Meslek seçimi konusunda kararsızım. İlerde ne olacağımı şaşırdım! Acil yardım!

İşe yarar mı bilmiyorum ama yine de size sorayım. Hangi mesleği seçeceğimi hiç bilemiyorum, çok zor durumdayım, stresten ağlamak istiyorum nerdeyse. Sorun da benim ilerideki mesleğim. Meslek seçim testlerini de bin kere çözdüm genellikle aynı sonuçlar çıkıyor. Kısacası size anlatayım: bu sene alan seçimleri gerçekleşti ve ben türkçe matematik alanını seçtim. Aslında babam sayısalı seçmemi istiyordu çünkü türkçe matematikte fizik kimya biyoloji yok. Mesleğe gelinde benim dillerle aram çok iyi ingilizceyebiraz daha çok çalışırsam da çok iyi bir ingilizcem olur dolayısıyla ben İngiliz Dili Edebitayı fakültesini istiyorum ilerde belki de mütercimlik açarım, ingilizce bürosu açarım ingilizce öğrenmek isteyenler gelsin. ama babam ne demiş sürekli saçma sapan yerlerde köylerde basit bir ingilizce öğretmeni olacakmışım, hiçbişeyim olmayacak normal hayata da ancak 50 yaşındayken kavuşacakmışım, ve hayat için basit yolları aradığımı söyledi. Her sefer meslekten bahsedince tercihimin yanlış olduğunu söylüyor ve diyor ki seneye seni sayısala geçirelim. ben neyapacağım, ne edeceğim, ya da gerçekten sayısala mı geçeyim? Ayrıca benim fotoğrafçılığa ve mobilya tasarımına ilgim var.

Güncellemeler:
babam arkeolog olmamı yada ulusrarası ilişkilerde çalışmamı istiyor

Cevabın Var mı?

0/2000

En İyi Cevap

• hayatın gerçekleri senin doğruların arasında fark olabilir...sen gerçekle doğruyu bir yerde kesiştirmeye bak arkadaşım...baba mantık ve seni düşünerek yapıyor.sende duygu sevginle hareket etmek istiyorsun.Şimdi sana şunu diyem o anket testler artık geçerli değil.Kuşaklar değişiyor insanlar değişiyor dolaysıyla hangi meslekde başarı değişiyor.Mesela bize test olarak işyerinde çok değişik test uyguladılar sanada vereyim.Bunları netten araştır derim.1. Hogan Yönelim ve Değerler Ölçümü2. Birkman Davranış Analizi ve Yaşam Stili Çalışması/Testi3. The Personality Compass Analizi (Yaratıcılar hangi yönde bulunuyor?)4. People Styles at Work (İş hayatındaki İnsan Üslupları)5. Torrance Yaratıcı Düşünce Çalışması/Testi

• onlar doğru sonuçlar mı veriyor?

• Öncekileri Göster
    • genelde hep ingilizce arkadaşım.
      türkçe olarak msj olarak gönderdim sana :)

• çok saolun ben de artık ingilizce çözümlerim :))

Erkekler Ne Diyor 3

• Uluslar arasaı ilişkiler mezunu binlerce işşiz var.unutma insan sevdiği işte başarılıu olabilir.sen neyi seviyorsan onu yapmalısın. herşey para kazanmak değil. İş hayatına girdiğin zaman hayatının %70 i iş hayatın olacak.oda arkadaşım karısından çok beni görüyor. düşün yani..sevmeden çalımak çok ama çok zor.sevdiğin işin peşinden git.

• Psikolog ol.Gün geçtikçe insanların psikolojileri bozuluyor aç kalmazsın

• ne olursa olsun icinden gecen meslegi edin

Kızlar Ne Diyor 5

• İnandığın yolda ilerle ailenin baskısı altında kalmadan çünkü şöyle ir gerçek var ki sevmediğin işte nasıl başarılı olabilirsinki? Başarı seviyen düşer bu da senin geleceğini etkiler yıllarını alır.

• İç mimarlık?

• iç mimarlık ve çevre tasarımcı olmayı düşünüyorum hacettepede TM-1e göre ayarlanmış

• Özel yetenek sınavıyla mı alıyorlar, benim zamanımda öyleydi?

• sosyal alanların daha ağır basıyor o yüzden bu bölümde kalmalısın..ayrıca hangi arkeolog iş bulmus :) da sen bulasın hepsi ac geziyor..bir kadın için en güzel meslek öğretmenlik..3 ay tatil var mesai var..bence sectiğin alan cok güzel..okuduğun süre içinde yönünü secersin..mütercimlik açmak için ne gerekiyor bilmiyorum ama sermaye falan mutlaka lazımdır..yerinde olsam okulu bitirdikten sonra kpss ye çalısıp öğretmen olur keyfime bakarım :D

• ya kötü yerlere tayin çıkması o ne olacak?

• Öncekileri Göster
    • iyi de ben memur olmayacam ki üniversiteyi bitirmek istiyorum

• öğretmenler memur değil mi canım..

• Uluslar Arası İlişkiler bölümünü kesinlikle önermiyorlar. Benim puanıma göre bu sene İstanbul'da ki bütün üniversitelerde tutuyordu. Fakat tercih yapmadım bi sene daha deneyeceğim. O kadar riskli bi meslek ki.. Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik düşünebilirsin. Hem geleceği çok parlak olan bi meslek hem de okuması diğer bölümlere göre daha rahat (:

• Kalbinin sesini dinle mütercimlik ve fotoğrafçılığı aynı anda yapabilirsin...ya da babanın uygun gördüğü türde olan meslekleri araştır sana en yatkın olanını seçip aynı zaman da yine fotoğrafçılık da yapabilirsin..:)

Yükleniyor...