Eş ile karı/koca arasındaki farkı bilen var mı?

Eskiden kuş beslerdik:) Yanına "eş" alırdık; yalnız kalmasın diye. Ama onlar karı koca diye anılmazdı; eş diye anılırdı. Karı koca insana özgü bir olgu. Ama son 10-20 yılda karı/koca kavramı yerini "eş"e bıraktı. Eş, kelimesi karı/koca olgusunu tam manasıyla karşılar mı?

Cevabın Var mı?

0/2000

En İyi Cevap

• hayvanların eşi olur..doğru

bu ad yeni kullanılmaya başlandı..doğrusu karı/koca

• teşekkürler:)

Kızlar Ne Diyor 6

• Eş,karı-koca'nın kibarcası fark bu :)

• eş, karı koca olgusunu tam anlamıyla karşılamaz ama kocam demek çok kaba geliyor mesela ben kocam demem asla eşim derim evlenirsem yani :) aslında doğrusu karı/koca'dır

• hani koca dağlar deriz ya öyle kocaman bir dağ düşün.ve bir dağ tepesinde karı olmadan eksik sayılır bulutların arasında onun başının üstünede bir karı olmalıdır. karı-koca birlikte olunca iste ortaya çok güzel bir tablo çıkar. karı - koca burdan gelmektedir benim bildiğim. eş ise sana denk olan senden bir tane daha fakat cinsiyeti farklı olana denir diye biliyorum bunuda.artık sen karar ver tam manasıyla karşılıyomu karşılamıyomu :)

• ++ güzel yaklaşım

• Es degil de koca/kocam demek daha samimi geliyor bana. Birbirinin aynisi olan seydir eşi. Oysaki kari koca arasinda veya iki insan arasinda sayilamayacak kadar fark buluruz.

• kari koca biraz kaba diye es denir benim bildigim, daha kibar ve kulaga daha güzel geliyor :)

es, kari denmesinden daha iyi bence : ) ...

• ben koca demeyi tercih ederdim..daha samimi geliyo

eş sözcüğüde daha modern olduğu için kullanılıyo

Erkekler Ne Diyor 2

• eh, geçenlerde birisi ile tanıştım gay olduğunu öğrenince haliyle kim karı kim koca bulması zor onlarda eş diyor

• nikah memurları bundan sonra sizi "eş" ilan ediyorum der artık :D

• ++

Yükleniyor...