Asker dağıtımları nasıl yapılıyor?

Asker dağıtımı işleri nasıl oluyor? Kütüğüne bakıp da batıdaysa doğuya mı gönderiliyor yoksa kura mı çekiliyor eğer öyleyse bilgisayardan rastgele mi dağıtılıyor herkes?

Bi de bi soru daha :) mesela kısa dönem askeri çatışmaya yolluyorlar mı doğuda? ya da dağa gönderiyorlar mı yoksa erler mi dağda hep?

Cevabın Var mı?

0/2000

En İyi Cevap

• Tamamen özelliklerine göre ayarlanıyor batıdaki doğuya doğudaki batıya diye birşey yok.Ben eviyle aynı ilde askerlik yapan biliyorum,nadirdir ama vardır.. Meslek psikolojik durum tabiri caizse sabıka bile göz önünde bulunduruluyor. Ben adanalıyım acemiyi ankarada ustayı ş.urfa da yaptım.Kısa dönemi biraz daha hor kullanıyorlar:) ama direk doğu diye birşey yok:)

• yazık :)

• Kısa dönem 1 aylık eğitimle usta birliğine gittiği için onları böyle görevlerde öne sürmezler.

Asker askerdir,her işi toplu yaparlar ama onlara biraz daha fazla yüklenirler. 5 ay çok az bir zaman askerlik yaptıklarını hissetmeleri açısından:) Ben tezkeresinde 2 gün kala nöbet tutan KD biliyorum:))

• peki kısa dönemi çatışmaya yolluyorlar mı ya da dağa yoksa daha çok ayak işlerine falan mı verirler?

Erkekler Ne Diyor 6

• Kendi tecrübemi aktarayım: İlk nereye gideceğin tamamen şans işi merkezden belirlenir.. Gittiğin ilk yerden acemilik sonrası bir dağıtım daha olur.. O ise ordaki komutanların kararına göre olur.. Ben İstanbul doğumluyum önce Van'da bir alaya sonra aynı şehrin bir ilçesindeki bölüğe ordan da ilçedeki bölüğe bağlı bir karakola gittim.. Benim gittiğim dönem kısa dönemler çok kalabalıktı bu nedenle tehlikeli sayılacak yerlere dağıtılmak zorunda kaldırlar.. Misal bazı kısa dönem arkadaşlar, yolları karla kapalı olduğu için bazı noktalara skorsky helikopterlerle götürüldüler.. Daha sonra bir karakol baskını oldu ve kısa dönemlerin o karakollarda olduğu medyaya yansıyınca yukardan bir emir geldi ve tüm kısa dönemleri tekrar merkezlere çektiler.. yani kıssadan hisse şu ki tamamen şansa kalmış.. senin döneminde nerde ne şekil olacağı tamamen kader..

• arkadas kurayı neye gore cekyolar meslege gore falanmı bıde acemı brlgı bttkten sonra meslegın ne olrsa olsun yıne iş kurayamı bakıyor. ya bılader bıde tleefon sıkıntı olrmu ustabrlgınde benım aılem yurtdısında zaten hasretım hepsıne nsıanlımda orda 5 ay snra askerım görsememekten sıkıntılyım

• Tamamen askeriyede belirleniyor, çekiliş yapılıyor, ama araya torpillileri de serpiştiriyorlardır muhtemelen. Çünkü hiç siyasilerin, ünlülerin çocuklarının doğuda askerlik yaptığını duymadım.

Ben İzmir Bornova'da yaptım, dağıtım oldu tekrar İzmir Bornova çıktı.. Ev de Bornova'daydı. Herkes bana torpil mi yaptın diyordu. :) Bulunduğumuz yerde binbaşı vardı, akrabasına bile torpil yaptıramadı, çocuk doğuya gitmişti. :)

• arkadas kurayı neye gore cekyolar meslege gore falanmı bıde acemı brlgı bttkten sonra meslegın ne olrsa olsun yıne iş kurayamı bakıyor. ya bılader bıde tleefon sıkıntı olrmu ustabrlgınde benım aılem yurtdısında zaten hasretım hepsıne nsıanlımda orda 5 ay snra askerım görsememekten sıkıntılyım

• kısa dönem askerde gider doğuya tabiiki ha şu doğudakiyi batıya batıdakini doğuya diye birsey yok artı rastgele dağıtımda yok bazı şanslılar biz onlara torpilli diyoruz onlar batıda güzel bir yerde yapıyorlar işte Allah doğudaki bütün askerlerimize yardım etsin zor cok zor

• kısa dönemleri çatışmaya göndermezler. çünkü eğitimleri yeterli değildir.

• dağıtımı bilgisayar, her kışladaki mesleki ihtiyaçlara göre yapıyor zannedersem. acemi birliği bittikten sonra kısa dönemleri genelde kendi kışlalarında kalırlar. diğerlerini bilmiyorum. telefon sıkntı olmaz. kart alıp askeriyenin içerisindeki telefon kulübelerinden aileni arayabilirsin.

• tamamen asker alma dairesinin (ASAL) idaresinde. kısa dönem uzun dönem asteg farketmez bilgisayar sisteminde kura nereye cıkarsa:)

ben astsubayım görevli olduğum yerde iki arkadaş var kütahyada aynı sokakta oturuyorlar

aynı anda askere gitmeye karar wermişler

acemi birlikleri 2side kütahya

usta birlikleri 2side ankara:)

• personel

• Branşın ne?

• tamamen bilgisayar belirliyo kimse bakmıo

kütüğe kayıtlı olduğun yerde bile acemilik yapabilirsin

yukarda verdiğim örnekteki gibi

• Öncekileri Göster
  • ya kura gibi düşün bi makinada herkesin kayıtları var makina belirliyo ama seninde dediğin gibi doğuluysa batıya batılıysa doğuya olayı % 50 oluyo yani fark etmiyo

• bnde yazacaktımda demedim bişey arkdş başka ulkede yasıyo galiba :)

• 2 oğlu da şehit olamaz. Şehit çıkan aileden askerlik yapan biri daha varsa onu doğuya ve çatışmaya göndermezler. Nasıl 2 şehit oluyor anlamadım. :(

• benim 2kardeşimde doğuda yaptı yok öyle bişi

haberlerde görmüomusunuz

2 oğuluda doğuda şehit olmuş

• Öncekileri Göster

Kızlar Ne Diyor 1

• Tamamen şans işi.

Kura çekiliyor..

ve neresi çıkarsa kişi oraya gidiyor..

fakat torpil yaptıranlarda var..

varsa bir bağlantınız sizde yaptırın torpil.

• Acemi birliğinde tamamen şans ama usta da sanırım mesleğe göre gidebiliyorsun.

Acemiye gidince ordakilerle iyi anlaşmaya bak yani üstlerle komutan veya daha üst.

Onlara söyle ne yapmak istediğini insaflarına gelirse isteğini mesleğine göre yerine getirirler.

Acemiye telefon götürme sıkıntı olur yakalanırsın. belkide çalınır üst ustalar tarafından. Ankesörden konuşabilirsin yurt dışıyla falanda öyle biliyorum. Sen içini rahat tut nişanlına güven sıkıntı yapma ;))

• arkadas kurayı neye gore cekyolar meslege gore falanmı bıde acemı brlgı bttkten sonra meslegın ne olrsa olsun yıne iş kurayamı bakıyor. vede boy ve kılo onemı varmı dagıtımda ya bılader bıde tleefon sıkıntı olrmu ustabrlgınde benım aılem yurtdısında zaten hasretım hepsıne nsıanlımda orda 5 ay snra askerım görsememekten sıkıntılyım

Yükleniyor...