Türk Hava Yolları'nda hostes olmak için gerekenler?

biraz araştırdım netten boy oranı en az 1.60 ama benm boyum 1.58.. liseden yeni mezun oldum mühendisliktir öğretmenliktir bu mesleklerin hiçbirine bi ilgim yok.. hostes olmayı gerçekten çok istiyorum bunu daha yeni farkettim ama düşündüğümde kendimi o yerde gördüğümde mutlu oluyorum o meslekle bütünleşeceğime inanıyorum ama kriterlerim uymuyo benm boyum kısa.. bu boy meselesi lımlarda çok mu etkili? üniversite okumam gerekiyo mu adaylar arasında bi adım önde olmak için? ingilizce biliyorum az çok ama daha iyi öğrenmeye çalışcam artı bi yabancı dil daha öğrenmeyi düşünüyorum hatta 2 de olabilir kendime güveniyorum isteyince öğrenebilirim.. sizce denemelimiyim? boyum tutmamasına rağmen bi şans varmıdır? ve de başvurular ne zaman bilen varmı? ya hosteslik hakkında bana bilgi verirmisiniz her konuda

Cevabın Var mı?

0/2000

En İyi Cevap

• Malesef 1. boyun uçuş hostesligi için kısa + thy ye girmek için ya lisans mezunu olacaksın ya da anlaşmalı oldugu kapadokya myo okuluna gireceksin. Kapadokya mezunlarını 5 yıl garantili işe alıyor. Ancak okula girerken üniversite tercih puanın + yine boy ve fizigin dikkate alınıyor. yıllıgı 8 bin tl olan 2 yıl olan bir program. Neyse diyelim ki boy sorunu olmadı lise mezunu olarak da kabul ettiler. Dil bilgin? ingilizce bilgin önemli. THY ye girme ihtimalin malesef yok. Bunu seni üzmek için değil bosuna boyle bir hayal kurmaman için soyluyorum. THY giriş standartlarını asla değiştirmeyen ve çizgisinden ödün vermeyen bir kurum zaten piyasadaki en yüksek maaş ve çalışma standartları onlarda. Ortalama bir kabin memuru işe 2400 tl maaşla baslıyor ancak uzak uçuşlar ve ekstralarla henüz ayda 4 bin tl den az alanını duymadım.

Onu aire basvuru yapabilirsin belki. Oranın şartları ve istekkleri daha düşük. Onur airde de ayda en fazla 1500 tl alırsın.O da arap uçuşlarına katılırsan.

Erkekler Ne Diyor 10

• THY yi geç. oraya girmen victoria secret defilesine çıkman gibi bişey çok abartıyolar kriterleri. ama onur air,pgasus,atlas jet bunlara başvur

• Boyun yetersiz istisna yapacaklarını sanmıyorum ileri derece ingilizce şart boy kilo aranı ve İst Ankarada kalmak zorunlu

• THY dışında diğer hava yollarına başvur..Onların şartları daha esnek..Hepsinin websiteleri var..CV bırak..

• torpil gerekli :)

• o zaman turizm ve seyahat işletmeciliği bölümüne git

eğer bu işi cidden istiyorsan yardımcı olabilirim

• badem bıyık sahibi olmak, yada badem bıyık kızı olmak

• Taş gibi kız olman lazım

• bunun içinde boy gerek ?

• Keşke kriterleri bilsem ama meslek seçiminde yardımcı olabilirim önündeki 10 yıl hep uçaklarda hosteslik yapmak ilgini çekiyorsa devam et yoksa becerilerine bakıp yeni bir alan bul.

Üni şartı saçma ama dil seni önplana çıkarır

• Çok havayoluşirketi yok ve çok hostese ihtiyaçta olmayabilir iyi düşün derim ben karar senin

• bu meslekte karar kıldım biraz ani oldu bu ama hayatım boyunca mutlu olacağıma inanıyorum eğer olursa.. ama boy işte :S

• dene kim tutar seni het beee kızın ddibisin.-bu gaz yeter mi :D

• hahaha sağol :) denemekten ne çıkar dimi :)

• biraz daha bekle uzarsın daha yasın genc

• rica ederim doğru işte ama uzun olupta çirkinde olabilirsin yada daha dominant sert yapıda kendini begenmiş biride olabilirdim dimi ben seni 160 bile olsan boyle tatlı oldugun için tercih ederdim

• teşkkür ederim keşke boyum uzun olsaydı..

• kabin hostesimi yer mi şimdi okudum 159 da oluyormuş ve kabin memuru için en az bir dil ogrenci ve universite mezunu zaten resmine buyuk baktım gercektende güler yüzlusun gulusun cok tatlı ah bide soyle 170 felan olsan varya en super manken bile olun

• Öncekileri Göster

Kızlar Ne Diyor 7

• Sakın kendini üzme genç bayan...

Fakat üzülerek yazmak durumundayım ki...

THY'ye başvurduğunuzda mülakatlara çağırılırsınız fakat; öncelikle boy kilo ölçümünüz ve dövme kontrolünüz yapılır. Bunlardan elenmezseniz mülakata alınırsınız...

Boyunuz çıplak ayakla en az 160cm olmalıdır. Ve net olarak şunu söylemek zorundayım. Yarım santim altı bile kabul edilmez... Kural bu...

Belki sebebini merak edeceksiniz...

Sebebi ise şöyle; headover bin dediğimiz, yolcu başüstü dolabına yetişmek için gerekli alt limittir 160cm. Ve 160 bile çok zorlanır... ER'da (uzun menzil uçuşu) yukarı dolaplardan bir kasa viski indirdiğinizi bir düşünün. Boyunuz ve ağırlık noktasından dolayı doğal olarak gücünüz yetişmeyecektir...

Dipnot olarak da şunu söylemek istiyorum:

İlla ki gitmek istiyorsanız; THY ölçümlerinde boy birkaç cm kısa ölçülür (hassas ölçüm, doktor eşliğinde). Bunu da göz önünde bulundurun... Boyunu ölçtürüp 163'üm diye giden arkadaşlar, 159,5 ile elendiler... aklınızda bulunsun lütfen... Sonradan üzülmenizi istemem...

Eğer sormak istedikleriniz varsa, mesaj atın lütfen, yardımcı olmaya çalışırım...

• bak tatlım bende hostes olmak istiyorum ve bu konuda güzel bir araştırma yaptm ilk başta

söylediğin ley doğru boyunun en az 1.60 olması gerek ama 2 cm den ne olur bilmiyorum fakat etkileyeceğini düşünüyorum. en az lise mezunuolman gerek hangi bölüm olduğu önemli değil.

ingilizcenin ana dilin kadarviyi olması gerek bu değiştirilemez bir kural ingilizce yanında artı bir dil öğrenmek senin boyunun kısalığını örtecek bir özellik olabilir ayrıca seni diğer adayların yanında bir adım öne çıkarır.eğer artı bir yabancı dil düşünüyorsan sana almanca fransızca veya ispanyolcayı öneririm bunlardan birini.başvuru tarihlerini thy sayfalarından öğrenebilirsin boy konusunu dediğim gibi yabancı artı bir dille örtebilirsin hatta hosteslikte ilerleyip hostes öğretmenliğine kadar yükselebiliyorsun

• ben boyumu 160 biliyordum başvurumu yaptım 2 hafta istanbulda kaldım elemeleri bekledim benimle beraber yaklaşık 60 kız vardı ama içlerinden en fazla 10 tanesi güzeldi ben bunların bir çoğunu kolaylıkla elerim diye düşündüm 15 er kişilik gruplar halında bekleme odasından alıp diplomalarını inceleyip öncelikle boyuna kilona vücundaki dövmelere piercing lere bakıyorlar görünür yerde olamamalı çünkü... benim 2 kilom eksikti 2 haftada almak zorunda kaldım kilo ... önce boyumu ölçtüler normalde ben 160 ölçüyorum ama onlar bileklerime bile bastılar (ayagımı kaldırdım çünkü ) :) ve sonuç olarak 1 santim eksik çıktım almadılar beni diğer bölümlere... en az 2 hafta istanbulda kaldığımamı yanayım 2 kilo aldığımamı bilemedim... buyum yetiyor diye birtek o elemelerde torpilim yoktu geçerim demiştim :D ama sonuç ne oldu o tipine bakılmayacak ama uzun kızlar diğer bölümlere hak kazandılar ben memleketin yolunu tuttum :D kısmet değilmiş...

• kilo haricinde başka konularda elendiğin zaman birdaha mulakata almıyorlar...

• üzüldüm mülakat sorunlarına. Malesef THY bayagı seçici. Sanırım sen kapadokya myo nun kabin memurlugu bölümüne giriş için katılmıstın. O bölümden mezunlar 5 yıl garantili istihdam ediliyordu. Umarım birdahakine olur.

• sabiha gökçen...

• Öncekileri Göster
  • İngilizcenin süper olması lazım. Boy ve kilo orantılı olmalı. Uçmana engel olacak herhangi bir hastalığın olmamalı.

• boyun kısa be ben şahsen bi hostese yukardan aşşa bakmak istemem

• yabancı dil kesin şart hosteslik için bide psikolojik test var bi arkadaşım girmişti ordan biliyorum psikolojik testte devamlı hakaret ediyolar sana :) tepkilerini ölçmek için falan sabırlı insansan geçersin yani sen sadece dil öğrenmene bak

• psikolojik testi her şirket uygulamıyor ama seni sözlü mülakattan geçirip konuşma tarzına,kendini ifade şekline bakıyorlar sınav olarak bu ingilizce hem yazılı hem sözlü sınav oluyosun sonra çok sıkı sağlık kontrolleri var hiç bi hastalığının çıkmaması lazım

• bilgilendirdiğin için teşekkür ederim :) dil öğrenmeye başlıcam en kısa zamanda ama boy beni korkutuyo.. başka bildiğin şeyler varsa psikolik test gibi hangi sınavlardan geçiyoruz nasıl oluyo anlatırmısın çok işime yarıcak

• teninin açık olması boyunun 1 60 danda fazla olması yuzunun guzel olması gerekıyo bıde kılon boyunla tam orantılı olacak dil bılmezsen almazlar ama seni begenirlerse alırlar

• sarışın olma şartı yok nerede okuduysam bence daha dikkatli okumalısın.esmer hosteslerde mevcut.

boy ve kilo çok önemli geçen ay 200 gram eksiği var diye biri çıkarılmıştı.

• okudum ama öyle bi şart göremedim link atarmısın

• türk hava yolları şartları ıyı oku ozaman

• Öncekileri Göster
Yükleniyor...