İyi İnsan / kötü İnsan nasıl olunur?

Bir İnsan nasıl bir karar alırsa kötü yada iyi olur ?

İnsanların temeli nasıldır ?

Nedir iyilik ve iyi insan olmak ? Herşeyden önce gerek iş gerekse sosyal yaşamda yasal ve toplumsal kurallara uygun, dürüst ve namuslu bir şekilde yaşamak geliyor akla. Üretken, çalışkan, bilgi ve görgüye önem veren, karşısındakileri yaşamdaki eylem ve düşünceleri ile aydınlatan, empati, dayanışma ve paylaşmayı bilen, bu yolla onlara güven ve umut veren, bilgiye, değerlere ve ilişkilerine sürekli bir sadakat duyan, alçakgönüllü ve nazik olmak ve benzeri olumlu özelliklerle, bunları bünyesinde barındıran insan geliyor akla. Oysa ki günümüzün kaotik, rekabetçi, tüketim odaklı ve ona dayalı imajlar üzerine kurulu yarı gerçek yarı sanal dünyasında bu özellikleri edinip uygulayabilmek bireysel anlamda oldukça zor bir iştir. Bu bağlamda sosyal dayanışma eylemleri ve gruplarına dayalı ' kollektif iyilik ' imkanları gibi bir olasılığı düşünüyor insan. Fakat bireyci- küresel rekabet ortamında bu da gerçekleştirilmesi çok zor bir durum. Şimdi bana söyleyin ney kolay ve ne çok zor ? Kendimize bazı gerçekleri itiraf etmekmi, yoksa herşeyi olduğu gibi kabul edip, köle hayatına devam etmekmi ?

Cevabın Var mı?

0/2000

En İyi Cevap

• bitirme tezi gibi soru :D ona göre bir cevap vereyim o zaman :)

iyi kötü ayrımı uzun uzun anlatılabilecek bir kavram.sosyal çevrenin ailenin hatta genlerin bile payı var bu iki rolde de.

Fakat günümüzün şartları ile iyi olmak çok zordur diye düşünmüyorum.sonuçta iyilik kötülük dünyanın varlığı ile aynı yaştadır ve her dönemde birileri müthiş iyilikler veya kötülükler yapmıştır,ve birileri de ''bu devirde de iyi olmak zor be kardeşim kötülük dört bir yanda '' demiştir öyle değil mi?

bazen bütün bu saydığın değerleri yerine getirdiğinde bile ''iyi'' olamıyorsun.bu değerlerin onda birini yapmayanları toplum içinde ''iyi'' diye adlandırıldıgını görüyorsun veya duyuyorsun.o zaman ''iyi'' ne? sadece bır sıfat mı?

ya da kötü. ''öldürmeyen şey güçlendirir'' cümlesi ne kadar yanlış? kötü diye adlandırılan bir çok icat sayesinde bir yerlere gelinebiliyor.veya hayatlar kurtarılabiliyor.acı gerçek gelişim ve ilerleme için en başta gerekli olan şeydir kötü.ve bu hep böyle oldu. Çünkü kötünün içinde ''ego'' var.onu keşfediyorsun.ve onu yaşamak istiyorsun.tıpkı ilk insanın avlanmak için kullandığı kemiği komşu primatı korkutmak için kullanmaya başlaması gibi.çünkü korkutmak ''kötü'' dür.

iyi ve kötü yü icat eden bizleriz.çünkü bu olmak zorunda.içimizde birşeyle mücadele etme gereksinimiz var.çünkü bu mücadele bize tutunma hırs,umut,sevgi,acı getirir.bu da insanın doğasıdır.öteki türlü 20 yaşına gelmeden toplu intiharlar kaçınılmazdı.Sistem mükemmel olsa bile.

Ve nasıl yaşayacağın da kendi elindedir.O zaman kendi dünyanı yaratır ve beğenmediğin dünyaya muhtaç olmazsın.Fakat kimi zaman bunun için yıkıcı kararlar almak zorunda kalabilirsin.Geride hiçbir şey bırakmamak gibi...

çok uzun yazdım biliyorum.ama hala fazla karakterim var.

• Parmaklarina saglik, cok güzel yazmissin, evet soru bir tez gibi oldu =) Cok tsk ederim. ++

Erkekler Ne Diyor 19

• ''Herşeyden önce gerek iş gerekse sosyal yaşamda yasal ve toplumsal kurallara uygun, dürüst ve namuslu bir şekilde yaşamak geliyor akla. Üretken, çalışkan, bilgi ve görgüye önem veren, karşısındakileri yaşamdaki eylem ve düşünceleri ile aydınlatan, empati, dayanışma ve paylaşmayı bilen, bu yolla onlara güven ve umut veren, bilgiye, değerlere ve ilişkilerine sürekli bir sadakat duyan, alçakgönüllü ve nazik olmak ve benzeri olumlu özelliklerle, bunları bünyesinde barındıran insan geliyor akla.''

Katılmıyorum.. iyilik ya da kötülük denince aklıma toplumsal öğretiler gelmiyor. etkisi var mıdır?. etkilenenler vardır elbet!..

''Oysa ki günümüzün kaotik, rekabetçi, tüketim odaklı ve ona dayalı imajlar üzerine kurulu yarı gerçek yarı sanal dünyasında bu özellikleri edinip uygulayabilmek bireysel anlamda oldukça zor bir iştir. Bu bağlamda sosyal dayanışma eylemleri ve gruplarına dayalı ' kollektif iyilik ' imkanları gibi bir olasılığı düşünüyor insan.''

kolektif iyilik denen muhabbetin ucu açık olup, 'grup için iyi olan neyse' vb ile baktığı için, saptırılabilir. (Ülkemin geleceği, ideolojinin geleceği vs...)

Köle hayatı ile iyi-kötü bağlantısını bağdaştıramadım.. gerçekleri itiraf etmek derken neyi kastettin?.. sanki herkes farkında(?) ama üç maymun oynanıyor... katılmıyorum...

İyi kötü kavramları özgür bireylerce düşünülmesi gereken ve bireylerce çözümlenmesi gereken bir olgudur. Aksi taktirde manüplasyon kaçınılmazdır... iyinin de kötünün de varlığı ve yargı mekanizması içimizdedir... Fakat ayırdına varacak zaman, cesaret ve öz güven çoğumuzda oluşturulmaz.. oluşmaz... bulunmamaktadır... hangi dine veya topluma mensup olursak olalım her insanın içinde vicdan denen bir yargı mekanizması bulunur... ama çoğu insan için vicdanın yaptırımı hükümsüzdür... sorunda burada belki... eylemlerimizin sonuçlarını başkalarının çıkarımları ve mantıkları ile değerlendirişimizde... Biraz cesaret başka bir şeye gerek yok...

• iyi insan sevgilisiyle yatıp : evlenir

kötü insan sevgilisyle yatıp : ayrılır

• :)

• biz 2.ye insan demiyoruz ki

• iyi insan kötü insan diye birşey yoktur.İnsanların çıkarları karşı karşıya geldiğinde hangimizinkinin öncelikli olduğunu nasıl bileceğiz.Karşısındakininkine öncelik atamayan kişiyi kötü olarak algılarız olay bundan ibaret

• ben ıyı goremıyorum artık :)) kotulerden ıyılerde kaynıyor bana gore artık kotu gore gore fobı oldu merhaba dedıgımız ınsanlara acaba demıyoz artık kotuluk gelır kesın dıyoruz

• Birkaç cümleni okuyabildim ve eski günlerim geldi aklıma. İyi insan olursam haketmediğim şeylerle karşılaşıyorum camiamda. Ukala olduğum günedene beri saygı görüyorum, özel hayatım dışında iyi insan olmaya hiç niyetim yok...

• kötü şeyler yapan biri kötü müdür ? hayır bir insana bu iyi bu kötü demek yanlıştır. kişi davranışlarını kendi belirler fakat bazı zamanlarda kötü şeyler yapmak zorunda bırakılır bu insanı kötü diye yargılayamazsınız.

• Ne demek ya ne haddime iyi eglenceler iyi geceler :)

• Geziniyordum, firsat bulamadim ya, kusuruma bakmadin ins =) rica ederm..

• yeni mi geldin :D sağol

• Öncekileri Göster
  • bişi yazayım dedim ama çok uzun yazmışsın valla..

• sorunun ana fikrini düşüncesini anlasam o şeyi yazacaktım ama malesef anlayamadım ilk bir kaç satırı okudum sonra sıkılıp bıraktım ne o paragraf sorusu gibi zaten hiç sevmem.. (:

• 'birsey' yazdin ama 'o Sey' i yazmadin... =)

• iyide kötüde olmak genelde dış etkenlere bağlıdır.ortam zaman yer mekan kişiler razular istekler bunlar.arzu ve istekler karşılanmayınca insan doyuma ulaşamayınca içindekı sahip olma alma dürtüsü uyanır buyolda yeri geldimi kaçak oynar oyunu içinde kötülükler bencillikler ego tatminkarlığı barındırır kötü iyinin tersi dir iyi olmak cok zordur azıyla yetinme kanaatı genelde kimsede pe bulunmaz yada elindekiyle mutlu olma ihtiyaclar giderildiğinde sorun olmaz aç bir insan yeri geldimi hayatda kalma mücadelesi için bir insan yiyosa bu onun deyil hayatın ona sunmuş olduğu mücadelelin zorlu koşulunu yenmek için tüm savaş insan bedeni ve ruhunun huzurda olması içindir

• Hepimiz iyiyiz, kötü olan sistem (:

• kötü olan şeyleri yapmazsan iyi insan olursun

kötü işler yaparsan kötü insan olursun :)

• :D katiliyorum.

• asdasdasd bakmadan yazmanın zararları :D neyse sen anladın onu :D

• kötü ne ? iyi ne =) ?

• Kotunun iyisiyim gerisini bilmem

• iyi ve kötü anlayışı kişiden kişiye, milletten millete değişir

• empati diyelim

• İyi olmak Saygı duymaktır,Sevmektir.Kötü olmak zaten saygısızlık ve acımasızlık ve sevgisizlik sonucu ortaya çıkar.

• düşünce lerin oluşması->düşünce+duygusal dönüşüm->sadece duygu(bu insan iyi,kötü)

• valla böyle şeyler çok felsefik ve psikolojik geldiği için bana tartışmak istemiorum soruyu da tam okuyamadım iyi insan iyidir deyip geçiorum :)

• =) ++ Sen bilirsin.

• sen iyi bi insansın bende iyi bi insanım bence :)

• ama... ?

• teşekkür ederim ama ..

• =) ++ Sende öylesin.

• Dibini kokla b*k kokuyosa kötüdür. Bok kokmayanıda bulamazsın zaten ;)))

• Pardon ya ben soruyu yanlış okumuşum. neyse birazcık olmuş, yazdığımızı da silemiyomuşuz artık idare et ;))

• Temizleme zamani gelmedi diyorsun =)

• ne itiraf etmek ne köleliğe devam etmek...daha doğrusu köleliğe devam etmek ama biri bize kölesin dediği zaman hassiktir lan ordan demek...

• katiliyorum sana.

• ama dışardan biri bize köleleşmişsin oğlum sen şu hayatına bak dediğinde hassktir lan diyorz yani kabul etmiyoruz bunu çünkü farkında değiliz köleleştiğimizin...buda cehaletin göstergesi olsa gerek

• +++

• Öncekileri Göster

Kızlar Ne Diyor 2

• insanın temelinde vijdan var ise,kötü yanlarını vijdanı törpüler..

• vicdan..

• ''vicdan''

• iyi kötü hayaldir bence. her iyi insanda bir kötü yan kötü insanda da iyi yan vardır. soruyu tam okumadım bu arada.

Yükleniyor...