İnandığım İslam dininin bozulmadan bugüne gelen en hakiki din olduğuna inandığımdan ilerde çocuğuma din ve vicdan özgürlüğüne aykırı diye din eğitiminden mahrum bırakmam. Yaşına göre algılayabileceği kadarını yavaş yavaş öğretmeye başlarım.

• Sizi tamamen anlamaya yeterli bir cevaptı teşekkürler.

• dinimin doğru olduğuna inandığım için din ve vicdan özgürlüğünü dikkate almam

• Elbette inandığınız din sizin için çok önemlidir ve öyle de olmalıdır. Başta belirttiğiniz özgürlükle, son cümlenizi birleştiremedim. Bile bile inandığınız insan özgürlüğü temellerini dikkate almaz mısınız mesela?

• D şıkkı.

• Arkadaşımın çocuğu harfleri yeni öğrenmişken şuan arapça dersi görüyor ve o harflerle ismini savunuyor beyin yıkamaktan başka ne bu daha 5 yaşında. D diyorum İleride isterse araştırıp öğrensin.

• Bu konunun uluslar arası ilişkiler ve dil eğitimiyle alakalı olmadığını biliyoruz. Hani ortada olan bir şeyi neden başka yerlere sokmaya çalışıyoruz ki? :)

• arapça yerine ingilizce rusça çince eğitim verilsin. arapça bilse ne olur bilmese ne olur. ülkemizde arap asıllı bir sürü kişi var . onlardan daha iyi arapça konuşsa ne olacak? bir şeyi yaparken ilerisini düşünmek lazım.

• Herkes kendi çocuğunu ona göre yetiştirsin.

• Öncekileri Göster
  • beyni proğramlı biri gibi konuşmussun, yaradılış gayesini bilmeden 18 yaşına gelmen inan zor çocuk doğru yanlış kavramını bilmeden gençliğinden verdiği cahillikle ne çok hata yapar eğer dini olmazsa bilmezse, ben çocuğuma doğduğu anı bırakın karnımda taşıdığım süreçte bile din eğitimi veririm. büyüyüp araştırıp nedenlerini görüp kurallar yasaklar günahlar neden var neler yapılmalı anlaması için en büyük destekcisi olurum çünkü islam akıl mantık dinidir( sadece İslam için konuştum çünkü benim din anlyaşım sadece İSLAMDIR)

• Rica ederim.

• anladım çok çok teşekkürler

• Kesinlikle emin olun. Zaten EFT ve NLP diye gittiğiniz yerde ilaç lafı geçerse anlayın ki şarlatandır. Zaten bu ülkede size sadece ''doktorlar'' ilaç önerme ve yazma hakkına sahiptir. Uzman doktor değilse ilaç falan öneremez suç işlemiş olur. NLP nöro linguistik programlamadır ve sadece konuşarak ve belli teknikler kullanılarak beyni istenen şey için programlar. EFT yine konuşma ve sizin kendinize bazı akupunktur noktalarına belli ritimlerde dokunmanızla çalışan bir sistemdir.

• Öncekileri Göster
  • Çocuk yaşta. Ee çocuk yaş iken eğilir.

• Evet güzel bunları baş edebileceği şekilde öğretelim. Yaratıcı kavramını anlayamaz ve baş edemez. Karşısında neden yapmaması gerektiğini bilmediği şeyler için, onu tasavvur edemeyeceği biçimde cezalandırabilecek, sonsuz güçte ve 5 duyusuyla algılayamayacağı bir güç var. Basit biçimde konuşursam basitçe bir psikopat veya psikolojik sorunları olan bir bireyi topluma kazandırmış olduk böyle yaparak. Bilinçaltı ilginçtir. Bir çok hastalık bile bilinçaltı yırtıklarından oluşur.

• Ee dedimya çocuk yaş iken eğilir. Küçükken aşılamak gerekir bazı şeyleri. Doğruyu yanlışı küçük yaşta öğretmelisin ki hangi yoldan gidebileceğine karar verebilsin. Sen çocuğa yalan söylemenin hırsızlık yapmanın kötü bişey olduğunu ögretmezsen büyüyünce yalancı ve hırsız olabilir vs...

• Peki sizce bu dürüst bir yaklaşım mıdır? Soru içerisinde neden bunun olmamasına dair kendi görüşümü belirtmiştim. Sizden rica edersem siz de neden çocuk yaşta öğretilmesi gerektiğini anlatabilir misiniz?

• d.

• katılıyorum sana arkadaşım.çocukluktan öğretilen bir din birazda dayatma ,bilinç altıyla oynama oluyo

• Kesinlikle öyle..

• D dedim. kime ne.

Erkekler Ne Diyor 48

• D dedim

• Dinden ziyade ahlak eğitimi vermek gerekiyor.

• Aynen öyle :)

• Ben de bunu anlattım bir kaç üyenin söyledikleri üzerine. Ancak kendileri ahlağın, erdemin, toplumsal dayanışmanın, iyi bir dünya ve iç düzeninin ve iyi özelliklerin ''din dışında'' öğretilemeyeceğine karar kılmışlar. Sanki denemişler veya üstünde gerçekten objektif düşünmüşler gibi..

• Şıklar çok saçma

• Estağfurallah zatınıza öğretebilme düzeyinde değilim..;)

• Bay TDK ben bilmiyorum 'Saçma' kelimesini öğret lütfen :(
      Bana hakaret eden kişi bana saygısızlığı öğretiyor ahahahahahahaha
      Numara vermeme gerek yok. Her türlü yazarım sen rahat ol :)

• Saçma kelimesinin anlamını git öğren bu 1
      Şıkları yazan benim yani benim görüşlerimdir, buna da saçma diyerek saygısızlığın dik alasını yaptın bu 2
      Konuyla ilgisiz şeyler yazıp sayfayı meşgul etme 3
      Böyle numara yazınca daha mı etkili oluyor dediklerin 4

• Öncekileri Göster
  • Din kişinin kendi insiyatifine bırakılmalı.Zaten bebeklikten verildiği için milyon tane dinin her bir mensubu kendilerininkini doğru diğerlerini yanlış kabul ediyor.Ama bu iş meli malılarla olmaz tabi. Her birey kendi dinine göre yetiştirir çocuğunu, inanmayan dadinle alakalı mevzulardan bahis açmaz.

• verilmemeli, kişi kendi bulur neye inanacağını, yönlendirmelere karşıyım. küçük dimağları kısıtlamamak gerekli

• buna katılıyorum evet. demek istediğim biraz da bunlardı. Mesela ben haşerattan çok korkarım, çocukluktan gelen birşey. küçücük yeğenim ise annesinin bu tip kodlamalar yapmaması nedeniyle hepsiyle oyuncak gibi oynayabiliyor. beyin gücüne de katılıyorum sonuna kadar. herşey orada başlıyor ve bitiyor

• Biz bu dediğini çok tartıştık işin içinden çıkamadık. Mesela örnek:
      -Evladım öyle yapma hasta olursun! (yanlış kodlama)
      Bunu anlatmak ve izahat çok uzun olur ama aslında çocuk elini ateşe soksa bile yanmayabilir. Yooo nasıl olur! demeyin. Bugün elini ateşe, köze sokan ve yanmayan insanlar nasıl yapıyor diye soralım. Hile hurda yok ben bizzat gördüm mesela. Normalde kemiklerini zedeleyecek hareketlerde kemik yerine demirin hasar aldığı şeyler de gördüm. Demek ki kodlamalar çok önemli.Ama zor..

• kodlama yok bende o bakımdan iyiyim :) etik kodlamalar var, keşke bunlar da olmasaydı

• Öncekileri Göster
  • Daha anne karnındayken veriliyor. İnsan Allah'ın yeryüzündeki halifesidir. Daha annenin karnındayken veriliyor. Ve bu yüzden her çocuk baliğ olana kadar fıtraten İslam üzere doğuyor. Hamdolsun.

• Bıraz okuyayım dedım muhabbetlerı ama tahmınımden farklı şeyler görmedım,
      Üzerıne toz kondurulsa bana saygısızlık yaptı dıyor ama ınsanların ınanıp kabul ettığı değer verdığı ınançlara zehır dıyor,Neden pekı, kendı mantığına göre saçma gereksız dıye,Araya üç beş yandaş kendıne bılımsel ıddıa ıle yapmacık nezaketınle saygısızlığına kılıf hazırla sonra da saygıdan bahset,Ama karşıdakı de senın mantığını saçma göremez sen kendı mantığına ters herşeye sataşabılırsın,Fıkır özgürlüğü bır sıze çalışıo

• Ben sana Allah tarafından indirildiği söylenen ve bir birini tasdikleyip aynı zamanda bir birine çamur atan bir örnek sundum. :)
      Bu çelişkiler ile çocukları zehirlemek onların ilerideki yaşamlarına zarar veriyor. Benim kanıtım var bilimsel olarak.Hadi ben burada yazan sanal biriyim,bunu herhangi bir uzman da size kanıtlar.
      Bu arada caps lock açık kalmış.İnternet yazı dilinde bu bağırma anlamına geliyor.Uyarayım dedim.

• ONU BİZ İNDİRDİK SONSUZA KADAR BİZ KORUYACAĞIZ. DİYOR ALLAH. HA DESEN SEN BENİM AMACIM İSLAM DÜŞMANLIĞI... ŞİMİD BELLİ OLDU. BANA KURANDAN ÖRNEK VERİYON TEZİNİ DESTEKLEMEYE ŞİMDİ SIRA KURANIN DEĞŞTİRİLDİĞİNE Mİ GELDİ. HADİ ..

• Öncekileri Göster
  • A olmalı 18 yaşından sonra verilmeli ki kendi öz iradesiyle kendi dinini seçsin inansın en güzeli budur.

• Hiç verilmemeli gereksiz kişi heves ederse kendisi araştırır zaten...

• Hiç din eğitimine gerek yok. Herkes Kuran-ı Kerim'in Türkçesini alsın okusun, Buhari'nin hadis kitabının Türkçesini alsın okusun. Boşa kafa ütüleniyor. Her şey Kuran'da ve en güvenilir hadis kaynağında yazılıyken, din dersleri zaman kaybı

• Din eğitimi bebek doğduğu andan itibaren sağ kulağına ezan, sol kulağına kamet okunarak başlar. Hafızlık eğitimi ise 3 yaşında başlar. 18 yaşından sonra değil Kuran'ı, sureleri zor ezberletirsin. Ağaç yaşken eğrilir.

• Yorum kısmındaki karakterler yetmedi mecburen buraya yazıyorum.Yaşam biçimi değişmezleri vardır. Bunlar temel kurallardır. Evrenseldir. Toplum ve zamana göre DE-ĞİŞ-ME-ME-Lİ-DİRİnsan olmak gibi, İnsanlara, doğaya saygılı olmak gibi...Sorumluluklarının bilincinde olmak ve gereğini yapmak gibi...bu uzatılabilir. Benim dinimde (ki o İslamdır) Yüce yaratıcının gönderdiği son şeriat ( kurallar manzumesi) olarak yazılı kaynağıyla (kuran) birlikte elimizdedir. Bir insan ben müslümanım diyorsa, o yaşam biçimine göre hayatını yaşamalıdır.Eğer siz hem Müslümanım der hemde İslam dini eğitimini 18 yaşına kadar almamalıyım derseniz çelişirsiniz. O zaman şu soruyu sorarlar size 18 yaşına kadar yaşam biçiminiz neye göre (hangi dine göre) ŞEKİLLENDİRECEKSİNİZ...Ama şunu diyorsanız. Ben müslüman değilim. Müslüman gibi yaşamakta istemem benim dinim ( yaşam biçimim) şu derseniz. Sizinde o dine göre eğitim almanız en tabi hakkınızdır. Bence 18 yaşını beklemedende kendi dininin eğitimini almalısın...

• Değişmemelidir diyorsunuz, bu sizin fikriniz ve fikirlere saygım var. Bir de gerçekler var. Bana sadece 1 adet değişmemiş İslam toplumu gösterebilir misiniz? Aynen peygamber dönemindeki gibi değişmeden kalabilen? Hayır gösteremezsiniz. Demek ki gerçekler vardır ve bir de fikirlerimiz. Ben sizin fikirlerinize saygısızlık edemem. Size herkesin şuanda da görebildiği bir şeyi işaret edebilirim. İnsan olmakla dini bağdaştırmanız da belki insani ihtiyaçlar dahilinde bağdaşır. Dinsiz de insan olunur.

• bir sey icin eger eyitim verirseniz ilk once o gercek olmaidir bence.

• Bir çocuk 12 yaşına kadar melektir 12 yaşından sonra yaptıklarından muaf tutulur. Şunu merak ediyorum bu din nereye gidiyor ? çoğunuz dünyevi nefsinize bakıyorsunuz ama bilmezmisiniz ki peygamber eshabının 13 yaşındaki çocuğun inancını kıskandığını ? Yok yani 12 yaşındaki çocuğuna namaz kıldırsan oruç ibadetine sabırla yaklaşması gerektiğini öğretsen ne olur ki sanki ? Minnacık çocuğa din mi öğretilir diyerek o çocuğun inancına vebal olursunuz o küçük yaştaki çocuğa Allah 'ı sevmeyi öğretseniz ne olur ?! Ama yok büyüdükten sonra öğrenecek dünya nefsine iyice alıştıktan sonra yapacak illa ki dur daha kızlarla çıkacak clublarda gezecek biraz mantık arkadaş dünya nefsi geçici dünya Fatih Sultan Mehmed 'e kalmamış size mi kalacak ?

• Bu sizin kişisel inancınız ve görüşünüz. Çocuğunuz ayrı bir insandır, ayrı bir bireydir sizinle aynı düşünmek zorunda mı? Sizin peygamberinizi veya dininizi seçmek zorunda değil ki? Kendi dininize göre yazdıklarınız var, insan haklarına veya genel duruma göre hiçbir şey yok. Dünya sizin inancınızdan ibaret olamaz ki.

• agac yasken egilir dolayisiyla din egitimide kucuk yasta verilmeli ama yobazlastirilmamali din cocuga sevdirilmeli sunu yaparsan Allah seni tas yapar oldurur vs kelimelel cocugu dinden sogutur mantikli sevimli bir yontem benimsenmeli o zaman saglikli anlayisli bir birey olur yoksa zorla baskiyla din egitimi insani yobazlastsirir

• Artık böyle cümleye başlayanları gördükçe endişeleniyorum. Mesela hakaret etmeye gidiyor işin sonu. Aşağılarda örnekleri var. Elbette herkes bir değil ama şimdiye kadar yaşken eğildirilen ağaçların günümüze birer odun olarak gelmesi daha yaygın olmuş. O sebeple din adına hala katliamlar yapılıyor ve bu sitede de bu potansiyele sahip insanları görebiliyoruz. Hala ağacın yaşken din konusunda zorlanmasını savunabilir miyiz? Bu öyle şansa bırakılamayacak kadar ciddi bir konu.

• Dinizi sorgulamaya başlayan biri bitmiştir.Allah'a inancı sonsuz olanın bu tür sorularda böyle saçma sapan yorumlarda işi olmaz.Sen müslümansan inanacaksın dini görevlerini yerine getireceksiz küçük yaşta din eğitiminde ne gibi bir sakınca olabilir? Senin kurtuluşun dindedir,50-60 yıllık sefil hayatını boş işlere harcıyacağına dini sorgulayacağına insanlığa faydalı bişeyler yap...Bırakın bu boş muhabbetleri

• ''Dinimizi sorgulamaya başlayan insan bitmiştir'' Vay be boğazımızı kesecek gücü yetse.. Gerçek hayatta da böyle ol ki karşılaşırsak eğlenceli olsun. Artık buradan cevap yazamazsın. Seviyesiz hakaretlerin bu hakkını elinden aldı. Dışarıda da benim gibi birine denk gel ve seviyesizliğini sürdür ki seni içeri tıkıp haklarını elinden alsınlar. Toplumu böyle böyle temizleriz belki.

• "Din" kelimesinin manasını biliyor musunuz? Verilmesi yada verilmemesi gerekir dediğiniz şeyin önce anlamını öğrenelim sonra üzerinde tartışırız...

• Yaşam biçimi değişmezleri vardır. Bunlar temel kurallardır. Evrenseldir. Toplum ve zamana göre DE-ĞİŞ-ME-ME-Lİ-DİR
      İnsan olmak gibi,
      İnsanlara, doğaya saygılı olmak gibi...
      Sorumluluklarının bilincinde olmak ve gereğini yapmak gibi...bu uzatılabilir.
      Benim dinimde (ki o İslamdır) Yüce yaratıcının gönderdiği son şeriat ( kurallar manzumesi) olarak yazılı kaynağıyla (kuran) birlikte elimizdedir. Bir insan ben müslümanım diyorsa, o yaşam biçimine göre hayatınıyaşamalıdır.
      Eğer siz hem Müslümanım

• Toplum ve zaman yaşam biçimini sürekli değiştirir. Hiçbir dini yaşam biçimi ilk çıktığı günle aynı değildir. Bu sürekli değiştiğini gösterir. Değişime ayak uyduramayan bir yaşam biçiminin hali nicedir? Bu soruda ele aldığımız şey ise bambaşka bir konu. Bireyin mental sağlığına etkisi. Geçmişteki insanları ne yazık ki inceleyemiyoruz sağlıklı olarak. Günümüzdeki insanları bilimin getirdiği imkanlarla bugün incelediğimizde, tabiri caizse saatli bombalara dönüştürüyor.

• Din aslında YAŞAM BİÇİMİDİR. NİZAMDIR.
      Olaya böyle baktığınızda sadece ve sadece İslam, Hristiyanlık, Yahudilikle sınırlayamazsınız. Her bireyin kendi yaşam biçimi kendi dinidir.
      Din eğitimi doğduğun anda başlar zaten. Aile yavrusunun yaşam biçimini şekillendirir ister istemez.
      Okullarda verilen eğitim din eğitimi değildir, İslam yaşam biçiminin (dininin) eğitimidir. Ben müslümanlığı yaşam biçimi olarak seçmiş biri olarak aldığım eğitimden de cocuğumun okulda aldığı eğitimdende memnunum.

• Öncekileri Göster
  • Adaletin olmadığı bir ülkede din eğitimi alsan ne yazar güya ülkenin hepsi müslümanmış benim bildiğim müslüman adam hak yemez hırsızlık yapmaz ama hak yiyen adamlar bugün ufacık çocuklara din dersi verme zorunluğu koyuyorlar

• 6 yaş

• ergenlikten itibaren

• bir çocuk, büluğ çağına erdikten sonra, (erkeklerde 12-14, kızlarda 9-11 yaşları arası) namaz ve diğer ibadetler farz oluyor. senin dediğin 18 yaş sonrası eğitim için (islama göre) geç kalınmış oluyor.ayrıca saymış olduğun ehliyet, vesayet, oy kullanma, evlenme gibi haklar 18 yaşından sonra verilmesinin amacı, çocuğun gelişimine zarar vermesinden değil, üçüncü bir kişiye zarar verme ihtimalinden kaynaklanır. örneğin, bir çocuğu vasi yaparsan vesayet makamının verdiği yetkileri nasıl yerine getirecek, daha kendisine bakamaz ki, vesayetini aldığı çocuğa baksın, evlenmede de aynı durum sözkonusudur. örnekleri çok fazla sıralayabiliriz.din insanlara iyi şeyler nasihat eder, hangi din olursa olsun, genel olarak kötü hiçhir şeyi teşvik etmez, hatta men eder. bu ise çocuğun gelişimi için olumsuzluktan ziyade müsbet etki yapacaktır.

• Dünya'nın gidişatı ve bulunduğu durum ne yazık ki çizdiğiniz pembe tabloya uymuyor.. :)

Yetişkin olduğunda verilen haklar da sadece 3. kişilere değil kendilerine de zarar vermelerini engellesin diye vardır. Örneğin cinsel içerik, ticari yükümlülük, alkol vs. örnekleri çok fazla sıralayabiliriz. Dinler bazen kötü şeyleri de teşvik eder. Siz bana din söyleyin ben size teşvik söylerim. Zaten neden bahsettiğimi de bildiğinizi varsayıyorum..

• bence yaşla alakası yok. isteyen istediği zaman araştırıp öğrene bilir. herkezin kendi aklı var aile temel şeyleri öğretmesi gerekli geriye kalan şeyleri kişi kendi araştırmalı kendi öğrenmeli ve sorgulamalı. sen cocuga zorla birşeyi öğretmeye çalışırsan çocuk onu anlamaz.

• Ben de önderimizin yaptığı, sonra miras bıraktığı sistemi daha da genişletelim diyorum. Çünkü şuan o sistemi de tamamen yıkmak isteyenler var. Sadece bu ülke için değil, nasıl ''Yurtta sulh, cihanda sulh'' benimsediğimiz hazine düşüncelerden biriyse, bu durumu bütün Dünya'da kökten halledebilecek bir sistemin fikrini savunuyorum. En azından bunu yapabilirim.

• kesinlikle ama şu anda onun mümkün oldugunu ve sonradanda olacagını sanmıyorum. din ve devlet işlerini ayırmak gerek. ULU ÖNDER MUSTAFA KEMAL ATATÜRK BUNU ZAMANINDA BELİRTMİŞ AYIRMASSAN SIKINTI OLUR DİYE.

• Mevcut düzen için haklı bir tespit. Peki bunun tamamen denetlendiği ve korunduğu bir sistem olsa daha güzel olmaz mı?

• Öncekileri Göster
  • Ergenlikte bence.

• Küçükken verilmeli. Neden mi 18 yaşından sonra birey ilgi duymak istese bile dine zorlanır. Beyin gelişimini tamamlıyor çünkü..O yaştan sonra dine yönelmesi zor olur. Hem anlamadığım size dinin ne zararı var ? Ne zararı var da din eğitimine karşısınız ? Din eğitimi verilince topluma zarar mı oluyor ? Din eğitimi verilirken güzel ahlakta aşılanmıyor mu ? Din eğitimi verilirken hoşgörülü olmayı öğretmiyorlar mı ? Din eğitimi verilirken tüm herkesin kardeş olduğunu öğretmiyorlar mı ?(Eşitlik,hak, adalet öğrenilmiyor mu ?).Din eğitimi verilsin sonradan değiştirmek isterse o kişinin, bireyin bileceği iş değil mi ? Ne zararı var din eğitimi verilmesinin ? Ahlaksız, büyüklerine karşı saygısız, örf, adet , gelenek,saygısızlık ,sevgisizlik,kötü olan bir şeye mi yönlendiriliyor din eğitimi verilince. Tam tersi değil mi peki ? İstemiyorsanız verilmesini bu hakkınız zaten istemiyorum dersiniz bu kadar basit değil mi ? Size ne zararı var söyleyin şimdi ?

• Din savaşlarını araştırın, din için adam öldürme oranlarını dürüstçe araştırın kendi cevabınızı sağlayacaksınız. Basma kalıp robot yetiştirip, beyinlerine baş edemeyecekleri bir baskı ve ceza sistemi yerleştirdiğinizde insanların nereye doğru yöneldiğini görün. Evet bana ve topluma böyle bir zararı var. Müslümanlığın M'sini bilmeyen ama her yerde ultra müftü havasında dolaşan bir toplum var. Hepsi de doğuştan eğitildi. Bu nasıl?

• bu konunun tartışılması gereksiz.Zaten sen o eğitimi versende vermesende zaten kişi araştır kendi aklına uygun olanı seçer yada seçmez onu bağlar.Aziz Nesin bilenler bilir Türkiye de kendisinin ateist olduğunu açıklayan ilk yazardan.Bir Oğlu sünni müslümanmış.Kendisiyle hiçbir düsüncesi hiç uyusmazmıs.Yada tam tersi de olabilirdi müslüman aile yetişip ateist olan çok kişi biliyorum ben.Bunlardan biri eniştem.Kendisi öğretmendiDedemler hacca gitmeden önce araplara boş yere para yedirmeyin falan derdi.Aklı selim olan kendi hesabını yapar zaten

• Size göre gereksiz bana göre gerekli. Hepimiz farklı düşünebiliriz. Burada çocuk hangi dini seçsin yarışması yapmıyoruz. O çocuğun kişisel haklarına saldırı var ve beyni ister istemez yıkanıyor diyoruz. Devlet nasıl ki internette istediğini yasaklatıp, piyasada istediği ürüne müdahale edebiliyorsa canı istediğinde bunu da düzenler. Böylece çevreden de aileden de etki en aza indirgenir.

• 18 yaş kavramı çok saçma. sen devlet resmiyette akıl baaline geliyorsun ama insanın ergenliğe ulaşması 15 16 değişiyor. bence çocukluğundan itibaren dualar öğretilmesi gerek ne alırsa küçükken alır. dinini en içten öğrenmesi gerek YAHUDİLER doğuştan itibaren dini çocuklarına öğretip yaşatıyor. dünyaya bakacak olursanız çekip ceviren israilli yadudilerdir. eskiden de OSMANLI devletidir... bence biraz düşünülmeli din eğitimi çocukluğundan itibaren verilmeli ama asla ALLAH yakar ALLAH çarpar gibi sözlerle allaha karşı korkutulmamalı. Allahı sevmesine sebep olmalıyız. o yüzden yahudilere azda olsa özenilmeli çünkü bizim atalarımızın geçmişte yaptığı gibi yapıyorlar. dini yaşayarak dünyaya hükmediyorlar. abartı olmuşsa affola

• Size göre dinsiz olanlar nasıl değerlendirilmeli?

• aile toplumun direği güzel düşünce ama bu çocukta sağlam temel atılmazsa topluma zararı olur. bunun sorumluluğu sende dir. o çocuk bir suç işlediğinde asla ahmet mehmet ali yaptı demezler. hasanın ömerin kaanın çocuğu yaptı derler. her şekilde sen zan altında kalırsın birde herşeyi kanuna dayama

• Saydığınız şeyleri din dışında da verebiliriz. Kaldı ki zaten bunlar yasal olarak da varlar. Madem her kişi kendi bacağından asılır bırakalım mantığıyla vereceği kararla asılsın.

• Öncekileri Göster
  • Bence dini eğitim küçük yaştan itibaren verilmelidir. 7-8-9 lu yaşlardan itibaren okula gitmeye başladığı zamandan itibaren verilebilir. Dini eğitim bir bütündür. Dini eğitim bir ahlak bilgisini de içerir. Ahlakın küçük yaşlarda özümsenmesi toplulumum açısından hem de birey açısından oldukça önemlidir. 18 Yaşlarında din bilgisi ve ahlak bilgisi ögretilirse bundan bir verim elde edilemez. Ağaç yaşken eğilir. 18 yaşına geldiğinde fırlamanın birisi haline gelmişte olabilir ona ne söz ne dayak adam eder.

• Aynen bahsettiğiniz sebep yüzünden objektif olunup dürüstçe bir dayatma yapmadan çocuğun aklı erene kadar kendi inanç sistemimizi dayatmamalıyız. Evrensel yasalar ve insan hakları ve erdemi aşılamalıyız. Böylece herkes uymuş olur. Tıpkı şuanda olduğu ve gelecekte daha da gelişeceği gibi. Senin dinin benim dinim diye diye insanlar bir birine zarar veriyor. Oysa belli bir anlayışla eşitlikçi bir yaklaşımla büyüyen birey daha sonra seçeceği dini daha mantıklı ve insani yaşayabilir.

• Şunu veya bunu yapma diyemiyorsun cünkü dayanağın temeline inanmıyor ki. Şu dine göre suç adam o dine de mensup değil. Ona göre kural yok. O yüzden her türlü naneyi yapabiliyor. Suç ve ceza kuralları ancak adamı frenliyor. O da olmasaydı zaten bir dünya düzeni ortaya koymak imkansızdı.

• O halde kendi çevreniz için söylediniz. Genel için konuşuyoruz öyle ele alabilirseniz daha sağlıklı olur. Ben de kendi çevremle başlarsam uçar konular. Genel nüfus, yüzde, istatistik, çalışmalar, deneyler vs. bunlar geçerli oluyor. Yani çoğunluğa bakarsak daha sağlıklı olur.

• Öncekileri Göster
  • 12.5 tan itibaren verilmeli . aklı ermeye başladığı an verilmelidir

• 12.5?

• 5 yaşında bir çocuğun " Abi bizi Allah yarattı, peki ama Allah ı kim yarattı?" sorusu bana "nasıl yani ya" dedirten en büyük olaydır.

• Çocuk beyni ve algısı inanılmaz gizemlerle doludur.. Şuan sizin karşınıza 6 maymun koyduğumuzda bir birinden ayırt etmekte zorlanırsınız. Ancak 5 yaşındaki bir çocuk 6 maymunu da ayırabilir ve tanıyabilir. Sebebi nöronların sayısı ve haberleşmesi oranının daha yüksek olması. Yine çocuklar manyetik alanları daha iyi tespit edebilir. Çocuklar muhteşem varlıklardır. :)

• küçücük beyinleri hiç bir ideoloji ve din ile doldurmak kimsenin hakkı değildir.

• Bravo.. Bilinçli bir yaklaşım.

• ağaç yaşken eğilir arkadaşım.sen o yaşa gelmesini beklersen o saatten sonra biraz zor öğretirsin.neden cinselliği 8 9 yaşlarında öğretmeye başlıyosun da dini 18 yaşını bekliyosun bu ne kadar mantıklı sence

• Soruyu açan kişi olarak ankete katılamam site zaten izin vermiyor. Kendi bildiğinizi yapacağınızdan hiç şüphem yok emin olabilirsiniz.

• farkettiysen tek bir kişi 18 den sonra demiş.o da sen değilsen tabi.neyse bu konu uzar gider.daha fazla konuşmaya gerek yok.sen kendi bildiğini yap ben kendi bildiğimi ok?*

• Yasalar böyle olursa ve nedeni mantıklı biçimde çocuklara anlatılırsa sorun olmayacaktır diye düşünüyorum.

• Öncekileri Göster
  • Din inanç en büyük ihtiyaçtır. Küçükken doğru ellerce verilmeli ki sonra yanlış bilgilerle inanmasın ya da dinsiz kalmasın...

• Bu en büyük ihtiyaç olması saptamasını neye göre yaptınız?

• çocukların anne karnındayken duyduğunu algıladığını anne üzüldüğü zaman üzüldüğünü ,sevindiği zaman sevindiğini bu günkü bilim adamların ispatlamış durumda o nedenlede çocuklara din eğitimi anne ve babanın evlenmesiyle başlar karakteri düzgün iki insanın evlenmesiyle çocuklara anne karnındayken başlayan bir eğitim vermeleri ile başlar

• Evet anne karnındaki etkileşimleri ben de bizzat çalışmalarda gördüm ve bu araştırmalara şahit olma şansına eriştim. Anne karnında eğitim konusunda size katılıyorum, dini eğitim konusunda katılmıyorum.

• 7 yaşından itibaren...

• biray kendi araaştırıp öğrensin böylece körü körün ebilmeden inanacağına aklıyla karar vrip kendi doğrularını yaşamış kendi seçimleriyle yargılanmış olur

• Doğduğu andan itibarenVeFark etmez İkisi gercekten zıt

• Evet şık eksik anlatım biçiminde olmuş. ''Doğduğu andan itibaren, ne zaman verilirse verilsin, fark etmez'' olmalı. Bu şekilde düzeltmiş olayım sayenizde teşekkürler.

• Doğduğu andan itibaren verilmesi gerekir. Ailenin yönlendirmesini doğru buluyorum.Bu konuda bir çok şeyi değerlendirebiliriz. Atatürk sevgisini mesala. 5 yaşındaki çocuğa atatürkü sevdirmeye çalışmak ne kadar doğru beyin yıkamakmıdır gibi..Bence Ailenin kendi çocuğunu istediği yönde yetiştirme hakkına güvence sağlanmalıdır. bu ailenin en doğal ve tabi hakkıdır diye düşünüyorum. Tüm siyasi dini konular için söylediklerimi savunuyorum.

• Katılım ve sohbet için çok teşekkür ederim. İyi akşamlar diliyorum.

• kavga etmiyorum asla.
      dinde sizi seviyor.
      biliminde kanıtı tartışılır diyorum ya sosyal bilimlerde özellikle. insan davranışlarını incelerken çok kesin sonuçları elde etmek mümkün olmadığını düşünüyorum. insan bu kadar basit bir yaratılışa sahip değil. neyse söyleyeceklerimizin bittiğini bende düşünüoyurm. o yüzden.
      iyi akşamlar diliyorum.

• Size göre sabit.. Kanıtı olmayan bir mesele. Bilim kanıtla ilerler. Sahi bilim ve din karşılaştırması yapmayacağız değil mi? Tanrı bilimi döver, bilim tanrıyı siler bu çok anlamsız bir tartışma konusu olur.. Siz inanacağınıza inanıyorsunuz zaten değil mi? O halde bilimle kavga etmeyin. Bilim sizin için var, bilim sizi seviyor, sizin için ilerliyor. Sizin hayatınızı ispatlı olarak bilim kurtarıyor. Dünya dışında ispatı olmayan her şey için bir inancınız var zaten.Dünya işleri insana kalsın bence.

• Öncekileri Göster
  • 3 yaşından sonra falan azar azar:)

• rica ederim:D

• Ben profesyonel olarak bilinç altı etkileri, hipnotizma, manipülasyon sanatı, beden dili, hipnotik dil kalıpları vs. konularını işleyen bir merkezde yönetici ve ortaktım. Bu işlerin peşindeyim ve çok doğru henüz tam çözülemedi ama çözebildiğimiz kadarıyla bilimsel olarak konuşabilecek durumdayım. Uğraşmak olarak algılamamazını dilerdim. Kendi adıma üzüldüm bu konuyu ve benimle fikir karşılaştırmasını böyle gördüğünüz için. Yine de teşekkür ederim katılım için..

• bilinçaltı falan etkileri daha tam çözülememiş..sen ne işler peşindesin:P neyse uğraşamıcam ne yazsam üzerine bir laf koyucaksın zaten:) ii geceler

• Öncekileri Göster
  • Dini eğitim verilmesi ahlak ve terbiye vermek gibi bir mantıkla yapılır .Küçükken yerleşir 18 yaşında bir insan küçükken ahlak ve terbiyeli yetiştirilmemişse bunu 18 yaşında veremezsiniz .Dini eğitim de böyledi 18 yaşında vermeye başlarsanız çuvallarsınız .

• Ben teşekkür ederim gerçekten cevaba ihtiyaç duyan sorular sorduğunuz için .

• Bravo.. Size saygı ve sevgi duydum. Bu toplumun bilinçli bir üyesi olduğunuz için de teşekkürler.

• Umarım insanlığın bir din olduğunu ve herkesin ona iman ettiğini görürüm .

• Öncekileri Göster
  • Din eğitimi aileden başlar bu bir kesin . Öğrenim hayatındaki eğitimine gelince dini tanıtma amacıyla ilkokul 6. Sınıfta başlamalı ama derin din konularına inilmemeli . Ve sadece 11. Sınıfta detaylı bi şekilde işlenmeli ve derse girme mecburiyeti olmamalı . Zaten eğer çok aşırı öğrenmek istiyorsa İmam Hatip Liseleri var oraya gider . Bu kadar basit . Aşırılaştırmanın bir anlamı yok çünkü aşırı ısrar yıldırır bezdirir tiksindirir . Gençlerimizi güzel dinimizden tiksindirtmenin bi alemi yok her şey tepemizdekilerin elinde .

• Ne din eğitimi verilsin, ne ahlak, ne inkilap, ne örf, ne Atatürk sevgisi... 18 yaşına kadar eğitim almadan büyüsün, sonra eğitimdeki kritik dönemi geçmiş olmasına rağmen şanslı ise kendi rızası ile (askerlik, iş, evlilik ) zaman bulursa öğrenir. Ya da anarşist olur dağa çıkar PKK lı olur nitekim onlar da marsist dinsiz. Toplum kuralları da olmamalı, dayatma olmamalı çocuğa 18 yaşına kadar istediğini yapsın. :) Ankete baksana verilmeli, anketin kendisi bile dayatma içeririyor. Reşit olmuş kişiye neyin verilmesi gerektiğine kim karar veriyor, sanırım en büyük sorun burada reşit birisine birşeyin verilmesi ile çocuğa verilmesinden daha kötü birşey olsa gerek. :)

• İlk mesajınızda aslında mantıksız olduğunuzu anlamıştım haklısınız.Derin analiz yeteneğinizi övemeyeceğim zira isabetli olmadı. Siz tanımadığınız insanları beyhude analiz etmeye çalışmak yerine, girip cevap yazmayı seçtiğiniz sorulara mantıklı şeyler yazmayı tercih edebilirsiniz. Sorduğum soru ile anlattıklarınız normalde bağlantılı olmaz tabii ki ısrarla bağdaştırmak istemediğiniz sürece. Kişilik veya yaşantı hakkında değil, size sorulan hakkında cevap yazın.Amacınız başka değilse elbette.

• Sizinle yazışacak zamanım yok üzgünüm. Siz ilk mesajımı gayet iyi anladınız Ama sizin içinde üzüldüm, sanırım zor bir çocukluk dönemi geçirmişsiniz. Umarım aradığınızı bulursunuz, ya da neyi amaçlıyorsanız onu. İyi geceler

• Reşit olduğunda kendisine dayatılabilecek şeylerden koruyabiliyor insanlar kendilerini(kısmen). Toplum kuralları derseniz bunu sağlayan yasalar var zaten bunlar öğretiliyor ve bence gayet de yeterli. Lakin derseniz ki yetmez, şeriat olsun konu başka bir yere gider.
      Ayrıca terörist olan zaten suç işleyeceğinin farkında. Öldürülmeyi veya hapsa girmeyi seçmiştir. İnsanların marksist olması veya olmaması da kendisinin seçimi olmalı bizi ilgilendiren bir şey değil ki.
      Anket nasıl olmalı mesela?

• İnsanların kendi çocuklarına küçük yaştan itibaren dini eğitim vermelerini çok doğal ve doğru karşılıyorum. Müslüman olsun, Yahudi olsun, Hristiyan olsun, herkes çocuğuna kendi inancını vermek ister. Çünkü inanç, yaşamdaki en kutsal değerdir. Ha dayatma ayrı bir olaydır. Eğitim verilebilir, ama zorlanamaz. +18'e kadar eğitim verilebilir, bundan bi sakınca yoktur.Zaten kişi kendisi düşünür ve araştırmak isterse araştırır ve kendi doğrularını bulabilir.

• din çocuğuda içine alan geniş dünyanın en geniş kavramıdır ve her dinin kendi içinde bu konuyla ilgili metodları vardır.islam dininde din eğitimi doğduğu anda başlar.

• çocuk çevresinden her şekilde etkilenir engelleme yapılmamalı doğrusu gösterilmeli.zaten her anne baba doğru bildiğini öğretir.

• İnsan haklarından çok uygulanmamasına ve haksızlığa göz yumulmasına karşı bir tepkiniz var anladığım kadarıyla. Ne yazık ki öyle, ben de bu konuda tepkiliyim. Toplumdan sağlıksız bilgiler alması dediniz.Çok kritik bir nokta. Sizce bazı düzenlemelerle bunun önüne geçilebilir mi? Devrimsel düzenlemeler de olabilir. Veya size göre böyle düzenlemeler olmalı mı?

• insan hakları bence çok saçma bir durum dünyada milyonlar daha önemli sebeplerden haksızlığa uğruyor başı çekenler bunları savunanlar.insan iyi kötü bir ortamda yetişir toplumun içinde dini inanç eseslarıda insanlarla bir bütün.çocuk toplumda zaten belli ölçüde bilgilenecek sağlıksız bilgiler de edinecek bunun yerine aile tarafından öğretilmeli doğru şekilde kendi mantığıyla anlamalıdır zorbayla değil ezberle hiç değil.belli yaştan sonra zaten kendinden sorumludur isterse geçmişi siler

• Öncekileri Göster
  • bence de çok küçük yaşta dinle çocuğun aklını karıştırmamak lazım.zaten okula başladığında din kültürü dersi var orada görüp merak ettikçe ailesine soracaktır.bu şekilde yavaş yavaş öğretilebilir çocuğa

• değil tabi ama çocuğa öncesinde iyi kötü öğretilmişse iyi olan sevap kötü de günah diyip kurtulabilir aileler.bana öyle yapmışlardı en azından :)

• Herkes bir mi ama? :)

• bana pek etkisi olmamıştı :)

• Öncekileri Göster
  • kendi araştırsın o karar versin tüm aileler böyle yapmalı bence koyacaksın tüm kutsal kitapları din hakkında yazıları eserleri kendisi seçecek

• d şıkkı uygun geldi bana

• Belli bi yaştan sonra kolay kolay kişi dini araştırmaz. Çünkü ağaç yaş iken eğilir. Belli bir yaştan sonra terbiye bile olmaz insanlar. Onun için küçük yaşta olmalı. Büyük yaşta mantıksız gelirse kendisi değiştirsin o zaman.

• Tam olarak anlayamadım. Ben potansiyel cinayetten bahsediyorum. Hatta Dünya'nın bazı bölgelerinde işlenen bu cinayetten bahsediyorum. Çocuk o dine girmeden önce baştan bu dinden çıkarsa öldürülebileceğini öğreniyor mu? Öğrense bile bunu idrak edebilir mi? Küçük bir çocuğa banka kredisi yüklemek gibi bir şey değil mi bu? 18 yaşına gelip ne yapacaksa yapması daha doğru ve dürüstçe olmaz mı?

• Her hareketini sanki toplumun düşüncesine göre yapıyormuş gibi bunu benzemeye çalışmayın lütfen. Dine geldi mi mahalle baskısı diyorsunuz ama ahlaka geldimi kimse birbirini takmıyor ! Sözüm meclisten dışarı. Geneli kastettim.

• Gelin görün ki bazı dinlerden çıktığınızda ''toplumdan dışlama'' ve hatta ''öldürme'' cezası vardır. Nasıl değiştirebilir böyle bir durumda?

• Dinler kalkmalı.

• hiç verilmemeli kendisi isterse okur anlar veya anlamazözellikle küçük yaşta başlanmasının sebebi beynin gelişimi ve çalışma prensipleri ile ilgili bilerek yapılıyor yanlış buluyorum

• :))))))

• sorma mesela cenabet gezme ile ilgili ben o zamanlarda böyle bilimsel araştırma dediler mi algılar açılırdı güya modern din hocamız var ya araştırmadan bahsediyor şimdi anlıyorum ki halbuki nabza göre şerbet bukalemun gibi oradakini nasıl yıkarımın peşindeymiş

demişti ki mesela yapılan araştırmalara göre cenabet gezenler negatif elektrik / enerji yayıyorlarmış

al buyur küçük 10-12 yaşında çocuklara söylenecek şeyler mi bunlar s.çtı bizim amigdalanın içine

• Yanacaksın IkinciSuppiluliuma! Günah!Dinden çıkamazsın! Yasak!
      Evet bunları yumuşak bir ses tonu ve güler yüzle anlattığın zaman da, bağırarak anlattığın zamanda bilinç altına işliyor. İkisi de amigdalayı uyarıyor. Biri erken biri geç ortaya çıkan travmalara sebep oluyor.

• Öncekileri Göster
Yükleniyor...