İyi İnsan / kötü İnsan nasıl olunur?

Bir İnsan nasıl bir karar alırsa kötü yada iyi olur ? İnsanların temeli nasıldır ? Nedir iyilik ve iyi insan olmak ? Herşeyden önce gerek iş... Daha Fazla

En İyi Erkek Görüşü

• bitirme tezi gibi soru :D ona göre bir cevap vereyim o zaman :)

iyi kötü ayrımı uzun uzun anlatılabilecek bir kavram.sosyal çevrenin ailenin hatta genlerin bile payı var bu iki rolde de.

Fakat günümüzün şartları ile iyi olmak çok zordur diye düşünmüyorum.sonuçta iyilik kötülük dünyanın varlığı ile aynı yaştadır ve her dönemde birileri müthiş iyilikler veya kötülükler yapmıştır,ve birileri de ''bu devirde de iyi olmak zor be kardeşim kötülük dört bir yanda '' demiştir öyle değil mi?

bazen bütün bu saydığın değerleri yerine getirdiğinde bile ''iyi'' olamıyorsun.bu değerlerin onda birini yapmayanları toplum içinde ''iyi'' diye adlandırıldıgını görüyorsun veya duyuyorsun.o zaman ''iyi'' ne? sadece bır sıfat mı?

ya da kötü. ''öldürmeyen şey güçlendirir'' cümlesi ne kadar yanlış? kötü diye adlandırılan bir çok icat sayesinde bir yerlere gelinebiliyor.veya hayatlar kurtarılabiliyor.acı gerçek gelişim ve ilerleme için en başta gerekli olan şeydir kötü.ve bu hep böyle oldu. Çünkü kötünün içinde ''ego'' var.onu keşfediyorsun.ve onu yaşamak istiyorsun.tıpkı ilk insanın avlanmak için kullandığı kemiği komşu primatı korkutmak için kullanmaya başlaması gibi.çünkü korkutmak ''kötü'' dür.

iyi ve kötü yü icat eden bizleriz.çünkü bu olmak zorunda.içimizde birşeyle mücadele etme gereksinimiz var.çünkü bu mücadele bize tutunma hırs,umut,sevgi,acı getirir.bu da insanın doğasıdır.öteki türlü 20 yaşına gelmeden toplu intiharlar kaçınılmazdı.Sistem mükemmel olsa bile.

Ve nasıl yaşayacağın da kendi elindedir.O zaman kendi dünyanı yaratır ve beğenmediğin dünyaya muhtaç olmazsın.Fakat kimi zaman bunun için yıkıcı kararlar almak zorunda kalabilirsin.Geride hiçbir şey bırakmamak gibi...

çok uzun yazdım biliyorum.ama hala fazla karakterim var.

Soran beğendi
    • Parmaklarina saglik, cok güzel yazmissin, evet soru bir tez gibi oldu =) Cok tsk ederim. ++