Gelin olacak bir kız kendi kına gecesinde türkü söyler mi?

Genellikle arkadaşlarımın yakınlarımın kınalarında türkü söylerim ... Çoğunluk kına yakılırken felan.

Velhasıl kınam yaklaşıor. Annemle ailemle bu gün muhabbeti geçti annem " E artık kendi kına türkünü de kendin söylersin" dedi. Nasıl yani felan baya bir muhabbet geçti anlıcanız.

Bana sorarsanız, söylerim herkesinkini söylüyorum benim başım kelmi? :D Bence değişiklik olur.

Ama başka görüşlerde merak ediorum nasıl karşılanır?

Bu sadece bi fikir ... Ayrıca kına yakıldığında söylemem zaten hani başlarda felan yani kına haricinde ...

Güncellemeler:
Yorumlar icin hepinize tesekurler.

Erkek tarafindan hic kiksm olmicak ve yaslilar da olmicak arkadaslar yani fazla yasli olmicak..

Ayrica bizim burda ki kinalarda gelinle yerinde durmazlar millette artik kuduruk gelin gormeye alismis. Yani pek oyle gelin oturur suzulur buzulur diye bi durum yok kendi kinalarini kendileri yapiolar.. Oyle yani.

Cevabın Var mı?

0/2000

Gizli Kullanıcı paylaşımına izin verilmiyor

En İyi Cevap

• Bizim aileden örnek verim herkesin sesi harikadır düğünlerimizde bile çıkıp söylenir ( damat , gelin her kimse ). Kuzenimin kınasında kendi şarkı söyledi 2 tane , 3 kardeşi söyledi , yengesi söyledi ..

Yani gayet normal sen eğlenmek için yapıyorsun bunu sorun etme.

• tamam miraa terlik atmakla tehdit ediyorsan sustum zaten küçüğüm ezilirim pestilim çıkar

• iyi de kınanın özelliği ağlamak değil midir özellikle gelini ağlatırlar.söylenilen türküler de hüzünlü ayrılık temalı türkülerdir.kına zaten kızın anne babasından ayrılmasının hüznünü temsil eder gelinin şarkı söyleyim eğleneyim tavırları racona ters düğünü bekleyin :)

• Evet canım kuzenim kızdı. Kuzenimin kınasında yabancı kimse yoktu kuzenler halalar teyzeler kocaları ve damat tarafının anne babası kardeşleri ve gelinleri. Herkes sevindi şarkı söyleyince çünkü doğru olanda bu. Gününü oturarak zehir etme bir defa yaşayacaksın bari en güzeli olsun , kimse ayıplamaz iye ayıplasınlar senin şarkı söylemen eğlenmen , gülmen mutlu olduğunu gösterir ve bu herkesi mutlu eder.

• Öncekileri Göster

Erkekler Ne Diyor 50

• Eğer yaşlılar yoksa ozaman söyle gitsin:)

• Acayip hayvanlara benzeyisen i söyle.

• Vee nereye baktı?

• maymun gözünü açtı

• sesin güzelse söyle pampa

• Kendin Söyleme Bence :) Ailenden Başka Birisi Söylesin :)

• Kendi kınan... Nasıl zevk alacaksan öyle yap ama ne gerek var bu sefer görevi başkasına teslim et derim.

Heycandan detone olursan kınanda rezalet olur:)

• "Nasıl yani felan" görünce okumayı bıraktım

• Tek derdiniz bu sanki ha günlerdir günün sorusu bu

• Valla haklisin ben gunun sorusu istedim hafta oldu

• bu soruda günün değil haftanın sorusu galiba. yeterin nan! :)

• Valla haklisin

• kimi çok ayıplar kimi çok beğenir. arası yok

• gelin dediğin edebiyle otursun der ihtiyarlar.

• Ciddi bir konu :)

• Acaip :))

• türkü ne kelime kayınvalide ve ekibi ile senfoni yapılır sonra gruba kaynında dahil olur ve iyi birer çocuklar olursanız albüm bile çıkarabilirsiniz

• söylenir.uzun havadan başlanır önc herkez katledilir ve yavaş yavaş halaya doğru kayma yaşanır. :):)

• niye söylemesin kendi kına isterse amuda kalkar

• söyler bence

• Bence DevilMayCry Arkadaşımıza Katılmıyorum Gelenekde Vardır Ağlamak.Eğer Sen Eşinin Ağlamasını İstemiyorsan O Başka :)

• bide düğün kına yapanın halini gör. Millet kıçını sallicam diye maymun oluyorlar çıkışta diyosun nasıldı diye. Walla hiç birşey anlamadım diyo geneli. Yani ben burada gelenek uğruna milleti eğlendirmeye karşıyım. O benim en güzel günüm sonuçta biz evleniyoruz 10 yıldır konuşmadıklarımız gelip göbek atıyor gelin damat perişan

• Bence kınada bırak türkü ağlanması bile saçmadır. O gün bir kız evladı için en güzel günlerden biridir. Ben eşimin üzülmesi yerine mutlu olmasını tercih ederim. Bu yüzden evlendiğimde ağlama yada türkü merasimi diye birşey olmadı. Tam tersi geçti ortaya elinde kınayla tek başına kopardı ortalığı herkes hayran kaldı kınaya. Bazı bilinç altına yerleşmiş şeyleri kendi hayatınız için yıkmak en doğrusu

• Yukarda yazdigin yoruma binaen.. Valla ben kina dan cikinca hic "birsey anlamadim" dememisimdir genellikle "ohh kurtlarimi iyi doktum iyi geldi valla stressi 0 ladim" demisimdir.

Acikcasi kina gecelerini dugunlerden daha fazla seviorum. Dusunsene dugunum hakkinda dogru duzgun hayal kurmazken kinamin en ayrintisini dusunuyorum (:

• bence normal bıseyy

• söylemen için bir engel göremiyorum hem söleycen türküyü hem yakacan kınayı :)

• söylersen evlenmeyi çok istiyomuş(kocayı çok) istiyomuş süsü verirsin senin için iyi olsa bile millet başka bişey söyler milletin ağzı kum torbası değil ki bitane çakasın

• rap bile söylemeli :)

• düğün senin düğünün hanğoverda neler neler oluyordu sen niye türkü söyleyenressin ki++

• uygulanmaz

• neyi?

• çok biliyon sen

• adet üzerine kına yakılırken asıl amaş gelini ağlatmak.ama söylenmeli tabikide evlenme evden ayrılma hüzünlü olmakla birlikte yeni bir hayat başlangıcı ben olsam söylerim hemde çatır çatır :-)

• bence söyleme yada çok uzaktan akraba kişiler yoksa söyle.

• o gazla düğünde coşmayacaksan olabilir. "hani ellerrrr" :)

• Acıklı türkü söylersen sıkıntı olmaz yazık ya kıza bak acı acı türkü çağırıyo derler

• bizim türklüğümüzün sembollerini bilmeyen anlamayan karşı olanları bunu böyle düşünen türkiyede % 10 luk bir bölüm var %90 ı saygı gösterir %10 kısımda bizden değil zaten ne istiyorsa yapsın onları takan yok sorunun cvbı iste evet bence söylemelisin yenilik iyidir :)

• tabiki söylenir. sonucunda o gece senin gecen istediğini yaparsın. gönlünce eğlenmek ve vakit geçirmek sana ait. ve de o gece senin gecen. o gecenin organizatörü de sen ve ailen olmalı başkalarının görüşleri seni ilgilendirmesin

• Kına gecesine karşıyım ben.

• bence söylememen daha mantıklı çünkü kına sana yakılacak bence sizde diğerleri gibi sadece bekleyin ve ailenizden kopacağınız zamanın yaklaştığını hissetmeye çalışın zaten bunu becerirseniz istemesenizde göz yaşlarınızı tutamazsınız

• şahit oldum arkadaşımın ablası söyedi kendi kınasında :) hani ilk gördüğümüz için şaşırdık ama söylenirmiş demekki..ağlamadı bile maşallah :)

• ben şahit olmadim söylediklerini :) sen biraz kafani öne eğip ağlaman gerekiyor gördüklerim böle idi

• ne yapilabilir başka :)gülse oynasa şarki söylese bu seferde amma merakli gitmeye diye dedikodu yaparsiniz :)

• klişeleri yıkmak lazım

• bence türkü söylemek o kadar kötü bir şey değil hem sen gelin alırken türkü söyleyip söylemediğine göremi alıyorsun eğer saygısızlık olduğunu düşünüyorsan başka konulara bakman lazım gerektiğini düşünüyorum yani kısacası çok normal ve masumca

• Erzincan yöresinde sölemezler. Sadece otururlar. Kaynana isterse oynar gelin. Eger kendı kendıne oynamaya çalısırsa kaynana ona kaşlarını çatar. Gözlerıyle öldürcekmiş gibi bakar ve gelın bu korkuyla yerıne oturur :)

• Değişiklik iyidir

• soruna 5 yıldız

bu hayat senin

istediğin zaman türkü söyleyebilirsin

hele ki kendi düğününde

söyle elbette :)

mutlu olmanı dilerim.

hakkında hayırlısı olsun.

• Söyler

• soyleye bilir söyleede ne olcakkı

• Söyler mi ? Söylmelimi ? Söylerse Ne oluyor ? Söylmezse ne oluyor ? Söylemeliyse neden söylemeli ?

• uzun hava sölersen yanınada 1 kadeh rakı doldur iyi gider...damada iş çıkarma :) ...

• bence gelin adayı ağır başlı olması lazım .Kendi kınanda söylemen uygun olmaz görüşündeyim fakat aile arasında evde yapılırsa söylemen uygun olabilir.fakat damat tarafıda varsa eğer yeni gireceğin bir aileye karşı iyi izlenimler vermen lazım bunun için sen şarkı söyleme :D

• ozaman söle kız eğlen kurdunu dök :D,

• Erkek tarafindan hic kims olmicak

• Şimdi benim bildiğim kına yakılan oturur ötekileri böle etrafında dönerken o bildik türküyü söylerler. Playbak yapıcak artık senin kankalar senin yüzün kapalı nasılsa sen söle onlar ağzını oynatsınlar.

• kınayı getiiirrr aneeyyyy kınaayııı getiirrr aneeeyyyy parmaiyyy batıırr aneeyyyyy

• Daha önce söyleyeni hiç görmemiştim

• Gülerek söylemede ne söylersen söyle :D

• yahu bazı yörelerin adetlerinde kına yapılırken gelin bırak şarkı söylemeyi hiç konuşmaz bile sen şarkı söylemekten bahsediyorsun :)

• Yok est. kiz yazik adami söyledine pisman ettik hahah:D

Hayir ya tabi görüsünü söylicen ona görede degerlendirme yapcam dedigim gibi

• neyse aslında ben kulaktan dolma bilgilerle konuşuyorum hiç kına ortamında bulunmuş değilim.kafanıza nasıl esiyorsa öyle yapın soran bayan :)

• o eskiden kalma şeyler kızın kafasını karıştırma terlik atarım

• Öncekileri Göster
  • söylememli yaa bence babası annesi var orda kızın zorlarına gider..kızımızn etekleri zil çalıyor diye

• aslen nereli oldumu bilmiyosunki bence yapma sen bilirsin yinede

• Senin kulturunle benimki ayni hatirladim sen balgatlisin. Ama benim yasadigim yerde bizden baska pek ankarali yok ... Yurtdisinda ol unca surali burali olmuyo gardas her memleketten insan gelcek

• anladım türkü yazmışsında yinede hoş durmadı bizim kültürümüzde yok...sizi bilmem

• Öncekileri Göster
  • gelin dediğin ağlar naz yapar falan. turkü söylemekte neymiş. eve gelince evdekilere söylersin.

• :))

• Okuyunca imicimden skici diye gecti ama sulugozum oyle aglar sizlarim zaten her ne kadar kurtlarimi dokecem desemde :))

• Hayır genelde rap yapar.

link

• Evettt yaaaa bende ayni o yuzden diorum ... Aceba rap mi yapsam ne hahahah

• Hep aynı monoton olmuyor ki sıkıyor bi noktadan sonra =))

• Hahahahahah harika :D Iste bende boyle birsey dusunuyorum! Dermisim :D

• Benim bildiğim kadarıyla kız kınanın büyük bir evresinde başında tül kafa önde takılır . Ama yeni bir trend için al mikrofonu eline derim :) .

• Bizim buranin kizlari cingilli valla durmazlar yerinde :D Biraz daha serbestiz yani suzulmek zorunlulugumuz yok

Kızlar Ne Diyor 62

• Öyle bi söylerim ki en çok benim sesim çıkar insanların tepkisde bu kız ne kakar evlenmeye meraklı yahu olur eminim ki :D

• kafana gore takıl eğlenmene bak bnceee ;) bu arada mutluluklar

• ilk önce Allah mesut etsin tabii söylersin söylememen için hiç bir neden yok ağlayamam diye endişe diyorsan zaten hiç bir kız kına gecesinde ağlamıyor.

• :S bilmem ki ne desem:S

• bence soylenir

• bence yanlış bir şey gelenek ve göreneklerimizde böyle bişey yok. genelde gelinler sessiz sedasız oturur. sonra senin hafif bir kız olduğunu düşünen olabilir. bırak başkası söylesin sende dinle,hep sen mi söyliycen...

• ben olsam söylemezdim

• söylenir

• o türkü hep gıcıklığına okunuyormuş gibi gelir bana sen oku daha iyi olur:))

• Kendi kına gecen değil mi istediğini yaparsın illa ağlamak mı gerekiyor gül oyna çoş alla alla :d

• böyle saçma soruları nerden buluyosunuz ?

• degisik olur.ama yok yaa yapma bence.bi baskasi söylesin sen aglamakla mesgul olacaksin :)

• Söyler nalaka.

• kına yakılması dışında söylersin ama o gece senin eğlendireceğin gece değil, eğleneceğin gece. ben gelini ortada salınırken coşarken görmeyi tercih ederim sahnede değil

• neden solemesin harika olur bence...bende ağlamayacamı bilsem bi türkü patlatırım ama dayanamam yaa ayrılık gelir aklıma acarım muslukları :( :)

• he ne alaka o onun kina gecesi anisl istiyorsa onu yapar kinasi naislolsun istiyorsa ona göre davranir

• Bende söyledim tatlım:) Eğlencene baak hayırlı olsun bu arada

• tepki veren olmadıki:) normal kınalarda nasıl olduysa öyle oynadılar coştular:)

• Super ya. Peki insanlarin tepkisi nasil oldu?

• Tabikide söylemelisin . Benim sesim güzel olsa bnde kesin söylerdim :D

• ben türkü söyledim kınamda :D gelin arabamı bile ben kullandım adı üstünde gelin arabası ve ben bunu uyguladım inanılmaz heyecanlı oldu araba kullanma hastalıgım var zaten :) ve şehrin göbeginden geçerken çok güzel tezauratlar duydum tavsiye ederim çok heyecanlı :)

• Supersin valla

• söylemez

• normal tabi bizim komşunun kızı söylemişti çokta eğlenceliydi nineside ağıt yakmıştı güzeldi yani ben sevdim

• söyle bence:)))

mutluluklarrr

• yok bence söyleme.

• içinden geldiği gibi yap hem farklı olmak iyidir değil mi:))

allah mutlu mesut etsin

• normal hatta hoş bile olur

• ama ağlayasın gelir nasıl söliceksin :D

• Bence bunda bir sakinca yok sonucta KİNA gecesi gelinin yani senin gecen sesinde guzelse seviliyorsa neden olmasin?

• ooooo kendi kınanda söylemedikten sonra ne anlamı kalır ki? söyle sen ağzına sağlık, allah mesut bahtiyar etsin :)

• ortada otururken söyleme tabi nasıl ağlıcaksın yoksa olmaz öyle şey.ama bir ara söylersin madem içinden geliyor çok da güzel olur herkes de anlatır gelin şarkı söyledi diye

• içinden geldiği için öyle normal oynarken bir şarkı söle pop şarkılardan ama kına yakılırken kesinlikle sen söyleme bence

• nefret ederim nişanında, düğününde şarkı söyleyen tiplerden...

• nefret edecek kadar...

• Kac kere gordun?

• Bence söyle madem sesin güzel hem güzel de anı olur.

• ilginç ve güzel bir fikir bence neden olmasın ki ...

• benim bildiğim gelinler oturuyor diğerleri söylüyor.d

• Söyle bence, değişik olur.

• söyle gıtsın bence:D

• Allah mutlu mesut etsin öncelikle:-D link bunu söyledin mi hiç?:-DBence sen bilirsin istediğini yap istediğin kadar eğlen sana kalmış:-D

• o gece senin gecen, gönlünden nasıl geçiyorsa öyle yap bence. klişe ve standartlara sıkışıp kalmak zorunda değilsin :)

• Ne söylicem hatta kınamda olmaz muhtemelen ben orkestra tutcam kürtçe şarkılarla çoşturcam ahaliyi:D

Birde sesimi tüketemem.

• O manada demedım kına gecesı olmayacak derken herıf bızı alırsa olur almazsa olmaz manası var demek ıstedımm.

• Kurtce olacak ama kina gecesi olmicak hmm...

Ben kurmdisch bi kinagecesi istiorum zaten

• Kına gecesinin formatına aykırı olur bu ...

• Benim kınayada gelsene:):):)

• Gelem ayipsin :)

• da ayrı :)

• bence söyleme.

• Bence güzel olur ama bizim aile büyükleri ayıplardı bak bak utanmasa gidiyorum diye göbek atacak derler :D

• yok ayıp kaçarr bence

• En mutlu gecelerinden biri tabi ki söylüyüceksin..

O ne der, bu ne der diye beklersek o oo ooo ölelim o zaman.:)

• söyleyenini hiç görmedim:)

• Ben söylemem komik olur yaw :D

• Kim ne der diye umursama, o senin günün ve nasıl istiyorsan öyle yap. Değişik ve eğlenceli olabilir bence..

• kendi kına türkünü söylemen yakışık kalmayabilir... ama çok istersen başka bir türkü daha sonrasında söyleyebilirsin... ama bu kına türküsü olmamalı :(

• Kendi fikrimce ben arkadaşlarımın kına gecesinde turkuyle ağlayan biri olarak kendi kına gecemde aglamaktan soyleyemezdim heralde

• Bence söyleme biraz komik olabilir.

• super olur :)

• Kınada türkü söyleme

Ama düğünde feci bi roman havası oyna.

• çok istiyosan etrafa aldırış etme solemesen daha ıyi

• Söylememek daha iyi sanki:)

• böyle bir yeteneğin varsa neden olmasın...

• kinada aglanmaz mi yav? eglenmek icin bekarliga veda partisi yapin hani.

• durum kaynanan ve yakın arkadaşları tarafından sert karşılanır " aaa kıza bak evden kurtuluyo diye gibi vsvsvs.. " sen yine arkadaşlarınınkinde söyle. bende gelinlerin az ağır başlı olması taraftarıyım

• tabi kızım sesin güzelse al mikrofonu duygusal yada rock ne bileyim ama sahne senin olsun.. o senin gecen nasıl hatırlamak istiyorsan öyle davran ;)

• Yok kiz ruhlari bile duymicak.

Hahah tamam o zaman gaza getirdin beni :D

• ohoooo kızım o zaman takıl kafana göre.. Tabiki kendin söyle her gelin aynı olmak zorunda değil. ben herkes olucak sandım. Hatta sahneyi bile fethed

• Öncekileri Göster
  • ben de düğünüm de söylemeyi düşünüyorum.

• Aglarsin kina geceri aglamk icindir

• davul döver gümbür gümbür

• gelin olanlarda azıcık ağırbaşlılık olsun istenir. aslında eğlenebilirsin ve ilginçde olur ama karşı taraf, birileri bu durumu hoş karşılamazsa canın sıkılabilir sadece.

• tercih senin :) evlenen sensin kına gecende eğlenmek hakkın tabiki. canın ne istiyorsa onu yap.

• Karsi taraftan hic kimse olmicak canim onlar turkiyede.

Genellikle agirbasliyimdir ama kinamda butun kurtlarimi dokmeyi dusunuyorum aslina bakarsan :D

Yükleniyor...