İyi İnsan / kötü İnsan nasıl olunur?

Bir İnsan nasıl bir karar alırsa kötü yada iyi olur ?

İnsanların temeli nasıldır ?

Nedir iyilik ve iyi insan olmak ? Herşeyden önce gerek iş gerekse sosyal yaşamda yasal ve toplumsal kurallara uygun, dürüst ve namuslu bir şekilde yaşamak geliyor akla. Üretken, çalışkan, bilgi ve görgüye önem veren, karşısındakileri yaşamdaki eylem ve düşünceleri ile aydınlatan, empati, dayanışma ve paylaşmayı bilen, bu yolla onlara güven ve umut veren, bilgiye, değerlere ve ilişkilerine sürekli bir sadakat duyan, alçakgönüllü ve nazik olmak ve benzeri olumlu özelliklerle, bunları bünyesinde barındıran insan geliyor akla. Oysa ki günümüzün kaotik, rekabetçi, tüketim odaklı ve ona dayalı imajlar üzerine kurulu yarı gerçek yarı sanal dünyasında bu özellikleri edinip uygulayabilmek bireysel anlamda oldukça zor bir iştir. Bu bağlamda sosyal dayanışma eylemleri ve gruplarına dayalı ' kollektif iyilik ' imkanları gibi bir olasılığı düşünüyor insan. Fakat bireyci- küresel rekabet ortamında bu da gerçekleştirilmesi çok zor bir durum. Şimdi bana söyleyin ney kolay ve ne çok zor ? Kendimize bazı gerçekleri itiraf etmekmi, yoksa herşeyi olduğu gibi kabul edip, köle hayatına devam etmekmi ?


0|0
2|20

En İyi Erkek Görüşü

 • bitirme tezi gibi soru :D ona göre bir cevap vereyim o zaman :)

  iyi kötü ayrımı uzun uzun anlatılabilecek bir kavram.sosyal çevrenin ailenin hatta genlerin bile payı var bu iki rolde de.

  Fakat günümüzün şartları ile iyi olmak çok zordur diye düşünmüyorum.sonuçta iyilik kötülük dünyanın varlığı ile aynı yaştadır ve her dönemde birileri müthiş iyilikler veya kötülükler yapmıştır,ve birileri de ''bu devirde de iyi olmak zor be kardeşim kötülük dört bir yanda '' demiştir öyle değil mi?

  bazen bütün bu saydığın değerleri yerine getirdiğinde bile ''iyi'' olamıyorsun.bu değerlerin onda birini yapmayanları toplum içinde ''iyi'' diye adlandırıldıgını görüyorsun veya duyuyorsun.o zaman ''iyi'' ne? sadece bır sıfat mı?

  ya da kötü. ''öldürmeyen şey güçlendirir'' cümlesi ne kadar yanlış? kötü diye adlandırılan bir çok icat sayesinde bir yerlere gelinebiliyor.veya hayatlar kurtarılabiliyor.acı gerçek gelişim ve ilerleme için en başta gerekli olan şeydir kötü.ve bu hep böyle oldu. Çünkü kötünün içinde ''ego'' var.onu keşfediyorsun.ve onu yaşamak istiyorsun.tıpkı ilk insanın avlanmak için kullandığı kemiği komşu primatı korkutmak için kullanmaya başlaması gibi.çünkü korkutmak ''kötü'' dür.

  iyi ve kötü yü icat eden bizleriz.çünkü bu olmak zorunda.içimizde birşeyle mücadele etme gereksinimiz var.çünkü bu mücadele bize tutunma hırs,umut,sevgi,acı getirir.bu da insanın doğasıdır.öteki türlü 20 yaşına gelmeden toplu intiharlar kaçınılmazdı.Sistem mükemmel olsa bile.

  Ve nasıl yaşayacağın da kendi elindedir.O zaman kendi dünyanı yaratır ve beğenmediğin dünyaya muhtaç olmazsın.Fakat kimi zaman bunun için yıkıcı kararlar almak zorunda kalabilirsin.Geride hiçbir şey bırakmamak gibi...

  çok uzun yazdım biliyorum.ama hala fazla karakterim var.

  1|0
  • Şikayet

   Parmaklarina saglik, cok güzel yazmissin, evet soru bir tez gibi oldu =) Cok tsk ederim. ++