• Sor
  • Bence

Askere gitmeden aileme mektup yazmak istiyorum. Ailemdeki sıkıntı ve sanki uzak kalmışlık

Ailem anam babam ablam ve erkek kardeşim ben olarak 5 kişiden oluşuyor.Şimdi babam zaten kendi halinde pek iletişimimiz yok, olsun da istemiyoruz zaten :)Annem bizi her yönüyle yetiştiren ve bize herşeyi veren bir kişilikAblam 1 ay iyi isek 1 ay kötüyüzKardeşim işi gelince iyi, işi yoksa hep kötüAilenin en çalışkan dersleri iyi olan çocuğu kardeşim ve behçet hastalığı var bu konudan dolayı ona fazla ilgi göstermeleri sıkıntı yaratmıyor. Zaten bende severim kendisini ama bencilliği soğutuyor beni arada sırada.Ablam gene kardeşim gibi çalışkan bir bayan olduğundan ona da fazla ilgi göstermeleri beni pek bunaltmıyor.Ben orta derece bir eğitim aldım 2 senelik üni okudum falan kendimi bildim bileli sanayide falan çalıştım orta okuldan itibaren hep harçlığımı ben çıkardım.Bunun yanında kardeşlerim istanbula gitmeler gezmeler heryönüyle aile desteği yurt dışı eğitimleri falan .Hani tamam sıkıntı yokta 4 5 aya askere gideceğim arkadaş askerde oldum diyelim hayatımı yaşamadım ben. Hep kendim çabaladım, 3 5 kuruş kazanıp da arkadaşlarımla dolaştım, anca o kadar. Ne yaptım ben? Şimdi gidip ölsem orada demezler mi bu çocuğa hiç bakmadık, gezmedi, hayatını, gençliğini yaşamadan öldü demezler mi? diyeceklerini sanmıyorum pek gerçi ama.Aklımda askere gidince bi mektup yazmak var eğer ölürsem gitsin diye ama işte beni tutan annem çalışıyor, kaç yaşında bize zar zor bakıyor. Kadın harap oldu, ha tamam kardeşlerim ön plandaydı ama elinden anca bu kadar geldi öyle mektup yazsam kadın kalp krizi geçirir.Alternatif olarak kardeşllerime mi yazsam diye düşündüm

Güncellemeler:
Admin değiştirdiğin başlık ne alaka yazdıgımla oku bari dogru duzgun !

Evi terkettim 2 gündür yaşadıklarıma bugun son noktayı koydular sagolsunlar.
Askerligi tecil ettircem ozamana kadar arkadasta kalacagım

Görüşün nedir?

0/2000

En İyi Görüş

• Arkadaşım, sen haklısın bu hemde yüzde yüz..maalesef ev içinde hele ki dengesız aıle yapılarında böyle durmlar çıkıyor...Sen mızmılanmadıgın paranıda kazandıgın için isteklerın karşılanaıyor gıbı gelıyor...Bır söz var bu dogru aglamayan meme vermezler...Ama bence uzulme bu durmlara bak senı olgunlaştırmış bu yaşadıkların. hem ıcınde rahat annecıgıne yuk olmadın ılerde kendını takdır edeceksın..isyan etme boşuna elıne bırşey geçmez... Bu duruma karşı çıksan senden kötusu olmaz bıle..mektup yazmadan da kızkardeşınle ıletısme gecebılırsın annelne konus bılrısın..Demem o ki kendı kendı uzme içten içe sınderella gıbı hıssetme ... Imkanın varsa ıletısme gırmeye çalış.. Emın ol kı senın gözune çöp batsa onların içi sızlar.. babanın bıle ıcı sızlar.. Ama maalesef duygularımızı en yakınlarımıza gösteremıyoruz.. Bırde şu var herşeye ragmen ınsan aılesının kıymetını kaybedınce anlıyor sanırım.. kardeşler arasında her zman dıdışme olur.. kendını dusun ablana bısey olsa ıcınsızlamaz mı.. Emınım kı kardeşının rahatsızlıgı bıle bıle senı uzyordur.. Boyle ıste her evde bunabenzer durmlar var..

• Tabide neden illa birimiz incinince degerini anlıyoruz.
      Ben kardeslerime elimden geleni yapıyorum ne kadar emegime saygı gostermeselerde destek olmaya calısıyorum ama 1 gun gecmeden neden unutuluyor yaptıklarım ona uyuz oluyorum sadece artık uzaklastım zaten kendi halimdeyim yoluma bakıyorum bi anam var okadar

• Öncekileri Göster
    • tamam arkadaşım bıraz kafanı dınle sakınleş..
      Uzaklaşmak ıyı gelır ortamdan..
      sonra daha ıyı karar verırsın..

• istersen son olayı anlat..

Kızlar Ne Diyor 6

• Bence kimseye mektup yazma çünkü aileden birisne yazsan mutlaka herkesin haberi olur bir şekilde duyulur annen üzülür ailen üzülür hiç hesaba katmadığın sonuçlar doğabilir bence en etkili yol onlarla bunu yüz yüze konuşman.Sen askerdeyken içlerine kötü dokunur değmez onları üzme.

• Aile için de bu gibi durumlar oluyor bazen evin ağır başlı çocuğu nasıl sa anlayışlı bize zorluk çıkarmıyor diye ikinci plana atılabiliyor ses çıkarana da aman sussun da her istediğini yapalım denebiliyor. Yalnız anlamadığım bütün yük annenin üzerineyse kardeşlerin istekte bulunurken yok luk gösterilmiyormu yoksa yoktan anlamıyorlarmı Birincisi ise hem annene hem kardeşlerine yaz derim , ikincisiyse kardeşlerine yaz

• ya bilmiyorum ben anneme yük olmamak için elimden geleni yapıyorum kadın 53 yasında hala hastanede milletin nobetini tutuyor para yetistirmek icin.
      Ben anlamıyorum ben onlar gibi olamadım bir turlu

• Öncekileri Göster
    • Babam ve kardeşimle konusulmaz ablamla da cok tartıstım bu konularda ama artık ses cıkarmıyorum

• hıım o zaman sen yine sineye çekeceksin olsun ya hayat hayat ne ki sanki iyi yetişmiş genç bir insansın bu açıdan bakınca annen kardeşlerinden daha fazlasını vermiş sana :)

• anlattıklarında babamı gördüm.aşağı yukarı senin hayatına benzer bir hayat yaşamış.ayrıca ona hep çalışması gerektiği çok çalışması gerektiği bunun zaten yapması gereken bir şey olduğu vurgulanmış hep.diğer kardeşleri ise hep takdir edilen ve öne çıkartılan olmuşlar.ama bunlar babamda negatif yerine pozitif bir etki yapmış.askerden dönünce hemen evlenmiş annemle.ve birbirlerine çok bağlı bir evlilik yaşadılar geçmişten gelen yaşanamamış duygular sebebiyle bence.zaten küçük yaşta çalışma alışkanlığı edindiği için bunun artısını görmüş ve hem maddi hem manevi açıdan şuan babamın aiesi yani bizim ailemiz kardeşlerinin ailesine göre çok çok iyi.hem aile olmanın nedemek olduğunu çok iyi biliyor kendisi ve bize öğretti.hemde yaşayamadığı herşeyi elleriyle tırnaklarıyla yaptı.ben sende bu potansiyeli gördüm nedense :)ilerde çok başarılı olacaksın bence ve yaşamak istediğin hereyi yaşayacaksın.kimseye mektup yazma zamanla herşeyi anlayacaklardır.ve o ailede en çok annenle ilgilenende sen olacaksın büyük ihtimalle.askerde sana bir şey olacağı düşüncesinide sil aklından.sağ salim dönersin inşallah:)kriz fırsat demektir sonuçta;)kendimi kişisel gelişim uzmanı gibi hissettim bu arada :)

• ya aynı bende baban gibi olmak istiyorum çok iyi bir aile kurmak istiyorum ve cocuklarımı bunu ogretmek istiyorum.
      ya hani bende pozitif cok etkisi var suan bile okulumla iş bulamasamda yapacagım işler var aç kalmam diyorum zaten.
      Ama sonucta aile sevgisini kim istemez diyorum arada geliyorlar bana :D
      insallah dedigin gibi olur

• üzülme yaaaa :(( kıyamam takmada bu kadar kafana geçmişte kalanları düşünme mektup olyına gelincede annene yazma sakın kadın gerçekten çok üzülür snn yaşadıkalrını biliyodur merak etme elimden bu kadar geliyor demekki eğer bazı durumlardan çok şikayetçiysen ablana kardeşine ve babana söyle bunurahatsız oldukalrını dile getir :))

• yok be daha ufacık şeylere tahammul edemiyorlar kardesim gene uyuz etti beni adam ya yok arkadas benim kardeslerimden bir cacık olmaz

• cacık :D

• :D

• mektubun icerigi ne olacak ben onu anlamadim pek? size bakmaktan hayatimi yasamadim demeyi mi düsünüyorsun?

• :D aslında pek yazma taraftarı değilim arada isyanlara geliyor insan :D

• benim ailemde aynı senin ailen gibi ama ben ablan konumundayım . ortanca kardeşim dersler konusunda çok iyi değil bu yıl iki yıllık üniversite okuyacak . küçük kardeşim oldukça zeki ve şımarık . ortanca kardeşim sürekli bir yerlerde çalışır ama küçük kardeşim aylaklık yapar. sen şimdi bu aralar ilgi bekliyorsun ama onlar bu durumun farkında değildir belki de çünkü sen herşeyin üstesinden geliyorsun diye . sana birşey olsun hastalandığında falan çok üzülürler emin ol . ama yine de askere gidecem beni özleyeceksiniz falan demelisin . belki mesajı alırlar . ama sen farkına varmasan da şimdiden senin için endişeleniyorlardır . sürekli şehit haberleri falan . belki de sen tedirgin olma diye belli etmiyorlar . ben kardeşim için şimdiden endişeleniyorum ama belli etmem . herkes sevgisini gösteremez

• aynı durum benimle ilgilenmemelerinin sebebi kucuklugumden beri her sıkıntıyı kendim hallettim ayaklarımın ustunde durmam gerekiyordu baba rolu evde eksik olunca en buyuk erkege dustu iş gecenlerde iş konusunda sıkıntı yasıyordum gene laflar gelmeye basladı la askere gidecegim haberiniz ola surekli calıs calıs biraz hayatımı yasayim dedim olursem hayatımı yasamadan olecegim ben cokmu seviyorum bu durumu dedim surekli sınavlar işler kosturmacalardan kendime vakit ayıramaz oldum

• haklsın kardeşimde böyle söylüyor .:) şimdi onu daha iyi anladım . ama sen olmayınca kıymetini anlayacaklar .

• kardeşlerim aslında umrumda değil babamda bitek annem oda olmasa çekmezdim zaten.
      onun için katlanıyorum herşeye

Erkekler Ne Diyor 2

• Öncelikle askere gitmeden 2-3 ay sonra da ölebilirsin veya döndükten sonra 2 yıl sonra da gençliğini yaşayamadan ölebilirsin.Yani illa askerlikle dramatize etmeni gerektirecek bir durum yok.Kardeşlerini kıskanman da normal... Ancak "hayırlı" evlat olup ailene yükün olmadan yaşadığın için alkış beklemende biraz garip geldi:) Niye şimdiye kadar hayırlı evlat oldun ki; hadi eğitime para harcanır, ama niye sen istanbullarda, alanyalarda didimlerde gezmedin? Maddiyat vs. diyeceksin eyvallah ailenden istesen 150-200 bir şeyler koymazlar mıydı? Koyabileceklerini tahmin ediyorum. Kendi biriktirdiğin parayla birlikte gezebilirdin vs. Neyse kendini kardeşlerinin arasında "mağdur" görme(kelime uydu mu bilmiyorum) Sende eğer imkan varsa anneden abladan iste.. Yoksa da yapacak bir şey yok. Annenin yaşayamadıklarını düşün ve biraz da "hayırsız" evlat ol. Biraz...:) dünyayı sen kurtarmayacaksın.Velhasıl kelam ne demişler; "Hayat iyilik atıp karşılığında erdem veyatakdir alacağın bir otomat değildir."

• askeri dramatize etmek istemedim misal ornek vermekti amacım.
      alkıs beklemiyorum aileme yuk olmamamın sebebi annemin tek calısıp ne zorlukla kazandıgını bilmemdi.
      egitimimde bile calıstım 2 senelik uniyi 4 sene de bitirdim cunku sabah calısıp okulda uyudugum oluyordu ya bu tavrın zoruma gitti ondan actım konuyu baya neyse.
      beni neden gondermedilerden kastımda birazda neden gidiyorlar zaten zordayız kardeslerim neden annemi sıkıstırıyorlar.
      hayırsız evlat olamam annem okadar hastalıkla calısıyor

• Kırıcı bir yazı olmuşsa, özür dilerim ama sanırım ben anlatamadım. Hayırsız evlat ökkeş ol demek değildi amacım ama biraz da kendini düşün, biraz.. Aynı kardeşlerin gibi, biraz.. İyiniyetlisin, zor bir hayatın var ama kardeşlerinin de senin gibi düşünmesini bekleme, sonuçta anlattığın kadarıyla onlarda aşırıya kaçmamış okuduğum kadarıyla.
      Ben sana biraz nefes almanı tavsiye ediyorum. Şimdi biraz nefes almazsan ilerde hem kendin, hem kardeşlerin hem de kuracağın aile için sorun teşkil edebilir.

• Yok benim tek isteğim askerliğimi yapıp bir işe girip aile kurmak ve anneme destek olmak istiyorum artık soyutladım kardeşlerimden kendimi takmıyorum biraz isyana geldimde yazdım galiba bu konuyu

• bosşver kardeş kadın harap olmuş zaten kolay değil o kadar çocuğu yetiştirip büyütmek bence sen kardeşlerinle bir ol annenizi el üstünde tutun öyle mektup falan yazarsan kadın daha da harap olur sen ille de yazıcam diyosan bi teşekkür mektubu yaz anneciğim bizi bu yaşa kadar hiç bişeyimizi eksik etmeden kimseye muhtaç etmeden okutup büyüttüğün için diye başlayabilrsin mesela..

• yok dostum 2 turlu de mektupta yıkılır kadın en iyisi hiç yazmamak.
      dogru diyorsun eyvallah zaten askerden sonra bir işe girim rahat ettirecegim ice

• bencede iyi bi iş bul ve annenizi rahat ettirin kardeşlerinzle o da görsün bunca yıl size verdiği emeklerin ne kadar işe yaradığını ve hayırlı evlatlar olduğunuzu..

Yükleniyor...